voor Zeeuwscli-VliiiiiiikToii. W Overwonnen. Xo. 542. mam FEUILLETON. UOEW8HAG 21 »OVE?IREII 1900. 10c Jaargang1. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents; franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.628 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertcntiën worden tranco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAX te Brcskcus. Boor den heer Jacob Appel, Cnllecteuk der Staatsloterij te Mid delburg ra een woord gericht tot de lcfcu van de Tweede Kamer, over dtfte loterjj, naar aanleiding van de deor den heer De Waal Malefijt ingediende motie, waarbij de ophef fing van date instelling weuschelijk genoemd wordt. Ten aanaieu van de foniadeljjk- heid van bet kansspel" merkt bij op, dat onae gehaele samenleving dooryevcn is van kansin tal van wetten wordt eeu uitslag (tiaar lo ting" uitdrukkelijk voorgeschreven ieder stelsel van verzekering is ge grond op kansberekening. Voorts wjjst hij er op dal de emotie van den deelnemer aan beursspel, den speculant in marktberichten van geheel anderen aard is dan de ge moedstoestand van den speler in de Staatsloterij, eene motie «elke zich over drie maanden uitstrekt, en hij masnt zelfs dat deze iutermiltea- rende prikkel het groote, onwaar deerbare voorreeht heeft, bij zoo velen de veerkracht te doen behou den. »Er zijn", zegt hij (duizen- den" die, hoe tevreden ook met hun maatschappelijk lot, het weinig opwekkend levensverscbiet hebben allijd in dezelfde bescheiden mate- rieële omstandigheden te moeten blijven verkeeren. Positieverbetering door meerderen arbeid, ruiuier geldelijke beweegkracht door erte- nisssn of buitenkansjes van anderen 48- Een traan trilde aan de lange oogwimpers. Kou als zij daar ïat galeek Constance een engel, die eens anders gebreken beweent. Alleen, Constauce, hoe kont gjj zoo tot mij spreken Alleen, terwijl gij wset, dat gij naast u een hart hebt, welks klop pingen u allen toebebooren, fluis terde Irar, door bet schoone gezicht verblind en boog zich tot baar. Constance's schoonheid bad weder den indruk overwonnen, dien Almas goedheid gemaakt had. iliervan be wust, glimlachte zij hem toe en antwoordde bjjna onhoorbaar Dank. De blik ze:de nog msrr, maar slechts voor een oogeu- blik rustte die op Irardaarna voegde zij er bjj i aard zijn voor velen reeds se dert lang z lts uit liet land der drooinen verbannen. Wie heett nu den moed om de daad van zoo iemand, die op dez.c onschuldige wijze, tegen de geringe opoffering, vrijwillig eeu kans wil wagen op lotsverbetering, té stempelen als .onzedelijk Dan nog voert hij aan, dat de menschen toch zullen willen blij ven apeleti, ook al wordt de Staats loterij opgeheven, en dat dan eau groot bedrag Nederlandach kapitaal naar vreemds landen en in nog vreemder handen zou vervloeien. Restaan er leemten in de instel ling, meu kan die door wetten ot voorschriften opheffen wil inen dat Je Staat er geen voordeel van ge niet, men kan de korting op de prijzen zoodanig beperken, dat al leen de kosten der administratie gedekt worden, maar tegen hare opheffing komt hij inrt nadruk en op grond van jarenlange ervaring op. De strijd, andermaal tegen deze instelling aangebauden, is van zui ver anti-revolutionair karakter. Het zal den ook niet behoeven ts verwonderen, dat straks dezs partg zich eenstemmig voor dat voorstel van den heer De Waal Malefijt, zal verklaren, als de motie in behandeling zal komen. Indien werkelijk de motie in ons Lagerhuis eene meerderheid mocht vinden, wat we echter voorliands nog niet kunnen veronderstellen, Spreek nu niet langer met mij, want vier jaloersche oogen begluren ons, denk daaraan I (var verwijderde zich, zwijmel dronken, en Alma had genoeg ge zien, om te weten, dat Constance hare vroegere heerschappij op Ivar bad hernomen. Een paar dagen later begaven zich al de heeren op de jacht. Alma zou naar den proost rijden, om met dezen te beraadslagen over de keuze van een bestuur voor eene armen, inrichting, die zij gesticht had. Constauce was ongesteld en de treules Kronfeldt en Hegelfeldt zou den gedurende Alma's afwezigheid een uitstapje doeu. Juist toen Alma in het rijtuig zou stijgen, kwam magister Rehn naar haar toe en vroeg Mag ik u vergezellen Zeer gaarne maar waar komt gij van daan Ik dacht, dat gij reeds van morgen naar den proost gereden waartzoo was ten minste u plan. dan gelooven we, dat velen en vooral in onze omgeving, de Staats loterij met leedwezen zouden zien verdwijnen, overtuigd als we zijn, dat tal van personen hartstochtelijk aan het loterijspel gehecht zijn. Van antirevolutionaire zijde is men iminer tegen de loterij gekant, als zijude eens volkszonde en niet in overeenstemming met do ordi nantiën Gods. Zij, die eene zoodanige levensop vatting toegedaan zijn, mogen dus niet deelnemen aan loterijen, willen ze aan hun beginsel getrouw blijven. Nu moge men in het bijzonder tegen de Staatsloterij gekant zijn, het algemeen principe brengt toch mee, dat elke loterij verkeerd is. Nogtans treft men de loterijen in alle schakeeriiigei) aan, en worden ook vaak georganiseerd met ver- scbillendr doeleinden. Docli hoe ook de strekking wordt voorgesteld, de hoofdreden van haar bestaan is, om door middel van kleine en veelzijdige aaiidcelen eene groote verzameling te verkrijgen, ze moge dan uitgaan van ecu uiaat - schappelijk, cell weldadig of eeu persoonlijk winstgevend dosl. Als, om een voorbeeld nit velen te noemen, eene loterij wordt uit geschreven van de voortbrengselen der Zecuwsche blinden, waarvan de opbrengst strekt tot instandhouding dezer zeer nuttige instelling, dan wordt meestal onder den schijn van eeu weldadig duel te bevorderen een of meer loten genomen, maar on- dcrlusschen ontstaat toch de be- Ja, maar men verandert soms van gedachten en daarom ben ik nu liter, om n te vergezellen. Zij vertrokken. Constance lag op eene sofa op het balkon uitgestrekt en volgde hen lang met een blik, waarin de haat te lezen was. Altna was nog niet halverwege de pastorie gekomen, of een ruiter reed haar tegemoet. Het was de legatie-secretaris. Hij hield zijn paard in en deed het wenden, zoodat toen het rijiuig der gravin hein bereikte, hij den hoed afnam en terwijl hij daarna voortreed, met een eenigs- zins verwonderenden blik op den magister, zeide Ik ben verdwaald geraakt, lieve nicht, en daaroin ben ik van plau terag te keeren, ten zij gij mij toestaat, u een eind weegs te vergezellen. Hij zag Alma inet een blik van verstandhouding aan, er bij voegende te huis met de zieke barones, die niet visible is, zou het verschrikkelijk vervelend zijn be wijs mij daarom de gunst, uw rid— geerte naar een prijs. Men stuit niet zelden, als enkele malen achtereen bet nummer met een niet is uitgekomen, op een zij- delingsche weigering tot het nemen van eeu aandeel, onder de verzuch ting »er komt tegenwoordig toch zooveel kijken", terwijl een inwen dige stem fluistert, dat men sieh aehler deze reden verbergt, en de teleurstelling u weerhoud andermaal deze zaak op die wijze te steunen. Is men echter gelukkig geweest, js, dan gaat het lot der Zeeuwsche blinden u ua aan het hart, en blijft door het andermaal nemen van een lot, deze uitnemende zaak steunen. Ieder die er aldus over denkt, steunt de onderhavige zaak dan ook werkelijk, maar, ieder vraagt het bij zichzelf at, of deze steun eigen lijk niet een bijzaak wordt. Zoo zijn er tal van loterijen in gericht, w*ar/aii de opbrangst strekt tot heel nuttige en aanbevelens waardige doeleinnen, doch waarvan het nut blijkbaar niet voldoende is doorgedrongen om xicb in den al- gemeaneu steun te mugeu verheu gen, an wordt een middel te baat genomen, dat hoogstwaarschijnlijk onder andere omstandigheden wordt veroordeeld. De Staatsloterij, die geen ander doel heeft, dan een geldelijk voor deel te bezorgen aan een beperkt gedeelte der deelnemers en aan den Staat zelve, is uit dien hoofde, van christelijk standpunt, de zondebok. Men kan over dit punt ampel en der te zijn. Gaarne maar in de verga dering van het armbetnur bij den proost zal hel n zeker ook wel niet bsvallen, antwoordde Alma lachen de. Lieve hemel, neen maar ter wijl gij u bemoeit, de arme kitide- -ren kleeren en voedsel en onderwijs te doen toekomen, zal ik mij den tijd bij de vrouw van den proost zien te verdrijven en de gedachte aan Waaraan vroeg Alma, toen hij zweeg. Dat weet gij wel. Weder wisselde hij een blik van verstand houding. Nu moet ik u zeggen, zeide Alma en zag hem met doordringen de oogen aan, dal gij mij geheel een raadsel zijt. Waarlijk Dan heb ik mij al heel dwaas aangesteld, zeide Alfred lachende. Magister Rehn, die aan de lin kerzijde van de gravin zat, boog

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1