Gemengd. diend, waarbij de eerste gelden wor den aangevraagd tot aanbouw van uiarineinaterieel voor binnenlandsche defensie. T)e Minister aclit voor de bin nenlandsche verdediging noodig 5 gsoote pantserschepen, 5 kleine pant serschepen, 21 groot model torpe dobooten, 12 klein model torpedo booten en 14- kanoneerbooten en bij afdamming der Zuiderzee 18 kanonneerbooten. DltESkE.\S, li .September 1000. De heer K. W. Spaan, vroeger rijks-ontvanger alhier, thans te Beek (L.) is als zoodanig benoemd te Sittard. roede. Ds. L. Schutte pred. bij de Ev. Luth. Gem. alhier komt voor op het drietal bij die gemeente te Schiedam. Zaterdagmiddag brak in en kele graanhoopen van I. Butler te Schoondijke brand uit, die, door blussching niet te redden bleken te zijn. De feesten te Schoondijke. De Maatschappij van Ooit- en Tuinbouw heeft voor enkele, dagen hare tenten opgeslagen in de plaats die als hare bakermat te beschou wen is, en waar ze in 187S word opgericht. Als blijk van ingenomenheid met deze tentoonstelling hadden de in gezetenen voor een groot deel althans tie gemeente in een feestgewaad gestoken. Aan de ingangen was een viertal nette eerebogen opgericht, voorzien van toepasselijke opschriften, terwijl langs de straat mastbooinpjes zijn geplant, die met de biggelende kleurenrijke illumineerglaasjes een vroolijken aanblik opleveren. Zaterdagmiddag werd het Bestuur der Maatschappij op het nieuwe H'TÜjhft raadhuis ontvangen door het Gemeentebestuur bij monde van den Burgemeester hartelijk wel kom geheeten. Daarna werd de eeiewijn aange boden om vervolgens in het hotel „De Zwaan" de algemeene vergade ring te houden. Te circa 4 uur werd koers gezet naar de eenvoudig doch smaakvol versierde lokalen der openb. school, lijke gevoelens sprak Meent gij inderdaad, dat Constance en Ivar er op dit oogenblik als broeder en znster uitzien Zij hebben gedanstzij zien er geanimeerd uit, dat is alles wat ik zien kan. Gij zijt blind, df gij wilt het zijn, Alma, antwoordde de baron driftig. Neen, ik ben niet blind, ook niet verblind door de jaloezie, zoo als gij. Wanneer do mensch door een hartstocht beheerscht wordt, ziet hij alles in een valsch licht. Zoo-oo De muziek begon te spelen en de baron voegde er na eene pauze bij Gij hebt mij deze fran^aise beloofd gij zult het mij immers niet ten kwade duiden, wanneer ik in plaats daarvan eene andere gunst van u verzoek p Volstrekt niet. Waarin zou die bestaan Dat ik, terwijl de anderen dansen, met u mag praten. Ik heb iets te zeggen, dat ik u al lang had wenschen inede te deelen. (Wordt vervolgd.) alwaar de tentoonstelling door den heer II. G. Hammacher geopend werd verklaard, met eene rede waarin een kort overzicht van de geschiedenis der maatschappij werd gegeven, om vervolgens te wijzen op het nut dat zij heeft gesticht cn op dat van de tentoonstelling van deze Maatschappij uitgaande. Na de opening werden door de aanwezigen de geëxposeerde inzen dingen bezichtigd. Uit hoofde van de min gunsti ge weersgesteldheid waren verschil lende producten niet tot hun volle recht gekomen, als oorzaak waar van vermoedelijk voor vele num mers niet was ingezonden, doch maakte hel tentoongestelde niette min toch een goeden indruk, vooral de inzendingen buiten mededinging luisterden de tentoonstelling bijzon der op. Intusschen liet de muziekvere niging „Oefening kweekt Kunst" hare opwekkende tonen hooron. In den avond bewoog zich reeds eene talrijke menigte in de door illuminatie verlichte straten, terwijl velen ondertusschen zich opmaakten voor het diner in „'s Lands Wel varen", alwaar de goede tatel door verschillende speeches besproeid werd. Zondag was de eerste blik ge richt naar de lucht, die aanvanke lijk wat zwaar hing, doch toch goed wêer beloofde, wat vooral bij een festival eeu onmisbare factor is. Inderdaad werkte het weder bij zonder mee tot het welslagen van het feest. Te ongeveer 2 uur brachten de verschillende trams de aan het fes tival deelnemende muziekgezelschap pen en feestgangers aan, terwijl tal van rijtuigen en fietsen zich door de dichte menschemnassa een weg baanden. Te 2 ure vereenigden zich de besturen van de muziekgezelschap pen ten raadhuize alwaar ze werden verwelkomd door den hoer J. A. Neetesou, die den aanwezigen de eerewijn aanbood. Alsnu stelde elk gezelschap zich op en begaf zich naar de wissel van de IJzendijksche tram ten einde den stoet te tormeeren voor den optocht. Een onafzienbare meuscherfmassa bewoog zich langs de straten en hoste m^de op de opwekkende to nen van de muziek die zich bij af- afwisseling deed hooren. Na de ontbinding op het markt plein betrad het muziekgezelschap van Schoondijke de nette estrade, ter opening van het groot muziek feest. Daarvan in zijn geheel een over zicht te geven, gaat hoven onze krachten en we bepalen ons er toe mede te deelen, dat elk gezelschap zijn uiterste best deed, eeu zoo goed mogelijk figuur te maken, wat in alle opzichten uitstekend gelukt inag heeten. Het aandachtig publiek toonde zich zeer voldaan en we kunnen gerust zeggen, dat dit festival eene schoone bladzijde is in de geschie- nis van elk deelnemend gezelschap. Aan elke vereeniging werd een verguld zilveren medaille uitgereikt. Als men hoort, dat men over de hoofden der raenschen kan loopmi, met de "bedoeling weer te geven, dat er een massa volks op de been was, dan kan men deze uitdrukking wel toepassen op de stroom van men- schen die zich langzaam en gol vend heen en weer bewoog over dc markt in de daarop uitkomende straten. Voeg daarbij dat alle gelegenhe den zoo overvol waren, dat men geen plaatsje kon bemachtigen om te zitten en men kan zich eenigs- zins eene voorstelling maken van de drukte die alom hecrschte. Daar bij komt, dat een prettige toon en een opgewekte stemming de drukte in een zeer aangenamen zin ver hoogde. Toen de avond begon te vallen begon de algemeene verlichting, die in éen woord uitstekend slaagde. De estrade bood een schitteren den aanblik op terwijl het raadhuis in een zee van licht baadde en een fantastisch gezicht opleverde. De verlichting bij de verschil lende particulieren had mede heel wat bekijks. Te ongeveer 10 uur richtte elk zijne schreden naar de Sasputsche straatweg, alwaar op een ruim ter rein het vuurwerk was opgesteld. Aangezien meermalen de uitvoe ring daarvan bij festiviteiten te wenschen had overgelaten, had men zich ditmaal gewend tot de welbe kende firma Hendrikx te Antwer pen, en laat ons zeggen met een gunstiger resultaat, want het vuur werk slaagde uitnemend. Het licht der volle maan nam wel veel van het effect weg, doch niet temin toonde iedereen zich tevre den en was het een waardig slot voor de aangegeven feeslelijkheden van dezen dug. In schitterend diamantvuur prijkte een „hulde aan Oott-en Tuinbouw" terwijl de vuurpijleu tot een ver bazingwekkende hoogte als vurige kronkelende slangen de lucht insis- ten. Tot slot spreidde een kleurig bouquet ontzaglijke vuurstralen en ballen, waarna onder daverend hoerageroep de dichte menigte zich weder dorpwaarls begaf in de meest opgewekte stemming. Daarna werd zoo goed en zoo kwaad als het ging in de verschil lende inrichtingen, een plaatsje op gezocht oin even uit te blazen en zich te versterken. Dat zich heele klubjes vormden eu dansende dit feest bezongen, behoeft nauwelijks vermelding. Inmiddels gaf een schril en lang gefluit van de binnenstooinende tram voor velen het sein tot vertrek. Nauwelijks was het ijzeren ros tot stilstand gebracht of de wagons werden letterlijk als bestormd, als of men geen plaaisje zou krijgen, en toch kwam ieder thuis, met den indruk, dat te Schoondijke een prettig en waardig feest was ge vierd. Alhoewel n& het vertrek der treinen het getal bezoekers sterk gedund was, had dit op de over- blijvenden niet zoo'n invloed dat de feestvreugde niet werd voortge zet, doch velen bleven tot vei' in de kleine uurtjes in de meest vroo- lijke stemming. Er werd geen wanklank gehoord, zoodat met recht mag gezegd wor den, dat het feest in de beste orde is atgeloopen. De laatste dag der feesten ken merkte zich door meerdere kalmte, alhoewel nog vrij wat vreemdelin gen zich heen en wêer bewogen. Iu den namiddag vonden ver schillende volksspelen plaats, waar bij veel belangstelling aan den dag werd gelegd en menigmaal de lach spieren in beweging gebracht wer den. Te zes ure werd de tentoonstel ling, die inmiddels druk is bezocht geworden, door den Voorzitter ge sloten verklaard. Onder het uitvoeren van enkele nummers door „Oefening kweekt Kunst", werden in „De Zwaan" verschillende op Se tentoonstelling aangekochte voorwerpen verloot, terwijl bij den heer Temmerman te 8 uur werd aangevangen met de uitdeeling van behaalde prijzen. Dat daarbij nog menig hartelijk woordje viel, behoeft wel geene na dere vermelding. In den avond werd de estrade weder verlicht tefwijl by enkele particulieren werd geillumineerd. Door den heer I. A. Willemsen werden enkele luchtballons opgela ten, die heel wat kijkers lokten. Zoo is dan ook deze tentoonstel ling, die uitmuntend geslaagd is met de daaraan verbonden feesten die eveneens in de beste orde afge- loopen zijn tot hare voorgangsters vergaderd en heeft een zeer waardig slot gevormd van de feesten die in deze omgeving in de ten einde spoedende eeuw gevierd zijn. Zondagavond deed zich te Schoondijke een komisch geval voor. Wegens een of ander vergrijp was iemand ter kalmeering in het arrestantenlokaal opgesloten. Dit scheen den delinquent echter minder aangenaam, wat trouwens ook niet te verwonderen was. In onmiddellijke nabijheid van de markt, waar elkeen druk aan 't feest vieren was te moeten opgeslo ten zijn, zou elkeen wel kregel maken. Gebruik makende van de om standigheid dat alles nog nieuw is, beproefde hij een afdoend tniddel om zich uit zijn gevangenschap te verlossen. Met behulp van een dub beltje trachtte hij de houtschroeven los te werken, doch dit muntstuk bleek te klein. Nog een wanhopige poging aangewend en nu met een kwartje en, o, wonder, met het verrassend resultaat dat de schroe ven los kwamen totdat het eindelijk mogelijk was dat de eerste gevan gene ontsnapte. Hij moet voor dit heldenfeit met een cognacje beloond zijn. Met de Manhattan, die Zater dagmorgen te Vlissingen uit Zuid- Afrika arriveerde, zijn weer ver- schilllende ambtenaren van de Ned. Zuid Afrikaansche spoorweg-maat schappij benevens andere personen teruggekeerd. Algemeen werd weer geklaagd over de slechte reis. In de slaapgelegenheid liet alles te weiuadien over, 't leek wel een paardenstal. Vele kinderen zijn gedurende de reis lijdende geweest aan mazelen en een kind is gestorven ook zijn enkele gevallen van typhus voor gekomen. liet had weinig gescheeld, of er was een rebelle uitgebroken, zóó ontevreden was men over de be handeling. Vrijdagmiddag nog werd een plumpudding opgedischt, waarin een muizennest werd gevonden, en zoo was het verstrekte voedsel meer dan slechtte verwonderen was 't daarom niet, dat in 't stationres taurant allen zich eens recht te goed deden aan een fatsoenlijk maal. Een heer uit Tiel, die tijde lijk in Den Haag vertoefde is aldaar de dupe geworden van een 2. g. kwartjesvinder, die hem door bedrog effecten ter waarde van ƒ2700

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2