voor Z(Tu\t;s(ji-\liiiuiil(>mi. lo. 554. DINS» AG 1 JANUABI 1901. 10e Jaarg-ang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt elheu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.LEMAY te Breskcus. het bij de De overgang van een oude in een nieuwe jaarkring heeft voor elk aandachtig toeschouwer in den we reldloop, een eigenaardige beteeke- nis. Alhoewel legio van menschen he oude jaar uit en het nieuwe ingaan ronder gedachten aan het feit zelve, toch is daar een onzichtbaar iets en een ontastbaar gevoel, dat aan het geheel iets plechtigs biedt. We welen 't, dat, o, zoo velen geen waarde hechten aan die over gang, die nogtans zoo rijk is aan herinneringen, en daarom juist over waard is, dat aan haar de volle aandacht geschonken wordt. Bijna iedereen ondervond in afgeloopen jaar iets, dat hem het scheidingsuur opnieuw in gedachten komt. Is het nu juist niet, dat de zeis des dooda deze of gene van uwe liefhebbende uabestaauden wegmaai- det en de herinnering daaraan een dubbel een droevige is, toch zijn daar tal van feiten in 's menschen leven, ja, zelfs iu dat korte tijds bestek van één jaar, die onwille keurig u een oogetibhk doen rusten om een blik achterwaarts te wer pen. We behoeven nuch sentimenteel, noch pessimistisch gestemd te zijn, om ons Zeiven daaraan over te ge ven, doch gaat het zelve na, dal bij herinneringen, de treurigste, dus die, waarvan da oorzaak u liet meest aangreep, het eerst worden opge wekt. Uudauks de meest opgewekte levensbeschouwing, ondanks het be zien des levens van de aangenaam ste zijde, zult ge tuch eerder ge neigd zijn uwe aandacht te wjjdeu aan treurige, dan aan opgewekte levenservaringen. De inensch wordt beheerscht door eeue geheime macht, die hein immer naar eene meer ernstige beschou wing lukt. Btj het opmaken van de balans der wereldgeschiedenis waartue het verseheideii dezer eeuw gereede aan leiding viudt, onlwareu we, dat dc debet zijde aanmerkelijk overhelt. Dreyfus-zaak, China, Transvaal, een drietal namen waaraan eene geschiedenis is verbonden, die maar al te zeer een diep-treurig licht werpt op de toepassing van de be- ginsalen van recht en waarheid. Deze drie punten van den jong- sten tijd bij vernieuwing in het volle licht te plaatsen is vrijwel overbodigiedereen kent de ge schiedenis iedereen roept ach en wee over het groote onrecht onzer dagen, over de verbreiding van den leugen en het bedrog. En toch zegeviert liet recht, toch komt het recht glansrijk te voor schijn uit den strijd, die daarte gen gevoerd wordt. liet zichtbare onrecht, en het gewelddadige van den Boerenkrijg door Engeland uitgelokt, moet ten voordetle van de beide Republieken uitvallen. De verschijnselen daarvan open baren zich reeds hier en daar. Het kan voor een wijle welgaan alsof de overwinning reeds zeker is, maar eens komt de gerechtig heid en daarna de val. De zon, die voor een oogenblik door donkere wolken was verduis terd, breekt langzamerhand door, en werpt hare gouden stralen neer op het terrein der verwoesting. Het is voor den verdrukte eene koesteren de waruile en eene bemoediging, vuor de snouduards daarentegen een licht als urn met helle kleuren aan te tonnen welke gevolgen hunne schanddaden na zieli sleepen. Meer en uieer wordt de vinger Gods, waarop het ongeschokt ver trouwen van den grijzen Kruger gegrondvest is, openbaar, en het trotsche Albion zai de gerechte strat niet ontgaan. Waarlijk de lijden zijn ernstig. Uit het eene kan het andere voortkomen, vooral als de groote gebeurtenissen de wereld op bare grondslagen doet sidderen. En toeb ziet men door de duis ternis been enkele lichtende ster ren, op wie de dikste donkerheid uiets vermag om hunnen glans te ontnemen. Of was het niet een daad van groote moed toen Kouingin Wil- helmina van bet kleine Holland elk der grootste mogendheden beschaam' de door Kruger een oorlogsschip aan te bieden, dat hem naar Euro pa zou voeren Zulke heldendaden treft men niet aan bij dezulken die gebrek aan zelfstandigheid aan den dag leggen. Te zeggen „we willen Kruger niet ontvangen", louter ten believe van Engeland, daarin steekt geen moed, maar der waarheid en het recht getrouw, aan Groot Brittanje bedaiden dat inen niet meedoet aan kuiperijen, en bovenal alles trot seert om van dat beginsel te ge tuigen, daartoe behoort moed, daar in ligt kracht, gebouwd op een onwrikbaar geloof op het zegevie rende recht. In onze eigen geschiedenis kun nen we wijzen op het heugelijke feit der verloving van ome geliefde Koningin als een lichtend punt in de donkere tijden. De goede verwachtingen van de ze verbintenis, welke eerlang staat gesloten te worden, werkt weldadig op het Nederlandsche volk. Het is alsof dat volk zeil eene verjongingskuur heelt ondergaaq. Toch mag niet uit het oug ver loren worden dat de grujte strijd op het wereldlooiieel met omzich tigheid uioet gestreden worden. leder vervult daarin iu meerdere ot mindere mate een rol, naar ge lang de positie waarin we geplaatst zijn. Velen gran in dien strijd onder, anderen bieden hem, met uiterste krachtsinspanning, het hoofd, weer anderen treden als overwinnaar uit het krijt. Als wij staan aan den vooravond van een nieuwe jaarkring, en we niet vermogen het gordijn weg te schuiven, dat daar hangt voor de omsluierde toekomst, dan is 't niet te verwonderen, dat menigeen zich bezorgd alvraagi „Wat nu? Het is onmogelijk in dat geheim door te driugen. Wismand weet wat morgen ge beuren zal niemand kan zeggen, dat hij het volgende nieuwjaar nog met ons zal ingaan. Eu nu de zekerheid te hebben, dat niet te kunnen, ziet, dat ^toch is reden genoeg om rekening te houden met den ernst des levens. Nu weten we wel, dat velen iets dergelijks lezen of over zoo iets hooren spreken, doch wien zulks het eene oor in en het andere uit gaat, en voor wien de indruk slechts een kwestie van het oogenblik is, maar dat neemt toch niet weg, dat ondanks de onverschilligheid, die daartegenover wordt aangenomen, en waarop velen zelfs trolsch zijn, er een tijd komt, dat het heden in hut verledeue ligt, en dat het on miskenbaar vaststaat, dat de tijd voorbij gaat. Eens genaakt bet oogenblik, waar op het moede hoofd wordt neder— gelegd ter eeuwige ruste. Wanneer dat zijn zal, is even zeer onbekend. Wie weet of deze dag met de Ibatste is, waarop ge elkander een gelukkig nieuwjaar loeweiiseht Van dergelijke overwegingen wil men liefst niet liouren en vooral op een dag als deze, waarop het bo kaal op elkanders gezondheid wordt geledigd, en vriendschapsbanden als 't ware op nieuw worden verzegeld. Men wil liever gemeten van het leven wal er van te genieten valt, en dergelijke gedacluen als boven staande, overlaten aan zwartgalli ge». Maar als het waar is, dal een ernstig wourd altijd van pas is, en er inch licht, een enkel korreltje in goede aarde valt, dan mogen we ons luch zoo'n woord wel veroor loven op een tijdstip, waarop we als 't ware een nieuwe levensperio de aanvangen. Het is toch niet gevoegelijk el kander te misleiden, en het doen voorkuinen alsof het leven minder ernstig is, dan het werkelijk ia. O, we welen wel, dat Ue ernst van net leven voor _velen, vooral daarin bestaal oui maar geld bijeen te «clirapen, om den hoop maar grooter te makendie vflor mets anders nog en oor hebben, dan voor middelen om bun' rijkdom te ver meerderen. En al is nu de zucht tot geld- verdienen een instinct-matig, een onontbeerlijk, ja zelfs een uoodza-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1