zikale wandeling, terwijl liet laatste op (lc marlt t een zeer goed geslaagd concert bij fakkellicht gat. Er word ditmaal bijzonder veel klein vuurwerk ontstoken, terwijl zich den ganschen avond een mas sa volks om de estrade bewoog. liet was de eerste maal dat „Uit het VolkVoor het Volk" met hare eigen fakkels, die haar door den heer Joh. Risseeuw geschonken waren, uitkwam. De belaugsteliing in de muziekvereeuigiug is blijkbaar in deze gemeente groot, en het verwondert ons niet dat een onzer lezers de vraag tot ons richtte, waarom bij eene gelegenheid als Vrijdagavond bet prachtige vaandel niet gebruikt werd bij de serenade aan den Burgemeester als vertegen woordiger in deze gemeente van II. M. Zooals den geachten schrijver zal blijken, hebben we diens schrijven niet opgenomen, overtuigd als we zijn, dat hij met de hier gegeven toelichting tevreden zal zijn. Het vaandel werd n.l. niet ge bruikt uit vrees, dat het met bet oog op bet vele kleiu vuurwerk zoude kunnen beschadigd worden Dat „Hozanna" hare banier wel gebruikte, kwam misschien daardoor, dat liet toen nog minder donker was. lntusschcn spreken we met hem de hoop uit, dat vour het vaandel wel de meeste zorg gedragen, maar dat het niet beschouwd zal worden, als een heiligdom, dat als 't ware alleen bestemd zou zijn voor den bewaarder in plaats van voor het gezelschap, om dat bij voorkomende gelegenheden te gebruiken. Er is in onze gemeente een gevocht verspreid, dat het festival te Schoondijke eerst te vier uur zoude aanvangen, en dat mitsdien voor de muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" de ge legenheid zoude open staan, om eerst met de train van kwart véor vijf derwaarts te vertrekken. In hoever dit in de wereld ge zonden gerucht, in verband staat met een veronderstelling dat de kapelmeester niet eerder vrij is, en dus het gezelsehnp uit dien hoofde later zou moeten vertrekken, weten we niet, maar we kunnen ten stel ligste verzekeren, dat te dien op zichte geene enkele wijziging in het programma is gebracht eu dat te natuur mij daartoe geen aanleg gegeven heeft en al kon ik bet worden, dan zou ik het niet willen. Dus heb ik niets met de moraliteit te maken, maar zal naar mijne eigene natuur handelbn. Overigens, zou er ééne vrouw gevonden worden, al ware zij nog zoo engelachtig en lief, die het met de armen over elkander zou kunnen aanzien, dat eene andere haar den man ontrooft, dien zij bemint en door wien zij bemind wordt Neen, alle, zelts de beste, zonden hande len als ik, dat wil zeggcu alle macht in hel werk stellen, om zjj- ne liefde te behouden. Ik ben schoon, dat weet ik. Welnu, deze schoonheid is mij een middel, waar door ik in het vervolg, als lot he den, hem aan mij boeien zal. Hjj zal nimmer deze vrouw beminnen, die ik verafschuw, zelfs al mocht zijne eer en zijn gevoel van plicht hem alle mogelijke goede voorne mens doen opvatten, om mij te vergelen. (Wordt vervolgd.) half 3 ure de muziekgezelschappen zich tot de formeeriug van den optocht hebben op te stellen. Dat ons muziekgezelschap een zoodanige inbreuk op den regel, om alzoo niet deel te nemen aan den optocht zoude maken, is dus niet denkbaar en voor die onderstelling bestaal dn« niet den minsten grond. Aan hel postkantoor Bres- kens en de, daaronder ressorteereu- de, hulpkantoren werd gedurende de maand Aug ingelegd ƒ8235.dO5; terugbetaald ƒ2562.85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het no. 3146. De heer H. Bosselaar, com mandant der brigade-marechaussée te Terneuzen vroeger alhier, is be noemd tot wachtmeester-titulair bij dat wapen. Groetle. De heer I. Lombaard, officier van administratie le klasse is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. middelburg. De lieer L. J. M. van Waesberglie-Jaussens, lid van Gedeputeerde State» van Zeeland te Hulst is benoemd lot ridder in de orde van den Nedcrlaiidschen Leeuw. Ciidzand, 31 Aug. De jaardag van de Koningin was ook voor iiet muziekgezelschap „Geduld Over wint" een ware teestdag. Nadat door enkele jonge dames iu de gemeente was gecollecteerd om gelden bijeen te brengen voor eeo vaandel, was deze dag bestemd om het der vereeniging aan te bieden. iu den vooravond werd het bij den burgemeester den heer J. Eras mus afgehaald, alwaar het door mcj. 'l'avenier aan den Voorzitter van het muziekgezelschap werd over handigd, met een toespraak waarin de hoop uitgedrukt en de wrcnsch uitgesproken werd, dat de vereeni ging krachtig moge bloeien. Door den voorzitter werd het vaandel aanvaard ouder dankzegging voor de door haar in het werk gestelde pogingen om der vereeni ging een raaiidcl te veistre'iken. Ook de burgemeesli r bracht zijn oprechten dank aan het dames-co mité, dat zijne pogingen met een gunstigen uitslag zag bekruoud. Het vaandel ziet er zeer netjes uitin het midden is een harp met eene muzikale voorstelling gebor duurd, terwijl met gouden letters de woorden „Muziekvereeniging Ge duld Overwint 1897" zijn aange bracht. Iu den hoek aan de onder zijde staat het wapen der gemeente. Een en ander is eveneens het werk van de gebroeders Goegebeur te Brugge. Dat het publiek harteiijk instem de met de verschillende toespraken en menigmaal, het „leve de mu ziekvereeniging", eu „leve de Ko- ningiu" uit de menigte opsteeg, behoeft wel geene nadere vermel ding. Daarna werd eene muzikale wan deling gemaakt, gevulgd door velen die van de overreik ing van het vaandel geluige waren geweest. Ook het muziekgezelschap „Ex celsior" bracht den Burgemeester bij gelegenheid van den jaardag van de Koningin eene serenade. Cadzuud. Den heer J. de Vriend, waterbouwkundig ambtenaar bij de waterkeering van liet cal. water schap Tien Honderd en Zwartepol- der, is de zilveren eere-wedaille van de orde van den Nedcrland sehen Loeuw verleend. C&dzand. Toen Vrijdagmiddag de postbode Lagasse van Oostburg met de post naar hier per fiets kwam gereden, werd hij aangevallen door een houd van den landbouwer Leenhouts-van Male, met het gevolg, dat hij met de fiets in de sloot terecht kwam, waardoor hij een zijner handen zoodanig bezeerde, dat hij voorloopig geen dienst kan doen. Ook zijn fiets zag er erg geha vend uit. Oostburg, 2 Sept. in „den Een hoorn" trad hedennainiddag de lieer Ketelaar, van Amsterdam op met eene rede over de onderwijzers- salaris-kwestie. Na door den voorzitter der aid. Ooslburg van den Bond van Ned. Onderwijzers, de heer 1'. Beun van Aardenburg, met een kort woord te zijn ingeleid, begon spr. inet er op te wijzen, dat door verscb diende omstandigheden zijne rede, die aan vankelijk op veel vroeger was ge steld, moest achterwege blijven, doch dat niettemin de kwestie nog volstrekt niet was opgelost, en dus hetgeen hij te zeggen had, nog vulkomcu reden van bestaan had. De beweging in de onderwijzers wereld dateert nog slechts van een tiental jaren telug, en vond baar oorsprong in de gebrekkige bepa lingen van de onderwijswet in ver band met de 'veranderde tijdsom standigheden. Toen de schoolwel van 1878, in werking getreden iu 1880, in toe passing kwam, moesten, met het oog op de bepaling dat voor elk 45-tal kinderen een onderwijzer moest aangesteld worden, tal van scholen bijgebouwd en van personeel voorzien worden. Dit had tot gevolg, dat weldra een onderwijzersnood kwam en de vraag liet aanbod overtrof, waardoor de markt, in dit geval het salaris steeg. Traktementen van ƒ600 voor on derwijzers, die pas hun examen hadden afgelegd, was volstrekt geen zeldzaamheid, ja bijna regel. Dit salaris was zuo aanlokkelijk dal tal van ouders besloten hunne kinderen aan de inmiddels in den lande opgerichte Normaalscholen eene opleiding voor onderwijzer te doen genieten. Het natuurlijke gevolg is daarvan geweest, dat een overvloed van personeel kwam. Toen bleek duide lijk, dat de toekenning van de groote traktementen gelijk liet toenmaals heette in geene deele eene mildheid van de gemeente besturen was, maar dat louter het gebrek hen tot de opvoering van de salarissen had gedwongen, en dat de jaarwedden hoe langer zoo meer daalden. Tot staving dezer bewering citeerde spr. enkele cijfers uit het regeeringsverslag van 1896, waaruit bleek, dat het salaris van de 3000 hoofden Van scholen voor circa !/3 deel varieerde van het minimum ƒ700 met vrije woning tot ƒ750. Van de ongeveer 9000 onder wijzers staan ruim l/3 op het mi nimum 400 gulden tot ƒ450. Zelfs zijn er hoofden en onder wijzers van 6080 jaar die op dat minimum staan, doch geen ontslag kunnen nemen, wegens het te lage pensioen. Is dat niet verschrikkelijk On tegenzeggelijk. Nu is meermalen beproefd toe passing te verkrijgen van art. 26 der schoolwet, waarbij de regeering. Gedeputeerde Staten eener provincie gehoord, voor die provincie het minimum der jaarwedde kan ver- hoogen, doch zoowel minister Tak als minister Van Houten waren daartoe niet te vir.den, omdat dit huns inziens met eene wetswijziging moest gepaard gaan. Minister Goeman Borgesius gaat echter in dit geval verder en heeft eene wijziging van de regeling der minima in het vooruitzicht gesteld. De groote grief tegen de regeling der jaarwedden is, dat geene zeker heid omlrenl de opklimming bestaal. Wel hebben verschillende ge- inecnlcbtsluri n bepalingen gemaakt, waarbij de opklimmingen geregeld worden, maar daarin zijn toch ook weer zoodanige variaties, dat ze niet als atdoende kunnen beschouwd worden. O. a. heeft de raad van Purim rend een twaalijaarlijksche verhooging van het salaris toege kend metƒ1 9. Tegenover deze gebrekkige rege ling in ons land steekt die in Duitsühland gunstig af. Dtkskr toch is aanvang-saiaris 900 mark of 540 gulden met 8 jaarlijksche en 12 tweejaurlijksche eik van 100 mark, zoodat nik 32 jaren dienst het salaris 1740 gulden bedraagt met eene vergoeding vau van het aanvangsalaris voor gehuwden voor huishuur. Voor onderwijzeressen is het aanvangsalaris 700 mark en de verheuging 80 markover deze ongelijkheid van salaris met het mannelijk personeel wilde spr. geen oordeel uitspreken. Ook in andere landen 'zyn de salarissen beter geregeld. Indteu men wil dat liet ouder- wijs gegeven wordt, zooals men dat mag eischen, dan moet er gezorgd worden, dat het salaris van den onderwijzer minstens zoodanig is, dat de zorg daaiovur alle booze geesten verbant, want het onderwijs van iemand die dat niet met op gewektheid kan geven, is niet vruchtbaar. Een onderwijzer moet als een heer kunnen verschijnen, oin zijn prestige tc kunueu ophouden, maar men moet dan ook zorgen, dat het hem niet aan de middelen daartoe ontbreekt; hij moet studeeren, vak bladen lezen kortom er wordt heel wat van gevergd, waaraan hij nu niet dan op zeer bekrompen wijze kan voldoen. Ten slotte wijdde de heer Kete laar nog even zijne aandacht aan het door de afd. Oostburg aan de verschillende gemeentebesturen in dit Kanton gezonden adres tot be tere regeling der jaarwedden, waarbij hij wees op de bescheidenheid van de aanvraag, en sprak de hoop uit dat daaraan een welwillend gehour zoude worden verleend. De rede werd door tie aanwezi- gsn meest bestaande uit vakge- nooten, want wa merkten slechts enkele burgemeesters, wethouders en leden van Gemeenteraden op, met luid applans toegejuicht. Daar niemand nadere inlichtingen verlangde of hel woord weuschte te v ieren, werd de vergadering onder dankzegging aan den spreker eu aan den aanwezigen, door den lieer Beun, die uit het stilzwijgen con stateerde dat men het met den spreker eens was, gesloten. Grocdc. Bij de ten behoeve de erven A. Vcrhage en ten overstaan van notaris Hammaeher gehouden herveiling van de onroerende goe deren, zijn kooper geworden van een woonhuis in de Sclmitvlotstraat, J. Boidin alhier voor ƒ470 vau

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2