Gemengd. Rechtzaken. worden, tn de Hoogstraat werd de politie uitgejouwd en was ook te genweer noodzakelijk, in welke schermutseling een man gewond werd en in het commissariaat Groen markt verbonden. Vele personen werden gearres teerd wegens ongehoorzaamheid aan de politiebevelen, o. a. een korpo raal der jagers, die zijn sabel tegen een agent trok. De commissaris Dietz, die ge deeltelijk de leiding der politie had, spoorde zijn manschappen herhaal delijk tot kalm optreden aan. Men verneemt ook, dat ter on dersteuning van de politie rijks veldwachters en marechaussee zijn gereqaireerd, voor 't geval de straaltooneelen van de jongste avon den een ernstiger loop mochten krijgen. De avondlessen der Teekenacade mie zijn voorloopig gesloten. De vergunning voor het houden van een serenade werd ingetrokken, omdat de politie er niet voor durfde instaan, dat de orde bewaard zou kuunen worden. Aan het Raadhuis, de politibu- reaux en op verschillende andere plaatsen in ds stad is een procla matie aangeplakt. BKESK.EXS, 14 December 1900. Woensdagavond werd in de Wil- helinina-Bewaarschool alhier de al- geineene vergadering gehondeu van de vereeniging tot bevordering der belangen van opvoeding en onder was, waarin de aftredende bestuurs leden, de heeren J. H. Weijkman, K. C. Soetons en A. du Burck, op voorstel van den heer J. Q. Ger ritsen bij acclamatie werden herko zen. - Door het postkantoor Bres- kens werd gedurende de eerste helft der maand December de navolgende onbegtelbare brief verzonden Uit Breskens P. I. Hage Johz., te Haarlem. De marechaussee vau Nieu- wenhnijzen van Breskens en Van Duijn van Terneuzen, zijn deze week onderling van standplaats ver wisseld. Aardenburg. In den thans $a- mengesielden raad van commissa rissen der maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft o. m. zitting de heer inr. P. C. J. Hennequtn, burgemeester enz. alhier. Eede, 12 Dcc. Ten overstaan van Borg. en Welh. had heden de aan besteding plaats van den aanleg van 2280 M2 keibestrating in de hoold- kom van bat dorp. Ingeschreven werd a. voor Attre- handeldet uit eigenbelang? vroeg ik met doffe stem. Luister gij schijnt inderdaad niet met wu tijd uiedegegaan te zijn, andera zoudt gij zeer goed weten, dat bij het aangaan van een huwe lijk de liwfde ieta zeer ouderwetsch is. Het is een artikel van weelde, waarmede de rgke, wanneer hij wil, zich bij het kiezen van een echt genoot vermaken kan, maar dat geheel overtollig is, wanneer een huwelijk, even als een compagnie schap moet gesloten worden. Gij geeft mij uw rijkdom en ik geef u mijn persoon. Deze wijze van asso ciëren is, dunkt mij zoo eenvoudig, dat een ieder die begrijpen kan. (Wordt vervolgd.) keien van 8/10 cM. door H. Gei- bert te Somergein voor ƒ5370, W. Woittiei te Breskens, ƒ7048, J. Jansen te Terneuzen 0890 b. id. soort keien van 10/12 cM. door H. Geibcrt ƒ6326 c. Quenasl- of Lessinesche keien 9/15 of 10/12 cM. J. M. H. van de Sande-Monjé te Breskens ƒ7854, B. van Eek te Terneuzen ƒ6675, A. Tholens te id. ƒ6990, en P. Oinon te Aar denburg ƒ7995. d. Doorniksche keien van 10/12 cM. J. M. II. van de Sande-Monjé ƒ6490, J. Jansen ƒ7265, A. Tho lens ƒ7280; e. zeilde soort 14/16 cM. J. M. H. van de Sande-Monjé ƒ6045 /'zelfde soort 16/18 cM. dezelfde voor ƒ5933 Ourtekeien 12/14 cM. J. Jansen ƒ6890, B. v. Eek ƒ7170, Tholens ƒ6990; h. zelfde soort 10/12 cM. J Jansen, ƒ7090, B. van Eek ƒ6575, A. Tholens, ƒ7100. Quenast- of Lessinesche keien 16/18 cM. C. J. de Smit te Bres kens ƒ14930. Ëscauzijnsche keien 16/18 cM. B. van Eek ƒ7180. Het werk is niet gegund. Middelburg, 14 Mei. Aan het Gebouw van het Gewestelijk Bestuur had heden de aanbesteding plaats van het bouwen eener Schutsluis te Terneuzen. Er waren 10 biljetten ingekomen waarvan het laagste van A. Medaets en H. de Clercq te Schaerbeek en Uccel (B.) voor ƒ1.936.000. De Gemeenteraad van Zuid- zande heeft op een verzoek van het Bestuur der muziekvereeniging /Ve ronica" aldaar tot het erlangen ee ner bijdrage uit de gemeentekas met 4 tegen 3 stemmen afwijzend be schikt. Laatste berichten. De Oorlog. De Wet is andermaal aan zijne vervolgers ontsnapt, generaal Knok verslaande. Een Engelsche post te Barberton is door Boeren overvallen, gevangen genomen en ontwapend. Drie En- gelschen werden gedood, 5 gekwetst en 27 gevangen genomen. In het Lager Engelsche Huis verklaarde Reid Bryce, dat, het gouvernement aan de Boeren iets meer moest aanbieden dan de //on voorwaardelijke overgave". Brodick, minister van oorlog' antwoordde dat liet gouvememetn het einde van den guerillaoorlog verlangt. Het zou schikkingen willen dosn. op voorwaarde, dat deze niet vertolkt werden als een bewijs van zwakheid in het volharden van den strijd. Chamberlain werd in zijn laatste woorden ook wat toegevender en bracht reeds hulde aan de dapper heid van Transvalers en Vrijstaters. De heer G. Boersma, predi kant te Holiandscheveld, gemeente Hoogeveen, geeft in de „Hoogev. Crt." eene beschrijving van een woning van turf, waarvan het woon vertrek 4 el in het vierkant is en zoo laag, dat iemand van middel matige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusschen dak en wanden zijn openingen, die aan wind, regen enz. vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's morgens en 's avonds aard appelen met olie, zoodat zij een kan olie per week gebruiken en een snee roggebrood, zoo gesmeerd, dat zij een half pond kunstboter per week verbruiken. De kinderen too- nen de duidelijkste sporen van ge- breklijden. In een der hokjes slapen zes, iu het andere vier personen op stroo, onder twee dunne deken tjes en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zóó uitgeput, dat zij niet kunnen werken, de va der lijdt aan een nierkwaal en moet in den turlhoop blijven. Hij heeft dringend behoefte aan versterkende middelen. De gezondheid van het geheele gezin, dat oppassend is, dreigt verwoest te worden bij zulk een voeding en zulk een verblijf. Eu deze turlhoop wordt als wo ning aan dit gezin verhuurd. De hoofdconducteur v. d. V., die op het slationsemplacement te Utrecht tusschen de buffers geraakte en daardoor inwendig gekneusd werd, is aan de gevolgen overleden 'J'e Appelscha heeft een jager bij ongeluk zijn mede op de jacht zijndeu broeder doodgeschoten. In den stal van den heer Vau der K. aan de JSicolaas Wit- senstraat te Amsterdam, kreeg een stalknecht Van een paard zulk een slag tegen de borst, dat de man op weg naar het gasthuis overledeu is. J.l. Zaterdagavond is M. ten Horst, 58 jaar, komende van Zatid- voort, nabij de Emmabrug te Haar lem, ouder het rijdeu van de elec- trische train gesprongen, met dat gevolg, dat hij vallende door de treeplank onder den wagsn werd geschoven en hein de beide beenen werden verbrijzeld. Per brancard naar het Gasthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst te ziju overleden. Zaterdag zateu aan de kerk te Koewacht een paar ongelukkige inenschen, die op jammerenden toon om een aalmoes smeekten. De eene was blind, d. andere kreupel en liet ziju met vele doe ken omwonden been zien. leder had medelijden met die beklagenswaar dige meuschen en menige cent rolde ut de pet, die voor heil stond. 's Middags trokken zij naar Ste- kene, waar zij zouden overnachten. Daar ontmoetten zij een lamme, die elders ^gewerkt" had en ook een goede cent had ontvangen. Op zulk een ontmoeting kon een barrel staan, ja, wel twee en nog meer. Weldra waren de drie .ongeluk- kigen" vroolijk geworden. Men be gon te redeueereu, te disputeeren en eindelijk te vechten. En o wonder boven alle wonde ren, de kreupele sprong in het rond, de lamme verloor zijn kruk ken, de blinde had plotseling het gezicht herkregen. De politie had alle moeite hen tot bedaren Ie brengen en bracht ten slotte ons drietal naar de ge vangenis, waar zij van hun ver moeienissen konden uitrusten en bedenken, welk ^gebrek" sjj een volgenden dag zouden bezitten. A rrondissement-Rechlb. Middelbu rg Zitting van heden Vrijdag 14 December. J. F. v. d. M., 37 j., werkman te IJzendijke is wegens mishande ling veroordeeld tot ƒ5 boete of 5 dagen hechtenis. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van 11 December. J. B. d. 1. L. te IJzendijke is wegens dronkenschap bij 5de her haling veroordeeld tot 3 weken hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor 6 maan den. Idem, als voren, bij 2de herh. J. P. H. te Oostburg, 2 weken hechtenis. fd. als voren, A. W. te Groede, ƒ3 of 2 dagen, E. F. v. d. R. te Sluis ƒ2 of 2 d., J. J. v. d. B., te Breskens, Ch. L Dh., te Aar denburg, R. 0. v. S. te IJzendijke, A. v. B. te Stekene (B.) E. M. te St. Laureijns, Cb. J. M. te Biervliet en J. A. P. Ie Zuidzande, allen ieder ƒ1 of 1 d. A. D. te IJzendijke, in dronken schap de openbare ords verstoren I of 1 d.; Id. als voren, A. R. te Schoondijke ƒ1 of l d. C. D. te Biervliet, loopen op verboden grond, ƒ1 of 1 d. F. V. te Maldegliem, visschen zonder acte ƒ1 of 1 d. E. P. te Watrrlandkerkje, jagen op Zondag zonder vergunning 2 X ƒ1 of 2 X 1 d. Overtreding hi-rbergrcgleuient J. C., J. Ph. v. R. en J. M. J. A., allen tb Breskens, ieder ƒ1 of 1 d-, Idem, als voren, A. v. G. te Breekens, ƒ1 of 1 d. E. B. te Bouchaute en F. R. te Philippine, rapen van schelprisch aan den voet vau den dijk der polders in Zeeland ieder ƒ5 of 5 d. Idem, als voren, F. E. en S. G. beiden te Philippine, ieder 5 ol 5 d., A. d. R. en J. d. R., beiden te Bouohaute, ieder 3 X "1 3 X 5 d. Jagen zonder vergunning L. r. H. te Eede, ƒ2 of 2 d. Loopen op Terboden grondF. V. te Biervliet, ƒ1 of 1 d. Op den openbaren weg trekdie ren onbeheerd laten staan E. d. R. te Sluis, ƒ1 of 1 d. A. P. O. te Biervliet, vee laten loopen op bezaaide grond, ƒ0.50 of 1 d. C. O. te Breskens, uittrekken van planten in de dninen 1 of 1 d. P. d. M. en C. F. d. K., beiden te Biervliet, overtreding van het sluitingsuur aldaar, de le tot ƒ3 of 1 d., de 2e tot ƒ1 of 1 d. A. F. v. d. V. en F. v. M., beiden te Biervliet, jagen zonder acte of vergunning, ieder 2 X of 2 X 2 d. A. M., J. O. en J V. te Sohoon- dijke, wegens straatschenderij, ieder ƒ5 of 3 d. A. L. te Sluis, kippen laten loo pen in een tuin die beplant is, 1 of 1 d. Vrijgesproken zijn Q. A. C. en F. d. W. te IJzen dijke beklaagd wegens overtreding van het sluitingsuur te IJzendijke. P. R. te Hoofdplaat, beklaagd van straatschenderij. Voor den Kantonrechter te Oostburg is een verhoor gebonden tegen zekeren J. V., voerman al daar die verdacht werd eene hoe veelheid luikerbieten, welke hij voor een landbouwer naar Breekens had vervoerd, op zijn eigen naam aldaar te hebben afgeleverd. Ruiin twintig pereoDen zijn ge hoord waarschijnlijk zal procesver baal tegen genoemden V. en mis- «chien ook tegen zijn knecht vol gen, N. v. d. D.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2