voor Zcenwsch-Vlaaiuleim Overwonnen. No. 528. WOENSDAG 3 OC TO IB Eli 1900. 10e Jaargang*. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD Per 8 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en mei~4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertcntiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEHAX te Breskens. Transvaal. In EDgeland zitten ze midden in den verkiezingsstrijd ter samen stelling van het Lagerhuis en in Amerika eveneens doch daar geldt de strijd de benoeming van een President- Als de Keizers in Engeland eene zoodanige keuze mochten doen, dat de conservatieven in de minderheid bleven, dan zou er een kansje zijn, dat de oorlog op eene moer bevre digende wijze eindigde. En als in Amerika Mac Kinlej mocht vallen, dan zou het mogelijk zijn, dat Amerika tusscheu beide kwam in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Maar eer de liberalen eene machtige overwinning zullen behalen, en eer de presidentsver kiezing in Amerika liaar beslag lieett gekregen, in den geest" zooals men dat zou willen, zal de oorlog misschien toch reeds geëindigd zijn op eene wijze, die aan Engeland behaagt. Immers er vallen geen groote slagen meer, men hoort van geen bewijzen van dapperheid der Boe ren, van hun vaderlandsliefde zelfs weinig, men leest >an nietsl anders als van hun terugtrekken, hun overgave, hun moedeloosheid, omdat de Engelschen dal alles wol willen raededeclen, maar ook niet anders. Doch laten we daarom onze be langstelling niet doen verflauwen. 29. De baron gaf het briefje met een gedwongen glimlach terug en zuide Ik dacht, dat zij met u cor respondeerde. Met mij Tot heden niet, antwoordde Ivar. Dit is gekomen, tor wijl ik uit was, voegde hij er koel bij. De 'baron veranderde van onder werp en ging kort daarna heen. De graaf riep zijn kamerdienaar binnen. Had de knecht van de baron es meer dan één brief? Ja, één voor de gravin. Waar is de gravin nu? Zij is uitgereden. Goed. Heeft de baron u niets gevraagd Ja, toen hij ging. Wat? Want de Boeren strijden nog altijd. De Engelsche berichtgevers en zelfs Roberts seinen nog van de aanvallen der Boeren en waar dezen daartoe den moed nog niet missen, is nog niet alles verloren. Bij Pjenaarsstation moesten de Engelschen onder Paget een aanval afslaan. Bij Heidelberg, insgelijks in Transvaal, werd door Boeren op de Engelschen geschoten. Bulier is weer lastig gevallen door Boorenafdeelingeu in de buurt van den Delagoabaai-spoorweg. En dan is Christiaan Botha weer verschonen in Natal volgens een telegram van Durban moet hij zich thans in de bergen van Natal be vinden, rnet 2000 man, en valt hij daar genera#/. Hidjard lastig, die op weg is naar Vrijheid. De Boeren betwistten Hildyard ieder kopje en elk ravijn. Zoo zijn er meer van die kleinig heden, welke in Engelsche bladen maar een minieme plaats innemen, doch die getuigen van de volhar ding der Boeren in den strijd. Zal Engeland zich heelemaal niet verzetten tegen het vertrek van Kruger naar Europa met de *Gel- derland" De Daily Mail bevat een tele gram uit Amsterdam, waarin ge - zegd wordt, dat de Engelsche re geering ai oh tot de onze heeft ge wend met de mededeel in g, dat Engeland niet kon toestaan, dat Kruger documenten en geld van Transvaal meenam. Indien de Nedcrlandsche regee- Of de knecht van de barones meer dan één brief had* En wat hebt gij geantwoord? Dat hij er maar één had. Best. Zeg aan den bediende van de gravin, dat er ook een aan m ij is afgegeven. Ja. Maar gij zorgt, dat hij dit verzwijgtbegrepen Mijnheer de graaf kan er op rekenen. Toen Ivar des middags de eetzaal binnentrad, vond hij Alma reeds daar. Zij stond aan een der vensters met den rug naar de deur gekeerd, zonder op het geluid der voetstap pen van den binnentredende van stand te veranderen. Ivar ging op haar toe, zeggende: Gij hebt mij van het genoe gen beroofd, u naar de tafel te geleiden. Nu keerde Alma zich naar hem toe. Haar gelaat was bleek en koud, hare houding trotseh en edel. ring Kruger daarin liet begaan, zou Engeland dat beschouwen als een schending der neutraliteit. Men geeft voorloopig dit bericht zonder commentaaronwaarschijn lijk is het zeker, doch het zou En geland waardig zijn. Men zal zich nog herinneren, dat vóór maanden Portugal inbreuk maakte op de onzijdigheid door ten gunste van Engeland too te staan, dat vreemde troepen over Beira naar Transvaal gingen. Het blijkt nu, dat Portugal aan Engeland daarmee geen grooten dienst heeft gedaan, want de toe stand der Engelschen, die door Bei- ra zijn getrokken, is allertreurigst.^ Honderden liggen in de Hospita len en massa's zijn gestorven aan koorts en typhus. Van de paarden zijn er duizen den gedood door vliegen en langs de geheele lijn ligt het vol zieken. De geest onder de Engelschen is gedrukt en zeer verslapt. Er zullen waarschijnlijk niet ve len Rhodesië bereiken. Een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad te Komatipoort, bij de vernieling van do door de Boe ren achtergelaten ammunitie dooi de Engelschen. Twintig man der Gordon Highlanders werden gedood. Heden Dinsdag, wordt te Mün- chen het huwelijk voltrokken tus- sehen den vermoedelijke!) Belgischen troonopvolger prins Albert en her togin Elisabeth van Beieren. Zaterdag gaan de jonggehuwden Dergelijke ceremoniën zijn overtollig, mijn vriend. De bediende trad binnen, er was gediend en de heide echtgenooten zetten zich zwijgend aan tafel. Hebt gij van daag ook een brief van Constance ontvangen vroeg Ivar in het Eransch, om den bediende geen deelgenoot van het gesprek te maken. Ja antwoordde Alma lako- niek en zonder hem aan te zien. Ivar veranderde van kleur en zweeg. Gedurende den maaitijd werd er verder geen woord gewisseld. Toen deze geëindigd was en de beide echtgenooten zich alleen iu het salon bevonden, zeidc Ivar, nadat hij zich in een 'leuningstoel gewor pen had Gij zijl dezen voormiddag uit geweest. Alma zat op een kleine sota, tegen de rugleuning aan. gij geweest? Neen, bij Constance. naar Brussel om daar de feesten te Hunner eere hij te wonen. De jonge koning van Italië heell" den keizer van üuitschland laten weten, dat hij voornemens is het aanstaande voorjaar met zijn ge malin Berlijn te bezoeken. De Zeeuwsche oesterput, met het pachtrecht van 6 perceelen, hene vens stoom- en zeilschepen, heelt te Bergen op Zoom in veiling op gebracht f 22^235. Op den Zeeuwschen partijdag der anti-revolutionaire partij in de provincie Zeeland welke den lien October a. s. zal gehouden worden te Middelburg zullen als sprekers optreden Dr. H. Ba- vinck en Ds. A. S. Talma. Bij de jongste gehouden tien- jaarlijksche Volkstelling is gebleken dat de bevolking van Nederland op 31 Dec. 1899 bestond uit 5.103.4-'U inwoners, waarvan 2.520.157 man nelijke en 2.583.2740 vrouwelijke. De provincie Zeeland telde 106.928 mannelijke en 109.365 vrouwelijke, samen 216.293 inwo ners. BKESKLYS, 2 October 1900. Door hel postkantoor Breskens werd gedurende de 2e helft der Hadt gij iets bij haar te doen Ja, ik had eene vergissing te herstellen. Er ontstond eene pauze, gedu rende welke Ivar met blijkbare ongeduldigheid "een marsch op de -leuning van zijn stoel trommelde. Eindelijk haalde hij een brief uit der» zak en reikte dien Alma over met de woorden Dit is bij vergissing in mijne handen gekomen. Alma schoof den brief van zich af, zeggende Doe gij zooals ik, laat dege ne, die de vergissing begaan heeft, die ook herstellen. Gij hebt dus Aan Constance den brief ge geven, die niet voor m ij bestemd was en aan u niet geschreven kon zijn. Alma had het hoofd zoo ach terover geworpen, dat zij haar man met een trotsehen blik kon aanzien. Ivar beet zich op de lippen. Gij moet doen als ik. De

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1