voor Zeeuwseli-Vlamidemi. teint Krnpr iiEnropi Overwonnen. Ufo. 543. ZATERDAG 34 A'OVEHBKR 1900. 10e Jaargang?. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.026 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIELEHAÜ te Breskens. Gisterenmorgen te 9.10 uur is oorlogsschip de „Gelderland" met President Kruger, do haven van Marseille binnengekomen. Het schip vuurde het eerste der 21 saluutschoten af, waarmede het de haïen begroette. De batterijen •an den vuurtoren beantwoordden schot na schot het salvo van den Hollandschen kruiser. De leden van het comité schaarden zich voor de trappen van den aanlegsteiger. Achter hen plaatsten zich de af gevaardigden, leden der generale raden en van den Gemeenteraad, alsook de voornaamste genoodigden. Een aantal sloepen staken van wal, doorkruisten de haven en haalden de vlaggen in top. De menigte hief aan Leve Kru ger I Leve de Roeren 1 Aan boord van de „Gelderland" maakte men de staatsietrap gereed. De President verliet het schip de sloep werd gereed gehouden. Prot. Van Hamel, die als Kru- gers tolk lutigeerde, slapte er in, kwam aan wal en zeide tot Thou- rel „Ik kom u namens dr. Leyd» zeggen, dat de kominandant van de „Gelderland", die onmiddellijk weder zee moet kiezen na het aan wal gaan van den President, het voornemen heeft plechtig afscheid te nemen van den President der Z.-A. Rep. Die plechtigheid zal wel twee uren duren en de President 43. Fredcrik, keer om en rijd naar huis, beval de gravin kortaf en koel. Daarop wierp zjj zich ach ter in het rijtuig en ble.f zwijgen. Zij zag haar man een zijweg in slaan, die naar huis geleidde en welke hem een half uur op haar vooruit gat. Toen Alfred haar uit het rijtuig hielp, zeide zij Neef, ik heb eene verklaring van u te eischen. Wees zoo goed en wacht mij beneden in het talon. Daarop begaf de gravin zich naar hare vertrekken en nadat zij den hoed had afgezet, trad zij op het balkon, alwaar zij Constance en bij deze Ivar vond. Geen van beiden wist, dat Alma teruggekeerd was, naardien het bal- zou dus op zijn vroegst te 12 uur aan wal komen." Nadat Thourel zijn medeleden had geraadpleegd, verzocht hij prof. Van Hamel er bij den President er op aan te dringen, dat deze aan stonds zou aan wal komen. Hij zeide, dat daarbij de hoogste be langen betrokken waren. De Presi dent zal de belerfdheid van de of ficieren en equipage van de Gel derland wel willen opofferen zeide hij voor die van de Mar- seillaansche bevolking. Na de gis teren ondervonden teleurstelling, zou deze nimmer kunnen aanvaarden als een ernstige renen het opgege ven motief voor het uitstellen van len van het aan wal gaan van den President, waarop zij met ongeduld wacht. De afgevaardigden van het co mité gingen aan boord van de „Gelderland" en de heeren Vroele en Roels en de anderen gingen in de sloep met den heer Van Hamel. De sloep werd met krachtige slagen naar de Gelderland geroeid. Op den wal wachtte men met ongeduld. De Gelderland stoomde nog dichter bij tot op 800 M. Do President, erkentelijk voor de be langstelling hem door het comité Letoond, stemde er in toe om over een half uur aan land te gaan. Hij verzocht alleen om hem nog gele genheid te geven om van de offi cieren van den kruiser afscheid te nemen. Tien minuten later zag men een sloep neerlaten met de khurtn van de Ned. Marine. Het was de kon aan den tegenovergcstelden kant van het voorplein gelegen was. Toen Alma met opgorichten hoof de naar buiten kwam, trok Con stance snel de hand terug, die Ivar in de zijne gesloten hield maar Ivar bleef onbewegelijk met de ar men op den rug der sofa geleund, waarop Constance rustte. De gravin bleef staan en een oogenblik vestigde zij hare heldere oogen op belden daarna sprak zij met eene stem, die onnatuurlijk kalm was Ik wensch u te spreken, Ivar. Neem mij niet kwalijk, maar ik gevoel mij niet gestemd tot een afzonderlijk gesprek of scènes, ant woordde Ivar, en ging tegen den rug der sofa staan, terwjjl hij de arrnsn over Je borst kruiste. Wanneer gij daarom alleen reeds nu terug zijt, dan hadt gij u die moeite wel kunnen sparen want ik wil niets van die verklaringen we ten. Ivar, zeide Constance op den sloep van den President. Het pu bliek barstte in gejuich uit. De sloep kwam aan de aanleg plaats aan en de toejuichingen ver dubhelden toen men den President iii het gezicht kreeg. De geest driftvolle menigte rn p Leve de Boeren, leve Kruger. De President was vergezeld van dr. Leyds rn de Z.-Afr. hoofd ambtenaren. Leyds stapte het eerst uit de boot en reikte do hand aan den heer Kruger, die de eerste schrede z.-tte op den Franschen bodem. Het was ongeveer elf uur. Kruger, die men verzocht plaats te nemen in een fauteuil, weigerde dat, hij bleef staan met ontbloot hoold Zijn hooge gestalte was ge wikkeld in een grijze overjas en de hoed door krip omgeven, hield hij in de linkerhand. De indruk, dien de persoon van Kruger maakt is zoo sympathiek mogelijk. De portretten van den president, die sedert eenige weken populair geworden zijn, geven slechts een onvolkomen denkbeeld van zijn persoon. De heer Thourel, president van het comité voor de onafhankelijk heid der Boeren, hield de welkomst- rede. Na hem nam de heer Pauillat, president van het centraal comité, het woord. Bij de belangrijkste gedeelten van zijn rede barstten de toejuichingen los. Nog 2 sprekers volgden en daarna nam President Kruger het woord en sprak met bewogen, maar krachtige stem. toon van bemiddeling, het kan uwe bedoeling niet zijn, Alma's verzoek af te slaan. Hier vestigde zij een bijna over- moedigen blik op Alma, er bijvoe gende ik smeek u, doe, zooals ik u verzoek. Een donkere purpergloed bedekte Alma's voorhoofd en toen Ivar op stond, om aan Constance's verlangen te voldoen, strekte Alma de hand naar hem uit met zulk eene waar dige en edele uitdrukking, dat zij er waarlijk schoon uitzag en zeide: Blijf, Ivar Ridderhjerta, ik heb u niets te zeggen Daarop wendde zij zich tot Con stance met de woorden Ik verzocht mjjn man niet om een gesprek, ik sprak slechts mijn wensch uit. Uwe bemiddeling, Constance, heeft dezen wensch te niet gedaan. Hiermede verliet Alma het balkon, terwijl Constance op treurigen toon sprak Mijne bezte bedoelingen worden miskendmen bejegent mij met De President der Zuid-Af/ikaan- sche Rrpubliek houdt in het EIol- landsch de navolgende rede „lk breng liarttdijken dank aan den president van het centrale co mité voor de onafhankelijkheid der Boeren voor hun woord van welkom. Ik dank u allen dia hier samen gekomen zijn om mij te begroeten. Hoewel ik rouw draag om mijn land en hoewel ik niet gekomen ben om feesten bij ts wonen, neem ik toch van ganscher harte uwe toejuichingen aan, want ik weet, dat zij u zijn ingegeven door het gevoel, d»t hetgeen wij gedaan hebbeu bij u heeft opgewekt en door de sympathie die voor u onze zaak heeft, omdat zij is de zaak der vrijheid. Inderdaad ik ben trots en ge lukkig, dat ik als haven van aan komst een Franscho haven heb ge kozen en ik mijn voet gezet heb op vrijen grond en ontvangen wordt door u als ecu vrij inan. Mijn eerste plicht is uwe Regeering te bedan ken voor al de bewijzen van aohting, die op dit oogenblik nog te midden van uw sympathiebetuiging mij zijn gegeven. Ik geloof, dat Engeland, als het goed ingelicht was geweest, nooit dezen oorlog zou begonnen zijn. Sedert den inval van Jameson, die de beide Republieken had wil len vermeesteren zonder een ge weerschot te lossen, heb ik niet opgehouden om te verzoeken een arbritagehot in te stellen, dat mij tot nu toe steeds geweigerd is ge worden. De oorlog, dien men thans vernedering en beleedigingen, omdat ik ongelukkig genoeg geweest ben, u te beminnen. Alles, alles komt op mij nêer ik alleen moet lijden. De teedere betuigingen, die nu volgden, behoeven wij niet te her halen. Beneden in het salon wachtte Alfred, geheel verbluft door hetgeen er gebeurd was. Toen Alma bin nentrad, spoedde hij zich tot haar met de woorden Maar hoe moet ik dit ver klaren Hoe kon Ivar weten, dat gij eene afspraak met mij hadt En wat zal het einde zijn Ik begin inderdaad te geloo- ven. dat gij uw verstand verloren hebt I riep Alma uit en zag hem met trotschheid aan. Ilcb ik afspraak met u ge maakt Heb ik eeu briefje geschre ven? Ik heb geen ander antwoord dan u dit over te reiken. Alfred gaf Alma een briefje op rozekleurig

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1