Binnenland. doen opmerken, dat de Leerplicht wet niet alleen op het openbaar lager onderwijs ran toepassing is, maar evenzeer op het bijzonder. Eeue Terbetering en eeae nadere toelichting. a. Verbetering. In het Torig ar tikeltje staat in de 2e kolom, regel 13 ran onder, „De Terplichting tot schoolgaan eindigt in elk geral als het kind 13 jaar wordt. Dit is niet zoo. Deze zin moet aldus aangeTuld worden als de leerling 13 jaar is en de klasse doorloopen heeft, waar in hij bij het bereiken ran dien leeftijd was geplaatst. i. Nadere toelichting. In de 4e kolom Tan boren staat, dat het Terlof (bedoeld wordt dat, hetwelk de arr.-schoolopziener roor hoogstens 6 weken per jaar kan rerleenen Toor werkzaamheden bij het land bouwbedrijf) werkelijk Toor land- kouwarbeid strekken moet en niet Toor iets anders mag aangewend warden". Naar schrijrer dezes daar omtrent later ergens gelezen heeft, moet dit zóó opgevat worden, dat in borenstaand gerat de kinderan zelre niet noodzakelijk dat land- bouwwerk bckoerrn te rerrichteu. N» bekomen rerlof voor meerge noemd doel, zouden zij bijr. mogen /thuiswachten", als het daardoor asm ander lid Tan het gezin werd mogelijk gemaakt gtdurende den Taretrekten rerloftijd landbouwarbeid te rerrichten. Het rerlof zon dus rechtstreeks, zoowel als middellijk mogen dienen roor landbouwwerk- zaamheden, wat ook blijken zou uil de woorden der wet. In artikel 12 4o wordt namelijk gesproken rail rerlof ten behoere ran werkzaam heden ia of voor de bedrijreu 7an landbouw. Men trachte het rerschil in te lien tnsschen deze woorden. Wie eerder omtrent deze wet wenscht ingelicht te worden kunnen wij aanraden te koopen /Wat ouders Tan de Leerplicht wet moeten weten" doot den Di- etrictsschoolopziener Zelvelder, prijs 6 cent. /De wet op den Leerplicht" door Tan Schelven, hoofd der school te Goea, prijs 25 cent. Naar het Handelsblad verneemt is in een vergadering van het co- mitó Tan de gouden koets te Am sterdam de ofRcieele mededeeling gedaan dat H. M. de Koningin met haar bruidegom te 's Gravenhage Zij legde de hand op den arm van den baron en TerTolgde met trillende stem Ik bemin hem met mijne geheel* ziel, met elke zenuw in mjja hart, met eiken droppel van mijn bloed en daarom zal ik hem nimmer haten, mij nimmer wreken. Wat verlangt mijn hart, dat slechts voor hem klopt Wat anders dan eenmaal bemind te worden en vóór het ophoudt te slaan, de ze kerheid te erlangen, dat ook het zijne voor mij slaat. Niet door haat of wraak bereik ik dat doeldaar door oogst ik slechts gewetenswroe ging, naberonw en eigen vernede ring. Mocht ik daarentegen nimmer door mijn man bemind worden, dan zal ik aterren in het bewustzijn, dat ik ten minste zijne liefde waar dig was, en geloot mij, daarin ligt eeue groote troost. (Wordt vervolgd.) op den dag dat het huwelijk wordt voltrokken in die koets naar de kerk zal rijden. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de Kon. boodschappen ten geleide Tan de volgende ont werpen Tan wet a. houdende goedkeuring van het huwelijk Tan H. M. de Koningin en de wijze van voltrekking en ran eenige gevolgen Tan dit huwelijk b. houdende naturalisatie van Z. H. Hendrik, Wladimir, Albrecht Ernst, Hendrik Tan Mrcklenburg- Schworin, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzburg, graaf Tan Schwerin, Heer van de landen Ros tock en Stargard enz. enz. en rege ling Tan eenige gevolgen dier na turalisatie. c. tot toekenning ran een jaar- lijksch inkomen uit 's lands kas aan Z. H. Hendrik, Wladimir, Albrecht, Ernst, Hertog van Mecklenburg, ge durende zijn weduwnaarstaat. Volgens een bericht Tan Lloyd is de „Gelderland", komende Tan Algiers, bij Port Said in aan varing gekomen met de Engelsche stoomboot ,/Peterston". De brug van de /Gelderland" leed sehadevau de /Peterston" werd de boeg inge drukt. Bij de behandeling der Staats begroting is bij do afdeeling Pos terijen en Telegrafie Tan het de partement Waterstaat, Handel en Nijverheid, door de heeren Fokker, Smeenge en Schaper de maatregel ran do niet-bestelling ran drukwer ken en eenmaal per week rerschij- nende niouwsbladcn ter sprake ge bracht. De minister heeft daarop geant woord, dat, als men de Zondagsrust wil berorderen men steeds eenigen minder aangenaam moet zijn. De bestelling enkel 's morgens onderrindt eohter weinig bezwaar. En wat nu de drukwerken be treft, da klacht die hij vernomen heeft, kwam ran de uitgerers ran weekbladen, doch hij meent dat do maatroge! tjjdig genoeg was aan gekondigd. Bovendien hoeft geen enkel dor adressen hem overtuigd, dat de weekbladen niet Vrijdags kunnen worden gedrukt. Overigens leert de ondervinding, dat op het platteland geen bezwa ren zijn ondervonden. De minister zal met den maatregel roortgaau en nagaan ot er gegronde bezwaren bestaan. BRESKEXS, 21 December 1000. In de Wilhelmina-Bewaarschool alhier had Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer A. du Burck eene algemeene vergade ring plaats van Donateurs en wer kende leden der muziekvereniging fUit het VolkVoor het Volk. Er waren 71 leden tegenwoordig. Deze vergadering was hoofdza kelijk bestemd tot het benoemen van 2 Bestuursleden, die met 1 Januari a. s. aan de beurt van af treden zijn. Als zoodanig werden de heeren A. du Burck en J. F. Ie Bleu her benoemd elk met 62 stemmen. Eene aanvraag van de Sociëteit „Ons Genoegen" ton einde voor hare leden een concert te doen ge ven door het muziekgezelschap werd voor kennisgeving aangenomen, ge lijkstaande met eene afwijzende be schikking. Den Directeur J. van Luijk werd roor dit jaar eene gratificatie ver leend Tan ƒ25. De werkzaamheden der vergade ring werden voorafgegaan en ge volgd door het uitroeren van enkele muziekstukken, die blijkbaar zeer in den smaak vielen. In de daarna gevolgde bestuurs vergadering werd de heer A. du Burck als voorzitter herbenoemd met op Óen ua algemeene stemmen. Onder dankzegging voor het ge schonken vertrouwen namen de herbenoemden hun mandaat weder aan. Aardeubur»;. Op Maandag 17 December 1900 gaf do Brngsche Sijmphoniekring „Kunstmin" onder het bestuur van den heer Oscar do Basschere in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" te Aardenburg, eene uitvoering, die door een zeer groot en dankbaar pohliek werd bijge woond. Het programma, dat vijftien nomraers bevatte, werd met vier extra-nominers vermeerderd, en prachtig uitgevoerd. De heeren de Busschere, le vio list, de Roose cellist en van Ho ven, pianist, gaven blijk van hun meesterlijk spel. Ook de andere heeren vervulden hun partijen uitstekend. Tevens komt den heer de Jonghe, kuustzanger, een woord van lof toe, daar hij ons zijne krachtige en Tolle tenorstem, op eene aangename en gevoelvolle wijze deed hooren. Zeker is het, dat de geheele uit voering een grootaobe en aangena me indruk gemaakt heeft. Nadat het programma was afge werkt, werd door een der heeren uit hrl publiek een woord van lof en dank gebracht aan de Brugsche Sijmphoniekring voor den genotvol len avo/d aan het talrijk opg, ko men publiek door geuoeind gezel schap verschaft. Ook werd een woord van dank gebracht aan den heer Hennequin, burgemeester alhier, voor den wolwillenden co kraohtigen steun door hem verleend waardoor het den Aardenburgers mogelijk was geweest de Brngsche Sijmphonie kring in hun midden te krijgen. Verder werd namens voornoemden kring dank gebracht aan het publiek voor de ruime opkomst, en de groote belangstelling door hen bij hun spel. Daarna verschaftsn de Brugsche heeren den aanwezigen nog eenige genoegelijke oogenblikken, door ge heel vrijwillige muziek te leveren voor het na den afloop gevolgde bal en de dansen af te wisselen door allerlei muzikale aardigheden als flosschenmuziek, zingen, fluiten enz. leder had bijzondere redenen tot tevredenheid, en was vol lof voor de vele en geuotvolle uren door hen verschaft. Wij wenschen hen een van harte tot weerziens toe. Aardenluirg. Door een defect aan de machine was gisteren eene storing in den dienst van de Stoom tram Mij Breskens - Maldeghem. De trein, die hier te half drie vertrekt, moest om die reden door eene machine van Draaibrug worden afgehaald. De trein bereikte daardoor eerst te 7 uur Breskens. De correspondentie voor passa giers en post naar Vlissingen werd alzoo grmist. Aardenburg. De heer S. W. Weisfeit is met ingang van 16 Dee. als commies bij de posteryen en telegraphic overgeplaatst van Rot terdam naar het telegraafkantoor le Amsterdam. Zuldzailde. In den Kerkeraad alhier zijn benoemd als ouderlingen de heeren A. M. le Qrar.d en C. Verhage en als diakenen de heeren A. W. Verplanke en A. I Wage. Schoonilijke. Het water afkom stig uit de putten in den Vijver is volgens scheikundig onderzoek ge - bleken totaal niet gaschikt te zijn voor drinkwater. Het is te hopen dat de bewoners van den Dam en Tragel ter voor koming van ziekten zich aan de waarschuwing van Burgemeester en Wethouders zullen houden om dit water niet te gebruiken ais drink water en indien het voor andere doeleinden gebruikt wordt het eerst te koken. Schoondijke. In deze gemeente is aangesteld als tijdelijk onderwijzer de heer G. A van Overbeeke. Te Schoondijke is de rede rijkerskamer onder den naam „Voor uitgang zij ons Streven", opnieuw in het leven geroepen. Als voorzitter werd de heer Jac. Willemsen aangewezen. Enkele landbouwers in dit district hebben het voornemen eene hengstanvoreeniging op te richten. Van de 20 aangewezen heng sten ter verplichte hsngsteukeuring zijn er in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen 4 afgekeurd. Onder de oud-leerlingen van de winter-landbouwcursusseu te Oostburg en IJzendijke gehoudin, is eene rereeniging tot sfand ge komen, met het doel door bijeen komsten het aangeleerde bij te houden, het oprichten van een landbouwbibliotheek, het lezen van vakbladen, het onderling bespreken van landbouwzaken en het houden of doen houden van voordrachten over landbouw en veestapel. Als voorzitter werd gekozen Abr. lz. Leenhouts te Zaidzande. Biervliet. De uitvoering van eenige herstellingwerken aan de kerk en de pastorie der Ned. Herv. Gem. alhier werd bij aanbesteding opgedragen aan A. Faas voor 493.65 en het schilderwerk aan A. de Die voor ƒ67. Oostbnrg. In de Zondag ouder voorzitterschap van den heer H. G. Hammacher gehouden Tergadering van de Maatschappij van Ooft en Tuinbouw bleek uit het uitgebrach te verslag omtrent den financieelen toestand, dal de tentoonstelling te Schoondijke de kas aanmerkelijk had gesteven. Ontvangen was ƒ1062.39 en uitgegeven ƒ776.54, zoodat er een batig saldo is van ƒ285.85. Als een paar staaltjes van de wreedheden van de Engrlschen, le zen we een verhaal vau een broeder van een krijgsgevangene. Geliefde broeder, zeide hij, het is voor u en alle koloniale vrienden en bloedverwanten onmogelijk te hegrijpen hoe laag en gemeen do strijd wordt gestreden door de En gelsche legermacht, en nog onbe grijpelijker zal het voor de geheele wereld zijn als ik u mededeel dat door deze Engelschen onze arme geliefde vrouwen en kindertjes in koiden bloede woiden vermoord. Ongeveer 14 dagen geleden, vuor- dat ik gevangen genomen werd, gebeurde er een van de grootste en laagste gruwelmoorden als er waar schijnlijk ooit door de „barbaren" gepleegd zijndit was namelijk in den omtrek van Boshof. Een zekere Boer aldaar woonach tig, die zich wegens omstandighe den, noch bij de eene, noch bij de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2