voor Zeouwscli-Vlaanderen. Overwonnen. De Leerplichtwet ZATERDAG 22 DECRRBER 1900. 10c Jaargang. A 1» o n n c m e n t s p r ij Advertentieprijs: BERICHT. FEUILLETON. No. 551. ET NIEUWSBLAD Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.62® en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELENAN te Breskens. -o-— Uil hoofde van het a. e. Kerst feest tal het no. van Woensdag 26 l)ec. op Maandagavond 34 dezer verschijnen. DE UITGEVER. ii. In elke gemeente moet door den gemeenteraad eene commissie tut wering van schoolverzuim worden benoemd. De leden daarvan worden benoemd uit ouders en voogden der schoolgaande kinderen, uit de meer derjarige onderwijzers en uit andere meerderjarige personen, ingezetenen der gemeente. Die commissie bestaat hoogstens uit negen leden, welke gekozen worden voor drie jaar en herbenoembaar zijn. Het doel dezer commissiën is dui delijk. Z<j moeten trachten hel schoolverzuim te weren en zijn geroepen met den arr.-schoolopzie- ner samen te werken. Dit blijkt uit het volgende De hoofden van scholen moeten nauwkeurig aauteekening houden der gepleegde verzuimen en zenden daarvan elke week eene opgave aan den arr.-schoolopziener. Op de lijst, deze opgaven bevattende, zijn vier kolommen voor de vierderlei ver zuimen, waarvan de wet spreekt a. Gewettigd verzuim b. verzuim 52. De blik van den baron was on afgewend op het gelaat van Alma gericht, terwijl zij dezen brief voorlas, welke opgevuld was met al de lokmiddelen eencr hartstochtelijke liefde en waarvan elk woord bestemd was, om Alma niet alleen uit Ivars hart te verbannen, maar ook om haar zijn achting te ontnemen Het was een samenraapsel van de boosaardigste leugentaal, verborgen onder de verboden, maar verleide lijke vrucht eener misdadige liefde. En toch bleef Alma's gelaat koud en onbewegelijk. Onbewegelijk zelfs, toen zij de woorden las, die Con stance van Ivar zeiven aanhaalde *n welke bewezen, hoe zeer hij haar beminde en hoe nietig al het ande re hem toescheen. Toen Alma met met verlofc. verschoonbaar geacht verzuim d. ongeoorloofd verzuim. Zoodra den schoolopziener blijkt, dat geen geregeld schoolbezoek plaats heeft en de verzuimen niet gewet tigd zijn, of er geen Verlof voor verleend is of zij niet verschoonbaar zijn geacht, maant hij de ouders aan, hunne verplichtingen na te komen. Blijkt dat niet te helpen, dan zendt de schoolopziener bericht aan de commissie tot wering van school verzuim, die de betrokken personen voor zich roept en hen ernstig waarschuwt. Verschijnen de ouders enz. niet dan ontvangen zij eene schriftelijke waarschuwing van de commissie. Helpt die waarschuwing ook niet en blijft het schoolbezoek ongeregeld, dan ontvangen de ou ders van den arrts.-schoolopziener eene aanzegging. Dit is een bericht, waarbij hun wordt aangezegd, dat de laatste overtreding nog niet wordt gestraft, maar dat de admi nistratieve behandeling hunner zaak is afgesloten, en zij zich voor het verder overtreden der wet hebben te wachten. Blijft ook deze aanzeg ging zonder gevolg, dan wordt van ieder volgende overtreding proces verbaal opgemaakt. Het vonnis wordt door den Kantonrechter uitgespro ken. De boeten zijn eerste maxi mum 15 gulden, tweede maximum 50 gulden, derde maximum zeven dagen hechtenis. De wet geeft de gevallen aan voor het toepassen dier verschillende maxima. Ter bevordering van het scliool- lezen ophield, vouwde zij langzaam den brief dichtmaar toen de baron de hand uitstak, om dien "aan te nemen, zeide zij Nog niet. Hoe is deze briet in uwe handen gekomen Is dit alles, wat gij mij naar aanleiding daarvan te zeggen heb Neen; maar ik moet dit eerst weten. Ik heb hem de kamenier van Constance afgenomen. Toen ik van daag bij mijne vrouw, op hare ka mer kwam, zag ik, dat zij iets onder hare papieren verborg. Ik bleef zoo lang bij haar zitten, tot zij, om van mij verlost te worden, den voorslag tot eene wandeling deed. Toen wij uitgingen fluisterde zij Liselte iet» toe. In het park gekomen, zeide ik, dat ik mijn sigarenkoker vergeten had en spoed de mij het huis in, om dien te halen, maar eigenlijk om den brief meester te worden, dien zij voor mij verborgen had. Ik ontmoette, juist zooals ik verwacht had, hare bezoek is de gemeenteraad bevoegd voeding en kleeding te verstrekken aan kiuderen, die daaraan behoefte hebben. Te dien einde kan op de begroot ing eene post worden uitge trokken. De verstrekking moet rechtstreeks aan de kinderen ge schieden en mag wat de kleeding betreft de som vau 10 gld. per jaar en per kind niet te boven gaan. Voor voeding wordt geen maxi mum genoemd. Schoolbesturen cn hoofden van scholen moeten vooraf gehoord worden om over de nood zakelijkheid te oordeelen. Ouders, Voogden enz., die verlof voor hunne kindereu willen aan vragen bij den arr.-schoolopziener, hebben met hem kosteloos corres- pondeeren. Zij kunnen hunne brieven aan hem ongefrankeerd verzenden, mits zij buiten op de enveloppe, behalve het adres, schrijven (boven aan boven b. v.) «Vrij van port ingevolge artikel 33 der Leerplichtwet" en (in den linker benedenhoek (b. v. hun naam en woonplaats. Met bovenstaande uiteenzetting der wet meenen we te kunnen volstaan. Wij wilden niet te uitvoerig worden noch te geleerd zijn. Daar door zijn we misschien minder nauwkeurig geweest dan de wet dat is, maar, naar wij ons vleien, be vattelijker. En om duidelijkheid was het ons vooral te doen. Wij wilden, dat, ook voor de eenvoudigsten ou der onze lezers, de wet duidelijk zou zijn. Ontzettend is de hoeveelheid kamenier, die, toen zij mij gewaar word, den brief in den zak stak. Ik dwong het meisje, mij dien te geven en verbood haar, onder be dreiging van uit hare dienst gejaagd te worden, te vertellen, dat ik haar dien ontnomen had, waarna ik mij weder naar het park spoedde. Na den brief gelezen te hebben, zocht ik u op. En waarom Vraagt gij dat nog In geval gij Ivar bemint gelijk ik Constance bemin, dan inoet gij na het lezen van dezen brief slechts voor één gevoel in uwe ziel plaats hebben voor den haat, voor afschuw van dengene, die u bedro gen heeft. Hoe sterker de liefde geweest is, des te heftiger ontvlamt de haat, wanneer men zich bedrogen ziet. Haat gij, dan wilt gij ook ge wroken worden, en de w raak zal hen beiden treffen. Gij bedriegt u, zeide Alma langzaam, de waarachtige, uit een werk, bij deze wet den arr.-school- opzieners opgelegd. Deze ambtenaar wordt in 16 van de 38 artikelen genoemd. Ontzettend veel werk ook hebben de hoofden van scholen er door gekregen. Dr. Kuijper kwam in de zitting van de 2e Kamer van den 4en Dec. jl. op 100 uren schrijt- werk voor een hoofd eeuer school van 600 leerlingen bij het samen stellen der jaarlijsten. Dau krijgt een hoofd nog zijne wekeljksche lijsten. Als nu al dat werk maat' niette vergeefsch is. Wij hopen van neen, al vreczeu wij soms. Maar moge de rechter spoedig daar zijn om hen, die niet willen, tot rede te brengen. Voor hen, die doen, wal zij kunnen, onze toegeeflijkheid, maar voor de onverschilligen de maatre gelen, die de wet aangeeft, dat lijkt ons de aangewezen weg, om tot eene goede uitvoering te geraken. Vurig wenschen wij, dat de Leerplichtwet tot betere resultaten van het onder wijs moge leiden dan nu, ook bij den meestrn ijver, vaak te beko men waren I Naschrift. Bij het nalezen bemerken wij eene vrij belangrijke bepaling te hebben overgeslagen. De gemeenteraad kan nl. de ambtenaren der politie mach tigen, om kinderen, die tijdens de schooluren langs den opeubaren weg worden aangetroffen, naar school te brengen. Ook meenen wij nog te moeten edel hart ontspringende liefde weet van haat noch wraak. Alleen die inenschen, wien het aan achting voor hun eigen hooger gevoel ont breekt, bezoedelen zich door haat en wraak. Ik zal mij nimmer zoo diep verlagen. Gij verkiest dus, dat men u bedriegt, dat men voor uwe oogen eene verachtelijke liefdesintrigue ontwikkelt. Alma, Alma 1 alleen de grootste onverschilligheid omtrent uw mali, volkomen gemis aan liefde jegens hem kan uwe koelheid ver klaren. Constance heelt dus gelijk. Gij bemint hem niet 1 Bemin ik hem niet? riep Alma uit, terwijl zjj het hoofd in den nek wierp en het nu levendig gloeiend gelaat naar den baron keerde. Ah zijt gij zoo kortzichtig, dat gij niet begrijpt, dat juist de uitgestrektheid en kracht mijner liefde mij verheffen boven den in vloed van al die ellendige drijfvee- ren, die tot wraak aansporen en haat verwekken.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1