Binnenland. in vele verschillen ze ook van el - kaar. Het regeeringsteliel wijkt >1 zeer zeker sterk van het onze af. Met betrekking tot den grond eigendom heerscht er nog altijd het middeleeuwsche leenstelsel, zoodat het grootste deel des lands onder worpen is aan de heerschappij van souvereine ridders. Aan het hoofd van Mecklenburg staat de groothertog die deze waar digheid in 1815 ontving met den titel van Koninklijke Hoogheid. De spreuk der Groothertogelijke familie is „Per aspera ad astra. (Na lijden komt verblijden.) In haar wapenveld komen voor twee stierenkoppen, twee griffioenen, een vrouwenarm aanbiedende een ring; benevens een gekroond kruis. Het wapen wordt vastgehouden door een griffioen en een stier. BRESKENS, 23 October 1000. IJzcndijkC. De zitting van den gemeenteraad was ^Maandagmorgen van korten duur, en als wij het begroetings-incideut er buiten stel len van weinig beteekenis. Bij den aanvang herinnerde de voorzitter aan bet feit der verloving van H. M. de Koningin. De. lezing der notulen gaf tot onze verwondering geene aanleiding tot aanmerkingen en werden mits dien terstond goedgekeurd, alhoewel naar het ons voorkwant de secreta ris ee» voor hem, als ondergeschikt ambtenaar ongepaste uitdrukking had gebezigd in het resumé van de behandeliag der begrooting. We hoorden dat hij deze had genotuleerd als eene gewone traditi- oneele oppositie, daarmee doelende op de voorstellen van dhr. ïlendrikse tot afvoering van de begrooting van de jaarwedden ad ƒ100 voor den ambtenaar belast met het werk van den Burgerlijken Stand, ad. ƒ150 van den klerk ter secretarie en ad ƒ100 wegens bureaubehoeften ter Secretarie. We kunuen ons voorstellen dat de secretaris, die bij deze 3 posten groot belang heett, de voorstellen aldus kwalificeert, doch in een ot- ficieele notule past toch niet zulk een oordeelvelling, te meer niet omdat hel recht en de motiveering van de voorstellen meebrengt het gemeente-belang van een' anderen kant te zien, dau van die van het niet zonder ironie bij, hebben uwe schoonmoeder en uw ir.arf, door onrust gedreven, reeds kennis ge nomen van den toestand mijner vrouw. Zij zal wel dankbaar zijn voor zooveel teederheid, niet waar? Elk woord van den baron ge tuigde van jaloezie en verkropte bitterheid. Het is niets meer dan het geen Constance recht heeft, van hare tante en haar neef te ver wachten, inzonderheid daar de eer ste de plaats eener moeder en de laatste die van een broeder bij haar bekleed heeft. De ongerustheid, die Qns nu voor Constance vervult, zou zij.' jïfewis eveneens gevoelen, wanneer ieniand onzer ziek werd. Dat gelooi ik ook, zeide de baron met een zijwaartschen blik op Ivar. Men wisselde nog eenige woor den,,..waarna Alma afscheid nam. (Wortjt vervolgd.) eigenbelang. Een dergelijke mededeeling over een eigenmachtige handelwijze van een ambtenaar moest ons uit de pen. Gelijk men weet, hebben in de vorige vergadering over de drie bovenbedoelde punten de stemmen gestaakt, en kwamen thans wêer in stemming, het resultaat, dat ander maal de stemmen staakten, en mits dien de posten der begrooting ver worpen werden. Daarna begon de moeilijkheid. Dhr. Carpreau wilde thans dat B. en W. eene nieuwe begrooting indienden, eene meening, die de heer Hendrikse bestreed, in de overtui ging, dat de begrooting thans in stemming kwam in den gewijzigden vorm. Aanvankelijk meende de voorz. de begrooting zooals oorspronkelijk ingediend, in stemming te brengen, doch ten slotte onderwierp hij de gewijzigde aan de goedkeuring van den rand. De lieeren Bekaar, Cal on on Car preau stemden daartegen, de lieeren Hendrikse, Doe.ns er, Leenhouts er voor. Daarna kwam de heer De Jaeger ter vergadering. De heer Hendrikse was van oor deel dat thans de raad van Ged. Staten kon worden ingeroepen, hoe dit geschil tot een goed einde te brengen. Ingevolge art. 50, 2e lid der gemeentewet, komt de eindstemming der begrooting in eene volgende vergadering andermaal in stemming, waarvan in dit speciale geval eene spoedeischende zitting kon gehou den worden. (Werd de begrooting dan afge stemd, dan eerst zou tusschenkomst van Ced. Staten noodzakelijk wor den. Bbd.) Ter uitbetaling van de belooning voor het geven van herhalingson- derwijs, werd goedgevonden eene at en overschrijving te doen. Tegen ƒ10 's jaars werd met ingang van 1 Jan. a. s. de beurs verhuurd aan de Scherpschutters- vereeniging en aan het rijk voor het geven van militair onderricht. Naar aanleiding daarvan wees de heer Carpreau op het gebruik van de raadszaal voor militaire oefenin gen. De bovenbewoners hebben daarvan veel last en de vloer wordt zeer vuil hij had ernstig bezwaar dat toe te staan. De voorzitter gaf te kennen, dat dit reeds in orde was en niet meer zou voorkomen. Ter beëindiging van dc begraaf plaats-kwestie gaf de voorzitter le zing van een schrijven van het li. C. kerkbestuur waarin te kennen gegeven werd, dat li. i. geen be boette bestaat aan uitbreiding van de begraafplaats, en er niet het minste gevaar voor grafschennis is. De heer Hendrikse begreep niet, dat als dc uitbreiding niet noudig is, er graven geschonden, en kisten doorgezaagd moeten worden. De voorzitter kon in dien zin de besprekingen niet laten doorgaan, waarop de heer Hendrikse beweerde, dat hij in den vorm bleef en. het punt aan de orde is. Het kwam hem voor dat men de waarheid wilde verdraaien, en dat het minder aangenaam is om zulks te hooren, doch het feit der grafschennis, is niet te ontkennen. Het bevreemdde hem, dat van het Prot. kerkbestuur geen bericht was ingekomen, en die bevreemding ging verder, toen hij vernam, dat aan dit Destuur geen schrijven was gericht. Na enkele besprekingen kwam men tot de slotsom, dat de kwestie gemakkelijk was op te lossen door een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van meerdere ruimte door middel van een paar putten te graven. Ten opzichte van de gelijktijdige openstelling der telegraaf- en tele foonkantoren drong de heer Hen drikse met het oog op den reeds ingevallen winterdienst op spoed aan, en gaf in overweging een adres samen te stellen en aan de mede werkende gemeentebesturen ter tec- kenitig aan te bieden. Daarna werd de zitting gesloten. (Jzemlijke, 22 October. Heden werd tot ontvanger-griffier van den Zachariaspolder, eerste deel, gekozen de heer Carpreau met 10 stemmen. Op den heer Hendrikse waren 4 stemmen uitgebracht. Er waren 3 van de 17 stembe voegden afwezig. Zaterdag werd te Oostburg de onder wijzers vergade ring gehou den uit het le District. Na opening door den voorzitter, de heer J. G. Gerritsen, die eenige ha'rtelijke woorden sprak naar aan leiding van de verloving van H. M. de Koningin, un eenige practi- sche wenken over tabellen gat in verband met leerplicht, werd over gegaan tot verkiezing van een lid van 't bestuur (vücature Hack.) Met 31 van de 55 stemmen werd gekozen de heer C. P. Geelhoed! te Groede (Kruisdijk). Daarna verkreeg de heer üellaert van IJzendijke het woord, die tot onderwerp had: ,/De macht van het recht". Spr. wees op den sleur in de meeste geschiedenisboeken Granvelle Philips en meer andere worden met veel te zwarte kool geteekend, terwijl Willem I, Mau- rits en Willem lil veel te hoog staan aangeschreven. Het goed recht der Boxers in China bepleitte spr. eveneens. Tegen zijne geschiedkundige be schouwingen werd door enkele ledeu geprotesteerd, o. a. door er op te wijzen dat dc geschiedkundige per sonen beoordeeld moeten worden naar den tijd, waarin ze geleefd hebben. Een lezing van den heer Bosdijk over vereenvoudiging in de spelling weid uitgesteld tot eene volgende vergadering. Te Vlissingen geraakte Vrij dag de bootsman van het stoom schip „Talevera", toen het schip werd verhaald, met de boenen in een der trossen beklemd. Een been werd hem afgeknepen, terwijl het andere brak. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Oostburg', i9 Oct. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goed keuring der notulen werden enkele ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Daaronder behoorden o. a. dat als zetters waren herbenoemd de heeren M. M. Meijer en J. J. Cu- veljé, en dat het besluit tot het verleenen van een subsidie ad 5.20 aan het Burg. Armbestuur was goedgekeurd. Goedgevonden werd aan Cuveljé een som van ƒ150 te betalen, volgens alrte van de bebouwing aan de Nieuwstraat, wijl het dok tershuis als zijgevel heeft de zijmuur van de woning van genoemden Cuveljé. De levering van de petroleum voor de straatverlichting is aange nomen voor 9 ct. de Liter. Wijl op Donderdag 25 October eene openbare zitting van het Kan tongerecht zal plaats hebben, heeft de Commissaris der Koningin geen bezwaar, dat ditmaal de loting voor de Nat. Militie zal gehouden wor den in de Graanbeurs. Op het aangehouden verzoek van de afdeeling Oostburg van den Bond van Ned. Onderwijzers hebben Burg. en Weth. geen voorstel, om dat de regeling hier van dieu aard is, dat eene wijziging niet strikt noodzakelijk is, en daar aanvragen om verhoogingen van jaarwedden zelden worden afgewezen, indien daarvoor geene bepaalde redenen bestaan. De heer A. J. de Smit meende, dat als de onderwijzers gehuwd zijn en een huishouden hebben net trak tement wel wat naar boven kan, maar dat ze anders hier niet zoo'n klagen hebben. De heer Van Dam heeft deze week gelezen dat vanwege het Be stuur dier Afd. aan den gemeente raad van Aardenburg een schrijven was gericht, dat 't het bewuste adres niet bij hem had ingezonden omdat destijds eene regeling was getroffen die wel aan de door hein gestelde eischen beantwoordde; naar aan leiding daarvan stelde hij voor, het adres andermaal aan te houden, aan de zorg van Burg. en Weth. op te dragen zich van die regeling op de hoogte te stellen om daarna, naar bevind van zaken te handelen. Dienovereenkomstig werd met algemeene stemmen besloten. Op liet verzoek van den onder wijzer P. M. de Klerk, tot verhoo- ging zijner jaarwedde, werd door Burg. en Wetb. die zich omtrent de gegrondheid van het verzoek om inlichtingen luidden gewend bij het Hoofd der school, voorgesteld, diens jaarwedde met ƒ50 te verhoogen en te brengen op ƒ600, aanvan gende 1 Jan. 1901. De heer Weisfeit vond deze ver hooging zeer billijk en juichte het voorstel toe. Met algemeene stemmen aange nomen. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begrooting voor 1901, vroeg de heer Van Dam of de jaarwedde van den grafdelver ad ƒ100, ge middeld genomen genoeg is. Na de toelichting van den Voor zitter was de raad van meening dat voor de verhooging geene termen aanwezig waren. Met het oog er op dat de tra- vaille van do Wullu aan de markt zal weggebroken worden,- meenden Burg. en Weth. dat het thanj wenschelijk was van af de woning van den Burgemeester lot aan die van Mabesone een klinkerpadje te leggen. De heer Van Dam vond dit een zeer goed idée. De lieer Weisfelt vreesde', dat het stuk zou gereden worden. Anderen deelden deze vrees niet; ten slotte werd met alg. stemmen daartoe besloten. Burg. en Weth. stelden verder voor den hoofdelijken omslag van ƒ2800 te brengen op ƒ3500, met het oog op de aflossing ad ƒ800 en de rente van de dokterswoning. Met eenparige stemmen werd hiertoe besloten. De schoolgelden werden geraamd op ƒ200 en de vergunningsrechten op ƒ572.50. De begrooting werd in ontvang en uitgaaf voorloopig vastgesteld op ƒ22.259095.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2