Gemengd. BRESKEXS, 3o Xoveiuber 1900. We vernemen met genoegen dat een lijst circuleert om de kleinen, die de Bewaarschool bezoeken met bet Sint Nicolaasfeest een aange- namen dag te bereiden. Men verzoekt ons de aan dacht van belanghebbenden te ves tigen op de kinderuitvoering die a. s. Zaterdagavond door den viool cursus onder leiding van den heer C. P. Geelhoedt te Kruisdijk in de Sociteit „Ons Genoegen" zal gege ven worden. Door het postkantoor Bres- kens werd gedurende de 2e helft der maand Nov. de navolgende onbestelbare brieven verzonden Uit. Breskens, J. Moens te Am sterdam, K. Broeckaart te Hobo ken. Biervliet, 29 Nov. De heer ds. J. J. Homburg predikant alhier nam heden eene beslissing in zake het door de gemeente Makkuiu op hem uitgebrachte beroep door daar voor te bedanken. De berichten omtrent het bedanken voor dit be roep, dat we reeds begin dezer week lazen, bestond dus blijkbaar in de fantasie van deze of gene nieuwtjes-jager. Te Vlissingen is Dinsdag nacht een groot nieuw gebouwd huis, dat nog onbewoond was, inwendig geheel vernield. Van alle kamers zoowel beneden als boven, werd het behangsel afgescheurd, schoorsteenmantels afgerukt enz. Wijl aan wraak wordt gedacht, looit de politie f 100 uit voorden- gene, die zoodanige aanwijzing kan doen, welke tot de aanhouding van den dader leidt. Bij verschillende landbouwers in Zeeuwsch-Vlaaiideren sterven in de laatste tijd veel paarden. DeskunJigen beweren, dat het moet worden toegeschreven aan het vochtige, slijkerigc voedsel, dat uit paardepeeën bestaat. Velen zijn er reeds bezweken. Gelukkig voor de boeren, dat zij zich met hunne paarden hebben aangesloten bij eene Verzekerings maatschappij. Schoonriijkc. Donderdagavond j. 1. viel een jongen voor het wiel van een in beweging zijnde vracht wagen. Hij werd ongeveer zes meter medegesleurd zonder eenig letsel te bekomen. Hij heeft zijn behoud te dankon aan de vele slijk, die op den weg ligt; hij werd daarover voort- gcschoven. Vrijdagmorgen, 30 Nov.. kwam de tram van IJzendijke van 9 uur naast Constance gezeten en had een boek in de hand, ofschoon zijne oogen onafgewend op haar gericht waren. Alma vertoonde zich niet. Waar is uw broeder, Aurora vroeg Constance. Hoe kan ik dat weten ant woordde Aurora wrevelig. Weet gij, waar Alma is hernam Constance. Vermoedelijk daar, waar zij iets te doen heelt. Maar ik bid u, laat mij met rust laat mij mijn boek uitlezen en vraag mij niet meer. Lieve Aurora, wat leest gij met zooveel ijver Constance scheen vast besloten te hebben, Aurora met lezen te doen ophouden. (Wordt vervolgd.) voorin, zoo laat alhier, dat ook de correspondentie ten 10 uur op Breskens gemist werd. Drie passagiers die met de boot mede moesten waren cr d» dupe van. IJzendijke, SO Nov. Do heden gehouden zitting van den gemeen teraad werd door alle loden bijge woond. Na lezing van de notulen werd door den lieer Hendriksc op de vraag van den voorzitter of er aan merkingen op zijn, niet precies te kunnen beoordeelen ol alles juist is weergegeven, wijl door geeno van de leden aanteekeuing wordt ge maakt. Voorts wees hij op de in de krant gemaakte opmerking, dat eene beoordeeling als in de notulen voorgekomen over eene traditioneele oppositie op de begrooting, niet te pas komt. Daarna werden de notulen gear resteerd. Naar aanleiding der aangehouden beslissing omtrent de gewijzigde be grooting deelde de voorz. mede, dat door Ged. Staten kennis was gege ven, dat zij hun advies zouden mêedeelen als deze vergadering is gehouden, en geen beslissing werd genomen. De heer Hendrikse vroeg naar den inhoud van het schrijven van Ged. Staten. De voorz. gaf te kennen dal het was gericht aan Burg. en Weill. De heer Hendrikse meende dat de raad dit toch diende te weten omdat het in verband staat met de begrooting. Hij vroeg aanteekeuing van de weigering in de notulen. De voorz. bleef bij zijne meening en stelde aan de orde de stemming over de gewijzigde begroeting, waar over de stemmen hebben gestaakt. De wijzigingen werden verworpen met 4 tegen 3 stemmen vóór dhr. Leenhouts, Doens en Hendrikse. De in stemming gebrachte be grooting zooals deze aanvankelijk was ingediend, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmentegen de heeren Leenhouts, Doens en Hen drikse. Aangaande het besluit tot ver huring van de Graanbeurs aan de Scherpschuttersvereeniging IJzen dijke" merkten Ged. Staten op, dat een verhuring voor onbepaalden tijd volgens ait. 1584 van het Burger]. Wetboek niet geoorloofd is, en ga ven in overweging dat de Raad het besluit wijzige in dier voege, dat de huur wordt bepaald voor een jaar met verlenging voor den tijd van een jaar, indien wederzijds een maand te voren geen opzeg is ge daan. Dien overeenkomstig werd met alg. st. beslotennadat op eene vraag van den heer Hendrikse of onder de ƒ10 ook het verstrekken van steenkolen begrepen is, door den voorz. ontkennend was geant woord. Bij den voorz. was nog ingeko - men een schrijven van dc directie der Nederl. Maatscbapdij tot aanleg van Areoëeiigas, medeneelende dat deze gemeenee wel geschikt is tot aanleg van eene zoodanige gasver lichting. Zij vraagt van den raad een besluit dat in beginsel wordt goed gevonden tot deze verlichting over te gaan, tegen nader overeen te komen en goed te keuren voorwaar den, waardoor de gemeente zich tot niets verbindt, doch waarbij de companie eenige meer vastheid heeft om de plannen nader te overwegen. De heer Hendrikse vroeg of dit schrijven aan den raad was gericht. De voorz. antwoordde dat dit can hem was geschied.- De heer Hendrikse verklaarde zich hiertegen vooral omdat Aar denburg en Sluis zich voor een .tijdvak van 30 jaar hebben moeten verbinden en het te voorzien is, dat binnen korte jaren het electrisch licht de overhand zal hebben. De voorz. gaf te kennen, dat inen zich tot niets verbindt. De heer^Hendrikse is wel over tuigd van de noodzakelijkheid van móer 1 ichl in Jzendijke en is er niet tegen in beginsel daartoe te besluiten indien de heeren tevreden zijn met het kluitje waardoor ze in 't riet zullen gestuurd worden. Ten slotte wordt in beginsel be sloten te voldoen aan het verzoek dier Maatschappij. De heer Hendrikse vroeg hoe het stond met het adres in zake de openstelling van telegraaf- en tele- fonkantoren. De voorzitter deelde mede, dat het in circulatie is en na ontvangst terstond zal worden verzonden. De heer Hendrikse wees op den slakkenganh, dien deze zaak gaat en dat het adres nog wel niet zal verzonden zijn in den winterdienst, waartoe het grooteudeels diende. Naar aanleiding eener vraag van den heer Doens hoe het staat met het verzoek oui een steenpadje aan den Rooden Hoek, deelde de voor zitter mede, dat dit het werk van dea polder is. Na diacusiëu zal van een eu ander werk gemarkt worden, even als van meerdere verlichting in de gemeente. Daarna ging do openbare zilling in eene geheime over. Land-en Tuinbouw. De voedingsstoffen der planten. I. Yan theorie willen vele menschen niets weten. Ook op landbouwge bied kan men het, uieeiien sommi gen, zonder theorie best stellen. Verklaarde nog niet kort geleden een raadslid eener plattelandsge meente, dat een voer mest hem meer waard was dan een laiidbouw- cursus of landbouwlezing Het moeten wel totaal onkuudi- gen zijn, die zoo spreken. Ja, op dc practijk komt het aan, dat spreekt van zelf.j Doch zonder theorie geen practijk. De eerste is de voorloopster der laatste. De theorie eener wetenschap is de leer der grondregelen, welker toepassing is de practijk. Die regelen zijn de vrucht van onderzoek en nadenken. In dezen tijd meer dan ooit, na de belang rijke ontdekkingen op wetenschap pelijk gebied, na al wat in de laat ste vijftig jaren aan het licht is gebracht omtrent plantengroei en plantenvoeding, dient de prac- tische landbouwer althans eenige kennis daarvan te bezitten, zal zijn bedriji hem de gcwenschte en zoo hoog noodige winsten opleveren. En dit is ook waar hoe uitge breider en grondiger die kennis, hoe helderder zijn inzicht is in al wat zijn bedrijf raakt, des te groo- ter voordeelen zal dit hem kunnen geven. Te Borsele viel deze week de 15jarige landbouwerszoon A. Poort van eeu paard, waarbij hij zulk een hevige trap tegen hot hoofd kreeg, dat hij eenige uren later aan de gevolgen eener schedelbreuk is over leden. Te Goes zijn bij het verbou wen van een huis in de St. Adri- aanstraat gelegen tegen het „Slot Oostende" de vroegere verblijf plaats van Jacoba van Beieren vier aardou potjes gevonden, waar van twee nog geheel gaaf. Te oordeelen naar den vorm zijn zij vermoedelijk uit den tijd van Jacoba van Beieren. Te Nieuwdorp op Zuid Beve land hebben een tweetal rijksveld wachters den boerenknecht J. v. E. op heeterdaad betrapt als de schrij ver van een brandbrief aan den landbouwer S. Zij vonden hem namelijk op de plaats waar hij het geld verlangde gelegd te zien in een putje achter een boom aan den openbaren weg. De aangehoudene begon met te ontkennen, doch legde ten slotle eene volledige bekentenis af, waarbij hij tevens verklaarde de schrijver te zijn van de brandbrieven, welke eenige weken geleden bezorgd zijn bij den landbouwer d. J. in den Oud-Kraaijertpolder onder 's Heer- Arendsk.rke, en de landbouwers Gebrs. v. E. onder Heinkenszand. Een zijner brieven was met roo den iukt geschreven, hetgeen vol gens een oud volksgebruik "bloed" beteekenen moet. Hij is naar het huis van bewa ring te Middelburg overgebracht. Ing-czonden. Kanton Oostburg, 28 Nov. 1990. De winlcdsland bedreigd. Eenigen tijd geleden begon de „Automaat" met de levering van petroleum aan partikulieren, tegen een prijs, waarvoor wij, winkeliers, ze onmogelijk kunnen leveren. Het gevolg is geweest, dat we zoo goed als geen olie meer ver kochten. Velen hebben met mij gehoopt, dat het niet lang stand zou houden, maar die hoop is jjdel gebleken. Op sommige plaatsen komt de „Automaat" reeds twee maal per week. Thans begint ook de heer Van den Berg te Aardenburg met het leveren van zeep aan partikulie ren tegen zoodanigen prijs, dat wij weldra niet veel ponden zeep meer af te wegen zullen hebben en we dus het winstje, dat we daarmee vroeger maakten, zullen moeten missen. Aan wicn de schuld, zou ik willen vragen. Als men eerlijk wil zijn, mag men die zeker niet aan den heer van den Berg geven. Immers, hij heeft drie jaar lang geprobeerd, door goede waar aan concurreerende prijzen te leveren, onze bestellingen te krijgen. Dat is hem tot nu toe niet gelukt. En toch ligt dat niet aan de waar, die hij levert, want verreweg de meeste mijner afnemers beweren, dat de zeep, die ik thans verkoop, beter is dan de vroegere. Ik weet wel, dat er eenigen zijn, die minder goed Hollandsch fabricaat leveren en dan beweren dat het er van Van den Berg is, maar ik vrees, dat zij, die thans een bus van 1 Kilo van den wagen nemen, gauw zullen inzien, dat de Aardenburgsche zeep zeker niet minder is dan de Hollandsche. En hoe zal het dan gaan A. vertelt aan een kennis, dat de zeep goed is en deze zal ook de proef eens nemen. Die proef zal zeker bevallen en wij zijn weer een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2