Gemengd. BRESKEYM, 6 November 1900. In het begin der volgende maand zal in de Sociteit „Ons Geuoegen" een kinder-uitvoering worden gege ven door den viool-cursus onder leiding van den heer C. P. Geel hoed t te Kruisdijk. Zooals uit achterstaande ad vertentie blijkt is ook in onze ge meente het Circus Roberti gearri veerd, en zal morgenavond inet zij ne voorstellingen aanvangen. We behoeven niet uieer af te gaan op datgene wat anderen van de werkzaamheden van het personeel en de paarden zeggen, neen, We hebben het zelf gezien en verklaien hartgrondig, dat inderdaad zeer lof felijk wordt gewerkt. VVaar in kleine gemeenten zoo zelden iets te zien is, leidt het geen twijfel of men zal van de gelegen heid om thans iets te zien dat wer kelijk waard is gezien te worden gaarne willen profiteered Het gezelschap zal hier 5 avond voorstellingen geven. Naar aanleiding van het feit, dat, naar wij vernemen tegen iemand procesverbaal is opgemaakt wegens het rijden met drie paarden voor een wagen, over een publieke grint weg, kau het misschien van nut zijn, te wijzen op het verbod, dat destijds in de zomerzitting van de Provinciale Staten van 1898 is aaugenomen, om op grintwegen gebruik te maken van meer dan twee paarden voor eeue bespanning, waarvan echter uitgezonderd zijn, die rijtuigen, bestemd voor personen vervoer. Met het oog op het minder gunstige weder, dat zijn iuvloed ter dege laat gelden op de uitwegen, van die landerijen waar de suiker bieten vervoerd worden, ziet men veelal dat drie paarden voor een wagen bespannen zijn, oin dan nog, met de uiterste krachtsinspanning de vracht voort te trekken. Indien de laudweg aansluit aan een grintweg, is het noodig te be denken, wil men zich niet aan eene bekeuring bloot stellen, een der drie paarden al te spannen. naar geen badplaats, inaar slaat zijne tenten op het land op, in de hoop, dat men hier zijne schoone vrouw met rust zal lateu. Als het den baron maar niet gaat als iederen bewaker van een schatwaar uien zijn goed hel veiligst acht, verliest men het dikwijls het eerst. Ik voor mij, antwoordde Alma, sla geen geloof aan die geruchten en niemand onzer mag vermoeden, dat Constance haar man aanleiding tot jaloerschbeid geeft. In zijne eige ne tainilie komt het althans niet te pas, onedele verdenking te koesteren. Beste Alma, wat ik gezegd heb, had niet ten doel, Constance te schaden, want ik, die zelt van niels.weet, kan ook niet gelooven, wat de booze wereld zegt. Ik herhaal slechts, wat ik gehoord heb. [k voor mij geloot, dat het recht prettig zal zijn, Constance zoo dicht in onze buurt te hebben. Zij is haar gezelschap wel waard, zeide Aurora. En ziet er allerbekoorlijkst uit; zij is eono ware „beauté, meende Alfred. fWordt vervolgd.) Zondagavond werd onder lei ding van den heer G. A. Versier- man van Oyen te Schoondijke eene vergadering gehouden van land bouwers die suikerbieten verbouwen en zich voorloopig hadden aange sloten om in den bestaanden toestand in dat bedrijf verbetering te bren gen. Indien men mocht meenen, dat oogenschijnlijk niets is gedaan, dan kan het Comité verklaren dat in tegendeel veel is gedaan. Immers toen de prijs erg gedrukt was en den sioot gaf tut de bewe ging, die nu vrij wel is uitgebreid, is door onderzoeking een fabriek gevouden, die buiten den bond staat, en de peeë contracteerde, met het gevolg, dat de laagste prijs, die is uitbetaald zuiver ƒ10.40 bedraagt. Als nu die fabriek, waarheen liet vervoer lastig en kostbaar is een zoodanige prijs kan besteden, dan kunnen de andere fabrieken het zeker, en wordt het Vbischil van hel bedrag dat thans wordt uitbe taald en dat dio fabriek uitbetaalt, aan de boeren onttrokken. De resultaten verkregen met die fabriek hebben bewezen, dat het doel bereikbaar, mogelijk is, en mitsdien hopen we aan die mogelijkheid eene grootere uitbreiding te grven. Vervolgens werd medegedeeld, dat zich in 't geheel 69 deelnemers hadden aangemeld, waaruil een be stuur moest worden benoemd, en wel 2 leden uit elke gemeente. Nadat door de verschillende le den 2 uit hunne gemeente waren aangewezen, bleek het bestuur te bestaan uit de heeren G. Blondeel en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, H. Buijsse en J. de Badts te Biervliet, J. B. Been en J. van Male te Breskens, P. Eras mus te Cadzand, E. V. de Milliano te Groede, P. Thomaes en P. L. de Meijer te Hoofdplaat, C. Buijsse te Oostburg, P. de. Ridder en J. A. de Hullu te Retrancbeinent, V. Dusarduijn en I. J. Risseeuw-Tromp te Schoondijke, L. de Jonghe en J. de Bruijckere te Sluis, I. Leenhouts en C. B. Temmerman te IJzendijke en A. W. Verplanke en J. W. de Zwart te Zuidzande. Als leden van liet uitvoerend deel van dit bestuur werden bij acclamatie aangewezen de heeren P. Thomaes als voorzitter, G. A. Vorsterman van Oyen als secretaris eu C. B. Tem merman als penningmeester. Voorts werd aan liet bestuur machtiging verleend dat iemand werd aangewezen om zich ill verbinding to stellen met fabriekanten, die buiten den bond staan, om te welen te koincn op welke voorwaarden zij bieten willen hebben. Goedgevonden werd de datum van de definitieve aanmelding te bepalen op 1 December a. s. Alsdan is de verbinding tot deelneming verplich tend. Voorlezing werd gedaan van een concept-contract, waarop deze bond de door hare leden te verbouwen bieten wenscht te leveren. Stippen we daaruit aan, dat de vroege levering van bieten wèl in het belang van den fabrikant, itièl in dat van den landbouwer is, doch dat daarvoor als vergoeding 75 ctj. per 1000 K.G. ineer moest gegeven worden, van 1525 Sept., en 25 ct. per 1000 KG. meer tusselien 25 Sept.5 Oct. bij eene levering van 5000 K.G. per gecontracteerd.! hectare. Bij niet voldoening daaraan beurt de verkooper eene boete tot hetzelfde bedrag als de premie be draagt van de verplichting zijn uitgesloten die verkoopers wier biet; n herzaaid zijn. Het voorschotstelsel blijft behou den, doch teneinde de landbouwers onafhankelijk te maken van de geldschieters, zullen eerlang uit voerige mededeelingrn worden gedaan over de in Zuid- en Noord-Beveland in werking gestelde credit tbanken, in vereeniging inet de te Amsterdam gevestigde Landbouw-credictbank, waarvan de heer Wijckerheld Bisdom, burgemeester van Corlgene, hoofd vertegenwoordiger is. Eindelijk werd het noodzakelijk geacht dat bij liet afsluiten van een contract domicilie gekozen wordt, ter plaatse w aar de verkooper woont, omdat men tegenover buitenlanders veel moeilijker zijn recht kon vinden, terwijl ten slotte goedgevonden werd te bedingen, dat de bascules aan eene nauwkeuriger onderzoek zijn onderworpen. Als secretaris der Zeeuwsche Laudbouwinaatschappij kon spr. nog meêdeelen, dat door deszelfs Hoofd bestuur aan den minister is gevraagd, om van wege het rijk personen aan te wijzen ten einde elke maand, dat de bietencampagne duurt, de bascules te verifieerrn. Alhoewel daarop nog geen ant woord is ontvangen, staat het te bezien, dat onze afgevaardigde, ter 2de Kamer daaraan het zijne nog wel zal doen. De rijknecht Deuninck van. de bierbrouwerij van den heer Meijer te Oostburg, kreeg Donderdag een slag van een paard, hetwelk hij voeder gaf, tegen den onderbuik, met net noodlottig gevolg, dat de ongelukkige Zaterdag is overleden. Tut kapelmeester van het muziekgezelschap te Hoofdplaat is benoemd de beer A. T. Plasschaert aldaar. Men verzoekt ons te melden dat het mond- en klauwzeer niet is uitgebroken onder het rundvee van den landbouwer V. Dusarduijn te Schoondijke, doch onder dat van den laudbouwer E. üoulage. Een roerende geschiedenis is voor eenige dagen voorgevallen in de Krim. Bij een der grootste fabrieken daar meldde zich een havenloos gekleede knaap aan van een jaar ol 14 en vroeg om werk. Daar de directeur afwezig was, nam een der zaalopzieners den jon gen in huis, wijl hij er medelijden mee ltad. Toen de directeur den volgenden morgen terugkwam, vroeg de opzichter hem om werk voor den knaap en schilderde diens ha veloos uiterlijk. De directeur wilde er eerst niets van weten, maar liet zich ten slotte toch overhalen om den jongen te spreken. Nauwelijks zsg hij hem aan, of zijn kleur verschoot en hij riep uil: „Heet jij niet Theodoor De jongen knikte toestemmend, en na nog eenige vragen, snelde de directeur op den knaap toe en sloot hem in de armen. De arme verla ten knaap was de zoon van den di recteur, en voor ongeveer tien jaren gestolen. Mij droeg bet kruis nog om den hals, dat zijn vader hein had omgehangen. In den laatsten tijd had hij dienst moeten doen als leidsman vau twee blinden. Twee novicen van het Cupu- cijnenklooster te Meersel, ouder Breda, zijn op treurige wijze om 't leven gekomen. In een roeibootje waren zij op de rivier de Mark gevaren; een van beiden heeft een bad willen nemen, doch door kramp bevangen, zonk hij in de diepte weg. Zijn confrater was op zijnhulp- geroep uit het bootje gesprongen om hem te rsddeu, doch ook deze zonk, door de koude overmand, in het diepe water weg, zoodat beiden verdronken. Hunne lijken zijn later opge- hoald. Bij het station Winsum had de vorige week een ernstig ongeluk plaats. Een goederenwaggon, die op het havenspoor uit de rails was geloo- pen, zou met behulp van eenige wegwerkers op de rails worden ge bracht. Een dezer werklieden geraakte tusschcn den wagon en het stoot- blok en werd zoo in elkaar ge drukt. Men vreest voor zijn leven. Hij is met den trein naar het Academisch ^Ziekenhuis te Grouin- Tusschen de stations Erd en Promontor (Hongarije) kwam Woens dag een personentrein met eeu goederentrein in botsing. Negen wageDs werden verbrijzeld. Een spoorwegbeambte en een reiziger werden gedood, verscheide ne personen, waaronder één zwaar, gekwetst. Uit Perth (VVest-Australië) wordt gemeld, dat ill het geheele Zuidoostelijke gedeelte van de ko lome sneeuw gevallen is, iets, wat sedert de kolonisatie van 't land, een nooit voorgevallene gebeurtenis is; op Tasmanië zijn zelfs verschei dene personen in de ongehoorde sneeuwmassa's om het leven geko men. Vrjjdig wilde zekere F. Fre- vus te Venloo zijn revolver schoon inakun, niet wetende, dat er nog een kogel op zat. Op eens ging hel schol af en doodelijk in het huufd gewond, zonk hij ineen. In 1834 en in 1872 zijn er twee groote Carlisten-oproeren ge weest in Spanje, ieder daarvan heeft 4 a 5 jaar geduurd. Dreigt er voor Spanje weer .zulk een burgeroorlog De telegrammen uit Aladrid zeggen van neen. Zij noemen de oewegingen in Calalonië van geen belangdie zouden zelfs reeds ouderdeukt zjjn. Maar vreemd steekt tegen deze uiedadeeliogen af, dut over het geheele land de slaat vuil beleg is algekondigd, en dat de regeering alle krachten aanwendt om den opstand den kop iu te drukken. De buiteniandsche bladen, die telegrammen hebben uit Spanje, zijn er niet zoo gerust op, dat de opstand gauw ten einde is. Volgens den correspondent van de Petit Parisien in een klein plaatsje in Spanje aan Frankrijks grens, is de Carhslische beweging veel be langrijker dan men in Frankrijk denkt. In de gevechteu tegen de politie hebben op meer dan éen plaats de benden Carlisten de over winning behaald. Vooral moet men niet uit het oog verliezen, dat er duizenden en duizenden werkloozen zijn in Catalonië en dat het niet onmogelijk is, dat dezen zich aan sluiten bij de beweging; ook zou 't kunnen wezen, dal de socialisten en republikeinen zich meester maakten van de leiding van den opstand, eu

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2