voor Zeeinvscli-VliiaiKlm'ii. Overwonnen. Volksweerbaarheid. FEUILLETON. Transvaal. iYo. 541. KATERDAO 17 VOVi:U ItCIt 1900. 10c Jaargang1. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België i/0.625 en voor Amerika ƒ0.82®. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte, Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAV te Breskens. Dankbaar, doch niet voldaan. Ziedaar Jn weinige woorden het gevoelen van het Hoofdbestuur der vereenieing Volksweerbaarheid om trent de uitkomst van al het po gen, werken en ijveren om in het geheele Vaderland sympathie en steun te verkrijgen voor de verwezenlij king van haar devies „Allen weer baar". De Voorzitter der vereeniging wees er in zijne openingsrede, uit gesproken in de Algemeane Verga dering te Utrecht op 27 October 1900 op, dat haar streven meestal verkeerd beoordeeld wordt. De een meent, dat zij zich ten doel stelt Transvaal na te doen, een ander houdt haar voor eene uitgebreide sehietvereeuiging of ziet in haar niet anders dan eene herhaling der weerbaarheidsbewegingen van 1866 en 1870. Iet» waars is er wel in die beweringen, doch juist zijn zij niet. De veraeniging stolt zich ten doel hare medewerking te verleenen tot alle pogingen om een veer- en weerkrachtig volk te verkrijgen. Veel is reeds in dien geest ge daan door het verspreiden van al - lerlei brochures en geschriften, die betrekking hebben op het oprichten van schietvereenigingen en de wer king daarvan, het wijzen op ver schillende zaken, die betrekking hebben op sport in allerlei vorm enz. In 157 plaatsen van ons va derland werden afdeelingen opge 42. Doe zooals ik u verzoek, beste Ivarwat zou uien wel zeggen, als wij beiden achterbleven Ik zul uiij alleen wel redden. Gij weet. dat ik mijn paard zoo goed kan sturen als de beste. Adieu. Zij knikte ha ren man meer vriendelijk dan har telijk toe en riep daarna tot het groote meisje, dat zij naar de heere plaats zou gaan. Daarna begon zij haren tocht met de kleine bewustelooze op den schoot. Ivar wierp zich op zgn paard en in weerwil vin Alma's duidelijk uitgesproken wensoh, volgde hij haar en haalde haar spoedig in. Toen hij aan hare zijde kwam, keerde zij plotseling het hoofd om. Op de wangen der jenge gravin richt, waarvan evenwel 19 de band met het Algemeen Secretariaat ne der verbraken door gemis aan be langstelling. Het kan niet worden ontkend, dat zoowel van burgerlijke ais militaire autoriteiten weinig medewerking om geen sterker woord te gebruiken werd ont vangen, terwijl vooral ook de ge goeden hun steun hebben onthou den. De leden zijn voor het grootste deel kwartjesledendit nu zou geen bezwaar zijn, indien zij maar krachtig de goede zaak voorstaan. Doch ook geld moet er zijn voor de bereiking van het doel, dat de vereeniging zich voor oogen stelt. Laat ons de handen in elkaar slaan, volhouden en den moed niet verliezen; komen zullen wij er en komen moeten wij er, zoo zcide de secretaiis in zijn verslag, iu de Algemtene vergadering uitgebracht. Laten de afdeelingen ons steunen, wederkeerig zullen wij trachten hen te steunen. Wanneer wij nu het oog richten op de atdeeling Breskens, dan zou den wij hieraan toe kunnen voegen, dat ook zij zich niet in de mede werking der autoriteiten inocht ver heugen. Zij stelde zich, zooals be- ke»d is, in hoofdzaak ten doel het bevorderen van schietoefeningen en werd door haar toedoen dan ook de sehietvereeuiging te Breskens opgericht. De statuten dier vereeni ging werden 27 April 1900 ter goedkeuring ingezonden; op 15 Juni d. a. v. werd bericht ontvan- vertoonden zich tranen. Het waren de eerste, die ivar Alma had zien storten. Trotsch en in zich zelve gekeerd, had zij nooit, hoezeer haar hart ook leed, in zijn bijzijn een traan ge stort. Alma, gij schreit, riep Ivar met eene uitdrukking van verras sing en deelneming. De toestand van het kind smartte mij. Ik dacht aan de arine moeder, ingeval het kind eens stierf. Zij is arm en dit meisje maakt wellicht haar eeuigeu rijkdom uit. Maar waarom volgt gij mij Omdat ik u uiet verlaten wilde. Dank. Meer zeide Alma niet maar nooit had Alma's stem zulk een zachten, bijna teederen klank gehad. Zij reden zwijgende huiswaarts. Alma smaakte de voldoening het kind na verloop van een kwartier uurs, nadat het in doctors handen was overgegaan, te zien bijkomen gen, dat daarin eenigc wijzigingen moesten worden gebracht. Deze gewijzigde Staluten werden na goedkeuring door de vergadering der leden weder op 11 Juli verzon den, en bij Koninklijk Besluit van 21 Juli goedgekeurd, waarvan 1 Augustus bericht werd ontvangen. Daarna werden zij weder ingezon den tot het verkrijgen van de toe stemming voor de oprichting. Deze toestemm'ng werd verleend bij Koninklijk Besluit van 5 Oct. Ook thans zijn nog tal tan lor- maliteiten ten opzichte van de mi litaire autoriteiten, wier medewer king noodig is te vervullen. Zeer zeker is deze trage gang van zaken ontmoedigend voor hen, die gehoopt hadden, dat reeds de zen algeloopcn zoiner de oefeningen zouden beginnen en vooral voor ben die niet bekend zijn inet de geringe spoed, waarmee zaken behandeld worden, die aan de Ministeries eenige bureaux moeten doorloopen, heeft liet deu schijn, alsof vanwege het Bestuur der sehietvereeuiging niet de noodige ijver is aan den dag gelegd. Sommige waren zelfs al van oordeel, dat de vereeniging, die met zooveel ijver en vuur was opgericht een langzamen dood was gestorven nu de eerste geestdrift in zake den oorlog in de Transvaal voorbij was. Het Bestuur der schietvereeni- ging heelt zich in deze niets te verwijten, doch werd in haar ijver oin voortgang te maken belemmerd door het vervullen der formaliteiten. maar de kleine had met den hoef van het paard een slag aan het achterhoofd bekomen, die haar toe stand bedenkelijk maakte. Alma zond om de moeder van het kind, hetwelk zij in een kamer naast de hare liet brengen, om er het oog op te honden. Toen Alma na al deze bemoeiingen in het sa lon kwam, ging Ivar haar te ge- moet, zeggende Wat zijt gij goed, Alma. Goed, omdat ik mijn plicht doegij vleit mij, Maar allen doen hun plicht niet. Constance reed weg van het kind. Zeker omdat zij niet vermoed de, dat het zich bezeerd had. Ivar zweeg, maar hield hare han den in de zrjne gesloten daarna voegde hij er als uil de volle gul heid zijns harten bij Hoe jammer, dat niet de liefde ons vorcenigd heelt. Of liever hoe jammer, dat Door vele afdeelingen is over deze belemmering geklaagd en vele hebben daardoor den moed verloren. Laten de leden van de sehiet vereeuiging te Breskens zich even wel het woord van den secretaris van het Hoofdbestuur tot het hunne maken komen zullen wij er, en komen moeten wij erlaten wij den meed niet verliezen ook al i» het jaar 1900 voor de leden wer keloos voorbij gegaan. Dat 1901 bewijze, dat dit woord door hen ter harte is genomen en de deelneming even groot moge zijn, als zij zou geweest zijn, indien de oefeningen daJelijk na de toetreding hadden kunnen beginnen. K. De „Gelderland" is gisterenmor- gen om haltzeven te Port Said aan gekomen. Kruger heeft geweigerd zich te laten interviewen. De „Gelderland" is dea namiddags weer vertrokken. Beatemming onbekend. De algemeene Raad van het Seine-departement te Parija besloot, dat zijn bureau zich zal aansluiten bij dat van den Gemeenteraad om President Kruger bij zijn aankomst aldaar aan bat Gare Lyon te ont vangen. Ben aantal Kaapsche mannen, die deel uitmaakten van het bijzonder» politiekorps kortelings gevormd te Kimberley, werd op 15 mijlen af- dc liefde ons van elkander scheidt, zeide Alma op zachten toon. Het gelaat van de Irotsche vrouw had eene bijna treffende uitdrukking, zooveel droelheid lag er op getee- k end. Hoefslagen, die verkondigden, dat liet overige gezelschap teruggekeerd was, deden Alina de handen terug trekken en de warme uitdrukking van het gelaat veranderde iu koel heid. De koude, trolsche houding scheen iedere poging lot nadering ais al te wijzen. De veranderiug was zoo plotseling en zoo duidelijk, dat Ivar zich van hair verwijderde en op het balcon ging. Nadat de dames van kleeding verwisseld waren, traden zij het salon binnen. Constance scheen het gebeurde met het kind vergeten te zijn en niemand van het gezelschap sprak er een woord over, om de beminnelijke barones niet te kwet sen, die toch al niet in haar hu meur scheen. Constance was op een leunstoel gaan zitten met het, naar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1