Overwonnen. Ulo. 536. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. WOËI§DAG 31 0(T0HER 1900. 10e Jaargang*. SET NIEUWSBLAD voor Zeeinvsch-Vlaaiidereii. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 cents j elke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte, Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verscliijut elke» Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAN te Breskens. Nadat we een poosje van be richten, die iets beteekenden, ver stoken waren, kunnen we ons voor stellen, dat velen wêer hunkerend uitzien naar eenig nieuws over den oorlog want de belangstelling blijft er heuscn nog al in. De pas ontvangen tijdingen zijn reeds van den 19 dezer gedagtee- keud, en daarin lezen we, dat den 4achtsten October een strijdmacht onder Hans Botha er in slaagde een trein met een verkenningspa- trouille van de Rille Brigade tus- schen Heidelberg en Greylingsstad geheel af te mijden. Twee Britsche officieren en een aantal mannen vielen, en het geheele detachement werd ten slotte gedwongen zich over te geven. Van uit Kaapstad wordt gemeld, dat de Boeren Jacobsdal hebben genomen na verwoeden tegenstand van het garnizoen, een detachement koloniale troepen van 52 man, dat 34 verloor. Generaal Barton hoeft De Wet's strijdmacht bij Frcderikstad (ten N. van Potchefstroom) verstrooid, haar zware verliezen toegebracht en verscheidene gevangenen gemaakt. De hoeveelste maal, dat reeds plaats vond is niet incer te zeggen. Daaraan veel waarde te hechten is dus wel wat gewaagd. Den £5sten is te Pretoria de plechtigheid voltrokken, waarmede Transvaal tot een deel van het 37. Gij vergist u. Ik verkeerde in de meening, dat gij mij voldoen de kendet, om te weten, dat ik niet in staat zou zijn, eene onedele daad te bedrijven. Ik vergiste mij en gij ontvingt de verlangde verklaring, ofschoon ik de inmenging uwer moeder in deze zaak als ongepast en onkiesch oordeelde. Gij hebt haar, dunkt mij, ook op tamelijk scherpe wijze terecht gezet. Zij had toch recht, van hare schoondochter de bohoorlijke achting te vorderen. Do achting, die zij het recht heeft van mij te eischen, zal ik haar allijd bewijzen maar nimmer kan noch zal ik toegeven, dat zij het minste recht heeft, zich tot rechter over mijne daden te stellen, Britsche Rijk is geproclameerd. Maar daarmee is de oorlog nog niet uitintegendeel, de schermut selingen nemen nog hand over hand toe. In hoeverre het eind van den oorlog nabij is, zooals de Engel- schen beweren, en in welk opzicht aan de annexatie gewaarborgd is, kan blijken uit het feit, dat president Steijn, te Fouriesburg zijnde, deze tot hoofdstad van den Oranje-Vrij- staat proclameerde, welke Staat reeds sinds lang bij Engeland is ingelijfd. De Daily Mail ontving Zaterdag uit Kaapstad het bericht, dat de Kaapsche politie den 24 October een ernstig gevecht leverde bij Hoopstad tegen twee Boerencom- mandos. De Engelschs troepenmacht had twee bereden maxims. De Boeren onder Dutoit, Viljoen, Potgieter en De Viiliers vielen de colonne tweemaal aan. De Boeren waren tienmaal sterker dan de En- gelschen. Geleidelijk omsingelden zij de colonne, die zij zwaar nadeel toebrachten. Zij richtten hun vuur voornamelijk op de maxims, die moesten worden verlaten. De politictroepen, die door Yeo manry versterkt werden, konden daardoor, kort voor het invallen der duisternis, den Boeren het hoofd blijven bieden. De Engelsclien verloren 7 donden, 11 gewonden en 15 gevangenen. De Boeren hebben 15000 man in liet veld, waarvan ongeveer de helft in den Oranje-Vrijstaat. of zich op eenigerlei wijze te men gen in zaken, die u en mij aangaan. Ik erken mijn man alleen als den- gene, wien ik voor mijn gedrag rekenschap verschuldigd ben. Ik vrees intusschen, dat, wan neer ik uwe woorden in ernst op nam, uwe trotschheid zich ook ver zetten zoude, wanneer ik mij in uwe daden mengde. Gij zijt niet geschapen, Alma, om iemand an ders dan u zelve als uw rechter te erkennen. Gij ?ijt te zelfstandig, om u in de nederige rol van eene huisvrouw te kunnen schikken. Nogmaals vergist gij u. Ik beu trolsch, dat is waar. Ik ben ook niet van nature ondergeschikt of nederig. Ik bemin de vrijheid en ik beb eene zekere zellstandigheid in denkbeelden en gevoelens, maar ook een hoog begrip aangaande mijne plichten jegens anderen. Het zjjn juist trotsche en zelfstandige vrouwen, die, als zij beminnen, on derworpen vrouwen worden, dewijl de liefde bij baar geen gril, maar Verder seint Lord Roberts uit Pretoria, d. d. 26 October De verliezen van Barton waren gisteren grooter dan gemeld werd zijne verliezen waren een officier en 12 man gedood, 6 officieren en 39 inan gewond. De Boeren lieten 24 dooden en 19 gewonden achter en er werden er 26 gevangen ge nomen. Drie Boeren, die hunne handen opstaken ten teeken van overgave en daarna verraderlijk begonnen te schieten, werden gevangen genomen voor een krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. Ik heb het vonnis bekrachtigd. Methuen en Douglas jaagden gisteren bij Zeerust een afdeeling Boeren uit elkaar. De Boeren lieten 6 dooden en gewonden achter. Er werden er 28 gevangen ge maakt met een groote kudde vee. Onze verliezen bedroegen 8 ge wonden en een vermist. Kitchener méldt uit het Lijden- burgsche, dat hij een nachtelijken tocht maakte en een Boerenlaager bij Krugcrspuort genomen heelt. Verscheidene Boeren werden ge wond, en vier gevangen genomen. Wij hadden geene verliezen. Ten aanzien van den aanval op Philippolis, zegt Roberts, dat, daar het binnenkomen der Boeren aan verraad te wijten is geweest, hij aan Kelly Kenny heeft opgedragen allen, die eraan doel hebben gehad, uit het land te zenden. Een luitenant en vijllig cavaleris ten zijn eenige dagen geleden lus- iets ernstigs is. Zij zouden den man niet kunnen beminnen, dien zij tot baar slaat vernederden. Dergelijke karakters willen beheerscht worden door het grootsche en edelezij kunnen niet kruipen voor het on beduidende en jammerlijke. Als zij beminnen, zijn zij onderworpen. Ja als zij bemin nen maar wanneer zij, gelijk gij, niet beminnen dan Zijn zij het uit trots, om zich niet te vernederen voor den man, wiens naam zij dragen. Zij zijn dus alles om haar zelfswil en niet om anderen. Zelfs hare edelmoedigheid wordt daardoor slechts eene schatting, die zij aan zich zeiven betalen. Of liever eene wijze, om anderen te dwingen, haar te bemin nen en te hoogachten. De trotsche vrouw wil om hare innerlijke waar de bemind worden, de ijdele om hare uitwendige bekoorlijkheden. De laatste zal altijd gevleid, de eerste geacht worden. schen Springfontein en Philippolis in een hinderlaag gevallen en allen op zeven na gevangen genomen. Gelijk men weet is in de zomer- zitting der Provinciale Staten van Zeeland een verzoek aangehouden oin subsidie van het comité tot aanleg van een stoomtramweg Mid delburg-Domburg-Westkapelle. Bij de behandeling daarvan werd gewezen op de mogelijkheid van wijziging van bet plan of van eene nieuwe aanvraag, en werkelijk doet zich het geval voor, dat in de na jaarszitting een aanvraag om subsi die zal behandeld worden voor een stoomtram in andere richting. De commissie ter voorbereiding van tramwegen op Walcheren, die een vorig jaar baar plan Vlissingen- Weslkapflle-Doinburg (langs den duinvoet) door de Staten zag afge wezen, heeft een nieuw ontwerp ingediend. Deze tramweg zou lei den van Middelburg, langs Koude- keike, Biggekerke, St. Janskerke, Poppekerke (halte voor Westkapel le), Aagtekerke, Domburg met een zijtak Koudekerke-Vlissingen. De voordeelen van dit plan, bo ven dat door bet andere comité voorgestelde, worden in dit adres uiteengezet. Naar men verneemt is het badhotel .Grand Hotel", het kleine Badhuis en het .Hotel Zeeland'' Er ontstond eene pauze. Ivar bewoog zich onrustig in den hoek van het rijtuigeindelijk sprak Alma Dit geheele gesprek, Ivar, moet slechts tot inleiding dienen, om mij iets te zeggen. Maar waar om betreedt gij een omwegwaar om maakt gij mij niet dadelijk met uw verlangen bekend want dat gij iets wilt, lees ik op uw gelaat. Gij hebt gelijk, dat is zoo. Ik vril weten, op welken voet wij voortaan met elkander staan en hoe gij u denkt te gedragen met be trekking tottot Constanoe viel Alma eenigs- zins koel in. Ja. Op welken voet wij gestaan hebben, meen ik u getoond te heb ben, toen ik u zeide, dat gij mij tot hiertoe slechts als eene rijke vrouw beschouwd hebt, welke u vermogen heeft aangebracht, maar nimmer als uwe vrouw. Op dien voet hebben wij gestaan en staau

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1