CONCERT Iz. Risseeuw. op Zondag 26 Auutm is, Kiezers ra GROEEE Kiezers van Groede. Kiezers! Iz. Misseeuw. Medeldezers Adverteiitiëü. Kiezers Iz. Misseeuw. Risseeuw Roggeband, Entree ÏO cents. Kiezers Iz. RISSEEUW, li. J. ROGGEBAND. Izaak Risseeuw. Aan de Kiezers voor den Gemeen teraad te GKOEDE. EENIGE KIEZERS. Ondertroud A. M. BRAKMAN en M. J. KARELS. G"es24 Aug. 1990. Broskens Volstrekt eeltige en al gemeen e kennisgeving. Ondertrouwd A. BOOTSGEZEL, Weduwnaar en L. J. S. VERLINDE. Breskens, 23 Aug. 1900. Als gij eene keuze moet doen tusschen Oom en Neef, kiest dan den Heer VELE KIEZERS. Wilt gij den bloei der Ge meente GROEDE bevorderen, stemt dan op den Heer of op den Heer twee mannen, die beide uwe be langen kunnen en willen be vorderen. des namiddags te 4 ure, door tie Muziekvereeniging van OOSTBURG, bij J. J. ROFAK, Buitenlust, Groede. De muziek arriveert met de tram van kwart vóór 4. Gij, die den lieer de Roo hebt gekend, stemt op den Heer die Uwe belangen zal behar tigen. Er moet herstemming plaats hebben op den 28 Augustus tus schen drie candidaten voor den ge meenteraad. Men klaagt en mop pert te GROEDE over onbekwaam heid, partijdigheid en afhankelijk heid van sommige raadsleden. Aan wien de schuld? Alleen aan de Kiezers, die altijd hun neefjes en vriendjes en winkelklan ten, kiezen, zonder zich al te vragen, of zij de geschiktheid heb ben om de belangen van de Ge meente te bevorderen. Wat wordt er vereischl om goed raadslid te zijn 1° men moet altijd en in al le zaken onpartijdig zijn. 2° men moet kennis van gemeentezaken hebben. 8° Men moet over die za ken met beleid weten te oordeelen en te spreken. Die goede hoedanigheden vindt gij in den Heerj Daarom moet gij hem kiezen of hij uw vriend of vijand is. Gij, die de vorige week niet hebt gestemd, komt den 38en trouw stemmen op den Heer Als ik zoo het gezang der vo gelen naga, acht ik het van groot belang dat in den Raad onzer ge meente iemand plaats neemt, die liet buileiigedeelte ('t West-ende) vertegenwoordigt. In de kom wonen reeds 4 leden, terwijl het oostelijk gedeelte wordt vertegenwoordigd door 2 leden. Om nu nog een lid te stemmen dat in het dorp woont en misschien nog wel een, dat de zienswijze van iemand, die om de immer aan den dag gelegde belangstelling het acht ste lid wordt genoemd, zal uitspre ken, achten wij het in het alge meen belang onzer gemeente en durven wij met gepaste vrijmoedig heid het lid aanbevelen, dat liet West-ende zeer goed zal vertegen woordigen, door het witte puntje in het onderste zwarte vakje zwart te maken. Vele onpartijdige Kiezers. Kiezers! Wilt gij een vrij en onafhanke lijk man kiezen, stemt dan op EENIGE KIEZERS. Versnipper uwe stemmen niet maar kiest eenparig den Heer We moeten nog eens gaan stemmen, en nu wordt liet a. s. Dins dag beslist wie lid van den raad zal zijn. Ongetwijfeld zullen d&n mder kiezers opkomen, want liet is eene herstemming, en velen denken dat geene verkiezing zonder herstemming kan afloopen, weshalve ze de eerste maal maar thuis blijven. Nu was dat jl. Dinsdag wel te denken, en men moge het denkbeeld om het tot een herstemming te laten aankomen, verkeerd achten, het feit der herstemming ligt er nu eenmaal, en liefst nog al tusschen drie personen. Van de 299 kiezers bleven er nog 73 thuis, waarvan denkelijk de meestrn wegens de drukke arbeid op het veld, De wet zegt wel dat de patroons hunne ondergeschikten vrij moeten geven als ze willen gaan stemmen, maar hoe gaat dat in den regel. De meesten weten liet niet, en als ze het weten, dan durven ze toch niet verletten, ja velen kunnen het moeilijk. Het ware te wenschen dat ieder landbouwer en werkgever uit eigen beweging zijn werkvolk met behoud van hun gelieele daggeld een paar nur verlot gaf om te gaan stemmen de staat geeft hem het kiesrecht en tegenover het algemeen belang zijn ze verplicht om hun stem uit te brengen. Tot het algemeen belang behoort ook dat van de arbeiders, welnu laat hen daarin dan ook een enkel woordje meespreken door hun stem biljet te gaan laten invullen. Wie zal men kiezen De burgers- en de arbeidersstand hebben al lang geklaagd, dat het tegenwoordig in Groede niet goed gaat. De familie- en haantjes-kwesties drukken zwaar op hen neer. Als we dat konden veranderen, dan zonden we het gaarne doen I" is meer malen gezegd. Gelegenheden om daarin veranderingen te brengen, komen niet veel voor. Toch is ze voorgekomen en zal zich a. s. Dinsdag herhalen. Gij, kiezers van Groede, van allerlei stand, wordt opgeroepen om uitspraak te doen wie als onze afgevaardigde in den raad zitting zal nemen. Gij, die nu altijd geklaagd, en altijd naar verbetering verlangd hebt, behoort iemand te stemmen, die in den raad niet eerst naar de oogen van deze of gene moet zien hoe hij zal stemmen, dan of hij zoo of zoo moet of mag spreken dan wel of hij moet zwijgen. Neen, want dan kunt ge evengoed een der poppen van uwe kinderen naar den raad sturen. In den gemeenteraad van Groede moeten mannen zitting hebben die durven, kunnen en willen zeggen de ingezetenen wenschen dit of dat en we moeten naar middelen omzien of we heil bevredigen kunnen. Kan dit niet, dan lioudt het op. Kan liet wel, dan doorgewerkt, en niet tegenwerken omdat het van deze of van die uitgaat. We moeten mannen hebben, die maar niet opkomen voor een krin getje van menschen, die hun vriendjes zijn, maar die opkomen voor het belang jn het algemeen. Onder de drie candidaten treff. n we zulke mannen aan. Indien ge weikelijk zoon man in den raad wilt brengen, raden we in uw belang aan, den heer ROGGEBAND te kiezen. Waren er twee plaatsen te vervullen, liet ware gemakkelijker. Nu er slechts den open is, komt het ons voor derst de heer Rogge band te moeten aanbevelen. Deze heeft getoond een eigpn oordeel te hebben en niet te vragen of iemand met zijn handelingen gediend is, maar te handelen uitsluitend in liet belang van het algemeen. Is dat niet veel waard Verdient zoo iemand geen vertrouwen Wei zeker iminers, want zelfs zeer achtenswaardige ingezetenen van de meest uiteenloopende richting hebben liern candidaat gesteld, als blijk van zijn onafhankelijkheid en geschiktheid. Kiezers, laat u door niets wêerhouden uw kiesplicht te vervullen, en gij, werkgevers laat uw ondergeschikten, hun plicht doen, door even naar het raadhuis te laten gaan. Indien ge overtuigd mocht zijn, dat de heer Roggeband in dit ge val de mail uwer keuze is, maak dan het laatste witte puntje goed zwart. Geen enkele hijvoeging mag op het biljet voorkomen, want dan is het van onwaarde. Denk daarom s. v. p. De stemming voor een lid van den raad te Groede, noodig door da vacature ontstaan door het overlijden van het bekwame lid De Roo, heett eene herstemming noodzakelijk gemaakt, waartoe we tegen a. s. Dinsdag worden opgeroepen. De herstemming loopt zooals u bekend is, over de heeren Risch, Rissebuw en Roggeband. Men kan niet zeggen dat het eene bepaalde partij-stemming is met een politieke kleur, immers we nemen aan dat alle drie de candidaten behooren tot de liberale partij. Alhoewel, vooral bij verkiezingen voor den Raad op het platteland familie- en armere kwesties de hoofdschotel van den strijd vormen, ach ter. we ons gelukkig dat de lieer Roggeband zich beschikbaar gesteld heelt als candidaat. Deze staat buiten de familiezaken, waarin anderen, soms op zoo on aangename wijze gewikkeld zijn, en hij staat tevens niet alleen buiten, maar zelfs boven persoonlijke kwesties. Deze beide zeer belangrijke punten zijn deels een gevolg vau de omstandigheid, dat hij uit den vreemde is, en dat is daarom een voordeel, dat hij op verschillende wijzen kan toonen, zooals hij al zoo vaak getoond heeft, recht door zee te gaan. Dat hij boven de personeels zaken staat is anderdeels een gevolg van zijn zelfstandig karakter, omdat hij de rechtvaardige beoordeeling van zijn kwesties hooger stelt dan de geveinsde, soms valsche, vriendschap te aanvaarden, ten einde daardoor een baantje te bemachtigen, waarin hij zich wèl moet schikken naar het persoonlijk belang, maar niet naar dat der gemeente. Menschen met zelfstandigheid hebben we noodig, ook die rechtvaar dig zijn, moeten onze mannen wezen. De veelzijdige kennis, die de lieer Roggeband zich door zijne vrije en gemakkelijke beweging heeft opgedaan, heeft hem een ruimen blik doen werpen in de verschillende omstandigheden van onze gemeente, en we durven gerust beweren, dat de heer Roggeband, dien men uit wan gunst, doch uit verkeerd begrepen inzicht, liever niet in den Raad zag, veel beter met de Groedsche toestanden op de hoogte is, dan menige geboren Groenaar. Dat niet allen er zoo over denken, is jl. Dinsdag bewezen en we hebben vertrouwen dat de lieer ROGGEBAND a. s. Dinsdag als ons' al ler vertegenwoordiger uit de stembus zal te voorschijn treden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3