voor Zccuwscli-Viaaiidt'roii. Overwonnen. MM- Ho. 552. IUVS»\<- 25 DECEMBER *900. *0e Jaargang. Abonnementsprijs; Adv er tentiepriis: BEÏtICHT. Buitenland. FEUILLETON. Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote lptters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAS te Breskens. 1 O" Uit hoofde van het Nieuwjaars feest tal het no. van Woensdag 2 Jan. op Diusudaginorgen 1 Jan. g. s. verschijnen In dat no. leunnen als naar ge wante worden opgenomen i 25 ceilt» per stuk. Dese worden ingewacht uiterlijk Maandag SI Dec. des namiddags 4 mr. Ter voorkoming van teleurstelling is tijdige opgave gewenseht. DE UITGEVER. Breskens, 24 Dec. 1900. Naar het Dagblad »Suret" van van St. Petersburg beweert, worden er op dit oogeublik allerlei kuipe rijen in het werk gesteld tusschen Duitschland. Engeland en Portugal en die kortelings een grooten oorlog in Europa en elders gouden ver wekken. Portugal zou Holland uitdagen tot een oorlog, op aanhitsing van Engelaud welk wraak wil nemen op Holland, uit oorzaak dezes sympa thie voor de Boeren. Zoohaast de oorlog zal verk,aard zijn, zal een Duitsch leger Holland 53. Gij wilt dus eene liefde door de vingers zien, die niet alleen de banden bezoedelt, die u met uw man verbinden, maar ook die welke Constance en mij vereenigen Neen, Gustaaf, dat wil ik nietmaar ik geloof, dat ik het kwaad al zeer verkeerd tegenwerk, door een grooter te verwekken of door de wereld in te wijden in de misslagen, die mijn man begaan heeft. Maar ik zal zoo ellendig zwak niet zijn. Ik zal deze vrouw ton nen, dat ik haar als «en trouweloos en lichtvaardig schepsel kan en wil brandmerken. Mijne gekrenkte eer zal gewro ken worden. Gewroken 1 Op Conilance, op en het Groothertogdom Luxemburg bezeiten, om ze te waarborgen te gen de gebeurlijke aanvallen van Érankrjjk. Eindigt de oorlog met Portugal's overwinning, dan deelen de bond- genooten den buit. De Duitschers zullen Holland behouden en een gedeelte hebb«n der Ilollandsche kolouies; het overige dezer zal verdeeld worden tusschen Engeland ou Portugal. Als pendent vermeldt de N. R. Crt. het volgend* Uit een Lissabonsch schrijven krijgt men den indruk, dat over 't algemeen in Portugal kalm de ver dere loop der zaken wordt afgewacht. Men schijnt te Lissabon in te zien dat er niets te doen valt van Hollandsehe zijde, zoolang niet de beer G. Pott in Europa zal zijn aangekomen en aan zijn regeering mededeelingen zal gedaan hebben van zijn ervaringen als oonsulair ambtenaar en als particulier persoon te Lorenzo Marqui z. De .Economist*" een serieus blad in den geest van den Engel- schen Economist, betreirt de zwak heid der Portugeesclie vloot. Zij voorziet wel geen ernstig conflict, jnsar schrijft zij in dien, wat niet het geval is «en lichte storing iu de hartelijkheid der relaties tusschen beide staten tot een conflict mocht leiden, en in dien aan den anderen kant Portu gal niet gelijk thans het geval is sterk was gemaakt door de bevestiging zijner oude alliantie met haar, die gjj be mint die gij uw naam gegeven, die gij beloold hebt, te beschermen. Neen, Gustaaf, gij zult u niet wreken, gij zult haar van het dwaalpad trachten af te brengen. Waaruit ontspruiten hare mis slagen Uit de onjuiste, valsche begrippcu van wat goed is. Zij is opgevoed volgens de mo derne en sclieeve begrippen, die het deugdzaam schijnen voldoende ach ten. Is het hare schuld, dat zij bezwijkt, wanneer het op deugd zaam zijn aankomt? Is het hare schuld, dat hoog moed en verkeerde begrippen van eer haar het Eden ontrukt hebben, dat zij zich droomde aan de zijde van den man, dien zij van kinds af bemind heeft P En nu, wanneer deze liefje, ont staan en gevoed zonder leiding van edeler gevoelens, haar verleidt tot daden, die het gevoel van het goe de verwerpt, inoogt gij, haar na tuurlijke beschermer, haar daarvoor Engeland, dan zou er geen twijfel aan wezen dat wij dagen van groote bitterheid zouden beleven. Holland zou minstens genomen zijn con sul te Lorenco Marquez hersteld willen zien, indien het niet de voorkeur zou geven aan in bezit neming van die haven. Er zou bovendien nog hoop worden gegeven aan do zaak der Boerenen dat alles omdat wij geen oorlogsmarine bezitten, welke zich kan meten met de Nederlandsche marin*omdat wij geen schepen noch zeesoldaten hebben, bekwaam om te vechten. Zoo blijkt onze marine toch nog wel wat eenige waarde te hebben. Pans Leo Xlif zal op Kerstdag de Heilige deur sluiten met een eenigszins verkort ceremonieel we gens den hoogen ouderdom van den kerkvorst. De plechtigheid zal om dezelfde reden niet plaats hebben des avonds bij het ondergaan van de zon, maar des morgens om elf uur en zal een half uur duren. De Commissaris van emigratie te N«w York geeft in sijn pas ver schenen jaarljjkich rapport voor het dienstjaar loopend* tot 30 Juni 1900, de aankomst aan van 400.842 emigranten. Bij de voortdurende vermeerdering van landverhuizers levert Zuid- en Oostelijk Europa het grootste con- ligent. Uit Italië vertrokken derwaarts 60.019 personen, tevens 36.835 Polen, 25.200 Ieren en 23.382 niet met schande en vernedering straffen. Neen, gij zult u niet wre ken, gij zult er zelfs liet middel niet toe bezitten, sprak Alma met krachtige stem en verscheurde den brief. De baron gaf een luiden kreet van toorn en vatte haar bij de handen maar met eene snelle be weging maakte zij zich los en scheurde de brief nog in kleinere stukken. Alma, dat is geen grootmoe digheid, dat ia bedriegerij. Het kan geen liefde zijner moet eene andere dryfveer bij u bestaan. Ah, gravin, voegde hij er bij mat vonkelende oogen, de aanklacht tegen n en den legatiesecretaris bevat wellicht waarheid en gij wilt achter de trouweloosheid van uw man misschien uwe eigene verber gen, maar wees op uwe hoede het eerste bewijs, dat ik tegen de misdadigen in handen krijg, zal ook tegen u gericht zijn. Duitschers. Onder dezen bevonden zich 44.320 Joden. De Dokwerkersbeweging te Antwerpen neemt hoe langer zoo meer eene grootere uitbreiding aan. Reeds Vrijdagavond werden de vreemde werklieden aan hetstation- Waes afgewacht door een 500 sta kers, waarbij spoedig eenige scher mutselingen plaats hadden de rust was eerst na een paar uur hersteld. Eenigen tijd later werd op de Van Dijckkaai een aanval gedaau op de werklieden die de plaatsen der stakers hadden ingenomeu. Van af de Wandelhrug werd druk met steenen geworpen naar de arbeiders, doch de stakers werden met de blanke sabel uiteengedreven. Ook aan de brug der Zuiderdok- ken werd een trein die arbeiders aanbracht aangevallen, door middel van een hagelbui van steenen niemand werd echter gekwetst; al leen moesten enkele ruiten het ontgelden. Zaterdagmorgen begonnen de wanordelijkheden op nieuw. Eenige werklieden van de Bom- baybool en een ander stoomschip, werden op de vlucht gedreven. Een der werklui werd ergerlijk mishandeld. Uit vrees voor ongevallen hebben reeds vele van elders komende werklui de stad verlaten. Des middags, na afloop van een druk bezochte vergadering bevonden zich een paar duizend stakers aan Baron Sternburg, sprak Alma trotsch en koel, gij vergeet u. Wanneer gij mijne handelwijze, mijne liefde, al mijn streven niet begrijpt, dat is uwe schnld niet maar dat gij in uwe uitbarsting van toorn de vrouw heleedigt, die u verhinderen wil, eene lage daad te begaan, dal is een Zweedsch edelman onwaardig. Met deze woorden verliet Alma de oranjeriede baron bleef onbe weeglijk staan en keek haar na. Toen Alma verdwenen was, wierp hij zich op de bank en staarde op de stukjes papier, die over den grond verstrooid lagenmaar wij verlaten hen en richten onze blik ken naar hetgeen buiten in de oranjerie plaats vond. Nadat Alma zich had verwijderd, sloop Ivar, die achter dik struik gewas verscholen, voor een der openstaande vensters gestaan en geluisterd had, weg, mompelende Zij is een engel, alleen van grootsche, edele gevoelens vervuld.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1