voor Zeeuwscli-Ylaaiiderai. Een familiegeschiedenis, Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. HTo. 556. WOEMiDAG 9 JAAUARI 1901. 10c Jaargang. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.62® en voor Amerika ƒ0.82®. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. A <1 verte 11 tie pr ij s: Van 1 tot en met 4 regels 20 oents; elke "-gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKUDIVV te Itreskens. naju-u^"- De inboorlingen aan den Noor- derorver van de Gambia, (West- Afrika) zijn in opstand gekomen. Er wordt een expeditie heenge zonden onder generaal Brake. De Jangate-spoorweg is aan de Duitschers overgedragen Al de andere spoorwegen in het noorden van China worden nog door de Russen beheerd. Te Chicago is in een tunnel van den tramweg een bom ontdekt vermoedelijk een anarchistische lief hebberij, die mislukt is. De werkstaking der dokwer kers te Antwerpen is geheel ge ëindigd. Een aantal bladen deelen mede, dat er geleidelijk weg een beweging ontstaat onder de leden van het Lagerhuis, ten opzichte Van den vrede in Zuid-At11ka. De Paus ontving van den Tsaar een warmen Nieuw j«ar«wenseh, waarbij de Russische monarch zijn bevrediging uitsprak, dat Z. H's. troepen in staat waren geweest den apostolischrn vicaris in Oost-Mou- golië te bevrijden. Te New-York liep Vrijdag het gerucht dat Aguinaldo, de be roemde leider der Pliilippinos was overleden. Het is al meer verteld, maar tot hiertoe niet bevestigd. Ouder bescherming van 't gemeentebestuur zal in Aug. en Sept. dezes jaars te Oostende een internationale tentoonstelling van 1. In den zomer van het jaar 1690 werd, onder de meest bijzondere omstandigheden een schat van groo te waarde, bestaande uit kostbaar heden, verborgen in «ene kloof van het gebergte aan de kust vau An trim, Ierland. Niet zeer verre van die kloof in ham, was de plaats waar Prins Willem III van Oranje met zijne troepen was geland, toen de vanen der Jacobieten (aanhangers van Ja cobus II van Engeland) van Stuart en Bourbon, wapperden op de mu ren van ürogheda en de groote veldslag aan de Bojrne werd gestre den. Op dien gedenkwaardigeu Juli dag weken de veraenigde machten van Ierland en Frankrijk, onder hygiëne en veiligheid ter zee en van visscherij worden gehouden, waaraan ook een congres wordt verbonden over de onderwerpen, met 't doel der tentoonstelling ver hand houdende. De uitvoer van vee naar Bel gië heeft in het tijdvak van 1 tot en met 15 Dec. bedragen 251 runderen, 22 varkens, 1347 scha pen, en 550 lammeren, totaal 4430 stuks vee. Bl'jkens een opgaaf van het Ministerie van Financiën bedroeg in 1900 het getal motorwagens in Frankrijk 6801, dat der velocipedes 737.000. Zij brachten samen 4.413.000 francs aan belasting op. Ofschoon de autoriteiten het geheim trachten te houden, is uit gelekt dat aan boord van het En- gelsche oorlogsschip „Barfleur" te Hongkong muiterij moet zijn voor gekomen. Wegens de overdreven strenge discipline moet de meerder heid der equipage in opstand ge komen zijn en de vizieren voor het geschut over boord hebben gewor pen, waardoor het schip feitelijk bniteu activiteit is gesteld. Hel schip heelt vier 10 duims, tien 4.7 cM. snelvuur- en 29 kleiner stuk ken geschut aan boord. De bemanning bedraagt 600 koppen. Kounnandant is kapitein Warrender. Uit Kopenhage komen min der gunstige berichten over de gezondheid van den Tsaar van Rus land. Het verloop der longziekte bevel van Jacobus 11, terug voor het Engelseh kanon, verslagen, verstrooid en uiteen gejaagd ter wijl bun koning een toevluchtsoord zocht aan het Fransche hof en de overwinnende prins Willem verder trok met zijn roemrijk leger door de hoofdstad van Ierland naar Li merick om die plaats te belegeren. Gedurende deze in de geschiede- van Ierland zoo gewichtige gebeur tenissen, zette O'Maille of Coleraine, het hoofd van een geslacht, dat onder de meest edelen vau het Keltische ras werd gerekend, een gezworen Jacobiet, vervoerd door verkeerd begrepen vaderlandsliefde, al zijne eigendommen om in geld, om de nationale bezetting in Li merick met dat geld te helpen. Zijn hoofddoel was een achtdui zend „rapparees" (de naain stroo- pers) bijeen te brengen ouder com mando van den later beroemd ge worden O'Donnel. liet plan slaagde, want van allen rang en stuud schaarde men zich ouder den stan- baart groote ongerustheid in de Hofkringen, en men verwacht, dat hij spoedig met zijn gemalin naar de Riveira zal vertrekken of wol naar Corsica. Een bericht uit New York meldt, dat de kustvaarder „Jaqua" nabij San Francisco is verongelukt en 40 opvarenden zijn ounrekoimn. Vrijdagnacht zijn op den spoorweg van Turijn naar Rome 5 pakketten met een lüütal aange- teekende brieven gesloien. Drie pakketten kwamen uit Ncw- York en vertegenwoordigden een waardo van 3 d 400.000 lires, de anderen waren uit Londen en Parijs herkomstig. Van de daders heeft men nog geen spoor, maar een streng onder- Zoek is aangevangen. Kitchener weet niet meer waar De Wet op het oogeublik verblijft. Bur ren commando's verschenen in bet noorden van Vrijstaat, te Khe- noster, aan de spoorbaan Bloem fonteinJohannesburg, en lig vraagt zich af of De Wet wel met hen zou wezen, want het zuu wel kun nen, voegt hij er m een ander te legram bij, dat De Wet rond Fiks burg was waar gevochten is ge worden. Kitchener zal het maar weten als dö Wet. weer eens flink de spoorbaan zal hebben opgebroken ot bet garnizoen van deze of gene stad daard der avonturiers, alsof de ge slachten O'Donnel en O'Maille even edel en koninklijk waren als die van Sluart Bourbon. Zij waren ten minste meer ridderlijk want hun wettige verdediger had hen in den steek gelaten. Maar genoeg omtrent deze histo rische bijzonderheden want het is niet over het beleg van Limerick, dat dit verhaal handelt, maar over een verborgen schat, eens in het bezit van liet geslacht O'Maille, voor het werd verjaagd en wijd en zijd heentrok, slechts voortlevende in volkszangen en verhalen. Toeu de laatste bezitting der familie was te gelde gemaakt om de Jacobieten bij te staan, bestoud de laatste zending, die met aan bet doel beantwoordde en niet eens bel doel bereikte, uit de famüie-juwee- len van de ü'Mailles. Deze juwee- len, voor 't ineerendeel erlstukken, gedeeltelijk bijeenverzameld door den toenuialigen eigenaar, dienden dikwerf tot onderwerp van de ge- gevangen genomen. Bovendien is liet bewezen dat de Engelsellen heel den zuidwestelijken buck en een gedeelte vail het oos ten van Basulolatid moesten ont ruimen, daar er tot daar geen vourraadsircinen konden geraken. Uit de. ontvangen en onbegrijpe lijk gemaakte telegrammen maakt men levens op, dat de Boereu meer en meer de Transvaalsche goud mijnen van den Rand bedreigen. Het is tevens zeer duidelijk dat men in do streek der goudmijnen eenige nieuwe zegepralen der boe ren verbergt. Want behalve bet telegram, dat meldt dat Kitchener een korps van ÖUUU man vraagt om de mijnen te verdedigen, meldt een ander tele gram dal de agenlen der uillanders die onlangs de toelating sregeu oiu naar Johannesburg te komen, teil einde er de mogelijke hervatting van liet werk in de mijnen te be reiden, uugeiioodigd werden door generaal Kitchener zioh in veilig heid te brengen. Bovendien ontmoet Kitchener gruote moeilijkheden om dit korps van ödbü vrijwilligers die hij nou- dig heelt, saam te steden. Ernstige tijdingen worden uit het Noord- en Noord-Oosten van Trans vaal verzwegen, waar Botha zijn bedrijvigheid verduubeli, en zwijgt mell alle bijzonderheden vau zijne krijgsbewegingen, 't i» omdat mvn bang is dut deze melding ontzetting verwekte lil Kaapkolonie. Zoo durlt uiuu mets uieduleelen sprekken der lundliedeu van Cole raine, want de familie O'Maille gold voor de bezitster van de kost baarste juweeleu ter wereld. Het grootste aantal der diamanten was een halve eeuw of langer geleden van Eugclsche kuoplieden te üurat gekocht. De zuivure waarde was nooit opgemaakt, zij waren slechts bij benadering geschat en aan een vertrouwd dienaar ter hand gesteld, die zoude trachten ze in Engeland aan de markt te brengen. Daartoe besloot hij te Camck tergus point het St. Georgekanaal over te ste ken. Dat haast, noodzakelijk was, bleek uit liet voor de deur staand gemis aau krijgsvoorraad en aan levens middelen eu de Jacobieten dit voorziende, aarzelden niet alles te plunderen, wat zij slechts konden. Velden en dorpen werden door de soldaten en rapparees verwoest, niets achterlatend dun de arme landlieden, die nog heel blijde moes ten zijn, als zij er met het leven

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1