Transvaal. Binnenland. Jaarlijks mor 22 Januari maken da hoofden der acholen in dubbel •ana lijat op rail de kinderen, die op den 15en van dc maand Januari bij hen schoolgaande varen. Daarran gaat voor 1 Februari édne lijat naar den arr. schoolopziener, de andere blijft op school berusten, om er wekalijka de verzaiineu in aau te leekaiien Zoodra de schoolopziener bedoelde ljjatei heatt ontvangen, kan hij nagaan, welke kinderen binnen de bepalingen der wet vallen en noch- thaas niet op school zijn. Dan wordei de oudera aangemaand om aan hunne verplichting te voldoen. Wordt door de ouders er niet aan voldaan, dan wordt eindelijk het kind ambtshalve ingeschreven, en als hst dan nog niet op school ge daan wordt, wordt het geacht voortdurend te verzuimen, waarna de ouders gestraft kunnen worden. De ouders van een kind, dat ambtshalve wordt ingeschreven, tuinen niet deelen in de vooirech- ten, door de wet aan andere kin daren verleend. Uit «I h.lgean wat man in Lon- tm hoert sist, wordt het meer dta Sheer duidelijk dat de kansen vwnr Oom Paul dagelijks beter Midn. Gij zult zitn, na kortsn tijd zal Wt g*uv*rn««ent bijdraaien. Het ottMgljjk varlias aan manschappen, ds haat van gansah Europa tegen Bagrland, waardoor Groot Brittanië, locals men dat noemt, afgezonderd wordt, h«t laatste «onderstuk van Da Wat, da nederlaag van Clements laat not least de onberekenbare oorlogskasten, doen het geweten der hardnekkige imperialisten ontwaken. Voor de geldkwestie is men toch altijd nog gevoelig. Bjj al de ellende, die dezen oorlog M lich sleept, begint men zich ihans af te vragen Wie zal de ondersoeken, dat op de nachttafel lag. Constance zeide, dat lij Alma's kamenier ontmoet had, die iederen avond een boek op de kamer van den legatia-secretaris bracht en dat ijj eens het boek opgenomen en daarin aan brict gevonden had. Daarna ging lij ovar tot de achil- Jaring van haar ongelukkig lot het walk het gevolg was van Ivar's handelwijze omtrent haar. Met de treffendste kleuren teekende zij den baron als een despoot en ten slotte verweet zjj lvar, dat hij, nadat zij door zijn toedoen van elkander ge scheiden waren, haar opnieuw ge naderd was. Zij verweet hem, dat hij tot haar van liefde gesproken en door zijn hardnekkig volhouden en zijne harts tochtelijkheid het eenmaal onder drukte gevoel van baar hart weder opgewekt had, terwijl het zijne koud bleef. Zij eindigde met deze woor den En nu, nu gij deze liefde, sterker dan mijns rede en aller an der gevoel verlevendigd hebt, be schuldigt gij mij vau boosaardig heid, nu ik in het bewustzijn van mjjna getrouwe gehechtheid aan u, uw» opmerkzaamheid daarop vestig, dat de vrouw voor welke gij mij opgeofferd hebt, de achting niet waard is, die gjj haar schenkt God, lvar, moge u uwe onbillijkheid vergeven gelijk ik het doe, en tot bewijs hiervan z*l ik u heden avond is het pavilloau ontmoeten. Constance. (Wordt vervolgd.) oorlogskosten dekken De mijn- bezitters die geven er den brui van. Die heeren weten wel van krij gen maa- niet van geven. En toch zal de .Chartered Company" om wier willa het vreeaelijk bloedbad ia aangericht, het hare moeten bij dragen. De Boeren kunnen niets betalen. Men heelt hun land ver woest en hen doodarm gemaakt. Aangenomen nu, dat de goud mijnen zoo voorspoedig gaan, dat ze het hunne tot bestrijding der oorlogskosten kunnen bijdragen, welk voordeel zal dan nog deze veldtocht aan Engeland opleveren P In de veronderstelling, dat Engeland zege viert, zal het na den oorlog mins tens 30.000 man garnizoenstroepen plus 10.000 man politie in de Republieken moeten houden. De troepen zullen kosten 100 pond sterling per man en de politie 250 pond sterling. Engeland zal dus om in de Republieken meester ts blijven, jaarlijks 51 /2 millioen pond sterling noodig hebben, dat is tnecr dan de geheele opbrengst van da 2 Republieken voor den oorlog. Daarbij moet de belasting der onderdrukte uilUnders verminderd worden eu terzelfdertijd de uitge hongerde en geruïneerde Boeren van vele lasten ontslaan. Er moet eindelijk geld gevonden worden voor het burgerlijk bestuur, ons niet te spreken van de scholen en andere behoeften, door de uit- landers geëischt. Wie zal dat alles betalen P Er is slechts één middel op, zegt .Morning Lrader" om aan dezen dans ta ontspringen, door het spoe dig met Botha en De Wet op een accoordje te gooien en den Boeren de vrijheid terug te schenken. Zij zullen, gelijk zij voorheen gedaan hebben het woeste land wederom doen bloeien en Engeland van een groeten last ontheffen. De Wet kwam met 2000 tot 3000 man te Thahanc'nu een ize deelte viel Lapberg en Wassing- hamsmagazjjn aan en deed drie vaatberaden aanvallen op de Eii- gelsche posities. De derde aanval leidde De Wet persoonlijk met weinige mannen en drong door, de reit volgde. De Engelschen namen een vijftien ponder, vijftien wagens met ammu nitie, dynamiet en provisii. Een commando dat probeerde om Thabanchunk te nemen werd terug geslagen. Commandant Haasbroek met zijn commando en twee kanonnen trachtte bij Springkantsnek bij Thabanchu duor te breken, maar werd met een verlies van 40 man teruggeslagen. In den Gemeenteraad van Brussel is op voorstel van het sociaaldem. lid Roechette een motie ten gunste van de Boeren en de arbitrage met algemeene stemmen aangenomen. Bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin zal een Duitsch es kader een onzer havens bezoeken. Het zal bestaan uit de linische pen le klasse Kaiser Friedrieh III en Kaiser Wilhelm II, den grooten kruiser Frejja, de linieschepen 3de klassi Baden, Saksen en Wurtem- burg an een aviio. Aan het hoofd van 't eskader zullen de broeder d$a Keizers prins Heinrich en de schont-bij-nscht Fischel staan. Uit Krabbendijke is aan dan Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin dezen verzocht wordt spoedig maatregelen te nemen, dal de verplichte vacci natie voor schoolgaande kinderen vervalle. Aan het diner van H. M. de Koningin, waaraan de President der Zuid Afrikaausche Repnbliek en dr. Leyds genoodigd waren, was de heer Kruger gezeten naast H. M. Tegenover de Koningin had H. M. de Koningin-Moeder plaats ge - nomen, naast wie de gezant dr. Leyds gezeten was. De overige gasten waren eenige dames en heeren, dienstdoende bij het Huis van beide Majesteiten. De beide gasten waren genoo- digden aan den dagelijksohen disch van de Kon. farnile, waardoor het diner elk officieel karakter miste. De President en dr. Leyds zijn nog ruim een hall uur na afloop van het diner in de salons geble ven oin aau dc algemeene conser vatie deel te nemen. Ongeveer half negen keerden de heeren Kruger an Leyds naar hun hotel terug. Aan den heer Kramer, hoog leeraar in letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is opgedragen aan Hertog Hendrik onderricht te gevan in de Neder- landsche taal en geschiedenis. Nu bepaald is, dal de inze gening van het Vorstelijk huwelijk in de Groote Kerk zal geschieden, zullen in het kerkgebouw toestellen worden aangebracht tot verwarming van de ruimte op den dag der plechtigheid. De Koningin-Regentes bracht gisterenmorgen met het oog op de a. s. plechtigheid een bezoek aan het Kerkgebouw. Aan H. M. de Koningin is door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vrede bond ts 's Gravenhage het volgend adres gericht dat het met smart vervuld is over net voortduren van der. oorlog in Zuid-Afrika, waardoor Transvaal en de Oranje-Vrijstaat met ondergang bedreigd worden dat het vurig wenscht dat aan dien menschonteerenden krijg die door alle beschaafde natiën ten diepste wordt betreurd, spoedig een einde moge komen dat de Zuidafrikaan- sche Republieken zelve niets liever willen dan een vredelievende be ëindiging van dezen heilloozen oor log. In afwachting van de aan komst van hertog Hendrik te 's Gravenhage, stonden gisterenavond tegen negen uur een groote me nigte op het perron van het staats spoorstation ter weerszijden van de koninklijke wachtzaal. De Duitsche trein had circa ï.0 minuten vertra ging en kwam daardoor eerst om 9.36 u. aan. Toen hertog Hendrik, die de jagersuniform met de blauwgrijze overjas droeg, bet perron betrad, hief het publiek een welkomsthoera aan. De hertog werd bij zijn aan komst begroet door luitenant-gene raal graaf Dumonceau, chef van 't militaire huis, ritmeester Van Tets, adjudant van H. M. de Koningin den Duitschen gezant graaf de Pourtalès en den militairen ataachd der legatieden burgemeester generaal-majoor Scherer, gouverneur der residentie, en door den aldaar ter stede aanwezigen voorzitter van het Mecklenburgsche Landigerecht dr. Langfeldt. Aan al deze heeren reikte de hertog de hand. De officieren van zijn gevolg, waarbij H. Ms. adjudant kapitein Vau Hoogstraten, waren eveneens in tenue gekleed. Bij het verlaten van het plankier ging er andermaal ge juich op, welken groet uit het volk de hertog beantwoordde door naar beide zijden het militair saluut te brengen. De Rjjnstraat was vol menechen, die den hertog, toen hij in de ga- la-coupó naar het paleie reed, toe juichten. Hare Majesteiten de Koninginnen begroetten den hertog in het paleia. Geruimen tijd stond de Koningin voor het veniter van het salon rachts van het balcon en nu en dan voegde zich dc Koningin-Moedor bij haar. Het talrijk publiek dat zooveel mogelijk tot onder de booggalerij van het paleis wird toegelaten, deed het voorplein van toejuichingen weergalmen. Toen tegen tien uur do nadering van het rijtuig aan H. M. werd aangekondigd, ook door de kreten van het volk, snelde H. M. naar de vestibule, weldra gevolgd door Koningin Emma, en ontving haar verloofde in de vestibule var. het paleis, waar ook baron Clifford, Hr. Ms. hofmaarschalk, en de groot meester baron Sirtema van Grove- stins, aanwezig waren. Onder gejubel van het publiek dat van deze ontvangst getuige was, begat het vorstelijke paar zich ge armd naar boven en vertoonde zich nog een wijle aan het venster. BRESKENS, 18 December 1900. Reeds sedert eenigen tijd heerscht onder de paarden van dan landbouwer Jac. van Cruijniagen te Cadzand eene ziekte onder de paar den, zonder dat de deskundigen de oorzaak konden opsporen of zelfs konden zeggen welke ziekte het is. Er zijn thans vier paarden aan de ziekte eestorven of afgemaakt en nog drie zijn er lijdende. Het Bestuur der Paardenverze- keriug-Maatschappij „Zuidzande en Omstreken" waarbij de dieren ge assureerd zijn heeft besloteu een der zieke dieren aan een bacterio logisch onderzoek ter rijkaveeartse- nijichool te Utreeht te onderwerpen. Naar aanleiding daarran moet thans gebleken zijn, blijkens het door den heer Thomassen leeraar aan bovengenoemde school, dat de ziekte niet besmettelijk is, doeh waarvan de kiem schuilt in den stal, welke nu geheel moet afgebroken worden. Oostlmrg. De heer A. de Hutlu commies bij 's rijks belastingen 3e klasse fe Amsterdam wordt met ingang van 1 Januari a. s. tijdelijk overgeplaatst naar Vlissingen, ha vendienst. De Unie-collecte voor de school met den Bijbel heeft te Nieuwvliet met Cadzand (Evangelie- satielokaal ƒ16 opgebracht. Tot burgemeester van Zaam- slag is benoemd de heer P. J. Wortman, secretaris aldaar. IJzendijke. Zaterdagmiodag om streeks 12 uur zag de broeder van den onbezoldigd rijksveldwachter J. Bron alhier woonachtig in den omtrek van zijn woning in den Roodenhoek ter hoogte van het Plankenpoortje, in het land een strooper, gewapend met ten geweer. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn broeder en daze ging met hem er op uit om den strooper in handen te krijgen. Na daartoe vergeefsche

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2