Binnenland. Gemengd. Engelsche officieren binnen te drin gen, welke zorgvuldig inei een teeken waren voorzien, de officieren te dooden en ondertusschen aan allen, die met de Boeren sympa thiseerden, mededeeling te doen van het complot. De samenzweerders hoopten, dat zich dan eenige honderden by hen zouden voegen. Verscheidene samenzweerders wa ren aangewezen om zich meester te maken van Roberts en met hem zoo gauw mogelijk te vluchten naar het naaste commando der Boeren, waarvoor dan ook versche paarden werden gereed gehouden buiten de stad. Ieder der deelnemers in het com plot had den eed van onzijdigheid afgelegd, onder welke zij volledige vrijheid genoten. De overheid ont dekte eerst de samenzwering op het laatste oogenblik. De verontwaardiging in het En gelsche leger is zeer groot, men meent dat de zachtheid, waarmee de Boeren behandeld worden, hen aanmoedigt tot het smeden van complotten. Intusschen wordt van lord Ro berts aangaande deze samenzweering niets vernomen. Is dat niet vreemd? Zou dat niet den schijn verwekken dat het geheele bericht verzonnen is en enkel in de wereld is gestuurd om eenige sensatie te verwekken, ten einde het idéé te doen verwek ken dat de Boeren werkelijk in den aard van minder allooi zouden zijn, dan ze zich voordoen. Als dat zoo mocht wezen, dan kan het hen tot troost strekken, dat ze zulke minne streken van de Engelschen in de negen maanden dat ze er mee doende zijn, hebben geleerd. BRESKEXS, 11 Augustus 1900. Blijkens achterstaande kennisge ving van hel Bestuur der muziek vereniging l'11 het VolkVoor het Volk" zal aanstaande Zondag avond de inwijding plaats hebben van het door den heer J. G. Ger ritsen, beschermheer dier vereeui- ging, te schenken vaandel. Uit den aard der zaak zal deze inwijding met eenig ceremonieel gepaard gaan, en belooft deze avond, moed niet bezat, afstand te doen van de weelde, waaraan hij gewoon was. Hij was te ijdel, om een hui selijk en gelukkig leven aan de zijde eener vrouw die hij bemiude, te verkiezen boven een onbeduidend leven in overvloed zonder haar. l)it was lafhartig, maar nog niet alles. Hij zou zelfs een zedelqk lage daad begaan, door namelijk liefde te huichelen voor de eerst genoemde vrouw, die zonder schoon heid en zonder ervaring was. Hare onbekendheid met de boos heid der wereld zou haar tot eene gemakkelijke prooi maken. Onder het mom der liefde begeerde de jonge tuan hare hand, om daardoor in het bezit van haar goud te ko men. Zeg mij, Ivar, handelde hij gelijk het een edelman betaamt Ivar was herhaaldelijk van kleur veranderd en bij deze laatste vraag stond hij dadelijk op; maar Alma strekte de hand uit, als om hem tegen te houden, terwijl zij zeide Bigt zitten, ik heb nog niet geëindigd. iWordt vervolgd.) indien het weder daartoe mêewerkt, wel eenige drukte. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur om na afloop van het con cert, dal tegelijkertijd op het Markt plein zal gegeven worden, een mu zikale omwandeling door de ge meente te maken, ten einde een ieder de gelegenheid open te stel len het vaandel dat er heel aardig moet uitzien, te kunnen bezichti- gen. De Ned. Staatscourant bevat de Statuien van de Schietvereeni- ging als atdeeling van Volksweer baarheid te Breskens. Tengevolge van den dikken mist is hedennacht aan de Nieuwe Sluis ter hoogte van de Directie- keet een stoomboot geladen met ijzererts en besttmd voor Temeu- zen aan den grond gevaren. Met een tweetal sleepbooten zal men trachten de boot, die overigens niet gevaarlijk zit, vlot te krijgen. Hoofdplaat. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad in de plaats van den heer J. W. de Zwart, wegens zijn verlrek naar Zuidzande is bepaald op Dinsdag 4 September, en de stemming op Donderdag 13 en de herstemming zoo noodig, op Donderdag 20 Sept. a. s. De opengevallen plaats van den heer Temmerman wordt eerst later vervuld. Oostburg. Door het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gein. alhier is benoemd tot secretaris- ontvanger dier gemeente op eene jaarwedde van 150.de heer P. G. lui mink notaris alhier. De vacature was ontstaan door het overlijden van den heer J. C. van Casteel. Oostburg. Mej. S. M. M. van Ham, onderwijzeres te Kitthein is geslaagd voor de acte Franseh (I. o.) Oostburg. Tijdens de afwezig heid der ouders die veldarbeid verrichtten, ontstond Zaterdagmor gen, brand in de woning van den werkman Tanghe, terwijl drie kin deren alleen thuis waren. De brand nam spoedig zoodanig in omvang toe, dal weinig meer te redden was, doch wat ongelukkiger is, van dene der kleinen vond men niets dun een verkoold lijkje, terwijl een ander bijna verstikt was in de rook. Ook later is dit kind overleden. Xieuwvliet. Door den heer J. Zonnevijlle is wegens ouderdom en door den heer D. Luteijn wegens vertrek naar elders, ontslag geno men als lid van den raad dezer gemeente. Hoofdplaat. Op initiatief van den burgemeester worden, aanvan kelijk met zeer veel succes, pogin gen in hel werk gesteld tot het oprichten van een ionds tot uit— keering van gelden aan werklieden bij ziekte. De medewerking onder de ge goede stand is van dien aard, dat men kan zeggen, dat de totstand koming nu reeds verzekerd is. Immers er is voor een niet on belangrijk bedrag geteekend om te geraken tot een grondkapilaallje, terwijl zeer velen hun fiuancieelen steun gaven in den vorm van een jaarlijksche bijdrage. Sluis. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Heille is uit de vermelde voordracht benoemd mej. M. Lako te Schoondijke. Sint Kruis, 10 Aug. Ten over staan van notaris De Graaff had hedeD ten verzoeke van den heer A. Buijck alhier de herveiling plaats van diens windkoreiiraolen, waarvan kooper werd de heer Iz. Luteijn Adrz. te Schoondijke voor /"3.380. Zondagavond is te Nieuw- en St. Joosland brand ontstaan in de wagenmakerij van S. Broersc. Deze brand nam spoedig in omvang toe, zoodat ook het logement van H. Baurdoux werd aangetast dat wel dra geheel in ascli lag, en waaruit de bewoners enkel eenige onmisba re en geldswaardige zaken konden redden. Aangezien aan brandstichting wordt gedacht, heeft de justitie uit Middelburg een onderzoek ter plaat se ingesteld. Vlissillgen. Tot hoofd der te openen openbare school F. alhier, is benoemd de heer J. de Boer, onderwijzer alhier, met 7 van de 13 stemmen. Op den heer H. Hoestra, hoofd der openbare school te Biervliet, waren 6 stemmen uitgebracht. Te Ter Neuzen is eene werk staking onder de bootwerkers uit gebroken Het dreigend aanzien, dat de beweging aanvankelijk had, is_door een uitgebreide en uit de omlig gende gemeenten gerequireerde po litie macht, tamelijk wel onder drukt. Fr hadden een drietal arrestati- ën plaats. Aan het Fransche dep. van mari ne is Zondagnacht bericht ontvan - gen, dat de torpedojager //Framée" die sinds koit deel uitmaakt van het eskader, gisteien ter hoogte van kaap St. Vincent is gezonken teu gevolge van een aanvaring met de Brennes. Slechts een deel der bemanning is gered. Gisteren had een botsing plaats lusschen twee treinen, op de brug Salario (aan de spoorweglijn naar Aucona, ten N. O. van Rouie.) Reeds zijn tot nog toe zes lijken teruggevonden. Groot-Vorst Peter van Rusland, en zijn gemalin, die zich in den trein bevonden, zijn er ongedeerd afgekomen. Tegenwoordig deserteeren tal van personen uit Duitschland naar Winschoten, om van den krijgs dienst vrij te zijn. 't Gelukt na tuurlijk niet allen, om ongemerkt over de grenzen te komen. Zoo werd nog deze week te Irn- hove een deserteur aangehouden en geboeid terug gevoerd. Pas was d6 gendarme met hem op weg, of hij begon vreeselijk te klagen over de boeien. De gendarme maakte ze los en nauwelijks had de gearresteerde zijn handen vrij, of hij bracht den gendarme met een scherp mes een doodelijke wonde toe, tengevolge waarvan deze kort erop overleed. De deserteur vluchtte, doch werd aangehouden en geboeid naar Au- ricb gebracht. Een waterwandelaar. Een zeld zaam schouwspel booa zich dezer dagen aan de personen aan, welke aan den oever van den Rijn te Keulen vertoefden, want een wan delend persoon was op de rivier te zien. Als waterlooper kwam van den Boven-Rijn kapitein Grosmann af komstig uit de Ptalz, en passeerde op den Rijn Keulen. In een licht kostuum gekleed, bewoog zich de heer Grossmann in zijne buisvormige anderhalve meter lange schoenen met de zekerheid en de snelheid van eeu schaatsenrijder stroomafwaarts, in de eene hand eene lichte roeispaan houdende, welke diende om hem bij eventueele stroomingen in evenwicht te doen blijven. Tusschen de beide bruggen stak de sportsman heel kalm eene sigaar aan en wenkte dc talrijke toeschou wers met den zakdoek. Mülhelm aan den Rijn was het naaste doel van zijne zeldzame wan deling. Een onbetaalbare appelboom staat op het erf van een rijken landbouwer van den staat Connec ticut in de Vereenigde Staten. Deze boom heeft een staiu, die een voet boven den grond 4 meter 20 in omtrek meet, en is 18.50 meter hoog, terwijl er takken zijn, die een omtrek hebben van 2 me - ter. De totale oppervlakte van den grond, welke door dezen boom wordt bedekt is 90 vierkante me ters. In 1897 leverde deze boom 1955 kilo appelen, in het daarop volgend jaar 2000 kilo's en de laatste oogst was niet minder dan 2530 kilo prachtige appelen. De gelukkige eigenaar trekt al leen van dezen appelboom per jaar bijna ƒ250 inkomsten. Aan 't station Hordorf bij Oschersleben, in Duitschland, had een vreeselijk ongeluk plaats. De vrijwilliger Denter van Span- dau en de 18jarige dochter vaneen zeepfabrikant in Oschersleben gin gen met den trein van Hordorf. Uit onvoorzichtigheid openden zij eigenmachtig de deur van de cou pé en wel aan den kant die niet voor 't uitstappen bestemd is. Vóór iemand het verhinderen kon, waren beiden uil de coupé en werden door de op hetzelfde oogen blik het station Hordorf binnen- stoomende sneltrein van Halber- stadt gegrepen. Het meisje werd verpletterd de jonge man kreeg een slag tegen den linkerkant van 't hoold, waar aan hij onmiddellijk overleed. Een zeker zeer zeldzaam voor val is in Italië gebeurd. Twee jon gelui, die verloofd waren, hadden ruzie gekregen, de bruid Irma Gaudenzi beschuldigde den jongen man Cavalli haar ontrouw te zijn geweest. Deze werd daarover zoo boos, dat hij een dolk te voorschijn haalde Irma had ook dadelijk een dolk te pakken en nu viel men elkaar aan, zoodat na eenige minu ten beiden stervend op den grond lagen. Aan boord van het stoomschip ,/Montlort", van Liverpool naar Montreal met duizend landverhui zers, ontstond oproer onder de passagiers, dewijl er geen visch werd opgedischt. Zij wierpen het vleesch overboord, dreigden met messen, braken de bergplaatsen van het proviand open en wierpen het spek en andere zaken, waar zij tegen waren, overboord en gedroe gen zich aan dek alsof zij baas aan boord waren. Men kon niet met hen redenee ren, wijl zij geen Engelsch verston den. Door het wegnemen van de ladders, het sluiten van alle deuren en op wacht zetten van gewapende

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2