Gemengd. gelukkige feiten, waarin geheel Nederland zich zoo innig verheugt, bleek nu hoe de Algoede de des tijds uitgesproken wenschen en verwachtingen had vervuld. Daarna noodigde de predikant de gemeente uit de Koninklijke ver loofden toe te zingen Psalm 184 3 (Dat 's Heeren zegen op u daal), waaraan onder zichtbare aandoening werd voldaan. Onder de tonen van het orgel, die het „Wilhelmus" uitvoerde, verlieten U.H. MM. en Z. H. on der den indruk van de imposante plechtigheid, het bedehuis. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belangheb benden dat eerlang op nader te bepalen tijd en plaats zal worden gehouden een vergelijkend examen voor de betrekking van kommies 4e kl. der dir. belastingen en invoer rechten en accijnseu, op een beloo ning van ƒ480 's jaars, voor 120 plaatsen, welke in 1901 of later mochten openvallen. Hertog Hendrik heeft aan H. M. de Koningin als Kerstge schenk vier Lithaner hengsten aan geboden. Koningin Wilhelmina verraste haar moeder met vier Hongaarsche raspaardeu en een victoria-rijtuig. H. H. M. M. de Koningin nen hadden in tegenwoordigheid van Hertog Hendrik Maandag de van dienst zijnde dames en heeren van haar Huis aan een Kerstboom vereenigd. Er waren behalve 6 kleine kindersn, die ook geschenken ontvingen, geen genoodigden. ItRINM.Ys, 2S December 1900. Woensdagavond gaf de muziek- vrreeniging „Uit het VolkVoor hei Volk" in het „Hotel van Al phen" alhier, haar eerste winter- concert, voor een eivolle zaal. Na hel openingswoord van den voorzitter den heer Du Burck, wer den achtereenvolgens een achttal muzieknummers ten gehoore ge bracht, die onberispelijk werden uitgevoerd en getuige waren zoo wel van flinke studie als van goede leiding. Het luid applaus dat herhaalde lijk op elk nummer volgde, was welverdiend. Als afwisseling werden een 3tal zangnummers voor gemengd koor uitgevoerd en enkele komieke scè nes ten beste gegeven. Zoo hoorden we „De verloren huissleutel", door een heer, „O, die mannen door 2 dames, „Autiek en Modern", komisch duet door een heer en een zeide Alma, maar ik vrees, dat de - ze briet mij van te nabij betreft dan dat ik zou toelaten, dat gij mij van de gelegenheid bcroofdet, kennis van den inhond te nemen. Alma vouwde den brief open. Wel nu 1 riep Constance uit, lees en leer al de kracht van mijn haat kennen en begrijp, dat een i rijd tegen mij vruchteloos is want wanneer Ivar op dit oogenblik binnentrad en u met dit schrift in de hand vond, zouden geen verze keringen, niets ter wereld, hem kunuen overtuigen, dat gij de schrijfster niet zijt en dan waart gij onherstelbaar verloren Wat betee- kent het, dat gij weet, wie de schrijfster isniemand anders weet het en dus is de uitwerking dezelf de j want het is uwe hand. Slot volgt. dame en „De jammerklacht van een weduwnaar" door een heer, keurig voordragen. Het dankbare publiek loonde de diliettanten met langdurige bijvalsbetuigingen. Na de sluiting waarbij niet te veel werd gezegd, dat dit eerste concert uitnemend geslaagd was, maakten velen zich gereed voor het bal, terwijl anderen zich terugtrok ken en onder gezelligen kout de tijd sleten. Groede, 27 Dec. Hedenmorgen had in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Geni. de stemming plaats over de vraag of de gemeen te het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en beroe ping van predikanten aan zich zal houden door middel van een kies college, dan wel of zij dit aan den kerkeraad zoude overlaten. Slechts 13 leden maakten van dc gelegenheid gebruik om hun stem biljet in te leveren, waarvan b(j opening bleek, dat allen zich er voor verklaarden om dit recht we der aan den kerkeraad weder op te dragen, zoodat hierin, voor wat de ze gemeente betreft, geen verande ring komt. IJzendijke. Als ouderlingen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn be noemd de heeren Joh. Risseeuw, D. Tlieri en P. Toussaint, en als diake nen de heeren J. Martin en A. van der Hooft. Oostburg, 27 Dec. Heden voor middag hield de afdaeling Oost burg van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij hare gewone Decem- ber-vergadering, die door 10 bs- stuurs- en 44 gewone leden werd bijgewoond. Ingekomen was een schrijven van den heer L. Louter te IJzendijke, dat de door hem in liet leven ge roepen landbouw-cursussen voorpaar- den-kennis te IJzendijke en Schoon- dijke gehouden worden en het door de afdeeling vereischt aantal deel nemers tellen tot het verkrijgen van het door haar beschikbaar gesteld subsidie. Daaraan voegde hg een denk beeld toe om een bibliotheek op landbouwkundig gebied op te rich ten. Hierop zou het Bestuur in de volgende vergadering een voorstel doen. In zake de tolheffing bij het vervoer van kunstmeststoffen op op sommige wegen, is, voor wat betreft daarnaar bij Qed. Stalen een onderzoek in te stellen, niet ten volle voldaan, doch met bat oog op de na deze opdracht in uitzicht gestelde hoofdbestuursbij eenkomsten, is deze zaak aldaar ter sprake gebracht, en door dat be stuur een onderzoek toegezegd, waarvan voorhands de resultaten nog worden ingewacht. Als leden van het bestunr werden herkozen de heeren M. Lucieer met 50, A. E. de Badts en A. A. de Smet elk met 49 van de 53 gel dige stemmen. Bij de rondvraag wees de heer P. de Muijnk vail St. Kruis op de wenschelijkheid dat meer voorzorgs maatregelen genomen worden ter keuring van de hengsten, door de manege beter af te maken. De heer Lucieer heeft in de hootdbestnursvargadcring reeds met een enkel woord daarop gewezen, een woord dat bij nader inzicht wel wat kras gezegd was, doch waarvan hij toch tot heden nog geen spijt had. Hij had het „af jakkeren" genoemd de wijze waar op de hengsten worden roudgeltid. Voor dieren die buigzaam en lenig van lichaamsbouw zijn, is dit miuder, maar voor die, met een korte hals en een onbuigzaam kor- pus als onze zware landbouwpaarden, is het rondleiden in een kleine ma nege als thans en afgemaakt met pa len een onverantwoordelijke zaak. Hij had zich de vraag gesteld, wie de schade zoude moeten dra gen bijaldien hier een ongeluk voorkwam. Nu de zaak hier ter sprake is gebracht, kan dit bezwaar bij het hoofdbestuur worden overgebracht met verzoek zoodanige maatregelen te doen nemen, dat liet opgeheven wordt. Daarna werd de vergadering ge sloten. Nieuwvliet, 27 Dec. De bond van christ. Jongelingsvereenigingen ill dit district, hield heden hare gewone halljaarlijksche vergadering in het lokaal der Vrij-Evaug. Gem. alhier. Na opening der vergadering met gebed, werd bet Bondslied aange heven. Filipp. II voorgelezen en een Psalmvers gezongen. De bespreking over Malth. 16 2428 was zeer levendig en had een vrij belangrijke omvang geno men eerst te half een werden de gedachtenwisselingen gesloten ver klaard en de vergadering geschorst, ten eind* eenige verrerschingen te gebruiken. Inmiddels werd door het muziek gezelschap „Exelsior" van Kadzand eene muzikale wandeling gemaakt, dat door zijne vroolijke toonen van den President Steijn-inarsch een kleine afwisseling ten goede bracht in de onaangename stemming waar in de natuur verkeerde. Te 2 ure werd de bijeenkomst hervat en thans geleid door den vice-voorzitter. Deze vergadering was hooldzake- lijk gewijd aan de bespreking van aigemeene vraagpunten. Door de afd. Schoondijke was als punt van overweging ingezonden de vraag „Wat is het grootste ge vaar voor de Chr. Jong. Ver. iu ons district Ingeleid door een lid dier afdee ling, waren de gedachtenwisselingen van eenigsziua uiteenloopenden aard en leidde mitsdien niet tot eene bepaalde conclusie, alhoewel men het er vrij wel over eens was, dat het vervallen in eene zekere lauw heid, die de ware jongrlingsgeesl en de christenzin uil de Chr. J. Ver. drijft, haar grootste gevaar is. Over de door het Bestnur opge geven vraag „Welke verhouding moet de Chr. J. Ver. aannemen tegenover het het socialisme lieten verschillende aanwezigen zich hooren, doch door het vergevorderd uur motst de beraadslaging worden af gebroken. Nadat tot vice-voorzitter J. Colijn van Nieuwvliet was gekozen, werd alsnog besloten de volgende verga dering te Breskens te houden, en, zoo mogelijk in 1901 weder een zomerfeest te organiseeren. Daarna sloot de voorzitter met de gewone plichtplegingen de ver gadering, die een aangenaam ka rakter droeg, en tot welkt afwisse ling „Excelsior" voornoemd niet weinig had bijgedragen. Groede. Met ingang van 1 Jan. a. s. wordt de heer I. Lombaard als officier van Administratie le kl geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Noord Brabant. Sluis. De heer J. de Wilde, ontvanger alhier, ii benoemd tot adjunct-inspecteur bij de belastingen te Nijmegen en tot ontvanger in zijne plaats de heer P. II. J. G. van Manen, surnumeraia te Rotter dam. De dagmailboot „Duitschland" der Maatschappij „Zeeland" kwam Maandagavond, tengevolge van den dikken misi, eerst te 10 u. 30 in. in de haven te Vlissingen aan, doch was reeds te 8 u. 30 m. op de reede aangekomen. De nachtmailboot Prins Hendrik heelt op reis naar Engeland door aanvaring averij bekomen. De dagmailboot Engeland kwam Dinsdag als nachtboot te Vlissingen aan, ten gevolge waarvan Dinsdag geen dagboot daar arriveerde. Zaterdagavond beeft bij Twcl- Ico een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein van 6.40 nur uit Amsterdam en de trein uit Henge- loo kruisen gewoonlijk te Bathmen, maar wegens vertraging van den sneltrein was de kruising naar Twellro verlegd. Door onbedachtzaamheid is de personenerein op verkeerd spoor geplaatst, met het gevolg dat de Amsterdamsche trein op den slil- staanden trein liep. Twee personen werden onmidde- lijk gedood; het zijn twee vrienden die van Parijs kwamen en te huis behoorden le Dev sneer, de heeren J. F. Broekhuis en A. N. Tigelaar, beiden ongehuwd. Broekhuis is eenige zoon, wiens ouders toen zij het ongeluk hoorden, als verpletterd stonden. Vijf gewonden, waaronder vrij ernstige, liggen in het ziekenhuis te Twelloo. De gewonden waren Zondagmor gen vrij wel. Van Deventer was er 's nachts veel geneeskundige hulp bij de hand. Verschillende ambtenaren zooals de heer Jorissen en de (stationschef van Apeldoorn leidden vooral de werkzaamheden. Vele reizigers voor het buitenland hobben te Deventer overnacht. De treinen rijden met weinig vertraging. Het treinpersoneel heeft geen letsel. De machinisten van den stilsta nden trein zijn in tijda van hun machine afgesprongen. Die van den sneltrein hebben het ongeval bemerkende, nog gestopt wat zij konden, anders waren de ongslukketi nog grooter geweest De officier van Justitie te Zutfen was Zondagmorgen -te Twelloo en heeft den waarnemenden chef en den wisselwachter in verhoor ge nomen. Men is druk bezig het materiaal op te ruimen ed weg te voeren. Zondagnacht omstreeks half een werd de brandweer te Rotter dam gealameerd wegens een brand, uitgebroken in een der grootste pakhuizen in de oude stad, nl. het pakhuis St. Joris aan den Schie- damschen dijk en uitkomende aan de Leuvehaven, een pa-.d behoorende aan de familie van Rijckevorsel te 's Hertogenbosch cn dat dezer da gen in veiling nog voor een ton werd opgehouden. Het pand, een breedte beslaande van 4 gewone huizen, was 5 verdiepingen hoog onder drie afzonderlijke daken ver eenigd. De begane grond en een deel der eerste verdieping asn de Leuveha ven was in gebruik bij de wyn-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2