voor Zccnwscli-Vliiiiiidercii. Overwonnen. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. No. 535. ZATERDAG 2J OfTODER 1900. 10e Jaargang-. ET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.628 en voor Amerika ƒ0.828. Abonneinenteu worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en Bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.V te Breskens. Door de voor de Nederlanders gelukkige gebeurtenis van de ver loving van de Koningin dringen als 't ware verschillende andere zaken voor een oogenblik op den achter grond. Nu gebeurt er wel niet veel op het groote wereldtooneel, maar toch moeten we even aanslippen, dat ten opzichte van de Chineesche kwestie een bondgenootschap is gevormd tusschen Engeland en Duitschland tot handhaving van den ongeschon den toestand in het Chineesche rijk. Men heeft om dit zaakje een doekje voor het bloeden gedaan, ten einde te voorkomen, dat Rus land, dat zich in China, voorname lijk in Mandsjoerije heelt genes teld, in dit verbond eene vijandige daad mocht zien, maar daarom bloedt het wondje toch onder het doekje. De totstandkoming van dit ver bond is zeker voor Duitschland een belemmering geweest om zich ten gunste der Boeren te verklaren. Men kan nu reeds op zijn vin gers uitrekenen welk een ontvangst Kruger te Berlijn zal ten deel val len en wat het resultaat van zijne reis zal zijn. Inmiddels is de oude President scheep Omtrent zijn vertrek lekken niet veel bijzonderheden uit, omdat alles vrij stil in zijn werk is gegaan en Kruger als 't ware onverwachts 86. Staat gij mij toe, dat ik u vergezel vroeg Ivar en zeide den baron vaarwel. Toen de beide echtgenooten in het rijtuig zaten, vroeg Ivar Hoe moet ik uw bezoek bij Constance verklaren? Ivar, ik begrijp niet, dat dit eenigt verklaring noodig heeft. Ik wilde weten, hoe zij het maakte. Was dit alles? Ja. Alma zag haar man vlak in het aangezicht. Ivar wierp zich in een hoek van het rijtuig en zweeg. Er ontstond eene pause. Moet de koetsier naar huis rijden vroeg Ivar. Zoo als gij wilt. Het weder is zoo schoon, dat aan boord is gegaan. Voor de Engelsehen is een en ander een uitstekende gelegenheid om de reis van Kruger als een vlucht te beschouwen. Gelnkkig dat er buiten Engeland nog welden kende en waarheidlievende menscben genaee wonen om te begrijpen dat onze Koningin boe jeugdig nog, zieh door een onhandigheid zich niet zou willen blootstellen aan de zelfde onaangename bejegening, als waaraan de oude Koningin van Engeland, van wie men verwachten mag, dat ze het klappen van de Staatszweep kent, zieh heeft over gegeven. Vtijdagmiddag, de dag voor het vertrek had de commandant der nGelderland" een receptie gegeven ter gelegenheid van president Kru- ger's vertrek. Verschillende consuls waren daar toe uitgenoodigd, en meer dan 50 personen waren dan ook tegenwoor dig, waaronder verschillende dames van de Nederlandsche ambulance en ook een aantal Boeren. De president zag er naar de om standigheden vrij goed uit en droeg een zijner orde-teekeneu. Met het vertrek van President Kruger is er geen keer gekomen in den oorlog in Zuid-Afrika. Do Boeren nemen nog steeds de zelfde houding aan, hier aanvallend, daar terugwijkend, maar steeds met hetzelfde doel den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen, zelf zoo weinig mogelijk te verliezen. De vorige week zijn weer een hij wel eens naar de Diergaarde kon rijden, als ge er niets op tegen hebt. Volstrekt niet. De gravin gaf bevel naar de Diergaarde te lijden. Weder volgde eene pause. Alma zag strak voor zich Ivar beschouwde haar opmerk zaam. Eindelijk sprak hij Ik wenschte, het vermogen te bezitten, in uwe ziel te lezen, om u naar eisch te kunnen beoordeelen. En waarom kunt gij mij niet eenvoudig naar mijne daden beoor deelen antwoordde Alma en wend de het gelaat naar haar man. Gmdat achter de daden vaak beweegredenen verborgen liggen, die men bf niet zist, of slechts gist, of waarvan men geheel onkun dig is. Door welke daad zijt gij op deze gedachte gekomen Door al uwe daden. Dat is wel veel. Alma glim lachte. Dan vrees ik, dat het on mogelijk is, u opheldering te geven. Zeg mij oprecht: waarom zijt paar duizend man nieuwe troepen uit Engeland op weg gegaan naar Zuid-Afrika; er staan nu weer an dere gereed te Southampton om zich in te schepen. Dat is zeker nog geen bewijs, dat de oorlog geëindigd is. Er blijkt alleen maar uit, dat het praatje van Roberts, dat de troepen Zuid-Afrika zal verlaten, een leu genpraatje was. O, het is waar, er gaan troepen weg uit Zuid-Afrika, de Canadeesche, de Natalsche, de Londensche vrijwilligers ten deele, maar die allen gaan weg, omdat zij begonnen waren te mopperen. Omstreeks het begin der volgen de manlid zullen H. M. do Konin gin en hertog Hendrik een bezoek afleggen bij de zuster van den her tog, groothertogin Elizabeth van Oldenburg. Dinsdagmorgen 6 uur begat de Hertog zich weder ter jacht. Dr. Langfeld, voorzitter van het Landesgericht in Meckleiiburg- Schwerin, die Maandag naar het Loo vertrok, is Dinsdag in Den Haag teruggekeerd. Verder wordt gemeld aan het Hbld. uit Apeldoorn dat het huwe lijk in de eerste helft van Januari zal voltrokken worden. H. M. de Koningin zou nl. be paald hebben, dat deze plechtigheid zal geschieden op den datum waar op het huwelijk harer Moeder werd gij van daag naar Constance ge gaan Deelneming was het niet want ik weet, dat gij hanr niet dulden kunt. Ik ben er heen gegaan, om dat ik niet wilde, dat haar man gelooven zoude, dat er tusschen huar en mij een wrok bestond. Dus uit edelmoedigheid? Ivar glimlachte ironisch. Of trotschheid, zoo als gij wilt, antwoordde Alma bedaard. Trot3cliheid Hoe zal ik dit verklaren Vraagt gij dit Ei de ver klaring ligt toch zoo voor de hand. Gij moet mij niet kwalijk nemen, maar ik kan ze niet vin den. Dat komt, omdat gij u nooit in mijne plaats als uwe vrouw, maai mij steeds als de rijke Alma Stern gedacht hebt, met welke gij in gee- ne andere, dan zuivere pecuniëele betrekking stond anders zoudt gij gemakkelijk begrepen hebben, Ivar, dat mijn trots niet toeliet, iemand ingezegend. Uit Apeldoorn schrijft men nog van Dinsdag H. M. de Koningin maakte als naar gewoonte een rit te paard mat haar verloofde, den Koningsweg uitgaande, noor de verschillende bosschen Tan 't park en de omstre ken, terwijl des middags te 3 uur het vorstelijk paar een wandelrit maakte, waarbij de Hertog van den bok van de brik de paarden zelf mende. Het Duitsche Mililar Woehenblatt meldt, dat hertog Hendrik van Mecklenburg-Sekwerin, eerste luite nant bij het bataljon jagers der garde, onder bevordering tot kapi tein h la suite van dit bataljon is gevoerd. BRESKE.YS, 26 October 1000. UITSLAG der loting voor de Nationale Militie. Gemeente Breskens. No. Namen Reclames 1 J. A. Manneke. 2 J. Verstelle. 3 J. M. Keijmel. 4 C. Moens. 5 J. J. Lako. 6 P. van Meenen. 7 Adr. Hoogstad, brd. 8 W. J. Leenhouts. 9 A. F. Wisse, gebr. 10 Abr. Hoogstad. 11A. Salomé. 12 J. W. Woittiez, brd. 18 J. Qevaart. te doen denken, dat gij voor mij geene genegenheid had. Het be wustzijn, niets voor uw hart te zijn, is vernedering genoeg dan dat ik zou kunnen verdragen, dat ook anderen van die treurige omstan digheid kennis droegen. Gij schijnt het er van daag op gezet te hebben, bitterheden te zeggen, antwoordde Ivar en mijn plicht der dankbaarheid maakt, dat zoowel ik als mijne moeder, allerlei berispingen van u stilzwijgend moet verdragen. Waarom zoudt gij dat P Wanneer gij een oogenblik ge durende den tijd, dat wij getrouwd zijn, gstracht had, mijn gemoed en karakter te leeren kennen, dan zoudt gij, al wildet gij mij niet als nwe vrouw beschouwen, mij toch in zoo verre recht hebben kun nen doen, dat gij mij als eena trouwe, oprechte vriendin erkendet. Dan zou het u nooit in de ge dachte gekomen zijn, met een eikel woord eene toespeling te maken op

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1