Binnenland. Gemengd. kanonnen gelegerd. Nog wordt gemeld, dat de co lonne van kolonel Hoare, bij Elanda- rivier door de Boeren zou zijn ge nomen. Dat de Engelschen trachten deze tegenslag tot een minimum terug te brengen, is te begrijpen. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de opening der jacht op patrijzen is bepaald op Zaterdag den 1 Sep tember, en die op overig klein wild op Maandag 1 October a. s. BRESKE.VS, 17 Augustus 1(100. "Wij maken met genoegen mel ding dat aan de door den heer J. A. van de Sande-RoSENDAAL alhier gelabriceerde Lengtematen op de Wereldtentoonstelling te Parijs in groep 3 van de 15e klasse eene eervolle vermelding is toegekend. Groede. De lieer I. Lombaard, officier van administratie le klas aan boord van Hr. Ms „van Ga len" is met ingang van 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Zeeland". Bij Kon. besluit, is benoemd tot voorzitter van het Bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders „Hoofdplaat en Thomaes," de heer P. F. Thomaes te Hoofd plaat. Aardenburg, 1G Aug. In de heden gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad, werd aller eerst meegedeeld, eene kennisgeving van den heer Pompe te Delft, dat de voor rekening der gemeente ver pleegde krankzinnige E. J. Maas, in zooverre hersteld is, dat ze bin nen kort uit het gesticht zal kunnen worden ontslagen, terwijl de toestand van de in hetzelfde gesticht ver pleegde L. Wijffels van dien aard is, dat ze wel niet het gesticht zal kunnen verlaten als genezen, doch dat ze ontslagen zal kunnen wor - den onder beding van eenig toe zicht. Naar aanleiding van deze laatste mededeeling vond de raad het be ter te wachten tot ze geheel her steld was. Daarna kwam in behandeling de vaststelling van de gemeente-reke- Dat beloof ik u. Dank u. Gij hebt mij dus nooit bemind en zoudt nimmer mijne hand be geerd hebben, ingeval gij rijk waart geweest en ik arm Neen; want lang vóór ik u zag, beminde ik eene andere. Eu gij bemint haar nog Het is mij niet gelukt, uit mijn hart eene liefde te verdrijven, die met mij is op.egroeid. Maarzij is nu gehuwd en dus dood voor mijn hart. En gij zult, nu zij gehuwd is, nimmer tot haar ovrr uwe lief de spreken, nimmer trachten, haar te naderen. Neen, op mijne eer, nimmer. Ik ben niet laag genoeg, andereu te willen verleiden, hunne plichten te vergelen, zelfs al vat ik de mij nen verkeerd op. Ik dank u. Alma ondersteunde het hoofd met de hand en bleef eene poos in stil gepeins. (Wordt vervolgd.) ning over 1899, doch eerst werden enkele aanslagen in de hondenbe lasting tot een totaal bedrag van ƒ5.50 oninbaar verklaard. De rekening, tol geene discus- siën of aanmerkingen aanleiding gevende, werd voorloopig vastge steld in ontvang op ƒ16535.775 en in uitgaaf op ƒ16009.855, al- zoo sluitende tnet een batig saldo van ƒ525.99. Die van het Burger Weeshuis werd eveneens met alg. stemmen goedgekeurd met een goed slot van ƒ1769.685 Van Regenten van het Burger- Gasthuis was ingekomen een mis sive houdende verzoek tot goed keuring van enkele wijzigingen in hunne begrooting van 1900. De voorzitter gaf van de nood zakelijkheid van dien adininislra- tieven maatregel een breedvoerige toelichting, hierop neerkomende, dat een huis was verkocht, éen was aangekocht, alsmede eene inschrij ving op het Grootboek der N. W. schuld, terwijl de kosten van den aanbouw van een ijskelder voor memorie uitgetrokken zijnde, thans door de openbare aanbesteding be kend zijn. Tot afdoening dezer zaken is op de desbetreffende posten geen geld beschikbaar, weshalve is eene wij ziging op de begrooting noodig. Den lieer De Glopper viel een en ander wat onverwachts op zijn dakalvorens zich daarover te kunnen uitspreken, wenschte hij aanhouding van eene beslissing tot eene volgende vergadering. De voorzitter vond dit niet wen- schelijk met het oog op de afdoe ning van zaken, zooals hij had voorgesteld. Bovendien is aan de zaken, die tot deze begrooting-wijziging aan leiding geven niets te veranderen, want deze is niet aan de goedkeu - ring van den raad onderworpen. Voorts zijn de eouvocafie-brieljes voor deze vergadering zóó tijdig verzonden, dat er alle gelegenheid was om de stukken die op deze vergadering betrekking hebben, te komen inzien. Tegen het nemen van eene guns tige beslissing omtrent de wijziging ten bthueve van den ijskelder, was de heer De Glopper niet, maar het overige eischt nader onderzoek. De voorzitter had geen overwe gend bezwaar om het voorstel in tweeën te splitsen, doch wilde eerst uitgemaakt zien of de raad voor directe behandeling is of niet. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten tot aanhouding. De lieeren Reepmaker, De Bruij- ne en Wijffels verklaarden zich er tegen de overigen vóór. De voorzitter deelde mede, dat, naar aanleiding van de gevallen beslissing en in verband met de wenschelijkheid om de administratie van het Gasthuis niet in moeilijk heden le brengen, eene spoedei- schende vergadering zal belegd wor den tegen a. s. Zaterdag. Goedgevonden werd een lantaarn te plaatsen bij Buijsse op den hoek van de Katholieke begraafplaats indien blijken mocht dat hier of daar nog een lantaarn kon geplaatst worden, zou dat in overweging ge nomen worden. De heer Eekhoul wees nog op den donkeren hoek van de inarkt. Aangeboden werd de gemeente- begrooting voor 1901. Als leden van het college van zetters voor 's rijks dir. belastingen zijn aan de beurt van aftreding de heeren J. L. Cransberg en J. J. Eekhout. Voor de vacaf ure-Cransberg wer den uitgebracht 3 st. op J. A. Boogaard Sr., 3 op .1L. Crans berg en 1 op J. A. Boogaard. Aangezien de laatste stem niet voldoende was aangeduid, en er meerdere personen van dien naam in de gemeente woonachtig zijn. werd dit brielje ongeldig verklaard en geene volstrekte meerderheid bekomen zijnde, werd tot eene nieu we vrije stemming overgegaan. Alsnu werd als le candidaat gekozen J. A. Boogaard Sr. met 4 stemmen, tegen 3 op J. L. Craus- berg, en als 2c candidaat P. Oinon met 4 st., tegen 2 op J. L. Crans berg en 1 op J. A. Trapman. In de vacature-Eekhoiit werd als le candidaat gekozen de aftreden de niet 7 stemmen, en als 2e can didaat M. Beun met 4 st., tegen 1 op M. Zonnevijlle-de Muijnck, 1 op J. L. Cransberg en 1 op J. A. Trapman. Niets meer te behandelen zijnde, werd de zitting gesloten. De Belgische kikkervangers, die in vroegere jaren alleen in het voorjaar Zeeuwsch-Vlaanderen be zochten, zijn thans voor de tweede maal in dit jaar bezig daar hun bedrijf uit te oefenen. Nog steeds dreigt, zooals men wee», in Europa, de gevreesde pest ziekte zich te verspreiden en doet men allerwegen moeite om aan die kwaal paal en perk te stellen. Nadat uitgemaakt is, dat ratten zeer werkzame verspreiders der pest zijn, tracht men natuurlijk die die ren te dooden. 't Lastigst is zeker wel met goed gevolg de ratten te bestrijden, die leven in riolen. In het belang dezer zaak is door de Prefecture de police" te Parijs aan het instituut Pasteur opgedra gen om proeven met. microben, die bij de ratten een besmettelijke ziek te kunnen veroorzaken, te doen. Verschillende proeven zijn door Danysz gedaan en deze heeft nu daarvan verslag uitgebracht. In het hospitaal //Beaujon" heeft men culturen van voor ratten scha delijke microben verspreid in de zalen, waar de ratten zich - nog al eens vertoonden, en evenzoo in die rioolbuizen, die men door middel van metaalgaas van het verdere rioolnet afsloot. Na 15 dagen waren de ratten verdwenen, behalve in één rioolbuis, die blijkbaar niet goed afgesloten waren en waar rat ten van huiten at in konden komen. Hier heeft men opnieuw micro ben veisprrid. In de //Inprimerie Nationale'" heelt men eveneens gewerkt op een oppervlakte van 10.000 vierkante meters, en wel vooral op de tweede verdieping van het gebouw, waar de rattenplaag het ergst woedde. Na 10 dagen was een epidemi sche ziekte onder de ratten uitge broken, en het schijnt, dat daardoor al de ratten zijn gestorven. Steeds werkende met hetzelldc middel, een cultuur van een be paalde bacil, heelt men een gedeel te van het rioolnet van de Place de l'Alma lang 150 meters, breed 3 meters, aan alle kanten afgeslo ten en daarna daarin 200 ratten gejaagd. Na een maand waren alle knaagdieren gedood, behalve 10, welken het gelukt was te ontsnap pen. De microbenculturen waren gebracht op brood en op koren cn beide werden door de ratten gaarne verslonden. Uit het resultaat der proeven blijkt, dat men vrij ge makkelijk een besmettelijke ziekte onder de ratten teweeg kan bren gen en dus die dieren op groote schaal kan vernietigen. De vorige week heeft te Tho- len een zeer droevig ongeluk plaats gehad. Het tienjarig zoontje van den heer J. van Dijk had de on voorzichtigheid te dicht bij een inti vlas geladen wagen te loopen. Hij struikelde en viel voor het achterwiel, dat hem het hoofd ver brijzelde, zoodat het kind direct een lijk was. - Te Rijswijk is Maandagmor gen de vijitienjarige v. M. bij het water pulten voorover in den put gevallen en gestikt. Te Vin kei bij 's Hertogen- bosch is Dinsdag de hofstede van den landbouwer J. van SchijndeJ, totaal afgebrand. N ets kon gered worden. Bijna de geheele oogst is in vlammen opgegaan. Terwijl Zaterdag- en Zondag avond de kermisvreugde te Haar lem in vollen gang was, hebben er inbrekers hun slag geslagen. Zaterdagavond deden zij dit ten huize van eene juffrouw in de Dub bele buurt. De juffrouw was naar het feest van de «Jongelingsveree- niging, en de inbrekers namen van haar 8 gulden mede. Zondagavond was de buit grooter. Eerst kwam toen de kruidenier Ale wijn, aan den Heerensingrl, tot. de ontdekking dat hem, tijdens hij op de kermis was, uit een gesloten kast ƒ300 waren ontvreemd, en Maandagochtend bemerkte de vracht rijder van Houten, in de Spaarn- wouderstraat, dat uit een gesloten lessenaar, die rnet. een grootèn bei tel was opengebroken, ƒ150 waren verdwenen.' Zaterdag en Zondag waren in 't hippodrome z. g. gedienstige hee ren, die de dames behulpzaam wa ren bij het te paard stijgen, doch die dit steeds zóó deden dat bij dat opstijgen de porlemonnaie der da me uit den achterzak in het zand viel. Dadelijk werd zij dan daaron der geduwd. Gelukkig werd de truc spoedig bemerkt, en werd een der gedien stige geesten dadelijk ingerekend. Voor het overige, is alles vrij goed afgeloopen. De politic liet inenschen loopen met borden waarop stond #Past op de zakkenrollers", en die menschcn posteerden zich op de- drukste punten. En zoodoende behoort de kermis ook weer tot het verleden. Te Lente bij Dalisen is de vorige week, tijdens het melken, de dienstmeid van den landbouwer W. Dekker door den bliksem getrof fen en gedood. Ook de koe, die zij molk, onderging een zelfde lot. Dezer dagen overleed te Hein- kenszand op 79jarigen oudervlom een arbeider, die van zijn elfde jaar al, dus 68 jaren lang, op dezcltde hotstede werkzaam is geweest, on der dezellde firma. Woensdag is te Schevenin- gen ontvangen het telegraphisch 1 bericht uit Lowestoft, dat het vaartuig, hetwelk door een Engel- sche smak onderste boven is gezien op 4 dezer, is de Scheveningsche bom 282, reeders G. en N. Jol, schipper W. Dijkhuizen. De opvarenden zijn vermoedelijk alleu omgekomen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2