Gemengd. jhr. Van Hoogstraten, en jhr. Tets, kamerheer Tan H. M. Naar men aegt zal de rorstelijke familie 15 Nor. haar verblijf pveder ta 's Gravenhage vestigen. De erfprins en prinses Toil Wied die Zondag een bezoek op het paleis hadden gebracht, vertrokken des avonds te 8.19 u. weder naar Dnitschland. Een groote menigte was voor 't station Apeldoorn saamgeslroomd en ook op het perron was een dubbele lang van menschrn aanwe zig. De gasten werden tot op het perron vergezeld van H. M. de Koningin, hertog Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder. Naar het Hbld. verneemt zijn dn huwelijksvoorwaarden, voor het huwelijk van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklen- burg-Sehwerin, in opdracht van H. M. ontworpen door jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice president van den Raad van State, bijgestaan door de herren jhr. E. N. de Brauw, rechts geleerd adviseur van het Koninklijk Huis, en G. Ch. baron Sehouckaert van Schauburg, thesaurier van H. M. de Koningin, in overleg met dr. Langfeld, Ministerial-Geheimrath aan het departement van justitie in het groothertogdom Mecklenburg-Schwe- rin. Een wetsontwerp, in verband met het huwelijk van H. M. de Ko ningin, is in voorbereiding. De heer Langfeld zal tegenwoor dig zijn op het slot van de vorste lijke Oldenburgsche lainilie, waar heen H. M. en Hertog Hendrik zich dezer dagen zullen begeven. De wijziging der kieswet, be doelende eenige technische verbe teringen is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Door den minister van finan ciën was een wetje voorgesteld tot vergoeding van de prijzen in de Staatsloterij, en gevallen op num mers waarvan de bewijzen onverhoopt zijn verloren gegaan. Ook dit ontwerp werd aangeno men, doch waarbij de anti-revoluti onaire leden en de heer Fokker zich tegen verklaarden. De heer De Waal Malefijt stelde eene motie voor waarin wordt aan gedrongen op afschaffing van de Staatsloterij. Aaugezien de Kamer tot 14 Nov. op recès is gegaan, zat deze motie zwak als Ivar zouden geweest zijn. De man met al zijne hoogge roemde sterkte is, o, zoo zwak en volstrekt onbekwaam, de verzoeking te weérstaan, wanneer deze in de gedaante van eene schoone vrouw optreedt. Eer, geweten en gevoel van plicht lijden dan meestentijds schipbreuk en worden in den steek gelaten. Daarom, strenge lezer, haal niet verachtelijk de schouders op over Ivar's zwakheid gij zoudt in zijn gsval misschien eveu als hij geweest zijn. Welk een nietige romanheld! hoor ik mjjne beminnelijke lezeressen uitroepen. Vergeef mij, dames, dit ia geen roman en bijgevolg graaf Ivar geen romanheld. Mijn verhaal is eene eenvoudige teekeuing uit het werkeljjke leven en dus de personen daaraan ont leend. Doch keeren wij tot Ivar terug. (Wordt vervolgd.) later in behandeling komen. Te Utrecht is Zaterdag de algemeeue vergadering gehouden van de vereer,iging «Volksweerbaarheid". Prof. G. Kalff, als voorzitter de vergadering openend, wees er op, dat wel is waar deze eerste verga dering door de Statuten niet was voorgeschreven, doch dat iu hoofd zaak zij bijeengeroepen werd om den leden gelegenheid te geven kennis te maken, om dwaalbegrip - pen te voorkomen of te weerleggen, en om gelegenheid te hebben eens te toonen wat tot op heden door het Hoofdbestuur is gedaan. Wat die dwaalbegrippen aangaat, spr. wees er op hoe sommigen de meening zijn toegedaan, dat deze vereeuiging Transvaal wil gaanhel- pen, ot wel een groote schietveree- niging is, of wel waarbaarheidskorp- sen in het leven wil roepen. Daarom zette spr. nogmaals het doel en streven der vereeniging uit een, er op wijzende, dat ons volk als zelfstandige natie bedreigd wordt en aan den anderen kant de ver dedigbaarheid van ons land iu twijfel kan worden getrokken. Deza verdedigbaarheid te verbe teren is het doel, en spr. hoopte, -dat elke afdeeling zal meewerken tot ontwikkeling van het nationali teitsgevoel, dat ten grondslag moet liggen aan elke poging, die streeft naar verbetering van onze zedelijke en ook lichamelijke kracht. Door den secretaris, den heer A. L. W. Seyffardt, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat er 85 afdeelingen zijn inet 13000 leden, terwijl ook afdeelingen bestaan te Brussel, Antwerpen en aan de Kon. Militaire Academie (125 leden). Moge dit alles tot dankbaarheid stemmen, rooskleurig is het niet. Burger- en militaire autoriteiten steunen niet, en rijke burgers houden de beurs gesloten. Het verslag eindigt dan ook met eene warme opwekking en de hoop, dat er spoedig verbeta- tering in dien luesiand moge komen. Van den penningmeester vernam men, dat in «bijdragen voor eens" was ontvangen ƒ8083.97 de uit gaven tot Maart 1901 zijn geraamd op ƒ5000. Het Hoofdbestuur heeft ƒ3000 van de afdeelingen noodig, zoodat men de contributie op ƒ12.000 zou moeten stellen. Aangezien dit cjjfer niet bereikt wordt, is geldelijke steun zeer noodig. Na de pauze werden verschillende afdeelingsvoorstellen behandeld. De zaak van een onderscheidings- teeken werd aan het Hoofdbestuur opgedragen. Besloten werd een eigen orgaan in het leven te roepen. Een voorstel van de afdeeling- Helder om een premieleening uit te schrijven gelijk destijds de «Weer baarheid", werd verworpen. BRESKEKS, 2 November 1900. In de gisteren gehouden verga dering van het College van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier, werd, op zijn gedaan verzoek met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend aan den heer A. F. Wisse als or ganist en goedgevonden de bespeling van hst orgel in de kerk bij wijze van proel gedurende een jaar op te dragen aan mej. E. Carets. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1901 wees een cijfer voor beide aan van ƒ1237.235. De heer E. Klaassen Sr. zal wegens vergevorderden leeftijd, tegen 1 Januari a. s. ontslag nemen als kerkvoogd en ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier. Aan het postkantoor Bres- kens en de, daarouder ressorteeren- de hulpkantoren werd gedurende de, maand Oct. ingelegd ƒ5857.06; terugbetaald ƒ5018.07. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het no. 3174. Door het postkantoor Breskens werd gedurende de maand Aug. de navolgende onbestelbare brief verzon den Uit, Schoondijke, P. Pilmey, te Kewanee (N. Amerika.) Blijkens kennisgeving van het gemeentebestuur alhier, is het op 15 Juni 1.1. uitgevaardigde verbod de straten en klinkerpaden te schu ren, de stoepen te spoelen en de glazen te wasschen, op heden in getrokken. Groede- Voor de betrekking van hoofd der school te Kruisdijk hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Met ingang van 1 Nov. zijn o. in. verplaatst de kommies 3de klasse F. Remery van Eede naar Ellewoulsdijk en J. van Soest 4de kl. van Ellewoutsdijk naar Eede. Tot kommies-ontvanger aan het grenskantoor le categorie te Eede is met ingang van 1 Dec. a. s. benoemd de heer M. Hofstee, thans in gelijke betrekking te Kapellebrug (gein. Overslag.) Uit Sas van Gent schrijf men, dat voor eene stoom tram lijn voor- loopige concessie bij Gedeputeerde Staten van Zeeland is aangevraagd. Deze lijn zou loopen van Hulst St. JansteenZuiddorpeWestdor- pe naar Sas van Gent, met een zijtak van Zuiddorpe naar Axel. De concessionarissen hebben ech ter ook het plan opgevat de lijn naar Axt-l tot Honlenisse over Zaauislag, StoppeldijkBoschkapelle -HengstdijkGroenendijk en Kloos- terzande te laten doorloopen. De vele fabrieken, welke in den laat- sten tijd te Sas van Geut gebouwd zijn, zullen aan dit goede plan wel den doorslag gegeven hebben. Men hoopt zeer, dat Gedepu teerde Staten de concessie zullen verleenen. Den 21sten October werd te Bergen op Zoom bij den rijwiel handelaar W. C. Keulenaar door iemand een rijwiel gehuurd, die voorgaf W. A. Bruijnooge te zijn, woonachtig te Oostburg. Tot heden is hij daarmede echter niet terug gekeerd. Te Oostburg is bij W. A. Bruijn ooge onderzoek gedaan, doch deze weet van geen rijwiel en is ook niet te Bergen op Zoom geweest. Zeer waarschijnlijk heeft men dus te doen inet een geval van oplich terij. Het signalement van den huurder isvan middelbare lengte en ongeveer 35 jaar oud. Den naam van W. A. Bruijnooge had hij zeer nauwkeurig opgegeven. N. v. d. D. Gisteren werd te IJzendijke door de politie zekere L. B. gear resteerd verdacht van aanranding der eerbaarheid. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring aldaar. Te Tegelen is Zaterdag de dienstbode van den heer P. D. bij het glazen wasschen uit een raam van de tweede verdieping op straat gevallen. Zij bleef op de plaats dood. Een merkwaardig voorval wordt uit Parijs bericht. Toen Vrijdag de koopmanswedu we madame Jacques zeer dapper een muisje wilde grijpen, dat in haar keuken allerlei ondeugd uit haalde, schoot, toen zij het dier iu den schoorsteen wilde grijpen, plot seling een tegel los, achter welke het dier gevlucht was. Toen zij de hand in de entstane opening stak, was zij ten zeerste verbaasd, in plaats van de muls een groot pakket te voorschijn trek ken, dat benevens rolletjes goud en zilver, ook bankbiljetten en staats obligaties lot een bedrag van 40.000 frs. bevatte. De eerlijke madame Jacques be gaf zich zjnder verwijl naar het naastbijzijude politiebureau, waar zij zich als eigenares van den ontdek ten schat mocht beschouwen, indien zich niet binnen eeu jaar de wer kelijke eigenaar of verstopper had aangemeld. De zon van Madame Jacques' gelukdag was hiermede nog niet ondergegaan, want naar gemeld wordt moeten opeens een half do zijn vrijers opgedoken ziju, die met één slag alle mogelijke goede ei genschappen (en bevalligheden bij de gelukkige vindster ontdekt heb ben. Te Bodegraven heeft een he vige vechtpartij plaats gehad tus- schen militairen en eenige burgers, waarbij spoedig gebruik werd ge maakt van de sabels, biljarlqueuen, flesschen, enz. De militairen gingen er spoedig van door en zochten hulp bij de politie. Een echter, die niet weg kon komen, werd door Jde overgebleve nen ergerlijk mishandeld. Na hem eerst bewusteloos gesla gen re hebben, heeft men hem met zijn sabel nog een slag op het hoofd gegeven, zoodat hij hevig bloeden de in het hospitaal werd opgenomen. Hij is daarop naar het hospitaal te Gouda vervoerd. Dinsdagavond reisde een da me van Amsterdam via Den Haag naar Rotterdam. In dezelfde coupé zaten 2 heeren en 2 dames, die in Den Haag uit stapten. Bij hare aankomst te Rotterdam vermiste de dame hare portemon- naie met ongeveer ƒ80, welke zij véér het station Den Haag naast zich in het coupé had gelegd. De politie is daarvan kennis gegeven en deze stelt eeu onderzoek in. Een Franschinan, die de ge vangen Boeren op Ceylon bezocht, vertelt de volgende anecdote. Een oude gevangen Boer lag iu het hospitaal en werd behandeld door een jonge Engelsche dokter, die menigmaal lachte oin de naïviteit van dien patient. Eans vroeg de dokter den Boer«Zeg eens, mijn waarde, weet u al, dat de maan be woond is? «Dat is onmogelijk I luidde het kalme autwoord. «Hebt u dan niet gelezen, hoe de Franschen op hun tentoonstelling met de reu- zentelescoop menschen op de maan hebben gezien 1 Onmogelijk hield de Boer vol, als er menschen op de maan waren, zouden de Engelschen al lang beproefd hebben die daar van te verdrijven.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2