voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Overwonnen. fo. 540. WOEIIBAO 14 NOVEMBER 1900. 10e Abonnementsprijs: AdverteMtieprili: DE POST. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Per S maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administmtie te Bresken s. Van 1 tot en met V regels 20 centselke geweae regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit, blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIELEHAN te Breskens. Posterijen en Telegraphic. BEKENDMAKING. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Breskens maakt bekend, dat, te rekenen van den 15en dezer het kantoor op werkdagen zal open zijn als volgt Van 8—111/» 12—11/2,3-41/2 en 671/2 ure (spoortijd) en voorts het telephoonkaitoor te Groede van 8—11, 12—U/2, Sl/2—4i/2 en 771/2 ure (spoortijd.) Breskens, den 10 Nov. 1900. De Directeur voornoemd, EHRKNBURQ. Alhoewel we met ingenomenheid de verbetering in de openstelling van de kantooruren vau het post en telegraaikantoor alhier, verrat }ft bovenstaande kennisgeving, ge voelen we ons nogtaus gedrongen, andermaal terug te komen op den ingevoerden maatregel van de niet- bezorging van ééns per week ver schijnende nieuwsbladen en druk werken op Zondag. Vooraf constateeren we, dat men van de zijde, waar men is begon nen met de bedekte bestrijding vau ons eerste schrijven van 10 Oct., om welke redenen dan ook, niet is teruggekomen op onze nadere weer- legginge» van den 17 October d. a. v., en dat men ons mitsdien van die zijde dus volstrekt niet over- 41. O zoo verschrikkelijk lang niet, viel graat Kronfeldt in. Het is op zijn best twee jaar geleden, dat ik u zamen op Riadersborg, waar ik toen een bezoek bracht, zag rijden. De tijdruimte is niet lang maar de gebeurtenissen hebben de toestanden zoo veranderd, dat er wel tien jaren tusschen dien tijd en heden schijnen te liggen, meende Ivar met een aucht. Ja, gij zijt sedert beiden ge trouwd, zeide de graaf onverschillig en beschouwde de knappe paardrij ders, die zijne geheele oplettendheid gaande bielden. Gehuwd en gescheiden, fluis terde Ivar. Nu zijn wij niet goscheiden, antwoordde Constance met een vro- luigd beeft dat we de zaak verkeerd in zagen. Niet alleen in de pers maar ook vau wrge verschillende handels maatschappijen en der. elijke wordt de maatregel veroordeeld. Zoo lezen we, dal door het Be stuur der Vereeniging tegen over dreven beperking van Zondagsdienst bij posterijen en telegrafie en door dat van de Vereeniging foor Handel en Nijverheid te 's Gravenhege, is besloten den Directeur voor die takken in kennis te stellen met de bezwaren, die voor handel, industrie, zaken en verkeer zullen ontstaan, voornamelijk uil het op Zondag niet bezorgen van volksbladen voor fa brikanten, aanaemers, handelaren en andere takken van bedrijf. Mede wende het Bestuur van den Journalisten-kring zich de vorige week tot den Minister waarbij het, toejuichende de pogingen tot ver betering van het personeel der pos terijen, echter als zijn gevoelen uitsprak, dat hrt de termijnbepaling van bet besluit der hoofdadministratie tot uitsluiting van de Zondagsbe- steliing van weekbladen volstrekt onhoudbaar achtte. Door den president van de terst- bedoele vereeniging is boveudien in de Midd. Crt. van den 5den dezer een ingezonden stuk geplsatst, waarin de schrijver opkomt tegen de beweiingin van dat blad, en die ook door ons gereleveerd en bestre den zijn, en waarin hij tevens gebruik maakt van enkele tirades uit een hem toegezonden schrjjven lijken blik, en dat behoeven wij ook niet te zijn. Wij kunnen immers vergeten, dat wij ooit iets anders dan vrienden zijn geweesten vrienden kunnen wij toch altijd blijven, Ivar. Niet anders dan vrienden. O, Constance, hoe weinig is dit tegen... Wat wij hadden kunnen, maar niet meer voor elkander mogen zijn, fluisterde Constance. Gij rjjdt veel te langzaam, zeide de graafgij zijt bet rijden toch niet verleerd, Constance? Ik geloot hot nietwilt gij er het bewijs van zien? vroeg zij vrooljjk. Ja, gaarnewillsn wij eens tegen elkander rijden Met het grootste genoegen, antwoordde de kleine rijdster. En daarmede schoot zij in eens vooruit, zoodat de graaf en Ivar hunnen paarden de sporen moesten geven, om haar niet te ver vooruit te la ten koineu. De graaf, die bet beste paard bereed, haalde haar het eerst van een geacht ingezetene uit deze provincie, waarbij deze zegt „De door het bestuur der poste rijen hier voorgestelde en door te voeren maatregel gaat toch 111. i. te ver. Bet gevolg daarvan zal zijn, dat wij onze weekbladen nu niet Zondags morgens krijgen maar 's Miandags. De Zondagen zijn voor het beschaafde publiek ten plattelande het meest geschikt, om kennis te nemen van den inhoud der bedoelde bladen, maar het bestuur der posterijen schijnt het publiek te willen dwin gen, om, in navolging vsn het brave Engelscho volk, 's Zondags niets te doen, zelfs geen couranten te lezen. Er is bovendien iets zeer incon sequents in de maatregelen, die het bestuur nemen wil oin hel verzen den van drukwerken op Zondag tegen te gaan, en dat ia m. i. bet verhoogen der porto's tot het tarief voor brioven, wanneer de afzender bezorging op Zondig verlangt. Het bestuur der posterijen gaat uit van het beginsel, dat èf het publiek, of de postbsstellers Zondigs moeten rutten, 't zij geestelijk of lichame lijk, maar zij stelt bat publiek tegelijkertijd in de gelegenheid, dat beginsel krachteloos te maken door geld. Wie er 5 cent voor over heeft, om een vriend 's Zondags een vi sitekaartje te doen toekomen, krijgt het geitaan. Het wordt dunkt mij, hoog tijd, dat er ernstig en krachtig geprotes teerd wordt tegen de ziekelijke philantropie die zich op verschillend in. Zij wendde zich nsar hem toe, om hem een lehertsend woord toe te voegen, maar gaf daarbij geen acht, dat twee kleine kinderen langs den weg gingen. Toen de kindereu de ruiters gewaar werden, bleven zij staan, uin te zien wat er gaande was, en toen hat paard van Con stance in snelle vaart voorwaarts spoedde, liet het oudere kind het jongste los, om in den schrik dwars over den weg aan deu anderen kant te komen. Het kleine zou het grootere volgen, maar viel om, toen Constaneea paard een aprong over het kind dead, hetwelk daarop etn doordringendan kreet gaf. Constance en de graaf keken om en de laatste sprak op onverschilli gen toon Het paard sprong er over heen. Zonder te onderzosken, wat er gebeurd was, zetten Constance en de graat den rit voort. Ivar daaren tegen hield zijn paard iu en riep het kleine kind toe, dat daar nog gebied, maar vooral bij perst- en telegrafie openbaart." Op het bewuste schrijven leverde de redactie van de M. C. |aeu on derschrift, waarin ze o. m. zegt, den gewraakteu maatregel niet aoo be zwarend voor het publiek te vinden, vooral niet, wanneer waar is, dat men s Zondag» zijne briefen en stukken kan of kan doen athalea. Niets is minder waar, dan dat. Op dien grond hebban we ook gebouwd en toonden dat ïelfs nog asn. Maar we hebben inisgerrkend. Want men kan sinfs 4 November des Zondags wèl brielkaai len en brieven afhalen, maar geen gedrukte stukken, noch eens per week ver schijnende neuwsbladen. Uit den tekst van de ministerieele resolutie is zulks nooit te lezen geweest. Immers ze zegt, dat vzn afZon- Jag 4 November des Zondags niet meer worden besteldenz. enz. En daarbij wenschen we nog even stil te staau. Ter plaatse waar in de postwet sprake is van beetelling wordt daar- mée uitdrukkelijk bedoeld het be zorgen van stukken aan den ge adresseerde in den gewonen zin dus, aan zijn huis of atn een door of namens hem opgegeven adres. Als nu de tekst vsn het beslnit luidt, dat dit en dat 's Zondags niet meer zal worden bestelddoch niettemin het afhalen van de post op Zondag kosteloos geoorloofd blijtt, dan vloeit daaruit voort, dat alles op verlangen moet worden lag, maar uu stil en onbewegelijk was. iToen het niet antwooidde, sprong hij van zijn paard, maar op hetzelfde oogenblik stond Alma bij het kind. Vóór Ivar zich had kun nen nederbuigen, had Alma het vuile kind reeds in hare armen en luisterde met het oor aan de bleeke lipjes om te hooren, ot het nog ademde. De jonge gravin was even bleek als het kind. Zorg gij voor mijn paard, zeide Alma snel, het kind is iu zwijm. Daarop zette zij zich op het gras neder, nam het kind op haar schoot en wrsef het de slapzn met eau de cologDe, die zij toevallig bg zich had. Hel overige gezelschap was in middels genaderd en hield de paar den in maar met dezelfde beraden heid, die haar altijd onderscheidde, verzocht Alms, dat allen den rit zouden voortzetten. Zij deed dit op eene wijze, wazrnit ieder opmaakte, dat de gravin b*t kwalijk op zouds nemen, wanneer meu aan haar ver-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1