voor Zeeuwsdi-VIaandmi. Overwonnen. Mo. 534. WOEI8DAG 34 OCTOBER 1900. 10e Jaargang1. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: BERICHT. FEUILLETON.' NIEUWSBLAD Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.628 en voor Amerika ƒ0.828. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Oroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEXKMA1V te Breskens. We nemen de vrijheid de aandacht onzer lezereseen te vestigen op de achterzijde dezes voorkomende annon ce betreffende ,Hel Nieuae Mode- Haf'. DE UIIG EVER. ■Zaterdag bracht het Hoi e n ibezoek aan Den Haag t zeer veel geestdrift werd ontvangen. 1 H. M. de Koningin verleende des middags te 2 ure, audiëntie aan het corps diplomatique, tot het in ontvangst nemen van de gelukwen- schen van de Gezanten met hare verloving. Vrijdagmorgen reeds kort na half tien ving Koningin Wilhelmina haar gewonen morgenrit aan door de uit gestrekte bosschen, te midden waar van Ilet Loo is gelegen. Aan de rechterhand van Hare Majesteit reed Haar toekomstige gemaal. In het gevolg reden een dame en twee hoeren der holhou- ding. Berst omstreeks kwart voor twaalf werd de ruiterstoet weer zichtbaar aan het einde van de lange laan ter rechterzijde van het paleis. Qaloppeerend naderde do stoet tot aan den ingang van de basse- cour. Benige belangstellenden, die na- 86. Ik deel die overtuiging niet. Gij hebt u edelmoedig betoond, dat is zoo, maar op eene wijze, die ver nederde. Geloof mij, door zulke edelmoedigheid wordt geen hart gewonnen. Gij zjjt koningin geweest, dddr waar gij een engel had moeten wezen. Gij moet gecne edelmoedige daad verrichten en daaraa uitroe pen zie wait ik gedaan heb, maar gij moet het doen op eene wijze, die zegtik heb vergeten en ver geven. Z<5<5 wint de eene mensch het hart van den ander. Wij, zwakke stervelingen, behebt met ijdelheid en hoogmoed, wij kussen gaarne de hand, die dit huldebewijs niet eischt, maar wij vinden het bezwarend dit als een schuldigen plicht te doen. bij het hek hadden postgevat, voor het grootste deel dames, groetten eerbiedig en zagen hun groet door H. M. vriendelijk neigend en door den hertog door het diep afnemen van den hoed beantwoord. H. M. de Koningin-Moeder wacht te de verloofden at boven aan de hooge stoep van het in de zon hel witte paleis. Op een wenk verscheen een photograaf met zijn toestel. Hij deed, nadat het gevolg zich had teruggetrokken, eenige opnamen van het verloofde vorstenpaar. Toen hielp hertog Hendrik zijne toekomstige gemalin afstijgen, de paarden wejp- den gelieikoosd en kregen hunne gewone belooningeen klontje sui ker. In den namiddag reed ue Ko ningin weder in een met vier paar den bespannen rijtuig uit, waarbij de Hertog de teugels voerde. Ook de Kouingin-Moeder maakte een rijtoer. De Apeldoornsche Harmonie heeft Donderdagavond aan H. M. de Ko ningin en Hertog Hendrik op het Loo eene serenade gebracht. Met de banier voorop, begeleid door fakkeldragers en gevolgd door een deel der Apeldoornsche bevol king, trok de vereeniging naar het Loo, waar ze werd toegelaten tot voor het paleis. Toen het oude Wilhelmus weer klonk, verschenen de vorstelijke verlooiden op het balconH. M. was gekleed in het wit, waarover een sortie ter beschutting legen het Gij vergt het onmogelijke hoe zou ik kunnen vergeten, dat men mij bedriegt Door u zoo beminnenswaar dig te maken, dat uw man voor u knielt voor de edelste vrouw, die hij ooit ontmoet heeit. Ik heb een trotsch karakter ik ben in staat groote daden te doen, maar ik kan mij niet verne deren. Met trotichheid wordt geen hart gewonnen. Men vangt wel vliegen met honig, niet met azijn. Wilt gij hel hart van een man winnen, dan moet het door goedheid geschieden. Ach 1 ik vrees, dat ik het nimmer gewinnen zal. Denk er aan, dat men zijne pogingen het eerst ziet mislukken, wanneer men aan zijne eigene krach ten wanhoopt; de kunst om een doel te bereiken bestaat daarin, dat men nimmer ophoudt, het tc wil len. Wauneer de wil alles deed, gure weder. Het geheel gaf den indruk als ontving de landvrouwe van het Loo haar getrouwen. Gearmd bleven beiden staan tot de Harmonie het geheele program ma had afgespeeld. Achtereenvolgens werden toepasselijke volksliederen ten gehoore gebracht, en ten slotte het Wilhelmus, dat op verzoek van den Hertog tweemaal werd herhaald. Het publiek, dat buiten het hek stond geschaard, juichte hartelijk, niet het minst de dames. Dn eenvoudige en daarom juist zoo uarteiijke betooging was daarmee al .open. Zij maakte een echt p rlitigen imlruk op allen die le- pi owooidig waren. It. VI. zeide, ook namens den Hertog, met enkele hartelijke woor den dank voor de gebrachte hulde. Een persoon herkent men aan den naam, een land aan zijn vlag en merkwvardig genoeg draagt de vlag van Nederland dezelfde kleuren als die van Mecklenburg, het land waar de Jtockomstige gemaal van onze Koningin is geboren en zijn jeugd heeft doorgebracht. De vlag is echter niet rood wit en blauw, uiaar juist omgekeerd blauw, wit en rood. Behalve deze toevallige overeen komst beeft Mecklenburg er nog vele andere. Het ligt in den Noordwest hoek van Duitschland aan da Oostzee en vormt een deel van de groote Noordduitsche laagvlakte. dan wag ik reeds aan het doel. Nadat de magister Alma verla ten had, bleet zij eene poos onbe wegelijk zitten en scheen te over peinzen, wat hij gezegd had. Eindelijk liet zij zich kleeden en reed uit. Naar barones Stjeruburg, zei- de de bediende tot den koetsier, toen hij het portier dicht sloeg. De portier aan het huis van Stjeruburg zeide, dat gedurende de ziekte der barones niemand ont vangen werd, maar desniettegen staande trad Alma binnen. In het salon vond zij haar man en hare schoonmoeder, alsmede den baron. Hare verschijning maakte eene zonderlinge nitwerking op de beide laatsten. Ivar werd bleek en deed eene schrede naar Alma toe, als om haar te beletten, verder te gaan en de oude gravin vestigde een scher pen, uitdagenden blik op hare schoondochter. Alma, die inet de haar eigene vlugheid spoedig be merkte, welk een indruk zij teweeg- Hooge bargeu vindt men er even min als in ons vaderland en de bevolking op het land houdt zich in hoofdzaak even als hier bezig met veeteelt en landbouw. Groot is het land lang niet 13162 vieikante meter, iets meer dan een derde van het oppervlak van Nederland en iets minder dan onze provincies Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, Brabant en Zeeland bij elkaar. In bevolkingsgedichtheid staat het belangrijk bij liet geza menlijk oppervlak van die provin cies achter; immers terwijl deze een bevolking hebben van 3.208.712 zielen, lelt het groothertogdom Meek ten burg-Schweri n er 597.486 (telling van 189a), d. w. z. nog niet eens zooveel als de steden Amsterdam en Utrecht bij elkaar. Zeer groote steden vindt men dan ook niet in Mcckleiiburg-Scbwrerin de voornaamste stad is de haven plaats Rostock, met 50.000 inwo ners (dus een plaats als Leiden het bezit ook een universiteit), de hoofd plaats Schwerin met 36.000 inwo ners (Maastricht 34,000). Wismar met 18,000 en Güstrow met 17000, die du» ongeveer de grootte heb ben van Middelburg. De bew uiers van het land zijn gemoedelijke inensehen. Die van het platte lainl stammen meest af vail de Slaven en iu de steden wordt de bevolking gevormd door Neder- Sakser». Hel platduitsch is de volks taal. lil hoeveel opzichten ook Neder- 'and en Mecklenburg overeenkomen, bracht, scheen echter omtrent hen geheel onverschillig. Met ne edele houding, die haar eigen was, groet te zij hare schoonmoeder en trad op den baron toe, zeggende Ik kom naar den toestand van Constance vernemen. Constance is nu beter. Zij heeft dezeu nacht ten zwaar -ze nuwtoeval gehad, zoodat ik voor haar leveu vreesde. Gij zijt wel goed, Alma, dat gjj zelve naar hare gezondheid komt iuformeeren, zeide de baron en zag Alma met een zonderlingen, vorscheuden blik aan. Van goedheid kan hier geen sprake zijn, antwoordde Alma be daard. Ik was ongerust over Con stance rn daarom verlangde ik mij zelve aangaande haar toestand te vergewissen. Het verheugt mij, te hooren, dat het gevaar geweken is. Ja, zij slaapt nu, antwoordde de baron. Zooals gij ziet, voegde hij er

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1