Binnenland. Gemengd. misschien hartelijk uitgelachen wor den als we ons gevoelen weergazen, van de mogelijke catestrophe, die zoor het oogenblik het politieke zwerk verduistert. Laten we dus haar maar in de pen. Maar toch blijkt het, dat we niet zoo ver mis hadden met onze veronderstelling over de ontvangst van Kruger aan de Europecsche hoven. Duitschland heeft de toon aan gegeven voor een niet-ontvangen van Kruger. Daar zal Nederland land niet op in gaan. De etiquette is voor ons iets meer dan vormelijk. Het hoofd van een bevrienden Staat niet ontvangen Is men zulk een slaafsehheid van Holland gewoon? Weineen, immersDaarvoor is Nederland een te vrij land, dan zich achterbaks te houden tegenover vrienden. Dat moge het Belgische Hof doen, en Portugal moge zich onderwerpelijk toonen aan Engeland, maar hier voelt men zich te onaf hankelijk, dan te buigen voor een niet-ïijandigc Staat die een andere bevriende Staat uitmoordt. Zoo onwellevend zijn de Hollan ders niet, al is bet waar, dat ze anders wat minder toeschietelijk zijn. Van ecne zoodanige opvatting heeft de aanbieding van de Gelder land aan en de ontvangst van Kru ger op gisteren de meest doorslaan de bewijzen gegeven. Dat we aan de wenschen, dat de eerbiedwaardige President in zijn pogen nogtans moge slagen, ook de onze voegen, is begrijpelijk. Het geheele getal rijwielen, aan de belasting onderworpen, bedroeg in 1899 .- 94.370. De Min. heelt geen reden om te twijfelen, of op de toepassiug der wet in dezen naar behooren wordt toegezien. De Eerste Kamer heeft de ongevallenwet aangenomen met 35 tegen 6 stemmen. Gisteren morgen kwart voor tienen is president Kruger, met een extratrein naar 's Gravenhage ver trokken. Het publiek juichte hem luide toe en op het station bood een kind hem een ruiker aan. Om half elf kwam de extratrein te Dusseldorf aan. Het publiek verdrong zich, in dichte drommen op het perron en verwelkomde den President met stormachtig geluid. Aan het venster nam de presi- laatste dagen het geval geweest was. Ik werd door kiespijn ge kweld en daarom bleef ik op mijne kaïner, tot dat deze bedaarde. Daarvan hebt gij dus zulk eene frissche kleur Ja, de tandpijn heeft die teweeggebracht. Nu keek Constance op en sprak op schamperen toon Gij ziet er waariijk gecchauf- feerd uit. Ik denk dat dit wel met een ieder het geval zal zijn, die aan kiespijn lijdt, antwoordde Alma koel. Constance zag Ivar met een veel- beteekenenden blik aan, maar ont moette op zijn gelaat eene uitdruk king van ernstige afkeuring. Aurora kwam nu ook binnen en men begon te spreken over hetgeen zij gelezen had. (Wordt vervolgd.) dent een bloemenhulde in ontvangst, hem door een comité van den Al- Duitschen Bond vereerd. Ook de te Dusseldorf bestaande Nederlandsche vereeniging was op het station aanwezig. President Kruger dankte herhaaldelijk voor de huldebetui gingen. Een paar minuten slechts hield de trein te Dusseldorf op en vertrok toen weder. Om elf uur passeerde de trein Duisburg, een tallooze menschen- inassa juichtte de president geest- drittig toe. Even over elven kwam de extra trein te Oherhausen aan. Een dichte menigte ontving Kru ger met stormachtig n11 oeli de hoerageroep voor welke hulde en president telkens door het afnemen van zijn hoed, dank betuigde. Namens den president sprak dr. Leyds ook een paar woorden van dank. Toen de trein na korten tijd zich weder in beweging zilte, hief het publiek een daverend gejuich aan, dat. niet scheen te zullen ein digen. Te Arnhem kwam de trein om half twee aan. Grootsoh opgezet was de hulde, daar president Kru- gei toegedachttal van vereenigin- gen stonden met banieren op het station geschaard on er waren bloemen bij hoopen aangevoerd. De waarnemende burgemeester, jhr. Van Nispen, sprak den presi dent in de gereserveerde wachtka mer 1ste klasse toe. Onder gezang van leerlingen der christelijke scho len, vertrok kort daarop de trein. De ontvangst in Den Haag was plechtig. Geen schetterende tonen van muziek, maar geheel in overeen stemming, in aansluiting als 't wa re met de ernstige gedachten van den President, werd gewijde zang ingezet door een reuzankoor van 6UÜ zangers, onder leiding van Richard Hol Aangeheven werden drie verzen van Psalm 72 op het oogenblik dat de trein nog niet. ten volle stilstond, opdat mogelijke juichkreten niet den voorrang zouden verkrijgen boven het godsdienstige lied. Zoo gebeur de het ook. En onder het plechtig ruischen van den indrukwekkend klinkenden koorzang „Ja olk der vorsten zal zicli buigen Eu vallou voor hem neer," verliet Kruger het salonrijtuig. Daarop volgde een oorverdoovend gejuich. Voor het portierraam ver scheen de eerbiedwaardige grijze Kruger. Zoo geestdriftvol als op dit oogenblik, zal men de Hollan ders zelden gezien hebben. Het was een uitbundig geroep van ffLeve Kruger, Leve de Boeren 1" Dr. Leyds begeleidde den Presi dent, en rechtop nog, slapte hij vriendelijk buigend, het perron over naar de ontvangzaal. "ij zag er goed uit en naar het scheen was hij niet vermoeid. Flink keek hij rond en met aan dacht volgde hij de sprekers, waar van de rij door den burgemeester der residentie werd geopend. Nadnt verschillende toespraken zijn gebonden, hield Kruger eene rede, die uitmuntte door eenvoud en waarheid. Dat het den ganschen avond in den omtrek van het hotel waar de President zijn intrek heeft genomen, ongemeen druk was, behoeft wel nauwelijks vermeld. Alle ooms die een cadeau willen maken, zegt de Petit Bleu, zouden niet op het aardigo idee van President Kruger hebben kuunen komen. Het is een vingerhoed, die oom Paul heeft bestemd voor het uitzet van de jonge Koningin van Holland. Die viugerhoed is echter een vorstin waardig. Hij is ontworpen Vernon. De vermaarde graveur heett in de vereiering een groep jonge meisjes aan den arbeid voor gesteld, de Fransche zusteren van Koningin Wilheltnina. Hierdoor wotdl op de meest bevallige wijze de vredrsidee voorgesteld, die ge dragen op pen adetn der toejui- hingen van het volk, misschien in de teedere stem der jeugdige vor stin uiting zal vinden. BRESKÏYS, 7 December 1900. De lieden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door vijt leden bijgewoond de lieeren JP. Monjé en P. Risseeuw waren atwe- zig. Na lezing en goedkeuring der notulen en mededeeling van enkele ingekomen stukken, houdende goed keuring van genomen raadsbeslui ten, deelde de voorzitter nog mede, dat in de vergadering van Burg. en Wetli. in de geldleening ten laste der gemeente uo. 5 was uit geloot. Als leden der z. g. Nieuwjaars- commissie werden aangewezen de raadsleden Du Burck, eti De Hul ster, en de heeren 1. J. v. Kampen en J. C. H. Snouck Hurgronje. De. heer De Hulster had aanvan kelijk bezwaar om deze benoeming te aanvaarden het liever aan een ander opgedragen ziende. Do voorz. gaf te kennen, dat zulks thans anders moeilijk kan wijl hij het eenige buitenlid is voor de uiiig -ving, waarvoor de commissie het nicest werkzaam moet zijn en zijn advies dus meer noiniig is. Daarna verklaarde de oenoe.mde zich bereid dezelve te aanvaarden. (Zou de heer De Hulster soms bedoeld hebben dat ook wei leden buiten den raad in aanmerking kon den komen Rkd.) De heer J. P. W. Besemer werd met 4 stemmen herbenoemd als lid van het alg. burgerlijk armbestuur. Voor het ambt van doudgtaver der gemeente hadden zich aange meld L. Maas, K. I. Heijboer en P. Huijsheere, waarvan eerstgenoem de niet alg. st. werd benoeiud, met ingang van 1 Jan. a. s. Ter storting van liet aandeel in de kwade posten op de personeele belasting werd een bedrag van ƒ38.42 (te weinig geraamd) en voor de verplegiugskosten van krank zinnigen ƒ189.56 af- en overge schreven. Op het suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag werd geplaatst Wed. P. Praag in de 8e, J. de Wispe- lacre in de 2e, A. van Gijs in de 10e, J. Hillebrand in de 6e, F. F.kkebus in de 2e, I. C. Leenhouls in de 3r, mej. van Linscboten in do 4e, J. Lievenbroer in dc 8e en Joh. Lugten in de ile klasse. Niemand meer iels ter tafel te brengen hebbende, werd de zitting gesloten. Middelburg, 7 Dec. Aan het Gebouw van het Gewestelijk Be stuur alhier had heden de aanbe steding plaats van het driejarig onderhoud van den rijksweg-Bres- kens-Belgische grens. Laagste inschrijver was de heer W. Dekker te Yecre voor ƒ6935 per jaar. De raming bedroeg ƒ6800 per jaar. Te Amsterdam zijn de heer en mevr. De G. wonende Prinsen gracht, des morgens bewusteloos gevonden, doordat een vulkachel te veel gesloten was geweest en de kolendampen in het vertrek had gebracht. Zij werd spoedig weer bijgebracht. Tc Amsterdam zijn aan den Blauwburgwal, bij den Singel, twee personen te water geraakt. Een hunner werd dood opge haald. Uit de kolk aan de Oostpon t te Rottevdam, is liet. lijkje van een pasgeboren meisje opgehaald. Te Zoeterwoude heeft zich een geval van slaapziekte voorge daan. Een vrouw, die Maandag 26 Nov. onwel werd, is gaan slapen en Za terdag overleden zonder wakker te zijn geworden. In het dorpje Vaujnnay bij Grenoble is een achtjarig meisje, het kleindochtertje, van een molenaar, terwijl zij bij den molen aan het spelen was, door de wieken gegre pen en, na eenige malen rondge slingerd te zijn, vermorzeld. De moeder van het kind, die ter hulp snelde, bleef eveneens met baar kleederen aan de wieken han gen en werd ook meegesleurd. Toen men den molen tot stilstaan had gebracht, waren beiden reeds lijken. Krachtens bevelschrift van de Rechtbank te Rotterdam is beslag gelegd op hetvermogen van een bekend ingezetene aldaar, die aan zienlijke eigendommen in de ge meente IJselmonde bezit. De betrokkene is beheerder van het vermogen zijner bloedverwanten en heeft als zoodanig onder zich ƒ250.000 van zijn broeder. Op liet verzoek van laatstgenoem de, wien de betrekkelijk geringe som van ƒ1500 was geweigerd, beeft bet beslag plaats gehad. Het verinogen bedraagt nominaal tien millioen gulden, zoodat de inge stelde vordering ruimschoots is gedekt. De deurwaarder vond bij liet leggen van liet beslag, in tegen woordigheid van de justitie, alles iti de grootste wanorde ten huize van den betrokkene. Aanzienlijke geldsommen vond men in de badkamer en op andere zonderlinge plaatsen, terwijl gouden voorwerpen en briljanten achteloos lagen neergeworpen. Sedert geruimen tijd heeft de betrokkene dan ook zijn zaken na genoeg aan kant gedaan. Onlangs vroeg hij ontslag als procureur, rechterlijk ambtenaar enz. Ter griffie van de Rechtbank is een groot gedeelte van het roerend vermogen gedeponeerd, waarvan het meeste gevonden werd in een ver trekje acuter het kantoor, waar de zonderling zijn verblijf hield. Te üussen (N. B.) beroofde zich eenigen lijd geleden een dienst bode van het leven, zonder dat men de reden kon vermoeden. Thans heeft men in de woning van haar meester liet voetje gevon den van een pasgeboren kindje, waarschijnlijk door ongedierte uit den schuilhoek gehaald.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2