Jacq. FRANK, H. H. Landbouwers! Weegbiug „De Nijveitieid" J. M. 1 VAN DE SANEE. I. VROON. Mijn ZEvn wurta, Hei Daisstofi I. I. landbouwers! Dames- en Kindergoedeien voor eiken leeftijd, Burgerl. Stand. Rechtzaken. Handelsberichten. Predikbeurten. Advertentiën. Voert Dat doen de engerlingen, de larven der meikevers, welke zich aan de wortels van erwten en boo- uen, van bieten en aardappelen, van kool en andijvie, van koolzaad en graan, van gras en klaver, ja, waarvan al niet, ziuli te goed doen. Wegroeien der engerlingen en wegvangen der kevers is hier het eenige middel, dat kan worden aangeraden. Of men moet zich een inspui tingstoestel, een „pal injecleur Go- nin" willen aanschaffen. Prof. Ritzema Bos verkreeg goede uitkomsten dooi- met behulp van zulk een toestel op terreinen, waar schadelijk gedierte (engerlingen, e- melten, aardrupsen) zich in den bodem ophield, inspuitingen te doen met benzine. Wie daartoe wil over gaan, kan van genoemden heer, woonachtig tc Amsterdam, alle ge- wenschte inlichtingen verkrijgen. „Die roode en witte koolplanten hebben zeker te lijden van knol voeten „In erge mate", luidt het antwoord, „en mijn knollen en knolrapen niet minder. Dat is jaar op jaar zoowist ik maar, wat daartegen te doen." De oorzaak van „knolvoeten" is alweer een zwam, uw tuingrond hier is geheel met zwamsporen besmet, ge zult daarom de eerste jaren op deze plaats geen kool, knollen of knolrapen moeten ver bouwen, want die sporen behouden het vermogen van te ontkiemen langen lijd. Verder moet gindsch onkruid, ik bedoel die herikplanten, zorgvuldig uitwieden. Ge merkt wel, hoezeer die plant met haar vier gele, kruis lings tegenover elkander staande bloemblaadjes op een bloeiende kool- of knolplant gelijkt. Welnu, haar wortels worden eveneens door de zwam der knol voeten aangetast en daarom is het dus zaak haar te verwijderen. „Ja, die onkruiden geven wht een werk." „Dat is waar en 't is on aangenaam, maar het dient toch te geschieden, of het wordt ons spoe dig de baas. „Elk wie z\Jn bof eu «ik don mijnen, Zoo zal bet onkruid baast verdwijnen," heelt vader Cats reeds gezongen. De schade door de onkruiden veroorzaakt, is grooter dan menig een zich voorstelt. Ze verminderen de opbrengst in niet geringe mate. Van 2 perceelen boonen werd het eene gewied, het andere geheel aan zich zelt overgelaten. Van het eerste oogstte men 850 grammen korrels en 1390 gr. stroo, van het tweede 470 gr. korrels en 910 gr. stroo. De onkruiden trek ken voedende stoffen en water uit den grond, maar ook nog benemen ze deze gewassen licht en ruimte, noodig voor de ontwikkeling. Ze bemoeilijken dikwijls de grondbe werking, zooals kweekze zijn soms lastig bij het oogsten, zooals de distels en windselsoorten, en som migen zijn zelfs schadelijk voor meuschen en vee. Vele onkruiden zijn de dragers van ziekten we zagen dat bij de herik en willen we die ziek ten uitroeien, dan moeten we er ook niet tegen opzien, het wied- mes te gebruiken. Ter harte genomen dus het woord van Staring „Die éón jaar ziju roet laat staan, Kan zeven jaar uit wieden gaan." Groede. Huwelijks-Yoltrekk. 16 Aug. Pieter x\braham Lecnhouts, 24 j., ira. en Anna de Reu, 22 j., jd. 23 id. Jannis de Visser, 21 j., jm. en Janneke de Meijer, 24 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Jacobus, z. van Jacob de Hullu en Janna van Hoeve. 1 Aug. Cornells, z. van Cornells Dierkx en Jozina Sonne- vijlle. 7 id. Abraham Joliannis, z. van Abraham Johannes de Paauw en Octavia Blomine. 7 id. Johannes Heudricus, z. van Izaak Oosterling en Maria Janna van Kouwenberg. 8 id. Petrus Johannis, z. v. Ber— nardus Franciscus van Ooteghem en Mathilda Taalman. 14 id. Tan- iieke Elizabeth, d! van Jannis van de Plassche eu Tanneke Jacomina Houdersteijn. 22 id. Sara Johanna, d. van Johannes Risseeuw eu Cor nelia van Strien. 23 id. Cornelia Pieternella, d. van Abraham Wil- lemsen en Tannetje Risseeuw. 23 id. Jacoba Elizabeth, d. van Jaco bus Johannes de Fouw en Jacoba Elizabeth Iluijsheere. 2(5 id. Johan na Levina, d. van Jacobus Lucieer en Sara Vasseur. 26 id. Abraham, z. van Jacob van Lare en Pieter nella Faas. 30 id. Hendrik, z. van Pieter Leenhouts en Suzanna Ver sprille. Overlijden. 21 Aug. Pieter Leen houts, 85 j., wedn. van M. van de Plassche. 28 id. Nné van Acker, 2 innd., z. van Henricus en Irma Maria Van Hulle. IJzendijke. Geboorten. 17 Aug. Ludovicus, z. van Jacobus Bernar- dus Vercruijsse en Amelia Louisa van Opdorp. 19 id. Clara Eliza, d. van Charles Louis Aernoudts en Amelia Johanna Modde. 31 id. Ma ria Louisa, d. van Johannes Jaco bus llitico en Amelia Suttin. Overlijden. 1 Aug. Pieter de Bruine, 33 j., ongeil. 3 id. Pliili- bertus Franciscus Temmerman, 33 j., echtg. van Mathilda M. L. Car- preau. Kantongerecht te Ooslburg. Donderdag 6 Sept. zijn veroor deeld P. Th. T., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier tc lande, we gens dronkenschap 1 boete of 1 dag hecht., Ch. B. en C. M. bei den te Bergen op Zoom, id. als voren, ieder 1 of 1 d., id. als voren, W. M. te Biervliet 5 of 3 d. en L. J. B. te Biervliet ƒ3 of 2 d. Idem, bij ie herb. L. L. te IJ- zendijke, ƒ4 of 3 d.. A. B. v. R. en C. v. R., beiden te Eode loopen over bezaaide grond ieder ƒ0.50 of 1 d. Idem, als voren, B. V. te Bier vliet ƒ0.50 of 1 d. P. J. V. te Middelburg (B.) we gens strooperij, ƒ3 of 3 d. 1'. B. de K., C. d. K. en A. F. M., allen te Sluis, visschen zonder vergunning ieder ƒ0.50 of 1 d. E. M. te Oostburg, op den open baren weg een wapeu bij zich heb ben ƒ0.50 of 1 d. Ch. L. V. te Biervliet en P. J. P. te Schoondijke, jagen op Zondag zonder vergunning iedei 2 X /I of 2 X 1 d. F1, d. B. te Biervliet, vee laten loopen op bezaaiden grond ƒ0.50 ot 1 d. E A. S. te Eede, als geleider van aangespannen honden bij het tegenkomen vau paarden, zijn die ren en voertuig niet tijdig doen stilstaan, en zich aan de zijde van zijn voertuig plaatsen 2 of 2 d. 364ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Dinsdag 4 Sept. 65. 9405 9425 9894 9926 9975 Trekking van Woensdag 5 Sept. ƒ65. 795 808 9497 9882 9 907 14732 14737 Trekking van Donderdag 6 Sept. ƒ65. 396 9882 Dordrecht, 6 Sept. Nieuwe puiue Zeeuwsche en VI. Tarwe f 6.50 u f 7.00; goede f 6.00 a f 6.50; mindere f5.50 f6.00. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge f 5.50 ii f 6.00. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f 0.00 h f 0.00. Nieuwe dito Zomergerst f4.50 a t 4.80. Jarige lange Haver f3.50 dikke f4.00 it f4.50. Paardeboonen f it f Duivenboonen f 0.00 hfO.OO. Witteboonen f it Bruineboonen fü.OO it tO.OO Kookerw- ten f 7.50 it t 8.00. Mestingerwteu f'0.00 it f.0.00 Kanariezaad f6.50 it f7.50. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.35 h ƒ48.05 Eng. 1 P. St. ƒ12.01 it ƒ12.08 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.44. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. Zaterdag 8 Sept. Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 12.21 1.27 2.15 2.49 12.45 1.51 2.39 3.13 Nkd. Hkrv. Kerk. Zondag 9 Sept. 1900. Biervliet vm 9 n ds. Homburg. Breskens nm 2 u ds. Homburg. Groede vm 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm 2 u ds. Beckeringh. Nienwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondijke vin 9 u ds. Beckeringh. Water'.k. nin 2 u ds. Krol. IJzendijke nm 2 u ds. van Essen. Ev. Luth. Gkm. Groede. vm. 9 u ds. Schutte. Getrouwd A. M. BRAKMAN EN M. J. KARELS, die hunnen hiirtelijkeii dank be tuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Breskens6 Sept. 1900. Ondergeteekende be- tuigt zijn liartelijken dank aan allen, die op hein hunne stem hebben uitgebracht bij zijne verkiezing tot Lid van den Ge meenteraad, en voor de belangstel ling die hij daarbij zoo van bier als elders mocht ondervinden. Groede, 6 September 1900. J. Ph. RISCH. Ondergeteekendeu maken bij deze bekend, dat de door hen aan de Zuidzijde van het haventerrein opgerichte gereed is. Zij bevelen haar beleefd in uwe gunst aan tot het wegen van alle soorten van LANDBOUWPRO DUCTEN onder de meest soliede controle. Aanbevelend, Breskens, Sept. 1900. Benoemd tot Hofleve rancier van H. M. de KONINGIN Handelaar en Fabrikant van MIDDELBURG. EENE NIEUWE COLLECTIE ontvangen voor den winter. Tevens eene mooie sorteering RANDBAAI en wat verder tot het Manufactnrenvak behoort. Wed. MEIJER, Breskens. BOVINE. Dit gebruikt als kracht voeder voor paarden en rundvee voldoet uitstekend; vooral bij het fokken van kalveren is bovine-kal- vermeel onmisbaar. Aanbevelend A. De ondergeteekende zal de onderstaande datums étaleeren EEN GROOTE EN FRAAIE COLLECTIE zooalsCOSTUMES EN BLOUSEN, voor jongens en meisjes, KINDERMANTELS, HOEDEN, BARETTEN, KAPERS, JURKEN, enz. 11 Sept. Hotel MON JÉ, Breskens. 12 13 en 14 18 19 en 20 21 Mej. LUTEIJN, Groede. Gez. DU PU1J, Oostburg. AERTS, IJzendijke. DU PON, Sluis. PIEREN, Aardenbnrg. Aanbevelend A. DE VRIES, Korte Gortstraat, Middelburg.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3