Binnenland. Gemengd. komst Van Kruger van bet. Paleis weder zwart van de menschen en ateeds groeide de menigte aan, tot dat tegen half vijf de President op het balkon verscheen. Het publick bleef juichen en zingen totdat hij weer in zjjne kamers ging. Kruger was toen nog in ambtsgewaad. Over de gekleede jaa droeg hij de Pre sidentssjerp en het Grootkruis van den Nederlandschcn Leeuw. Presidont Kruger heeft als naar gewoonte den Zondag in kalme rust doorgebracht, en daarom was het wensehalijk, dat ook dien dag geen ioidruchtige betoogingen voor het hotel plaats hadden. President Kruger woonde Zondag de godsdienstoefening bij in de Grootc Kerk onder gehoor Tan ds. Vermeer. De datum, waarop H M. de Koningin na haar huwelijk met hertog Hendrik een bezoek aan Amsterdam zal brengen, is voor- loopig vastgesteld op Dinsdag 26 Februari. Het vertrek zou Vrijdag 1 Maart plaats hebben. Iugevolge de bevelen van de Koningin is de kapitein Van Hoog straten, adjudant, naar Schwerin vertrokken. Hij zal aldaar bij den Hertog van Mecklenburg blijven tot de komst van Z. H. te 's Hage, ten •inde dan Hertog in de gelegenheid te stellen Nederlandsch te hooren spreken. De K. v. K. te Amsterdam heeft zich per adres tot den Min. van Waterstaat gewend en daarin de bezwaren tegen de nieuwe Z011- dagspostregeling ingebracht door den Ned. Bond ter bestrijding van over dreven Zondagsrust, den heer Ten Hagen en anderen beaamd. De Kamer voegt er bij lo. dat wel door vervroegde uit gifte van Ned. vakbladen, markt berichten en dergelijke publicaties, de bezorging op Zondag mogelijk kan worden gemaakt, doch dan die publicaties niet meer de laatste be richten kunnen bevatten en derhalve hun nut voor een gedeelte missen. Men zal zich dna, wordt de proef doorgezet, wel langzamerhand ten deele in de nieuwe regeling voegen, Zoo al niet een ongeluk, dan toch iets zeer onaangenaams heb ik u roede te deelen. Herinnert gij u nog, dat ik eenige maanden geleden, n een paar malen zeide, dat gij en ik een paar erbarmelijke rollen speelden. O ja, dat herinner ik my zeer goed maar ik hoop, dat gij niet voornemens zijt. zulk een on aangenaam onderwerp opnieuw op te halen. Ik moet, Alma. Om welke reden Dit zult gij dadelijk vernemen. Beloof mij met geduld aan te hoo ren. Ik zal geen beschuldigingen opwerpen. Neen, ik zal slechts de eenvoudige waarheid vertellen en daarna moogt gij zelve beoordeelen, of ik het verdiend heb, zoo schan delijk bedrogen te worden. Reeds een jaar, i66r ik Constance mijne hand aanbood, beminde ik haar én gedurende dit jaar nam zij mijne hulde aan met eene welwillendheid, die mij eindelijk deed vermoeden, dat, wanneer zij Ivar Ridderhjerta niet beminde, zij mij beminde. (Wordt vervolgd.) doch dit ten nadeele aan het pu bliek 2o. dat van buitenlandeche uit gevers van vak- en weekbladen niet te verwachten is, dat zij de uit gifte met het oog op de Ned. cli entele zullen vervroegen, zoodat ten aanzien van de buitenlandsche pu blicaties in elk geval het bezwaar, dat men deze eerst des Maandags ontvangt, blijft bestaan. In de quaestie of de nien.vc re geling den ambtenaren ten goede komt ot dat voor sommigen de dienst verzwaard wordt, weuscht de Kamer zich niet te mengen, maar al mocht de maatregel inderdaad blijken de bevordering van Zondags rust der postbeambten dienstig te zijn, dan toch zou het naar de meening der Katncr verre de voor keur verdienen, dien maatregel niet te nemen en in de plaats daarvan te trachten door andere maatregelen bijv. door het des Zondags in dienst stellen van extrapersoneel, hetzelfde doel, zij het dan ook met eenige meerdere kosten, te bereiken. Waar toch de schatkist uit den dienst der posterijen belangrijke balen trekt, verdient het aanbeve ling verbeteringen in den dienst te,n behoeve van het personeel liever te bewerkstelligen op kosten van dien dienst, dau ten koste der belangen, van veleu wier maatschappelijke positie en bedrijf nu eenmaal uieJe brengt, dat zij aan bestelling van stukken als de bedoelde op Zondag behoelte hebben. De Kamer geeft om de boven aangeduide bezwaren, met den mees ten eerst den Minister in overwe ging, de praefneming zoo spoedig mogelijk te doen staken. De heer J. C. L. Ten Hagen te 's Hage bericht als bijdrage tot de beperkte Zondagsbesteliing der posterijen, dat een brievengaarder hein mededeelde, dat hij brie vengaarder alle soort drukwer ken onverschillig .van welken aard ook, op Zondag blijlt bestellen, daar hem zulks gemakkelijker is, dan de drukwerken tot 's anderen daags te laten liggen, daar hij er alsdan tweemaal de moeite van heeft. Een bewijs te meer dat de ge nomen maatregel de Zondagsrust der ambtenaren niet bevordert, maar den Zondagsarbeid vermeerdert. BRESKE.V*, 11 December 1900. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herbenoemd als diakenen de heeren I. J. van Kampen en J. A. Carels en werd benoemd als ouderling in plaats van den heer E. Klaassen Sr., die niet meer in aanmerking wensch- te te komen, de heer J. de Hulster. Groede. Bij de gehouden perio dieke verkiezing van kcrkernadsle- deu zijn gekozen als ouderling de heeren J. J. Aalbregtse en J. Ver- hage, altr., en als diakenen de heeren Joz. Haartsen en A. L. Vroon. De stemming over de vraag of de benoeming van leden van den kerkeraad en beroeping van den predikant in de eerstvolgende 10 jaren door een kiescollege dan door den kerkeraad zal geschieden, is bepaald op Donderdag 27 Decem ber a. s Schoondijke. De heer J. A. Neetcson gem.-secretaris deelt ons mede, dat bet genomen besluit tot bepaling der jaarwedde van den op te roepen onderwijzer met verplich te hoofdacte, overeenkomstig het voor»t«l van Burg. en Weth. is vastgesteld op ƒ650. Zonder eenige verbinding tot het geven van herhalings-onderwijs, waar mede, volgens eeno onderlinge re geling sinds 1881, de heer J. A. Bosdijk als oudste onderwijzer in dienst, zal belast worden. Anrdenburg. De lieer S. W. Weisfeit, surneinerair der posterijen en telegrafie te Rotterdam, is bij Kon. besluit met ingang van 16 dezer benoemd tot commies 4e kl. IJ/.emlijkc. Er is alhier een tweede rederijkerskamer opgericht E. N. Z. K. (Elk naar zijn krach ten) j een bescheiden titel, die ons al dadelijk gunstig stemde voor de jonge vereenigiug. Die kamer heelt Zaterdagavond voor een overvolle zaal, bij de Erven van der Weijde alhier, hare eerste uitvoering gege ven. De voorzitter opende niet een kort Jocli veelzeggend woord de vergadering, waarop achtereenvol gens werden opgevoerd, ,/de Klop geest of een St Nicolaasgrap Burgemeesters pruik en sergeant kwelgeest en tot slot een komische voordraent, getiteld „Job en Bob". Deze stukken liepe.ii allen goed van stapel eu bevielen naar het luid applaus te oordeeleil, ten zeerste aan het publiek. Wat werd er smakelijk gelachen om de antwoor den op de vragen van den theorie- houdei.den sergeant kwelgeest. Dat alleen reeds maakte den avend genotvol. Hebben de spelers (meest jon gens uit den z. g. middenstand) dan geen fouten gemaakt p wel zeker, bijv. de vreemde... maar neen, nu nog geen critiek, die zullen hen mondeling wel overgebracht zijn en worden. Deze voorstelling diende tot kennismaking en die is bijzon der goed in den smaak gevallen. Wc vinden het zeer aardig en verstandig van die jongelui, dat ze, liever dan langs de straat te loopen, hunne avonden nuttig en toch aangenaam besteden met dergelijke lees- eu spreekoefeningen. Een goe de leiding zou voor sommigen daar om aan te raden zijn. Ten slotte sprak de voorzitter nog een kort doch ernstig woord, waarna men nog heel gezellig onder muziek en zang tot in de kleine uurtjes bijeen bleef. De jonge vereeniging moedigen wij aan op deu ingeslagen weg voort te gaan en roepen hun toe „moge uwe vereeniging nog een lang leven hebben." Aan het strand te Cadzand is de visschersschuit Bouchoute no. 29 aangespoeld zonder bemanning. Omtrent deze is niets bekend, en wijl geen sloep aanwezig is, ver moedt men, dat zij ergens op de kust is geland of door voorbij gaan de schepen is opgenomen. Te Sluis was het Donderdag, avond te 5 uur voor bakkers en andere werkplaatsen een groot on gerief, toen het gaslicht langzamer hand verminderde en om half zes allea in het duister zat. Wjjl bij lichte maan de straatlantaarns niet branden, werkt de gasfabriek slechts om den anderen dag. Het personeel vond in de inrich ting zelve geen defect, doch na eenigen tijd bleek, dat een balda dige hand een buisje onder het kraantje van een der straatlantaarns had algesueden. De politie tracht den dader of daders op het spoor te komen. Retrancliement. Vrijdagavond jl. werd in eene bijeenkomst van ou ders en belangstellenden door het hoofd der school alhier de Leer plichtwet besproken. Zooals men weet, is de invoering op 1 Januari aanslaande bepaald. Stilzwijgend werden die artikels voorbijgegaan, welke voor zijne toehoorders van geen belang waren, bijv. die over huisonderwijs. In den vorm van vragen en ant woorden werd overigenB de geheele wet doorlonpen. Uit naam der aan wezigen, een zeventigtal ruim, werd de spreker door den Burgemeester bedankt voor de moeite, die hij zich bad willen getroosten, om de ouders in kennis te stellen met de wet. Evenals de inleider deed ook do Burgemeester een beroep op de medewerking der ingezetenen om de wet, zooveel als maar mogelijk was, na te leven. Door Ged. Staten is bepaald, dat de herijk der uiaten en ge wichten in 1901 o. m. zal plaats hebben te Breskens 20 en 21 Mei voorin.Groede 21 Mei nam. eu 22 Mei; Nicuwvliet 23 Mei voorin.; Cadzand 28 Mei nam.Zuidzaude 24 Mei voormiddag, Retrancliement 24 Mei nam.Sluis 28 eu 29 Mei; Aardeuburg, ook voor Eede, Sint Kruis en Heille 80- an 81 Mei; Oostburg 3 en 4 Juni; Schoondij ke 5 JuniIJzendijka, ook voor Waterlaudkerkje 10 en 11 Juni; Biervliet 12 Juni en Hoofdplaat 13 Juni. Vrijdag Lad te Bergeu-op- Zoom een reiziger bij het opstappen op de reeds in beweging zijnde stoomtram het ongeluk te vallen en ouder de wielen te geraken, waarbij hem beide beenen werden afgereden. Bij den jongsten storm te Ostende brak een der geleiddraden van den electrischen tram en de draad sleepte op den weg. Een meisje van 10 jaren dat daarmede in aanraking kwam werd gedood. Bij de St. Sulpicekerk te Parijs trok een bedelaar, wiens linkerarm omzwachteld was an die er zoo erbarmelijk uitzag, dat het koperstukken in zijn bakje regende, de aandacht van een egent, die een ouden kennis der justitie (in hem meende te ontdekken en hein, door een tweeden agent geholpen, op bracht. Tot bun verbazing bood de man hun elk een goudstuk om hem los te laten en op 't bureau van politie bleek bij niet alleen volko men welgemaakt en gezond, maar 50 frs. in goud eu bijna even zoo veel in zilvei- en kopergeld bij zich te hebben. Toen men heui zijn ge bedel verweet, zeide hij „Och, mijnheer, men geeft alleen aan rij ken". Ten huize van oen arbeiJer te Zulplien is een kinderlijkje in beslag genomen. Te Maarssen had Donderdag een treurig ongeval plaata. De bejaarde burgemeester, de 69jarige jbr. Strick van Linschoten, reed met zijn eebtgenoote in sen coupó huiswaarts. By een draai sloeg het rijtuig om, zoodat het letterlijk ouderstboven in een aloot viel. l)oor nog tijdige bnlp, maar met heel veel moeite, werd het be jaarde echtpaar gered de burge meester met rreeselijce wonden, zijn echtgenoot met drie gebroken rib ben en gebroken sleutelbeen. Hun toestand is ernstig.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2