Buitenland. Binnenland. tengevolge daarvan de bezorging noodzakelijk werd. Alleen zou hel aan de schatkist ten goede komen, doch niet de Zondagsrust in de hand werken. Het aldus aangepre zen middel zou in de praktijk blij ken erger dan de kwaal te zijn. Transvaal. Roberts seint onder dagteekening van 12 Oct. dat verscheidene po gingen gedaan zijn met meer ot minder succes om de spoorlijn en de telegrafische verbinding af te breken. Deze volharding der Boeren is merkwaardig omdat de schade spoe dig hersteld wordt en steeds gevolgd wordt door eene gestrenge bestraf fing- De mannen van De Wet zjjn in de nabijheid van de Vaal verspreid en verscheidene rijn gedeserteerd. Generaal De Wet heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin be kend wordt gemaakt, dat de bur gers die weigeren te vechten, krijgs gevangen zullen gemaakt worden. Het Weskentregiment overrom pelde een lager der Boeren bij Frankfort en bracht hun ernstige verliezen toeacht Boersn werden krijgsgevangen gemaakt. Generaal Delarey heeft al zijn krijgsgevangenen losgelaten. De officieren van de .Gelder land" hebben aan Kruger een be zoek gebracht ten huize van den Gouverneur. China. Telegrammbn door do «Morning Post1' en andere bladen uit Hong kong, Canton en Shanghai ontvan gen, doen zien, dat de onlusten in Kwantung, Kwangsi en Sze-tschen voortdurend en ernstiger worden. Die onlusten zijn niet tegen de vreemdelingen, doch tegen de dy nastie gericht, en vallen samen met een beweging voor hervorming in hel dal van het Yangtsi-Kiang. Zij dreigen zich te zullen ont wikkelen tot een groote beweging tegen de Mandsjudynastie, die zich eerst alleen over Zuid-China zal uitstrekken, doch ten slotte het geheele Rijk in beroering brengen. wangen, oischoon tranen noch wan hopige woorden te kennen gaven, wat in haar binnenste omging. De gravin was zoo verdiept in de beschouwing van het portret en in haar eigen gepeins, dat zij het auders welbekende geluid van de krakende laarzen van magister Rehn niet hoorde. Hij was zells de tafel reeds genaderd, waar zij zat, zonder dat Alma hem bemerkte. Wees op uw hoede, gravin, gij zult nog verliefd raken op dit portret, zeide de magister op schert senden toon en vestigde zijn door dringende oogcu op het gelaat van de jonge vrouw. Alma hief met een onderdrukten zucht het hoofd op en stak haar voormaligen onderwijzer de hand toe met de woorden: Wanneer gij wist welke ge dachten mijn biein benevelen en welk bittsr gevoel mijn hart ver vult bij de aanschouwing van dit beeld, dan zoudt gij over uw vroe gere kweekeling verbaasd staan. Volstrekt niet. Ik wist, dat het zoo gaan zou. (Wordt vervolgd.) Bij een proettocht van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland te Nieuwe Diep heeft door een defect aan de stoomleidingbuizen een machinist het ongeluk gehad zich zoo ernstig te branden,, dat hij thans in het Marine-hospitaal aan de gevolgen is overleden. Onder de varkens in het Westland heerscht eene ziekte die volgeus sommigen overeenkomt met cholera. De beesten worden in korten tijd hevig aangetast, verlammen en sterven plotseling. BRESKEALS, 10 October 1000. De afdecling Breskens van de vereeniging .Volksweerbaarheid" zal op de Algemeene Vergadering van 27 October a. s. vertegenwoordigd worden door haren Voorzitter, den Heer J. G. Gerritsen. De afdeeling telt thans 151 le den, zoodat de stemgerechtigde af gevaardigde 7 stemmen uitbrengt. De Unie-collecte voor de school met den bijbel heeft te Aar denburg met St. Kruis en Eede ƒ12.en te Grocde met Breskens ƒ97.16 opgebracht. Tot vice-president in de arr. rechtbank te Middelburg is benoemd de heer jhr. mr. E. P. Schorcr, rechter in die rechtbank. Naar gemeld wordt bestaat de voordracht ter benoeming van een ontvanger-griffier van den Za- chariaspoldcr, eerste deel, te IJzen- dijke, uit de heeron V. Hendrikse, Ci. A. Carpreau en E. Aldeweireldt, allen aldaar. Aardenburg. Lis. J. A. Schultz, die het beroep naar Waalwijk aan genomen heeft, zal reeds 18 Nov. a. s. zijn afscheidsrede houden. Vlcutvvliet, Ter vervulling der vacature in den gemeenteraad, ont staan door het bedanken wegens ouderdom van den heer J. Sonne- vijlle, is als eenig gestelde candi- daat gekozen verklaard de heer J. J. Provoost. Er is thans nog eene vacature te vervullen wegens vertrek naar Zuidzande van den heer I). Lu- teijn Pz. Biervliet. Onder de bietendra gers aan de haven van den Ko- ninginnepolder is eene werkstaking uilgebroken met den eisch om een honger loon, wijl door den grooten afstand 20 cent per 1000 K G. te weinig wordt geacht. Het billijke van den eisch is in gezien, deze is toegtstaan en de werkstaking geëindigd. Zaterdag is de wintêr-land- bouwcursus weer aangevangen onder leiding van den heer A. de Suiidt van Middelburg. Er nemen thans 15 jongelieden deel aan. Met den handel in ajuin in Zuid Beieland vlot het niet te best. Er is door de ruims teelt zoo'n voorraad, dat, wijl er weinig aftrek is, commissionnairs de ajuiu op speculatie koopeu tegen 85 cent per H. L. Gedurende het afgeloopen bad seizoen werden te Vlissingen in het geheel 5028 baden genomen, n. 1. 3482 door heeren en 154G door dames. Van de Belgische grenzen wordt geschreven In de Noordelijke provinciën van België, voornamelijk in de beide Vlaanderens en Antwerpen, blijft men steeds aandringen op het ge heel openstellen van de grenzen voor den invoer van Nederlandscg vee. De minister van Landbouw, voor gelicht door de laden van den Landbouwraad en districts-veeartsen, blijft zich echter daartegen verzet ten en wil geen verandering in den bestaanden toestand brengen. De voorstanders van den be staanden toestand zeggen België kan, dank zij de inrichting van kweeksyndicaten en het aanleggen van Stamboeken, waardoor de aatt- fok van eigen vee in de hand ge werkt wordt, binnenkort zich zelf helpen. België met zijn goede weilanden kan het Nederlandsche vee eerlang missen. De jongste statistieken van in voer bewijzen echter, dat, ook al gelooft men, dat eenmaal de tijden komen, waarin België, wat fok- en slachtvee betreft, zich zelf kan helpen, d.e tijd in elk geval nog niet gekomen is, en dat de Belgi sche veestapel zonder het Neder landsche vee een allertreurigst figuur zou maken. In Augustus werden in België ingevoerd 5805 stuks rundvee, dus bijna 200 per dag; in Juli 5081 en in Juni 4395, zoodal de invoer steeds stijgende is in plaats van dalende. Gedurende de eerste 8 maanden bedroeg de invoer 39.046 stuks, welke op 301 stuks na, alle uit Nederland kwamen. En daarbij moeten eigenlijk ook nog gerekend worden de diereu, welke des avonds en des nachts in stilte over de grenzen worden ge voerd en aan alle keuring en in voerrecht ontsnappen. Volgens veler oordeel is het aantal daarvtm volstrekt niet gering. Tegi nover dezen grooten invoer staat emi zeer kleine uitvoer. België verkocht in Augustus aan andere landen niet meer dan acht runderen en gedurende de eerste 3 maanden van dit jaar te samen 73 stuks. Voor den invoer van vee werden in de eerste maanden van dit jaar aan rechten betaald 724.952 francs. (ïroede, 13 Oct. De hedenn*- tniddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoonder is nog eene vaca ture. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat bij op 6 Sept. gedane kasopna me bij den gemeente-ontvanger 2806.025 aanwezig bleek te zijn. Bij gehouden aanbesteding is aannemer geworden van de steen kolen M. Aarnoutse 5 ƒ17.voor de Engelsche en ƒ16.50 per 1000 K.G. voor de Ruhrkolen van de petroleum A. van Lare voor ƒ7.85 de 100 L., D. Dhondt van de lampenglazen 5 ƒ0.080 per stuk en van het lampkatoen 5 ƒ0.20 per M. en J. Erelier voor de levering van de benoodigdheden voor het aanmaken der kachels enz. a ƒ32.50. Als zetters zijn herbenoemd de heeren A. Lombaard en J. A. Ris- seeuw. Nog is ingekomen een missive van Ged. Staten houdende kennis geving, dat zij gunstig hebben be schikt op een door Iz. Rissceuw Johz. ingesteld beroep, tegen het door den raad afgewezen verzoek tot vermindering van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, en dat, wijl het inkomen, blijkens behoor lijk geslaafde inlichtingen behoo't berekend te worden naar een bezit van ƒ22000, benevens een bedrag van circa ƒ100 uit eene vetweide- rij, adressant inoet gebracht worden van de 15e klasse, (berekend naar een inkomen van ƒ1651ƒ1950) naar de elfde klasse, en dus diens aanslag moet verminderd worden uiet het bedrag dat het verschil tusschen de heffing der 15e en 11e klasse uitmaakt. De voorzitter gaf te kennen, dat bij de opmaking van het primitief kohier nader op dezen aanslag zal terug gekomen worden. Overgelegd werd de teekening der te plaatsen monumentale pomp op de markt, waarvoor in de be grooting een som van ƒ250, over eenkomende met de raming van den gemeente architect, is opgenomen. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen ïaadslid, de heer J. Ph. Risch, werden door de heeren C. Fremouw en W. Salomé onderzocht, in orde bevonden en overeenkom stig de conclusie dier commissie tot toelating van den gekozene beslo ten. Wegens meer en minder werk, werden enkele posten, waarop te kort was, uit de ^onvoorziene uit gaven" aangevuld. Wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Zuidzande, werd door den heer O. P. Geel- hoedt eervol ontslag gevraagd tegen 1 Januari a. s. als hoofd te Kruis- dijk. Adressant betuigde tevens zij nen dank voor de welwillendheid, die hij immer van de leden van den raad en van die van het Col lege van Burg. en Weth. in het bijzonder had ontvangen. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur werd hem dit ontslag tegen den gerraagdca da tum op de meest eervolle wijze verleend. De voorz. voegde er aan toe, dat de wijze waarop de heer Gerlhoedt zijne taak vervulde, in alle deelen de welwillendheid, waar van hij gewag maakte, verdiende. De gemeente Zuidzande kan met de gedane benoeming geluk ge- wenscht worden. Besloten werd eene oproeping te doen en de jaarwedde te bepalen op ƒ890 waaronder de vergoeding voor het geven van herhalingson- derwijs is begrepen. Aan den postbode A. Verboom werd, wegens vertrek, afschrijving verleend van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Op het suppletoir kohier van dien omslag werden gebracht M. Gazan in de 8e, A. Kudde, in de 5e en wed. J. de Bruijckere in de 9e klasse, terwijl dat der hondenbelas ting werd vastgesteld tot een be drag van ƒ11.75. Door J. du Burek en andere bewoner» der Brouwerijstraat werd verzocht tot verplaatsing van de slachtplaats teven3 dienende tot mestvaalt. De voorz. stelde voor, na er op gewezen te hebben, dat het hem niet duidelijk is, waarom die ver plaatsing nu op eens noodzakelijk is, dit verzoek aan tc houden. Burgem. en Wethouders weten op het oogenblik geen geschikte plaats. Men moet in de nabijheid van de kom blijven en dan staat men andermaal voor het feit, dat ook daar om heen wêer wordt ge bouwd, terwijl andere terreinen, wegens de afgelegenheid minder gesciiikt zijn. Aldus werd goedge vonden. De begrooting voor 1901 werd

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2