voor Zeenwsdi-Vlaandeim Overwonnen. Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. Binnenland. \o. 516. WOEÜT§DAG 22 AUGUSTUS 1900. 9e Jaargang. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprils: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééil ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAV te Breskens. We zijn ons overzicht van de Chineesche kwestie in ons laatste nommer geëindigd inet de mede deel mgen, dat de ÏYansche en Rus sische consuls aan het konkelen geweest zijn met den onderkoning te Shangaï in zake de ontscheping van 300U man Engelsche troepen afkomstig van Hongkong, terwijl de veronderstelling werd uitgesproken, dat deze onderlinge naijver, de vreemde mogendheden met machte loosheid zal sluan in het Hemelsche Rijk. Voorts luidden de laatste berich ten van de gezanten zeer ongunstig. Zou men nu kunnen gelooven, dat toén reeds Peking was ontzet en de gezanten gered waren Zou men nu niet geneigd zijn te zeggen, dat de menschen nog har der draaien dan de wereld, en dat het komediespel buiten den Schouw burg het best gespeeld wordt En toch schijnt het waar te zijn, dat Peking is ingenomen, want verschillende consuls gewagen er van in hunne telegrammen aan hunne respectieve regeeringen. Aanvankelijk kunnen nog weinig bijzonderheden worden meegedeeld, doch ze zullen toch wel spoedig volgen. De regeerende Keizerin, Prins Tuan en het overige .gedeelte van het hof met de meerderheid van het legeren de Boksers hebben Peking den eersten dezer maand verlaten. 17. Wanneer ik u nu zeiileIvar, gij bemint, inij niet en mijne liefde is reed» in baar begin uitgedoofd wij koesteren dus geen ander dau vriendschappelijk gevoel voor el kander wij geven elkander, wal wij ontvangen, hel spel staat ge lijk laat ons daarom als vrienden een verbond sluiten, op wederzijdsch vertrouwen gegrond en met het gemeenschappelijk belang, den laat ste» mannelijke» vertegenwoordiger van de familie Ridderhjerta voor schande en armoede te bewaren wat zoudt gij dan autwoorden Dat het offer van uwen kant te groot zoude zijn gij Jzijt jong en het voorbijgaand gevoel, dat u aan mij gehecht heeft, waarborgt u niet voor eene andere liefde, ik Overigens blijven bijzonderheden ontbreken en moet men zich tevre- deu stellen mei de berichten dat de troepen der verbonden mogendhe den binnen Peking zijn. Dat de kwestie is opgelost, lijkt er niet naarintegendeel zullen nu eerst de moeilijkheden aanvangen, die zullen ontstaan door de onder handelingen inet de Chineesche re geering. Te Londen is nog een telegram ontvangen, waarbij gemeld wordt, dat een deel van Peking in brand staat, en dat er in de straten ge vochten wordt, terwijl de verbon denen de binnenstad omsingelen en beschieten, waar de laatste tegen stand geboden wordt. De deputatie der Boeren bren gen een bezoek aan het Russische Hof. Van hoogerhand is aan de bla den verboden over dit bezoek be schouwingen te leveren. De vorst van Montenegro heeft het feit herdacht, dat hij voor veer tig jaar den troon van Montenegro bekloui. Hij heeft bij die gelegen heid een eigenhandigen brief van den Tsaar van Rusland ontvangen, benevens de portretten der drie laatste Tsaajrs, in briljanten gevat. De moordenaar van koning Hum- bert, Bresci, weigert een verdediger te kiezen; de rechter zal er nu een aanwijzen. Echter hebben alle advocaten te zou verachtelijker zijn dan ik mij reeds gemaakt heb, wanneer ik eene jonge vrouw voor haar gcheele le ven aan mijne zijde verbond, wan neer zij mij niet beminde. Eenmaal zou uw hart kunnen ontwaken en de stem der liefde zich doen hoo- ren en dandan zoudt gij ge ketend zijn aan den inan, dien gij bemindet nog achtet. Neen, Alina, zulk een offer kan Ivar Ridderhjer ta nimmer aannemen. Een offer, neen, maar als ik u mijne hand schenk, dan zult gij toch niet weigeren Gij zegthet voorbijgaand gevoel, dat ik voor u koesterde, ja, het was voorbijgaand als liefde, maar het is onverander lijk als vriendschap. Mijn hart, Ivar, kan nimmer een ander man bemin nen. Als eene eerlijke vrouw zal ik altijd uwe trouwe vriendin zijn, onder voorbehoud, dal gij nimmer den eed verzaakt, dien gij gedaan hebt met betrekking tot haar, die gij bemint. En nu, Ivar, laat ons eindigen. Wij zijn beiden twee Milaan verzocht om niet tot ver dediger van Bresci te worden be noemd. Het proces tegen Bresci zal 29 Augustus beginnen. In verschillende Italiaansche plaat sen als Livorno, Varese, Acqui en Sazzara werden 30 anarchisten, waaronder een vrouw veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maan den tot verscheidene jaren, wijl zij in het openbaar de daad van Bres ci hadden toegejuicht. De zaken gaan in Zuid-Afrika weer niet onvoorspoedig voor de Boeren. Nu juist niet, omdat een bericht verspreid is, dat De Wet 4000 Engelschen krijgsgevangen gemaakt en 7 kanonnen genomen heeft, maar over 't algemeen hebben de En gelschen ontzaggelijk veel last van De Wet, die zoo wal de schrik der Britten is Want dat bericht van die ge vangenneming is natuurlijk niet al leen zeer overdreven, maar zelfs spreken andere telegrammen op goede gronden dit tegen. Trouwens zoo 4000 rooineks zou toch al te mooi zijn. 't Is weer al wel, dat de Engelschen Middelburg hebben moeten ontruimen, en waarbij ze heel wat verliezen leden. Ook moet Olivier bij Spitskop teil zuiden van Heilbron in den Vrijstaat tegen generaal Hunter met takken van het geslacht Ridderh jerta en te trotsch dan dat wij de geringste schaduw op dien naam zouden dulden. Ik wil niet, dat de laatste vertegenwoordiger daarvan de altijd verrachtelijke rol van een bankroetier zal spelen. Neem dus de hand aan, die ik u met een eerlijk hart geef en gij zult, hoop ik, nimmer redeu tot berouw heb ben voor mij zelve koester ik de zelfde hoop. Alma 1 riep Ivar uit, getrof fen door haar grootmoedig gedrag. Mag ik wel het geschenk aannemen, dat gij mij aanbiedt P Als gij het niet met eere kondel aannemen, dan zou Al ma Stern het u niet aanbieden. Nu, nu al het onware en valsche ver dwenen is, kunt gij het doen. Beloof mij slechts, bij uwe eer, nimmer mijne hoop te beschamen. Alma stak hein de hand toe. Ivar vatte die en antwoordde, terwijl hij eene knie ter aarde boog Op den dag, dat ik uw ver succes gestreden hebben, en wagen aldeelingrn Boeren zich weer tot dicht bij Pretoria, waar zij op een ballon met Engelschen hebben ge schoten, zoodat de ballon neerviel en de inzittenden gevangen werden genomen. De toestand wordt dus weer veel gunstiger voor de Boeren. Roberts wi! dezen nu op een andere manier bestrijdenhet .ge nadig" beleid, dat hij beweert tot nog toe in praktijk te hebben ge bracht, zal worden vervangen door een strenger regime. Alle Boeren in de door de En gelschen bezette districten moeten den eed van onzijdigheid afleggen, en wie dien eed schendt, wordt, in 't ergste geval, doodgeschoten, maar in elk geval gevangen gezet en tot •en boete veroordeeld. Een schrikbewind dus, dat inge voerd wordt in de republieken I Maar het is de vraag, of de Boeren daardoor niet inet nog meer verbittering en grooter doodsverach ting zullen strijden. Vrijdagmiddag brachten de Ko ninginnen een kort bezoek aan 't Paleis 't Loo, hetwelk hoofdzake - lijk gold het in oogenscliouw nemen van de restauratie der vestibule. De muurschilderingen indertijd aldaar aangebracht door den archi tect D&niel Marot, in stijl Lodewijk XIV, die het geheele paleis heeft trouwen schond, zou ik zonder ge voel vsn eer zijn en gij zoudt het recht hebben, mij als eeu lagen el lendeling te verachten. Gij zult uwe gelofte niet vergeten dat hoop ik ten minste. Sta op, Ivar, wij hebben nu den eersten knoop gelegd tot een on- verbreekbare vriendschap. Drie dagen later werd de verlo ving van Alma en Ivar gevierd. Magister Rehn keek bezorgd en bekommerd. Constance Stjernburg was betooverend schoon en lieftal lig. De donkere oogen schitterden van vuur en leven, terwijl zij (door hare geestige conversatie aller op merkzaamheid uitsluitend op haar persoon wist te vestigen. Alma's trekken werden kouder en stijver, naarmate Constance levendiger werd. Achter het schild van uvermoe- digen trots, waarmede Alina hare gevoelens trachtte te verbergen, bemerkte magister Rehn, dat een wezenlijk lijden verborgen was en achter Constance's belooverende

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1