voor Zfcuwsrli-Yliuniilmii. Overwonnen. Wo. 538. WOEW8DAG S NOVEMBER 1900. 10e Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 cents; elke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Transvaal. liet wil met het vertrek van Lord Huberts uit Zuid-Afrika maar niet vlotten. De Boerin houden hem maar steeds vast. Zij maken het aan rijn door de beide republieken verspreide troepen zoo lastig, dat hij niet durft heen gaan. Lord Roberts wil het gaarne doen voorkomen, alsof de oorlog eigenlijk gedaan is, alsof het nog maar een quaestie van weken is en van eenige stroopende benden, die dra verslagen zullen zijn. Maar de weken dijen uit tot maanden en de stroopende benden zijn verspreid over het heele wijde gebied der beide Boerenrepublieken, die in naam bij het Britsche gebied zijn getrok ken, maar waar in werkelijkheid de Britten al heel weinig te zeggen hebben. Telkens opnieuw moet Roberts weer lange telegrammen seinen over de gevechten zijner troepen, nu hier dan daar, dan in Transvaal, dan in den Vrijstaat. De Boereu worden dan wel tel kens verjaagd, maar zij keeren ook telkens terug en vallen opnieuw aan. Zoo noodzaken zij de Engelschen steeds opnieuw tot een hevige krachtsinspanning. Met de telegraphische gemeen schap blijkt het nog altijd heel slecht gesteld, en met het spoorwegverkeer gaat het niet veel beter. 39. Hij, die zaken en omstandigheden alleen naar het uiterlijke beoordeelt, zou Alma's huiselijk leven als zeer gelukkig beschouwd hebben want Ivar bewees haar al de oplettendheid, die een man zijne vrouw bewijzen kan maar achter dit traaie masker verborg zich een onrustig gemoed met geheel andere gevoelens vervuld dan die het uiterlijk deed vermoeden Hij achtte Alma hoog en gevoelde levendig, dat zij met voorbeeldelooze grootmoedigheid zijne zwakheid be handelde, maar hij beminde Con stance en dit sterker dan ooit, dewijl zij zich steeds treurig, zwijgend en lijdend aan hem vertoonde. Zijn beter ik gebood hem, haar te ont vluchten, maar zijn hart trok hem onophoudelijk tot haar. Zoo ontving Roberts op 29 Oct. eerst bericht van hetgeen generaal Rundie op 19 dier maand, dus 10 dagen vroeger had uitgevoerd in 't oosten van den Vrijstaat. Deze was toen te Bethlehem juist bijtijds ge komen om te verhinderen, dat de Boeren een aantal Engelsche zieken en gewonden naar Liudley meenamen. In de nabijheid van Bethlehem moest Rundie verscheidene sterke stellingen op de Boeren veroveren, die daar vrij sterk in aantal schijnen te zijn geweest. Telkens moest hij opnieuw scher mutselen tegen kleine troepen Boeren, tusschen de 30 en 150 man sterk. Juist die kleine benden doen den Engelschen veel kwaad. Het zullen ook dergelijke kleine benden geweest zijn, die verleden Dinsdagochtend bij de Zandrivier een vijftal kleine bruggen hebben vernield. Ook blijft het aan de Zuidgrens van den Vrijstaat nog zeer onrustig elk oogeublik verwacht men hier en daar de Boeren te zien eu de garnizoenen in de steden blijven onder do wapenen. Mevrouw Kruger ligt, naar boricht wordt, ernstig ziek te Pretoria. De .Gelderland" waarmede Kru ger vervoerd wordt, vervolgt, na de aankomst te Djibouti, de reis naar Port-Said, van waar het schip, na aanvulling van den kolenvoorraad, rechtstreeks naar Marseille vertrekt. De Koninginnen zullen tegen 15 De omstandigheid, dat Constance hem ontweek en in vollen ernst het besluit scheen opgevat te hebben, alle aanraking met hem te ontvlie den, droeg veel bij om zijn hartstocht aan te wakkeren. Wanneer zij el kander ontmoetten, was zij zoo schuw dat hij nauwelijks gelegenheid had, te vragen, hoe het met hare ge zondheid was. Zoo was de leute voorbijgegaan en door den zomer afgelost en deze vond den jongen graat somber, ongelukkig en onge stadig van humeur en meer dan ooit verliefd. Eeue week vóór dan langsteu dag des jaars verlieten graaf Ivar en zijne gravin de hoofdstad, om den verderen zomer op Alma's erfgoed Eikenhot door te brangen. Ivar was gedurende de geheele reis lastig van humeur en lichtgeraakt. I)e eerste dagen na hunne aankomst te be stemder plaatse was hij, alsof hij de koorts had. Hij kon geen kwartier uurs op dezelfde plaats blijven en wierp onrustige blikken naar de laan, November in de Residentie aanko men. Het huwelijk van H. M. de Ko ningin en Z. H. Hertog Hendrik vau MecklenburgSchworiu zal in het eine van Januari of in het begin van Februari voltrokken wor den. Daarna zal het Vorstelijk Echt paar ongeveer 14 dagen naar Het Loo gaan en dan een bezoek bren- geu aan Amsterdam. Gisteren kwaineu de Koninginnen uit Lehnsahn op Het Loo terug. Van eeu Vrijdag met de Gullph te Vlissingen teruggekeerd ambte naar der Z. A. S. M. zijn de vol gende bijzonderheden vernomen om trent den toestand te Pretoria. Daar, zoowel als daarbuiten, is het voor ieder, die geen Engelsch- man is bijna onmogelijk te blijven wonen. Er heerscht een waar schrik bewind en iedere niet-Engelschman is geen oogenblik zeker niet in den tronk gezet te worden. Bedoelde ambtenaar is dan ook vrijwillig vertrokken tengevolge van het volgende voorval Op zekeren morgen wordt door een Engelsche patrouille in den tuiu van een zijn.r keunissen, op korten afstand van hem wonende, een geweer gevonden. Hij wordt onmiddellijk gearresteerd en in de gevangenis gebracht. Of hij nu al verzekerde, dat het geweer niet van hem was en hij uict wist aan wien het behoorde vermoedelijk was het door de Engelschen zelf daar alsof hij een bode of eene tijding verwachtte, die zijn geheele toekom stig geluk moest aanbrengen. De grafelijke familie was naar Eikenhof gevolgd door magister Rehn, eene jeugdige bloedverwante van de moeder der gravin, den legatie-secretaris Hegellëldt eu diens zuster, freule Aurora Hegelfeldt. Op een avoud, acht dagen na hunne aankomst op Eikenhof, waren allen op het balcon verzameld en lueu praatte over onverschillige zaken, toeu freule Aurora plotseling zeide Zeg, Alma, weet gij wel, dat wij dezen zomer Constance tot ge zelschap krjjgrn De Stjernburgers zullen op Vogelheim, hier in de nabijheid, bij graaf Kroufeldt, deu oom van Constance, logeren. Alma veranderde van kleur. Ivar keerde zich naar magister Rehn, met wien hij over het jongste staatkundig nieuws begon te spreken. En Constance zou te Ström- stad de baden gaau gebruiken Dit was ten minste het plan, toeu wij neergeworpen het hielp niets. De militaire autoriteit werd er mee iu kennis gesteld en deze ge lastte aan de vrouw met hare drie kinderen, waaronder een 14 dagen oud, de woning te verlaten, waarop zij naar de gevangenis werd over gebracht. Den anderen morgan werd de geheele familie tusschen militairen naar de plaats huuner woning ge bracht en aan de vrouw vergunning gegeven inede ta nemen wat ze dragen kon. Toen ze daarmede terugkwam werd de geheele inboe del buiten gebracht, met petroleum begoten en in brand gestoken. Dat is een staaltje uit velen van de dapperheid van de Engelschen. Zou het niet eerder de vraag moete» zijn of zulk schuim van den aard bodem moest verdwijnen, in plaats van de Boeren Van wege het Hof worden reeds onderhandelingen gevoerd met eigenaars en directeuren van de voornaamste hotels te 's Qraveuhage, in verband met het verblijf in de residentie van vorstelijke personen en deputaties van vorstenhuizen, bij gelegenheid vau het huwelijk van II. M. de Koningin. Naar men verneemt zullen slechts de naaste familiebetrekkingen van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Meckleuburg bij gele genheid vau de huwelijksvoltrekking van het vorstelijk echtpaar als gas- teu in da residentie tegenwoordig zijn. vertrokken, zeide Alma. Ja, maar dit schijnt veranderd. De geneesheeren hebben Constance de badreis te ontraden, zeide Aurora. Hoa weet gij dit Van graaf Kroufeldt, dien ik van daag outmoet heb, toeu Alfred en ik ons rijtoertje deden. Constance wordt reeds over een paar dagen op Vogelheim verwacht. Alma zat zwijgend en beschouwde haar man, op wiens gelaat duidelij ke sporen van verlegenheid zichtbaar waren en nn had Alma de oplossing van het raadsel, waarom hij zoo onrustig geweest was. Ivar wist dus, dat Constance hier zoude komrn, dacht Alma. De legatiesecretaris Hegelfeldt sprak Men beweert algemeen, dat de Stjernburgers niet te best zamen leven en dat Constance haar man billijke aanleiding tot jaloerschheid geeft. Allred's blik was op Ivar gericht. Misschien gaat hij daarom

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1