Stoomtram-Maatschappij BRESKENS-MALDEGHEM. Tentoonstelling te Schoondijke. Burgerl. Stand. Advertentie!). Retourkaarten 2e klasse, Land- en Tuinbouw. Predikbeurten. Handelsberichten. (wezelscliapsbilletten worden voor 9 Septem ber niet verkrijgbaar gesteld. n ne stad, die feestelijk versierd was en waarin een groot transparant zijne opmerkzaamheid trof. Het hing aan een somber uit ziend huis en toonde het opschrift Welkom, Uwe Majesteit „Wat is dit voor een huis?" vroeg de Koning. Dat is een districts-ge/angenis, Uwe Majesteit!" antwoordde een der kamerheeren. De Koning lachte en verwijderde zich met de woorden „Dat is de hoffelijkheid toch wat te ver gedre ven 1" Dinsdag is het ongelukkige dochtertje van den heer Kesssels te Tilburg ouder zeer groote deel neming ter aarde besteld. Tot heden hebben de beide ver dachte personen nog geene beken tenis afgelegd. Woensdagmorgen is onder zeer sterk politie-geleide de koster naar de cellulaire gevangenis te Breda overgebracht. Zwaar was de taak der politie, die handen vol had om den man tegen de woede vau het publiek te beveiligen. Aan het station was een onafzienbare menigte bijeen geko men, die den verdachte te lijf wilde. Nader verneemt men, dat later ook de schilder Mutsaers, met den trein van 2 uur 13, uit Tilburg naar Breda is getransporteerd. Ben melkhandelaar te 's Gra- venhage heeft bij de politie aangilte gedaan, dat Maandag een drietal heeren te zijnent waren geweest en hein verzocht hadden des avonds oin 7 uur te komen in een café in de Jacob Catstraat, ten einde met hem te onderhandelen over de le verantie van boter. De melkhandelaar gaf daaraan gevolg en in het café gekomen ging men kaartspelen, waaraan ook deelnam de persoon, die hem geïn viteerd had in het café te komen. De melk handelaar verloor in een oogenblik ƒ10. Hij bad geen geld meer bij zich, doch gaf voor nog ƒ160 thuis te hebben; hij gaf echter van het gebeurde aan de politie kennis. Toen een hoofdagent met hem mede ging naar het bewuste bierhuis, waren de vogels gevlogen. De kastelein verklaarde dat er vijf lieden waren binnengekomen, die een glas bier hadden gedronken, maar dat hij niet heeft gezien, dat die mannen hebben gespeeld. Een der Scheveningsche log gers, die van de tweede reis binnen kwam. heelt reeds voor een waarde van ƒ9000 aan haring aangebracht. Een heer, die logeerde in het „Kurhaus" te Scheveningen, verloor dezer dagen op een der trams vau de Holl. Spoor zijn gouden horloge met ketting. Hij gaf aan het per soneel te kennen, dat het terugvin den van zijn uurwerk hem wel 100 gulden waard zou zijn. De baanwachter P. Rottier had het geluk het verlorene terug te vinden en toen hij het den eigenaar terugbracht, ontving hij onmiddel lijk ƒ100 tot belooning. Het geluk komt dikwijls in den slaap Dit oude spreekwoord heeft onlangs in 't volgende feit zijne bevestiging gevonden De Duitsche vaandrig Leotard sliep rustig in den slaap des rechtvaar digen in zjjne bescheiden woning te Medeah (Algiers), toen hij door zijn jongen gewekt werd, die hem een dringend telegram bracht, ver meldende dat hij bij de laatste trekking der Panama-loien den prijs van 100.000 fr. had getrokken. Arrondissement-Rechtb. Middelburg Woensdag 29 Augustus is ver oordeeld C. D., 36 j., boerenknecht te IJzendijke, thans in hechtenis, wegens valschheid in geschrift en het opzetteljjk gebruik maken daar van, tot 9 maanden gevangenisstraf, met in minderiugbrenging van de doorgebrachte hechtenis. Een wandeling door den tuin. I. Wie neemt niet eens gaarne een kijkje in eigen en anderer hof? Een genot is het zich te verlus tigen in het gezicht der frissche groenten en bekoorlijke vruchten, vooral wanneer men zelf die ge - kweekt heeft. Maar, ja, er is dikwijls ook veel op te merken, dat niet tot tevre denheid stemt, dat ons doet klagen. Daar is b. v. de telkens terug- keerende klacht over de rupsen- plaag. Wat hiertegen te doen? Wilt ge raad? Zoek vlijtig de diertjes af, liefst als ze nog jong zijnze zijn dan gemakkelijk te vangen, omdat ze in troepjes bij elkaar leven. Nog beter is het, te voren de hoopjes gele eieren, door de vlinders aan de onderzijde der bladeren gelegd, af te zoeken. Wilt ge ook hiervan vrij, geef dan eens acht, wanneer de vlinders beginnen rond te fladderen. Sprenkel dan hier en daar tus- schen uw koolplanten wat carbol (5 procents-oplossing), herhaal dit eiken dag en de vlinders, die nu in plaats van een koollucht de lucht van carbol waarnemen, gaan uw hof voorbij. Maar hebt ge eenmaal last van rupsen en ziet ge tegen de moeite van het afzoeken op, wend dan eens wat gebluschte kalk aan, menigeen vond er reeds baat bij. In Frankrijk gebruiken de tuin iers een oplossing van 3 lood koper vitriool, 3 lood gebluschte kalk, een half lood melasse in 2 Liter water. Een andere klacht kan men vaak vernemen, n.l. die over de blad luizen, waarvan men vrle soorten heeft. Deze nietige diertjes kunnen heel wat te doen maken. In 1878 brachten de paardeboo- nen in Zeeland meer dan 4 tonnen gouds minder op dan gemiddeld in de vorige zes jaren en dit kwam voornamelijk, doordat toen de blad- iuizen zoo huishielden. Het „toppen der boonen" wordt hier veelvuldig toegepastvoorts het besproeien met een of andere vloeistef: zeepwater, niet te sterk tabakswater, afkooksel van quassihout, of met Koch's be- sproeiïngsiniddel 1 K.G. groene zeep opgelost in 5 L. heet water, dit vermengd met 7 K.G. spaan ders van quassihout gedurende 12 uur in 5 L. water afgetrokken, daarna gekookt en gefiltreerd. Door bijvoeging van regenwater brengt men 't mengsel tot op 40 L. Een wanne avond is de beste tijd voor de besproeiing. Ook be stuift of bestrooit men de planten wel met fijne stoffen en dan liefst na regen, met tabaksstof, kalk, gips of houtasch. Zie, wat staan die uien daar treurig bij slap en meer geelachtig dan gewoonlijk is het loof. Ze zijn aangetast door een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een zwam. Ge merkt nu nog slechts ou de buitenste schubben kleine waukleu- rige plekken, waarop zich later een een grijze schimmel vormt en nog later, wanneer de zwam zich verder heeft uitgebreid, komen in het vleezige lichaam van de ui, harde, zwarte korrels. Deze ziekte treft men 't meest aan op zware, niet goed afwaterende gronden en in natte jaren vestigt de zwam zich op de uien in den grond. Op zoo danige gronden moet men de uien niet te diep poten en tele men geen groote en tere soorten, maar liever de Kleine, vaste, welke van de ziek te minder te lijden hebben. In de bewaarplaatsen stapele men die uien niet op groote hoopen, waardoor de eene de andere zou aansteken, maar beware ze luchtig en koel. Breskens. Huwelijks-Aangiften. 24 Aug. Adriaan Bootsgezel, 47 j., wednr. en Leviua J. S. Verlinde, 44 jjd. 24 id. Adriaan Mattheus Brakman, 27 j., jm. en Magdalena Johanna Kareis, 36 j., jd. Geboorten. 10 Augustus. Fran cois Arie Leendert, z. van Meeuwis Vroon en Janna Haartsen. 18 id. Willem, z. van Jannis Jacob Note- haart en Catharina Elisabeth de Kruijter. 20 id. Suzanna Pieternel- la, d. van Jacobus de Meijer en Maria Johanna den Boer. 21 id. Anna, d. van Arie Schaap en Ca tharina Boeije. 29 id. Suzanna Maria, d. van Pieter Johannis Dierx en Maria van Roo. 30 id. Janneke, d. van Philippus Abraham Keijmel en Elisabeth van Geijten. Overlijden. 10 Aug. Sara Adriana Verduijn, 3 j., d. van Jannis Ver- duijn Iz. en Suzanna van Geijten. 16 id. Francois van den Broecke, 3 weken, z. van Marinus en Catho- lina C. Wadde van Roon. 80 id. Jacobus de Puijt, 74 j., echtg van Maria de Ridder. Ned. Hkrv. Kerk. Zondag 2 Sept. 1900. Biervliet vm 9 u ds. Homburg. Breskens Geen opgave ontvangen. Groede vm 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm 2 u ds. Krol. Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondijke vm 9 u ds. Beckeringh. Walerl.k. nm 2 u ds. Beckeringh. IJzendijke nm 2 u ds. Homburg. Ev. Luth. Gkm. Groede. vm. 9 u ds. Schutte. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 1 Sept. 5.47 6.11 Zondag 2 7.— 7.24 Maandag 3 8.15 8.39 Dinsdag 4 9.28 9.52 Dordrecht, 30 Aug. Nieuwe puiie Zeeuwsche en VI. Tarwe f 6.50 A f 7.00; goede f 6.00 f 6.50; mindere f5.50 A f6.00. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge f 5.50 A f 6.00. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f O.OCf A f 0.00. Nieuwe dito Zomergerst f4.50 A t 4.80. Jarige lange Haver f3.50 dikke f4.00 A f4.50. Paardeboonen f Af Duivenboonen f 0.00 A fO.OO. Witteboonen f A Bruineboonm (0.00 A 10.00 Kookerw- ten f 7.50 A t 8.00. Mestingerwten fO.uO A f.0.00 Kanariezaad 16.50 A f7.50. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.35 A ƒ48.05 Eng. 1 P. St. ƒ12.01 A ƒ12.08 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.44. Voor Zondag 9 September e. k. worden goedkoope verkrijgbaar gesteld van BRESKENS, GROEDE, OOSTBURG, AARDENBURG en SLUIS, naar SCHOORDIJK», geldig zoowel in de gewone als in de extra treinen. De kaarten zijn van af heden verkrijgbaar bij de Agenten tegen de navolgende prijzen voor heen en terugVan Breshens en Oostburg 20 cent, van Groe de 10 cent, van Aardenburg en Sluis 50 cent. In de treinen worden zij niet uitgegeven. Onderstaande EITBA-TBEWEM zullen op 9 Sept. loopen: Tijd van Greenwich n.m. n.m. n m. n.m. Aardenburg Vertr. 12.30 Breskens Vertr. 2,50 5,40 8,30 Sluis 9 12,30 oroede 3,02 5,55 8,42 Draaibrug 12,65 n.m. n m. Schoondijke Aank 3,15 6,10 8,55 n.m. Oostburg 1,16 4,15 7,00 Schoondijke vertr. 3,20 6,15 9,00 10,30 Schoondijke Aank. 1,35 4,40 7,25 Oostburg 3,50 6,40 9,25 10,55 Schoondijke Vertr. 1,45 4,45 7,45 Draaibrug 11,15 Groede 2,00 4,58 8,00 Sluis Aank 11,35 Breskens Aank. 2,15 5,10 8,15 Aardenburg 11,35 DE DIRECTEUR.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3