Burger 1. Stand. Gemengd. geeft ten kantore van de plaats zijner inwoning, [n zooverre be hoeft dus de nieuwe maatregel niet ingevoerd te worden, wijl de be zorging van brieven als anderzints op Zondagmorgen niet schaadt, aan hen, die des Zondags noch het een noch het ander weuschen bezorgd te hebben. Voor hen, die met de niet-be- stelling niet instemmen, staat nog Óen weg open, nl. om de post, ten tijde dat het kantoor open is, in den namiddag af te halen. Wijl wel is bepaald, dat courau- ten of drukwerken niet bezorgd worden, ineeneu we dat dit niet in zich sluit, dat ze niet zullen kun nen worden afgehaald. Ten gerieve van hen, die prijs stellen op de bezorging zooals voor heen, hopen we dat ter plaatse waar zulks mogelijk is, een zooda- nigen iuvloed zich zal doen gevoelen, dat de maatregel wordt ingetrok ken. We zouden zelfs gaarne zien, dat, in overeenstemming met een geno men besluit van den IJzendijkschan Gemeenteraad, een algeheele over eenstemming kwam, in de openstel ling der telegraafkantoren. Laat ons daaraan toevoegen, dat we nog gaarne zagen, dat de ge legenheid werd opengesteld, koste loos de post uit het district te kuuneu afhalen, ingeval, tengevolge van de mist, de Hollandsche post, die dan op verlate tijden arriveert, waarnaar de bestelling ook van de eerstbedoelde wacht. Per provinciale stoomboot op reis zijnde, stelde een der mede reizigers, die een spoorkaarl naar Goes vroeg, den conducteur de vraag, hoe 't kwam, dat een relour- spoirkaart naar Goes le kajuit op de boot en 2e klasse spoor minder kost, dan wanneer hij van uit Vüssingen een kaartje 2e kl. naar 's Heer-Arendskerke, werwaarts zijn reis was, nam, en welk stati on nog vóór het station Goes ligt. Uit het gegeven antwoord bleek ons, dat men elkander niet begreep, of althans de vraag eene andere strekking had, dan feitelijk daarin lag opgesloten. Men zal de vraag, waarin de erkenning van het feit zelve reeds ligt. opgesloten, vreemd noemen. Ell toch is het inderdaad zoo, doch men moet vooropstellen, dat dit alleen mogelijk is als men een lan ger verblijf heelt dan vier dagen. Op de trein worden retourkaar- ten afgegeven die 30 dagen gelden, terwijl op de boot deze kaarten slechts vier dagen geldig zijn. Nu weet men, dat men sedert dat ik het zoude lezen, is dus geheel noodeloos geweest. Ik draag niet gaarne kennis van hetgeen ik als verachtelijk beschouw. Ik ben ge wroken, door uwe eer te redden dit was eene daad die ik aan de achting voor mij zelve verschuldigd wasmaar zie toe, dat niet nog maals mijne edelmoedigheid en mijn gevoel van recht met elkander in strijd komenwant het einde zou geheel verschillend kunnen zijn, met wat het tot heden geweest is. Hiermede verliet Alma de diep vernederde Constance, die in een leunstoel neerviel en den zakdoek met den noodlottigen inhoud voor het gloeiend gelaat hield. Wel verre van door Alma's edel moedigheid getroffen te worden, gevoelde het hart, alleen door egoïs- enkele jaren van af de boot kaarten kan bekomen in rechtstreeksche verbinding met de spoor, voor de stations Middelburg, Goes eu Rot terdam. Indien men nu van uit het 4e of het 5e district naar een dezer drie plaatsen reist, behoeft men wel niet, doch kan men op de boot een kaart vragen rechtstreeks naar de plaats van bestemming, mits een dezer drie stations zijnde. Doet men hiermede geen gelde lijk voordeel, men doet het zijde lings profijt, dat in dat geval de retourkaart ook voor do boot in plaats van vier^ dertig dagen gel dig is. En dan ook, nl. als men langer dan vier dagen wegblijft, doet inen financieëel profijt, want neemt men een kaartje op de boot naar Vlis— singen, dan is dit slechts 4 dagen geldig, afgescheiden van liet voor recht dat de trein een geldigheid van 30 dagen toestaat. Blijft men zóólang weg, dat het vierdaagsch retour is vcrloopen, moet men een nieuw, enkele reis bootkaarlje nemen. Daarin zat ook het voordeel van onzen medereiziger, die om de re denen der langere geldigheid van het retour bij een grooter traject minder betaalde. We zeggen daarom nog eens, dat onze medereiziger op de vraag zoo als hij die stelde, geen antwoord behoefde, want zelf wist hij zeer goed waarin het zat, wijl hij de oplossing zelf in praktijk bracht. Doch het dobl was meer te «ij zen op het verschil, dat op de boot bestond, voor enkele reizigers, nl. die voor de genoemde stations, voor wien blijkbaar een gunstiger en voordeeliger regeling in het le ven was geroepen, dan voor ande ren, om ten slotte te komen tot de conclusie dat een algemeen stelsel van eene 30-daagsch retour op dc boot rationeeler zou zijn, dan de thans geldende bepaling. Het gesprek kwam ons voldoen de belangrijk voor, om hierop de aandacht te vestigen. Wiiterhuitlkerkje. De school, die wegens de heerschende besmet telijke ziekte onder de kinderen, eenigen tijd is gesloten geweest, is thans «eder geopend. Aan den heer K. de Graaf, oud- hoofd der school alhier is een pen sioen verleend van ƒ61? 's jaars. Gisteren herdacht de maat schappij «de Schelde" te Vlissingen haar 25-jarig bestaan. Naar de Mid. Crt. meldt heeft ds. J. A. Schultz, pred. bij me beheerscht, een levendiger dorst naar wraak dan ooit. Constance trok de kleine hand tot een vuist te zamen en strekte die dreigend naar de deur uit, terwijl zij mom pelde Ga voort, mij met vernede ringen te overladen, gij, trotsche vrouw, die meent, dat ik niet ver moed, hoe uw hart door jaloersch- heid gefolterd wordt. Ik zal mij wreken, verschrikkelijk wreken, door te maken, dat gij door den man, dier, gij bemint, wordt verafschuwd. Gij zult zijne gansche ziel aan mij gehecht zien en gij zult door de [smart verteerd worden 1 Ah, zottin, die tneendet door vernede ringen mij te overwinnen 1 iWordt vervolgd.) de Ned. Herv. Gera. te Aardenburg, het beroep naar Waalwijk aangeno men. Do alphabetische voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Zuidzande bestaat uit de heeren F. Beun, onderwijzer te Aardenburg, C. P. Geelhoedt, hoofd der school te Kruisdijk (Groede), J. Rissoeuw, id. te Ellewoutsdijk, J. Roda, onderwijzer te Oostburg, C. W. Schout, id. te Rotterdam en P. II. Wets de Swart, id. te Mid delburg. Naar men tneldt is E. F. C. te Sasput, gein. Schoondijke, die door de Middelburgsche Rechtbank wegens poging tot doodslag op P. Sinack, tot ifóu jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, naar België ge vlucht. 'i'e Heinkenszand heeft zich een geval van keelziekte voorgedaan met doodelijken atloop. Zaterdag had een passagier van een uit Antwerpen naar Ame rika vertrekkende buot van de «Red Star Line" op de Schelde, tusschen Baarland en Hoedekenskerke te wa ter te vallen. Het gelukte hem in den feilen stroom zich zwemmende boven te houden, waarna een uitzettende boot den drenkeling weer spoedig aan boord kon brengen. lJzeiidijkc. Huwelijks-Voltr. 26 Sept. Marinus Cornelia Lagenhoek, 33 j., jin. en Cornelia van Pete- gem, 47 j., jd. Geboorten. 2 Sept. Camile, z. v. Hendrikus J. Mornaut en Maria L. Dinnevet. 2 id. Magdalena Leunie Maria, d. van Jacobus L. de Meijer en Leonie M. Temmerman. 14 id. Charles Eduardus, z. van Roman us C. van Staveren en Emma L. de Betue. 16 id. Charles Franciscus, z. van Theofil Boerjan en Stephanie van Damelen. 26 id. Abraham, z. van Marinus I. Kareis en Jacomij- na Schijve. Overlijden. 4 Sept. Jacob Ver- planke, 2 j., z. van Jacobus en Sara Dina Vermeulen. 29 jd. Cla- risse Bruggheman, 2 in., d. van E- inile en Emclie Aldcweircldt. Merkwaardige smokkelarij. Voor de Rotterdamsche recht bank werd het volgende staaltje van smokkelarij behandeld, dat door den rijksadvocaat al* volgt werd uiteengezet. De heer H. C. W. had te Dordrecht eene alijterij, eene in richting, waarin alle gedistilleerd door document was gedekt. Daar uit eene slijterij gedistil leerd in kleine hoeveelheden zonder geleibiljet mag worden uitgeslagen, spreekt het van zelf, dat er na verloop van lijd een grooter hoe veelheid gedistilleerd is gedekt, dan in de slijterij aanwezig is. Voor deze hoeveelheid, die niet in werkelijkheid aanwezig was, kon W. gemakkelijk een geleibiljet krij gen om het naar Schiedam te ver voeren, waar bekl. een distilleerde rij had. Van vervoer kwam dan natuur lijk niet. W. stak liet biljet in den zak, ging dan naar Schiedam, liet frau duleus een hoeveelheid gedistilleerd uitslaan uit zijn distilleerderij lste klasse aan de Noordvest en ver voeren naar het pakhuis, waar al leen gedistilleerd aanwezig was, dat reeds voor de accijnzen was aan gegeven en vertoonde dan heel kalm het van Dordrecht medege brachte biljet Zie je wel, het gedistilleerd is van Dordrecht gekomen, en daar was het reeds veraccijnsd 1 De commiezen tc Schiedam kre gen gauw de lucht van dat zaakje. Al een paar keer hadden ze op gemerkt, dat er een geleibiljet was voor gedistilleerd, dat niet aan kwam. Toen zij zich den 15 Maart in den vroegen morgen op den loer legden, bemerkten zij al spoe dig, dat door den meesterknecht 9 fusten werden uitgerold naar ge noemd pakhuis, blijkbaar leeg, maar bij onderzoek bleken er vijf te za men ongeveer 300 liter in te hou den. Wegens het uitslaan en het ver voeren van ongedekt gedistilleerd werden twee geldboeten tegen W. gcëischt, resp. van ƒ1883.70 en ƒ941.85. Volgens de ambtenaren was dit minstens de 4e keer, dat bekl. zich aan zulk een graude schuldig maakte. Vrijdag geraakte te Helena- veen de werkman J. de W., bezig zijnde met het verplaatsen van spoorwegwaggons, met het hoofd tusschen de buffers en den muur bekneld; het hoofd werd letterlijk verpletterd. Vrijdag barstte een hevige brand uit in het Fransche gehucht Carol Zeven en dertig huizen en acht schuren zijn een prooi der vlam men geworden. De stoffelijke schade is zeer groot, vooaal omdat niemand in het dorp verzekerd was. Vele inwoners zijn in de diepste ellende gedompeld. Een bewoner van de Wete ringschans te Amsterdam droeg dezer dagen aan iemand op, een koffertje naar den trein tu bren- gen. Toen nu echter niets meer van het koffertje gehoord werd, kreeg de eigenaar argwaan en waarschuw de de politie. De man, die met de zorg voor het koffertje was belast geweest, werd aan het bureau Ferdinand Bolstraat outboden, waar hij al spoedig bekende, het aan hem toevertrouwde voorwerp verduisterd te hebben. Een eigenaardig bruidspaar kwam dezer dagen voor den amb tenaar van den burgerlijken stand te Dresden. De bruidegom is een Chinees, een heel rijke, ongeveer 35jarige ledcrhandclaar, Lee-Wang gchecten, die sedert jaren de,groote steden van Europa bereist; de bruid is een Duitschc jonge dame van 25 jaar, mooi en van een goede familie. De heer Wang had vroeger les gehad in het Duitsch eu Russisch bij den vader der jonge dame, hij leerde de dochter des huizes kennen en deze kennismaking leidde tot een verloving. Deze laatste had echter eerst plaats, toen de Chinees beloofd had, Christen te zullen worden, zijn staart te laten afsnijden en in Eu- ropeesche klecdij te loopen. Op den morgen van de onder trouw wilde de Chinees bewijzen, dat hij aan zijn geloften had vol-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2