Binnenland. Gemengd. had het diepste respect voor dezj nobele mannen. Da geest onder de Ëngelsche soldaten was nog veel slechter dan de £uropeescbe bladen vermelden. Te Pretoria zijn nog met toe stemming der Ëngelsche regeering enkele Hollantlsche ambtenaren achtergebleven om de belangen van de Z. A. S. M. te behartigen. Of zij daar echter zouden kun nen blijven, kon volgens een der terugkeerende hoofdambtenaren nog niet met zekerheid gezegd worden. Met een extratreiu vertrokken de meeste ambtenaren van Vlissingon naar hunne verschillende plaatsen van besteraming. De „Hawarden Castle" is de laatste bout met terugkeerende ambtenaren. Deze wordt tusschen 15 en 20 Augustus te Vlissingen verwacht. Onder de passagiers bevoud zich mede J. Schijve van Nieuwvliel. en verloren zelve 3 dooden en veischeidene gewonden. Commandant Olivier, die tusschen de heuvelen van Bethlehem ontkwam met ongeveer 1500 uiati, gaat niet mee met het aanbod van Prinsloo om de geheele krijgsmacht over te geven. Hij verklaarde, dat hij van plan was, den oorlog voort te zet ten en bezette een stelling tusschen Harrismith en den weg naar New Market, terwijl Rundie hem achter- volgt. In het kamp van generaal Hunter zijn nu 2500 Boeren, in dat van Hamilton 1500 met negen kanonnen er waren ongeveer 5000 ingesloten in den beginnen. Zij, die door de Engelsche troepen heenslopen, zen den nu hun voorwaarden, waarop zjj zich willen overgeven. Er was een onmetelijke hoeveel heid vee in de laagers, de wegen zijn overdekt met wagens, twintig mijlen ver. De zeventien gevangen, die Jan Hamilton den 2den Augustus maak te, verklaren, dat alleen uitzetbare kogels onder hunne commando's worden uitgedeeld. De wonden der Engelschen zijn dientengevolge van zeer ernstigen aard. Roberts zoud zijn beklag daarover aan Botha. Vrijdag heelt op het Pampus het gedeelte der -Zuiderzee dat even ten noorden van Muiden is gelegen, de revue plaats gehad van de visschersvloot uit de aan Zui derzee gelegen plaatsen. H. M. de Koningin en H. D. moeder hadden zich bereid ver klaard die revue te komen bijwo- wonen, en niet zoodra was dit bekend of eene algemeene vreugde maakte zich meester van de bewo ners der visschersdorpen en niet het minste van hen, wien dit vors telijk bezoek gold en die er met recht trolsch op konden zijn dat H. M. belang stelde in hunne nijverheid. Ruim 1600 visschers hadden hunne schepen bijeengebracht en de hun aangewezen plaats ingeno men op het afgebakend watervlak van het Pampus. In 12 lange rijen lag de vloot opgesteld toen H.H. M.M. met het stoomschip „Buijskens" arriveerden. Het leverde een prachtige aan- heid en besef van zijne plaats als meusch in het leven. Zijne opvoe ding heeft hem oppervlakkig, on bestendig en loszinnig gemaakt. Met betere gewoonten van der jeugd af aan zou hij een degelijk man geworden zijn maar nu, Alma, zijn zijne gebreken in hebbelijkheden overgegaan en hoop daarom niet, hem die te kunnen ontnemen. Ik hoop op ni 'Is. Het eenige, wat ik zou kunnen wenschen, is, hem nuttig te wezen. En daardoor u zelve op te offeren. Die opoffering zou niet bij zonder groot zijn, dunkt mij. De gravin stond op. Nu ga ik eon rijloertje doenwilt gij mij vergezellen f De frissche lucht en de beweging zullen rag bevrijden van het gevoel van zwaarmoedig heid, dat op mijne ziel drukt, en dat ik niet voeden wil. Het gezel schap van mijn edelen en geachten leermeester Zou mij daarom hoogst aangenaam zjjn. (Wordt vervolgd.) blik dat maslenbosch in geregelde orde wachtend op de komst der Vorstinnen, die, zoodra ze nabij kwamen met de Nederlandsche vlag begroet werden De Koninginnen brachten ook een bezoek aan een vijftal botters, bestemd voor de bot-, haring-, de ansjovis-, de aal- en garnalen-, en de mossel- en alikruikenvisscherij bestemd. H.H. M.M. bezichtigden alles met de meeste belangstelling en deden o. a. vragen over de ver diensten die de visscherij oplevert en over het huiselijk leven der visschers. De Koningin ging zelfs in het slaapvertrek en iiet zich vertellen hoe in deze beperkte ruimte het slapen weid ingericht. Is het wonder dat de visschers er trotsch op waren in hun eenvoud te kunnen vertellen van hun leven op de zee en dat aan de Konin ginnen, van wie men denken zou, dat zij zich inet de visschers aller minst zou gelegen laten liggen Het deed hen goed, te zien dat hun antwoorden en mededeelingen de belangstelling in hun bedrijf gaande maakten. Het indrukwekkende oogenblik der revue was dal, waarop de ka nonschoten van Pampus aankondig den dat het moment aangebroken was, waarop de visschers hun zei len moesten halen en het schip gelegenheid geven zich voort te bewegen. Fluks bolden de zeilen zich en in een korte spanne lijds wiegden de schepen op het ruime sop en doorkliefden de wit gekuifde golven met een heerlijke snelheid. Dat er geen ongelukken gebeurd zijn, is te danken aan de groote activiteit en prachtige zeemanskunst der bestuurders dezer schepen. Handig werd er gemanoeuvreerd en spoedig waren de schepen op de wijde watervlakte ver genoeg van elkaar af, dat er aan aanvaring met meer te denken viel. Het was een schouwspel om nooit te vergeten. Tegen vijf uur verlieten de Vor stinnen de Buyskes en werden naar Muiden geroeid, alwaar de bevol king haar een allerhartelijkste ovatie bracht. Bouquetlen werden bij aau- komst aangeboden. De schoolkinderen zongen liedjes en tusschen hen door rijdend be gaven de Koningiuneu zich naar het aloude Muiderslot, alwaar zij door deu slotvoogd, de heer Tau- nay ontvangen werden. Dat deze revue zoo bijzonder goed geslaagd is, moet natuurlijk in de eerste plaals toegeschreven worden aan de visschers, die er aan hebben deelgenomen doch niet vergeten mag worden het organi- seerend talent der heeren Calkoen en Kolff, die geen moeite gespaard hebben om alles goed van stapel te doen loopen. BKKSKEYS, 7 Augustus 11)00. Aan hen, die de Stuiverszeep gebruiken en deel gehad hebben in de groote 6e premieverdeeliug van de naamlooze Vennootschap „Ver- eenigde Zeepfabrieken" te Rotterdam, zij bericht dat de uitslag daarvan ten onzen bureele ter inzage ligt. Oostburg. De indertijd aange kondigde lezing door den heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, van wege de afd. Oostburg van den Bond van Nederl. Onder wijzers, zal plaats hebben op Zon dag 9 September a. s. We nemen de vrijheid de aan dacht van het Bestuur dier afdee- ling te wijzen op het ongunstige tijdstip in verband met de tentoon stelling van ooft- eu tuinbouw en het festival te Schoondijke te hou den. Biervliet. Ds. J. J. Homburg heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Qem. te Sint Annaland. («roede. De heer A. van de Sande heeft met gunstig gevolg het eind-examen aan de Rijks-Vee artsenijschool te Utrecht afgelegd. Vieuwvliet. De heer P. de Groote, onderwijzer te Middelburg, slaagde te Arnhem voor de hoofd akte. Sluis. De heer L J. Piree, on derwijzer te Stolwijk, slaagde te 's Gravenhage voor de hoofdakte. Sluis. Ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openb. school te Heille, zijn op de voordracht geplaatst de dames M. E. Lako te Schoondijke, E. J. Weisfeit te Aar denburg cn B. J. Clarisse te Nicuw- vliet. De Koning van België bracht Zondagmorgen een bezoek aan Vlis singen en heeft met het rijtuig van het Hotel „Zeeland" een rijtoer door Walcheren gemaakt. Met zijn stoomjacht „Alberta" verliet hij te half drie Vlissingen weer. Vrijdagmorgen te 7 uur is de „German" in de nieuwe haven aan de ponton van de Maatschappij „Zeelaud" te Vlissingen vastge- meerd. Op de ponion waren o. a. tegenwoordig de heeren van deu Wall Bake en Middelberg, direc teuren van de Z. A S. M. Aan boord waren ongeveer 650 passagiers, vrouwen en kinderen inbegrepen. Over 't algemeen zagen de meesten er zeer goed uit en was hun niet aan te zien dat zij een lange reis achter den rug hadden. Ook deze passagiers klaag den weer algemeen over eten en slaapgelegenheden aan boord. Daarentegen werd over de be handeling van de equipage groote tevredenheid betuigd. De comman dant van de „German", met name Silvester, hoorde steeds alle. klach ten aan en bracht zooveel mogelijk verbetering in rechtmatige grieven. Alle passagiers werden als derde klasse vervoerd, doch enkelen be taalden 26 pond bij en konden dan eerste klasse reizen. Aan boord zijn twee kindereu gestorven. Verschillende geloofwaardige per sonen op de „German", ineest personen in hoogete betrekkingen bij den spoorweg, verklaarden dat de tocht van Pretoria naar East London, welke vier lange dagen en nachten duurde, in open wagens geschiedde. Een veewagen bevatte 13 mannen en 3 dames en door wat stroo werd het verbljjf in dien wagen zooveel mogelijk veraangenaamd trouwens de geheele reis kwam 't vervoer geheel overeen met het lot van gevangenen. Enkele personen die aan het front geweest waren, werd gevraagd wat hun meening was omtrent den afloop van den oorlog. Tot hun leedwezen moesten zij verklaren dat zij daaromtrent geen gunstige verwachtingen koesterden. Een persoon die de generaals Botha en De Wet persoonlijk kende, IJzendijke, 3 Aug. Toen heden- morgen de knecht, werkzaam in de i boterfabriek alhier, aankwam vond i hij zijn patroon, de heer Ph. F. Temmerman, die even te voren zich derwaarts had begeveu, levenloos aan de machine liggen. Eene plotselinge ongesteldheid schijnt aan het leven van den al gemeen geachten man een einde te hebben gemaakt. i Te Duinkerken zijn twee i meisjes uit Rijsel die bij den ster- ken vloed van Woensdagochtend jl. zich in zee hadden begeven om i een bad te nemen, door den sier- ken stroom meegesleurd en ver dronken. 1 r i TeAergeefs waren de pogingen, i die terstond in het werk werden gesteld om ze te bereiken en te redden. In den namiddag spoelden de i lijken aan' Vrijdagavond heeft te Rijs- wijk de tuindersknecht G. Bakke- nes het ongeluk gehad zich met zijn geweer, dat hij uit een greppel haalde om musschen te schieten, doodelijk te treffen. Vrijdagnacht is bij Tilburg een strooper, die zich verzette, door een Rijksveldwachter levensgevaar lijk neergeschoten. t Een arbeider, die de vorige week een overweg tusschen Eind hoven en Neespelt nog wilde pas- seeren, toen een trein in aanlucht was, werd door de machine gegre- j pen, zoodat hem een been werd afgereden. Eenige oogenblikken later snerf hij. Te Angeren (gem. Bemtnel) is de werkman H. Peters, op de steenfabriek van den heer Terwindl, door een paard zoodanig op het j onderlijl getrapt, dat bij aan de gevolgen is overleden. i Door een slechte constructie 1 van een heistelling etortte Vrijdag- 1 middag op 's Gravendjjkwal te i Rotteidam het gevaarte ooi. Een i veertigjarig werkman, Mutgeert, en diens zeventienjarige zoon werden onder de vallende heipalen bedol ven. l)e zoon werd verpletterd en de rader zwaar gekwetst, hij had ribben en armen gebroken. De an- i dere werklieden ontkwamen. De justitie legde beslag op en- y 1 kele der voorste stellingpalen, i

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2