Binnenland. Gemengd. naar het zuiden is teruggegaan. Waarom P Dat meldt het tele gram niet. Het zal hem en zijn troepen, in verkelijken zin, misschien te warm zjjn geworden in het Bosch veld. De Zuid-Afrikaansche zomer be gint weer en dan ia de streek ten noorden en ten noordwesten van Lijdenbnrg een hel, beweren de Engelschen zelf. Maar zij vergeten dat het daar voor de Boeren heel anders ia dan voor hen. De Boeren kennen die streek, de meeaten zijn er gewend, zij plegen er de9 zomers hun vee heen te drijven, zij lijden niet zoo van de hitte in het land daar. Heel waar- achijnlijk heeft dus Bulier de Boe ren daar niet verder kunnen volgen, zonder gevaar te loopen, dat het grootste gedeelte van zijn legermacht ziek werd. Belangrijker, belangwekkender in elk geval, zijn de berichten die uit den Vrijstaat komen. Het eeue daarvan wil ons wat leelijks ver tellen. De Wet zou verslagen zijn. Drie dagen lang, den öden, 6den en 7den October zouden de troepen van kolonel Delisle gevochten heb ben tegen Boerengeneraal en hem met zijn duizend Boeren en vijf kanonnen ten slotte op don vlucht hebben gejaagd. Natuurlijk zijn hij eu zijn mannen nu geheel ontmoe digd. Men gelooft er nieta van. Het feit alleen, dat De Wet den strijd drie dagen lang heeft volgehouden en dat hij daarna heeft kunnen ontsnappen onder meevoering van al sijn kanonnen, kan niet het denkbeeld geven van een neerlaag. Het zal weer een meesterlijke terugtocht zijn geweest, zooals De Wet reeds zoo vaak heeft volvoerd. We zullen nog wel meer van hem hooren. Hoe weinig de Boeren nog ont moedigd zijn, blijkt daaruit, dat een afdeeling Boeren weer oen En- gelsche patrouille aanviel ten Zuid- Oosten van Lindley. Onder anderen sneuvelde daar kapitein Wiltshire van het 5de regiment bereden in fanterie. Dat de Engelschen nu weer eeni- ge plaatsen in het Zuidoosten van den Vrijstaat hebben bezet, waar voor eeuige dagen de Boeren waren, verwondert men zich niet. Men begreep wel, dat de Boeren die plaatsen maar tjjdelijk bezet hiel den zij zullen er hebben opgedaan wat ze noodig hadden en zijn bij de nadering der Engelschen elders heengetrokken; Zij zijn nu ook heel ring afleg. Het was veel beter ge weest, dat gij den zakdoek, waarvan gij u meester maaktet, aan den baron had laten behouden want er was alleen dit briefje in, dat Con stance, onder tranen, mij bij het afscheid nemen en nadat zij mij de geheele toedracht verhaald had, ter hand stelde. Wees zoo goed eu lees het. De gravin reikte Alma een briefje toe, maar Alma stiet het van zich met de woorden Ik heb alles gezegd, wat ik in deze zaak te zeggen had en ben niet voornemens, er mij verder in te mengen. Ia het Ivar's belang mijne handelwijze in een ander dan het ware daglicht te zien, dan zal ik er ten minste niet bij verliezen. Mijn geweten ia zuiver en ver werpt ieder ander vonnis over mij ne daden. Hiermede verliet zij het vertrek. (Wordt vervolgd.] in 't Zuiden bij de Oranje-rivier verschenen, en hebben daar op een afdeeling Kaapsche politie gescho ten. De zee-miliciens der lichting vau 1900 worden op 26 eu 27 Octo ber a. s. in 't genot van onbepaald verlof gesteld. BRESKEAS, 12 October 1900. De vereeniging „Volksweerbaar heid" waarvan te Breskens eene eeue afdeeling is opgericht, zal op Zaterdag 27 October hare eerste Algemeene Vergadering te Utrecht houden. In deze vergadering zal o. a. het voorloopig Reglement voor de Algemeene Vergaderingen wor den vastgesteld en voorts verslag der handelingen aan het Hoofdbe stuur worden uitgebracht. De afdeelingen kunnen volgeus het voorloopig Reglement leden naar deze vergadering afvaardigen, waar van één stemgerechtigd is. Volgens art. 6 der Statuten brengt iedere afdeeling een aantal stemmen uit, gelijk aan het aantal leden der af deeling gedeeld door twintig. Het Hoofdbestuur heeft de klach ten der Afdeelingen over het on gehoord lang uitblijven der toe slemming tot oprichting der schiet- vereenigingen overgebracht bij de betrokken Ministers en geeft den afdeelingsbesturen in overweging die klachten schriftelijk in te brengen bp den afgevaardigde van hnn di strict ter 2de Kamer. Uit do door ons vermelde voordracht is tot hoofd der school te Zuidzande benoemd de heer C. P. Qeelhoedt in geljjke betrekking te Kruisdijk gem. Groede. Sclioondijke, 11 October. Heden avond hield de gemeenteraad eene openbare zitting, die door 5 leden werd bijgewoondde heeren Iz. Risseeuw en W. O. de Smidt wa ren afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan a vau de gedane kasopneining bij den gemeente-ontvanger waarbij aanwezig bleek /'3205.98sb. dat tot zetters door den Commissaris der Koningin waren benoemd de heeren A. J. Leenhouts en Adr. Luteijn c. dat aan de feestcommis sie vergunning is gegeven de glaas jes benoodigd geweest voor de il- lumineering van het Gemeentehuis, aldaar in de bergplaats te deporiee- ren tl. dat de aanbesteding van 5500 K.G. steenkolen is gegund aan J. P. Contant voor ƒ16.50 per 1000 K.G.e. dat door het Bestuur der maatschappij tot bevor dering van Ooft- eu Tuinbouw aan de gemeente een medaille ter her innering aan de feesten in Septem ber is geschonken. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Van de post „onvoorziene uit gaven" werden enkele posten afge schreven als ter bestrijding van de kosten der inwijding van het raad huis ƒ20.50, voor de illumineering op 9 Sept. ƒ34.50 en de ontvangst van het Bestuur der Mij. op 8 Sept. ƒ28.80. Met alg. stemmen goedgekeurd. Goedgevonden werd langs den straatweg tiaar Sasput nabij de wo ning der wed. Porreij een lantaarn te plaatsen. Naar aanleiding der beslissing van Ged. Staten om den wegwijzer te doen vervallen, op welke een lantaarn was geplaatst, werd het voorstel van B. en W. aan den hoek van het raadhuis een arm te bevestigen en daaraan een lantaarn te hangen, aangenomen. Het adres van de afd. Oostburg van den Bond van Ned. Onderwij zers ter betere regeling der jaar wedden, werd, met het oog dat eene ter zake wijziging door de re geering in uitzicht is gesteld, voor kennisgeving aangenomen. De behandeling der gemeente- begrooting gaf tot geene discus- siïn aanleiding. Zij werd in ont vang en nitgaaf vastgesteld op 11422.27s. In de uitgaven is eene verhoo ging belichaamd van ƒ25 - van de jaarwedde van het hoofd der school te Sasput de heer I. J. de Groote en te brengen op ƒ800, in de overtuiging dat hij zich verdienste lijk maakt en het alleszins waardig is. Onder de ontvangsten komt de hoofdelijke omslag voor met ƒ35000 gelijk dit jaarer werd met ge noegen geconstateerd dat, ondanks het vele dat gedaan is, dezen post niet behoefde te worden verhoogd. Wegens onvoltalligheid der zit ting werd goedgevonden de beslis sing omtrent eene verzekering- maatfohappij roor de assurantie van het raadhuis aan te houden. Op het suppletoir kohier van de hondenbelasting werden een 8tal aanslagen gebracht, terwijl ter be handeling van dat kohier van den hoofdelijken omslag de zitting in eene met gesloten deuren overging. De postbode A. Mabelis te Schoondijke wordt met ingang van 1 November a. s. verplaatst naar Groede. In het „Schuttershof" te Middelburg had gisteren eene ver - gadering onder de benaming van een Zeenwschen partijdag plaats van afgevaardigden der anti-rev. kies- Vereenigingen en belangstellende partijgeuooten uit Zeeland, onJer leiding van den heer mr. C. Lu-- casse, lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie. Ter bevordering der belangen van de partij in Zeeland werd een pro vinciaal comité benoemd een lid voor elk der 7 districten Walcheren noordelijk deel, id. zuidelijk deel, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen en Duiveland, Zeeuwsch- Vlaauderen Oostelijk en Westelijk deel. Voor deze beide districten wer den gekozen de heeren J. Th. Heemskerk te Sas van Geut, B. de Die te Oostburg. Als voorzitter werd gekozen de heer jhr. J. J. Pompe van Meer- dervoort te Kapelle bij Goes en als secretaris de heer mr. P. Dieleman te Middelburg. Te Rotterdam is Dinsdag avond de bootwerker H. Kloek achterover gevallen in het laadruim van het stoomschip „Statendam", liggende aan de Wilhelminakade. Hij kwam op het hootd terecht en bleef op de plaats dood. Bij een winkelierster te Parijs kwam dezer dagen een 12jarige knaap, met een viool bij zich, een blikje sardienen koopen. Daar hij toevallig geen geld bij zioh had, liet hij de viool als pand achter, met belofte ze spoedig te komen halen. Kort daarna kwam een keurig gekleed heer binnen met het lintje van 't Legioen van Eer in het knoopsgat, iets koopen. Zijn oog viel op de viool, welke hij met kennersblik onderzocht„Een echte Stradivarius en onmiddellijk bood hij der winkelierster 3000 fr. voor die viool. De vrouw drukte haar spijt er over uit, dat het instrument haar niet toebehoorde, maar verzocht den onbekende eens terug te komen, aangezien de knaap toch niet lang zou wegblijven. De heer gaf zijn adres, Boulevard Mnlesherbes, en verzocht de viool voor hem van den knaap te koopen tot genoem den prijs. Kort daarna kwam de knaap de viool halen en de koopvrouw deelde hem het gebeurde mede. De knaap verklaarde er eerst zijnen oom over te moeten spreken, van wien de viool eigenlijk was. Tegen den avond kwam de oom zelf en intusschen had de koopvrouw berekend, dat zij zelf ook wel iets kon verdienen aan dit zaakje. Zij bood den oom daar om 1500 fr. De man aarzelde, daar hij niet gaarne van dat familiestuk scheidde, maar nam ten slotte toch 1500 fr. comptant aan. En nu spoedde de 'goede vrouw zich naar den Boulevard Malesher- bes, om daar het kostbare instru ment af te leveren eu hare 3000 tr. te ontvangen. Aan het opgegeven adres echter was de vioolminnaar onbekend. Er bleef de vrouw dus niets over dan eene klacht bij de politie in te dienen en te wachten, tot er een kooper voor haren „Stradivarius' opdaagt. Een vreeselijk drama Zondag avond te IJmuiden afgespeeld. Een aantal Belgische visschers- lieden vau de Oostender visschers- schuit 215, die Vrijdag daar was aangekomen en in de visschershaven lag, waren Zondag aan het zwieren geweest en boven hun bier geraakt. In dusdanigen toestand zouden zij in een bierhuis met een IJmui- der twist gekregen hebben. Het kwam tot hooge woordeD, de IJmoidenaar verliet het bierhuis en de Belgen hem achterna. Toen werden de messen getrokken en werden de Belgen al wilder en wilder. Er ontstond een heel standje. In hoogst opgewonden toestand sloegen de Belgen met hun mes rond het was een schermen in het wilde, zonder te zien wie ze raak ten. O. m. stonden een paar man in de Visseringstraat te praten, van wie een dezer een breeden steek in den rug kreeg. De man bloedde geweldig. An deren werden in den schouder of aan liet oor gestoken. Maar hot meest treurig was er de vrachtrij der G. Heiligers aan toe. Deze had zijn paard voeder gegeven en, hoo- rende geweld, ging hij zien wat de oorzaak er van nas. Een der Belgen stormde als een wilde op hem af, eu gaf hem met zijn mes een snede in den nek en een in het dijbeen. De laatste snede vooral veroorzaakte een bloedende wonde. De man was dadelijk dood. De geneesheer Rok, die spoedig ter hulp kwam, kon alleen consta- teeren dat de man reeds was over leden. Heiligers was een bejaard man, van circa 60 jaar, wiens kinderen meerendeels reeds waren getrouwd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2