Overwonnen. verin Mo. 533. ZATERDAG- 20 OCTOBER 1900. 10e Jaarir*Bff. Abonnementsprijs: Advertentieprifit FEUILLETON. Per S maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met A regels 20 cents; elke gewene., regel meer A cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Den buitengewoon nommer van de Staatscourant van Dinsdagavond bevat de volgende PROCLAMATIE, Wij, WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Neder- laaden, Prinses van Oranje Nassau, eaa., enz. enz. Aan mijn Yolki Het is Mij een behoefte, aan het Nederlandsche Volk, van welks le vendige belangstelling in het geluk van Mij en Mijn Huis ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mededee- ling te doen van Mijne verloving met Zijne Hoogheid, Hertog HEN DRIK VAN MECKLENBURG— 3CHWERIN. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van Ons Land en van zijne bezittingen in Koloniën in Oost an West. Lasten en bevelen dat deze Pro clamatie in de Staatscozraut en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aange plakt zal worden. Gedaan op ket Loo, heden den löden^Oetober 1900. WILHELMINA. Hertog Heinrich Cassimir Albrecht Ernst van Mecklenburg-Schwerin is de jongste zoon van den groother- SA. Wat meent gij De magister zette zich neder en op het portret wijzende, antwoordde hjj: Ik weet, dat de dag komen zoude, waarop gij de vraag zoudt doen hoe is bet mogelijk, dat ik zoo hevig, zoo uitsluitend verliefd ben geworden op een gelaat als dit, daar de ziel even trouweloos en onstandvastig is als die van dezen man Ja, gij hebt gelijkik heb mij juist deze vraag gedaan en ik heb bijna verachting voor mij zelve opgevat, die mijn hart heb kunnen hechten aan een fraaie schaal zon der kern. Door mijne liefde verleid, heb ik myne vrijheid en mijnen vrede weg- tog Frederik Frans II, die in 1883 is overleden. Deze vorst is driema len gehuwd geweest. Uit zijn eerste huwelijk met een prinses van Reusz zijn vier kinderen geboren, van welke de oudste, zijn opvolger, Frederik Frans III, drie jaren ge leden is gestorven en opgevolgd werd door zijn minderjarigen zoon, den thans 18jarigen groothertog Frederik Frans IV. Uit het derde huwelijk van groot hertog Frederik Frans II met prin ses Marie van Schwarzburg-Rudol- stadt zijn ook vier kinderen geboren: één dochter, hertogin Elisabeth, in 1896 gehuwd met den tegenwoor- digen groothertog van Oldenburg, en drie zoons, van welke hertog Heinrich, de jongste, op 19 April 1876 werd geboren. Een zijner halfbroeders, hertog Jan Albrecht, is gehuwd met prinses Elisabeth van Saksen- Wei mar-Eisenach, een volle nicht van Koningin Wilhelmina. Een halfzuster, hertogin Marie, is gehuwd met grootvorst Wladimir van Rusland, oom van den Csaar. Hertog Hendrik van Meeklen- burg-Schweriu is Dinsdagavond per gewonen trein te 6 u. 19, met een gevolg van twee personen, te Apel doorn aangekomen. Z. H. werd ontvangen door graaf Duiuonceau, adjudant-generaal van H. M. de Koningin, en door jhr. Van Tets, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder. De Vorst werd in ven rijtuig, bespannen h la Daumout met voor rijders, naar het paleis geleid. De voorzitter van den Minister raad, minister Pierson, was tegen de aankomst van H. M. de Ko ningin naar Het Loo ontboden en ontving aldaar mededeeling van II. Ms. verloving met opdracht door middel van de Staatscourant den volke mededeeling te doen van ee ns Koninklijke proclamatie, 'zoodra daartoe het oogenblik gekomen zou zijn. De minister-premier atelde zijne ambtgenooten in eene buiten gewone vergadering van den minis terraad gehouden, voor den aanvang der Kamerzitting, met het gewich tige nieuws in kennis. Aan de buitenlandsche vorsten huizen is van de gebeurtenia kennis gegeven door tusschenkomst van onzen minister jvan buitenlandsche zaken. Overal in den lande is hot bericht der verloving onzer Koningin met groote ingenomendheid ontvangen. Van de openbare gebouwen wap perde in de meeste plaatsen de na tionale driekleur; doch ook uit tal van particuliere gebouwen werd met vlaggen de heugelijke gebeurtenis herdacht. En tan paleize Het Loo waren de felicitatie! aaer talrijk, getuige bet feit dat de drie Rugo- toaatellen op het telegraatkantoor op 't Loo niet voldoende waren al le telegrammen op te nemvn. Ze werden met pakketten per trein van Apeldoorn overgezonden. Woensdagmiddag tegen half vier verrasten de jeugdige verloofden het dorp Apeldoorn zelf met een bezoek, in een rijtuig met een vierspan, T ,j geworpen, zonder zelfs de hoop te koesteren, de laatste ooit terug te bekomen. Maar zeg mij, gij, die in het menschelijk hart leest, wat be min ik in dezen man, die eerst zijne geloften en daarna de achting jegens mij met voeten treedt f Heb ik vau hem eene enkele grootsche, sehoone daad gezien 7 een enkelen trek, die getuigde van ver heven denkbeelden en van eene edele ziel Neen. Ik werd getrof fen door zijn gelaat, zijne trotsehe houding, zijne levendige en aan gename conversatie en ik die van der 'jeugd af aan geleerd heb, alleen datgene ta beminnan, wat mij ach ting inboezemde, ik hechtte mijn hart aan dit glinsterend uiterlyk, zonder zedelijke of intellectueels waarde. Ik gevoel mij vernederd door de bekentenis, die ik mjj zelve doen moet, dat de- man, aan wien ik mijne geheele ziel schonk, mij ner niet waardig is, dat ik mijne edelste gevoelens aan een ellendig voorwerp verkwist heb. De gravin liet zieh tegen de rugleuning der sofa vallen, zoodat de gansehe rijkdom harer lokken nsar achter viel cn het bleeke mar mer gelaat geheel ontbloot het. Er was trots, maar ook smart op te lezen. Gij verlangt de oplossing van het raadsel. Welnu, mijn kind, ik zal u die geven. Gij hebt uw hart gehecht niet aan Ivar Ridderhjerta zooals hij werkelijk is, maar zooals gij ham u gedacht hebt. Zie, gra vin, wij beminnen zelden iemand om hetgeen hij is, maar veeleer om hetgeen wij willen, dat hij zijn zal.- Gjj bracht uwe eigene edelere denkbeelden en gevoelens op hem over en ontdeed hem van alle fou ten en van daar komt het, dat gij het ideaal bemint, dat gij u zelve geschapen hebt. Gij zaagt een schoon gelaat, eene edele houding en een beschaafd man voor n en dadelijk voorzaagt gij hem van alle eigen schappen en deugden, die het groot ste sieraad van den man uitmaken. door den hertog zelf gereden. Het was prettig te zien wat aan- genamen indruk Koningin Wilhel- mina's toekomstige echtgenoot op het publiek maakte. De inenachen waren door zijn vriendelijk groeten en lijn prettig uiterlijk direct ingenomen. Het dorp zelf wat in vlaggen- tooi. Velen ttekenden de telicitatie- registers ten Paleize, een voor de - v Koningin, een voor de Koningin- Moeder, een voor den Hertog. Ten paleize in het Noordeinde te 's Qravenhag» hebben de auto riteiten en zeer vele particulieren m door het inschrijven van hunne na men in twee gereed liggende boe ken hunne gelukwenschen gebraokt aan Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-Moeder. Bij de parade in de Residentie, gecommandeerd door kolonel De Bock, commandant der grenadier! en jagers, en geïnspecteerd dooi r Generaal Larnan Trip, waarnemend gouverneur der residentie, deelde s laatstge.noemde, na vorming vau een carré, in opdracht van dan Miniater van Oorlog aan de troepen de verloving van H. M. de Konin gin mede. Hij hield zich overtuigd, dat deze heugelijke tijding door volk en leger met groote ingeno menheid is begroet. Op zijn voor beeld hieven de troepen met geest drift een driewerf »Leve de Konin gin" aan. Na het gebruikelijke défilé deelde de Generaal aan de officieren,- die ale toeschouwers de parade bijwoon- De gebreken, die gij allenge ont- dektet, waren van dien aard, dat gij ze als nietsbeduidende vlekjes beschouwdet, die de weerde van - een overigens mannelijk karakter - niet verminderen. Wanneer ik erken, dat dit ten volle waar is, voor zooverre hel begin mijner liefde aangaat, dan ia - daardoor mijn tegenwoordig gevoel nog niet verklaard. Nu- ik weet, dat deze man zwak ie, zelfs voor zijne eer; zonder macht over izijne hartstochten onbedachtzaam, waa neer hij er door beheereeht wordt, na moest ik hem verachten en toch de gravin drukte de hand-tegm» het harl, als wilde zij de kloppin gen smoren toch bemin ik hem even uitsluitend als in den beginne. O er is iete vernederends in dace liefde. Wanneer gij in koelen bloede uwen toestand wildst sien en door zien, dan zon «we liefde u niet - vernederend voorkomen. En wat zou ik dan zien!

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1