Transvaal. Binnenland. afgegeven, want wel ia de bestel ling ingetrokken, maar niet de uitreiking by albaling. Wat voorts de maatregel voor het platteland ook bezwarend maakt, is dit, dat drukwerken en lens per week verschijnende couranten bijv. des Zaterdagsvoormiddags per post bezorgd worden, deze toch tot Maandagmorgen blijven ten kantore van bestemming, voor zoover die stukken bestemd voor de buiten de kom der gemeente wonende ge adresseerden. Heeft de regeering Eieli dus ver galoppeerd ten aanzien van de door de postwet aangegeven grenzen van het beginsel nieuwsbladen, ze heeft het niet minder gedaan ten opzichte van de niet-uitreiking van de stuk ken bij albaling op Zondag. Een telegram vau Lord Roberts uit Johannesburg van 8 Nov. luidt: Smith Dorrien deelt mee dat hij op 6 en 7 November hevige ge vechten heeft geleverd. Zijn troep, bestaande uit 250 bereden manschappen, zes kanonnen en 900 man infanterie ontmoette de Boeran eveu nadat zij uit Belfast waren vertrokken. De Boeren bleven in d« nabij heid van de Engelsche flanken tot Kouiati-rivier bereikt was, waar zij stand hielden in zeer sterke positie, waaruit zij gedwongen werden terug te trekkeu door een groote ornlrek- ksnde beweging der Engelscben. Den volgenden dag trachtten de Boeren aanzienlijk versterkt, de stelling te nemen, waaruit zij den 6en in den middag verdreven waren. Roberts gelooft, dat het volgende eenig is in dezen oorlog 200 be reden Boeren voerden eensklaps een charge uit op de Engelsche achter hoede, maar binnen 70 yards werd de charge tegengehouden door de Canadeesche dragonders. De Britsche verliezen in deze 2 dagen bedroegen 8 dooden en 3t gewonden. In de jongste gevechten van ge neraal Smith-Dorrien bij Belfast zijn onder de gesneuvelden der Boeren commandant Prinsloo en generaal Fourie, terwijl generaal Gmbbelaar onder de gewonden is. Lord Methucn verraste Snijman en Vermaak tusschen Ottoshoop en Lichtenberg en bracht hun eenige verliezen toe. Hij maakte een paar wagens buit. Generaal Kitchener, de broeder van lord Kitchener deed een wel geslaagden nachtelijken aanval bij zoek niet voldeed. Men verwijderde zich dan ook. Ivar bleef en volgde Alma's pogingen met eene onrustige uitdrukking. Het grootere meisje was nu nok, schreiende en schreeu wende genaderd. Toen Alma's po gingen, om het kind tot bewustzijn te brengen, vruchteloos bleven, sprak zij op haastigen toon Houdt gij het kind, terwijl ik op het paard spring, en geef het mij dan. Toen zij in den zadel zat, nam zij het bewustelooze kind van Ivar aan met de woorden Ik ga naar huis terug, om te zien, of wij dit bloedje helpen kun nen. Rijd gij dc anderen na en verontschuldig mij bij hen. Alma, ik ga met u mede ik zal u niet alleen )ate% (Wordt vervolgd.) Middelburg de huzaren chargeer den in het maanlicht en sabelden vele Boeren neer. De bereden infanterie dekte hun terugtocht met succes. In den morgen kwamen troepen versterkingen aan, waarop de vijand geheel uiteengeslagen werd, Kolonel Pluiner sloeg een aanval van 400 man van Delarejr's commando af. Vrijdagmorgen werd de zitting der Staten van Zeeland voortgezet, die echter, aangaande het voorstel van Gedeputeerde Stateu betreffende de procedure, gevuerd tegen den Belgischen Staat tot vergoeding der schade, door een Belgischen loods schoener veroorzaakt aan de Provin ciale Stoomboot fZeelandia", in eene geheime vergadering-»verging. Na heropening werd beraadslaagd over het voorstel vau üed. Staten tot het vaststellen van regelen voor het pensioncercu van en het ver- leenen van wachtgeld aan ambte naren en bedienden in dienst der Provincie. Het debat werd geopend door den heer Van dor Meer, die na een korte toelichting voorsteld* a. het peusioen niet minder uit te keeren dan tot een bedrag van 150, en het machinepersoneel vau den Provincialen Stoombootdienst in plaats van op 65jarigeu leeftijd 10 jareu vroeger te verstrekken, en elke 3 dienstjaren van dat personeel te beschouwen al9 te zijn 4 jaren. Door den heer De Veer werden deze voorstellen krachtig ondersteund, terwijl van de zijde van de Ged. Stateu door den heer De Cascm- broot wtrd medegedeeld, dat de maatregel als belichaamd iu het voorstel van dat college, aanbeveling verdiende om te komen tot eene unitorme regeling. Alle deze voorstellen werden met meerderheid van stemmen auuge- nomeu. De duur van het wachtgeld werd overeenkomstig een voorstel van den heer Fokker bepaald op 4 jaren. Betreffende het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van het Bestuur der IJzendijksche Stoomtram-Maatschappij om ver lenging voor 10 jaren van het subsidie uil de Provinciale fondsen, werd de rij der sprekers geopend door Oen heer Hombach, die de aanvraag van het Bestuur warm aanbeval en de albrekende critiek nedergelegd in het rapport van den Hoofd-Iagenieur van den Prov. Waterstaat, op welsprekende wijze weerlegde. Om redenen van het belang van den landbouw dat bij het voortbe staan van den tram betrokken is en ook uit die van financieel oog punt verklaarde hij zich tegen het voorstel van Ged. Stateu. De heer Pompe van Meerder- voort zou meegaan met het voorstel tot afwijzing, om zijn hoofdbezwaar hieraan bestaat, dat een zeer ge vaarlijk antecedent zal ontstaan als een subsidie gegeven voor een be perkt aantal jaren, opnieuw verleend zal worden. Het snbsidie is gegeven om dc tram op gang te helpen, blijkt het, dat na afloop daarvan zoo'n tram die subsidie onmogelijk kan missen, dan bewijst zulks de niet levens vatbaarheid. In zijn betoog om de mogelijk heid van het andermaal verleeneu van de subsidie te bewijzen, beriep de heer De Bats zich op den ter mijn van 20 jaren, waarvoor de subsidiën aan de tram Schouwen en aan Stoombootdienst Vlake-Wal- soorden wordt gegeven, om ten slotte een beroep te doen op de welwillendheid van de Staten ten einde aen bloeiende landbouwstreek, waar de traiu zeer veel tol dien bloei heeft medegewerkt, niet tot zijn vroeger isolement terug te brengen lil zeer krachtige bewoordingen hield de heer Hennequin eene pleitrede voor de subsidie, waarbij het niet ontbrak aan eene heftige bestrijding van de wijze waarop deze zaak met name door den hoofd-iu- genienr, was ingeleid. Zelfs tegenover de verdediging door het lid van Ged. Staten, de heer Lucasse, die mede trachtte de verschillende grieven tegen het voor stel te ontzenuwen, hield mr. Hen nequin vol, dat de hoofdingenieur zich begeven had op een terrein, dat niet tot zijne competentie be hoorde. Na re- en dupliek «an de ver schillende woordvoerders, sleldt de heer Hombach voor om die maat schappij gedurende 10 jaren een subsidie te verleonen van ƒ3000 onder voorwaarde, dat deze nimmer zullen gebruikt worden tot reute- of dividendbetaling. Nadat ook hierover van gedachten was gewisseld, werd het verworpen met 26 tegen 12 stemmen zoodat geacht werd de subsidie-aanvraag te zijn verworpen. Het verzoek tot het verlengen van den termijn voor het in ex ploitatie brengen van den Stoom tramweg HulstWalzoorden werd ingewilligd, onder de opmerking van den heer Pompe, dat dit de laatste maal wits, dat hij daartoe zou me dewerken, wijl de schijn ontstaat dat deze zaak niet met de nouilige ernst wordt aangegrepen, en gaf aan Ged. Slaten in ui' rweglng dit te breng' n ouder d' aandacht van de couc. ssionaris Het v.rzoek van het gemeente bestuur van Osseuisse om subsidie voor den aanleg van eene haven, werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten zonder stemming van de hand gewezen. Natr aanleiding van het verzoek van lie:) Gemeentebestuur van Kort- gene om een renteloos voorschot voor wegsverbetering, stelden Ged. Staten voor, daarop afwijzend te beschikken, op grond dat eenmaal het beginsel is aangenomen voor wegen geen tweede renteloos voor schot te verstrekken. De heer Pompe van Meerdervoort kon zich niet met dit voorstel ver eenigen de weg heeft dringend verbetering noodig, en vooral in dit sjieciale geval zou hij van het 'beginsel niet voor de tweede maal aen renteloos voorschot t» verstrek ken, willen afwijken, omdat lc de gemeente niet bij machte is de verbetering aan te brengen, 2e de achterliggende gemeenten Cats en Culijnsplaat, en 3e deze weg de eenige is in de provincie die uit sluitend toegang geeft tot den stei ger aldaar, een provinciaal eigen dom alzoo. Hij stelde voor een voorschot te verleenen van hoogstens ƒ4125.58. Onmiddellijk vond dit bestrijding bij Ged. Staten, die bij monde van den heer Van Waesberghe Janssens verklaardan, dat dit amendement onaannemelijk was, omdat deze keiweg als dan zou komen te staan °p ƒ13 per M. tegenover ƒ7.26 per M., die een dergelijke weg el ders kost. De heer Van Rompu verklaarde zich heftig tegen de aanneming van dit amendement, niet alleen om het beginsel, maar ook omdat de voor- stelling, gegeven door den heer Pompe, niet geheel juist was. De verbetering van het amende ment door daaraan ingevolge den wenk van den heer Van Deinse de breedte van den weg te bepalen op £..5 M., waardoor de eenheidsprijs per M. minder wordt, kon niet verhinderen, dat het voorstel vau den heer Pompe verworpen werd met 24 tegen 15 stemmen. Het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den polder Nieuw-hieldrecht vond bestrijding bij den heer Maas, die het bedrag te hoog achtte en voorstelde in plaats van de helft der kosten slechts 1li toe te staan, welk voorstel na bestrijding door den heer Hombach werd verworpen, met het gevolg, dat 't voorstel van Ged. Slaten werd aangenomen. Een verzoek van W. Morlker c. s. te Tholeu om een subsidie vooj een wagendienst Tholen-3t. Maar tensdijk, werd zonder stemming van de hand gewezen. Een ge lij lot onderging de vraag van B. en VV. van Nieuwerkerk om ontheffing van de betaling der af koopsom voor tolrechten op den weg van Zterikzee naar Zijpe. lil de atdeelingen had den lid nog eventjes een tipje opgelicht van het idee om in na/olging van het rijk ook de tollen op de provinciale wegen af te schaffen. Iu zake het verzoek van het Bestuur der Afdeeling van het Na- derlandsch Rundvee-Stamboek tot het aan hein verleenen van een cre- diet ten behoeve der Veefokkerij werd door den heer Hennequin voorgesteld de goedkeuring van het reglement op de Stieren keuringen over Ie laten aan d.e Provinciale Staten. Na gedachtenwisseling werd dit verworpen met 18 tegen 15 st. Kaar aanleiding van het adres van het Bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond om eene wijziging te brengen in het reglement op de wegen en voetpaden werd door den heer Moes bezwaar geopperd tegen de bepaling dat de geleider van een rij- ot voertuig bij de ontmoe ting van een velocipede verplicht zou zijn uit te wijken, hetwelk op smalle wegen, met een zware vracht tnocielijk zal zijn. De heeren Fokker, Van Deinse en Wisboom Verstegen deelden dit bezwaar, waarvan de laats'e, mee- nende dat dc voertuigen niet achter behoeven te staan bij de velo's, liet beter ware te bepalen, dat inoet uitgeweken worden bij het ontmoe ten of achterop rijden var. een vein, maar men daartoe alleen ver plicht is wanneer de berijder daar van zijn verlangen daartoe tijdig te kennen geeft. Ten slotte werd goedgevonden de behandeling aan te houden tot de zomervergadering in verband met de versahillende stroomingen, die in de vergadering aanwezig zijn, en waaruit Ged. Staten hoogst waar schijnlijk de amendementen nader zullen overwegen. Aan den Directeur van den Pro vincialen Stoombootdienst werd eene verhooging zijner jaarwedde toege staan met ƒ200, terwijl een gelijk verzoek van H. vau Gorsel, opzich ter van den Prov. Waterstaat van de hand werd gewezen, alsmede het verzoek om hem den titel van Ad junct-Ingenieur te verleenen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2