Binnenland. Gemengd. personen, een jongman en een dame Tan lichte zeden, gearresteerd. In de gehouden tweede zitting der Synode van de Ned. Herv. Kerk, werd door den heer Breunese een voorstel ingediend, tot aanvul ling van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, ter voorkoming dat de aanneming van lidmaten athaukelijk is van het betalen van de bijdrage aan de Generale Kas (het zoogenaamde verplichte kwartje.) Uoor de heeren Chavannes en Gooszen werd voorgesteld om van het reglement te doen vervallen de bepaling d. van art. 4, strekkende tot toekenning van toelagen uit deze kas voor andere kerkelijke doeleinden, aan de ouder sub a, b en c bedoelde kerkgebouwen, pas- toriën enz., traktementen en even- tnëele pensioenen van predikanten en emeriti, en die voor weduwen en weezen van predikanten ter beoor deeling van de Synode. Door den Algemeencn Penning meester werd nog medegedeeld, dat hij voor de Generale Kas ontvangen had ƒ20.393.845 terwijl voor dat doel nog te goed was ƒ8685.945, zoodat in het geheel was bij elkaar gebracht ƒ29.079 79. Later zal beslist worden wat met deze gelden zal gedaan worden. BRESKE.VS, 3 Augustus 1900. De Burgemeester dezer gemeente verzocht ons te melden, dat ten behoeve van het meisje van J. Yerduijn Iz. bij den beer de Bui- sonju tot nu toe is ingekomen de som van ƒ64.50. In verband met deze mededeeling meldt ons de heer de Buisonjé Het plan om de arme kleine in 't Gasthuis te Aardenburg ter ver pleging te doen opnemen is tot begin van uilvoering gekomen. Aan allen, die bijdroegen mijn dank, als straks de bede. Dank aan de Redacties van 't Nieuwsblad voor Z. V. en 't Weekbl. voor Z. V. Westelijk deel voor de bereidwillig heid, waarmede zij, geheel belange- zal worden, hetwelk men niet zou durven verzinnen en bovendien dewijl het geheel overeenkomstig met baar karakter is, hetwelk haar toelaat, den een te beminnen en den ander te huwen. Daarbij kunt gij ook gelooven, dat uwe tante en graaf Ivar totaal geruïneerd zijn en daarom wenden zij alle mogelijke middelen aan, om uit dezen nood- lottigen en wanhopigen toestand te geraken. En zij hebben mij tot het middel gekozen, waardoor zij zich kunnen redden Graaf lvar zoo zeer niet, inaar zijne moeder en de generaal hebben aldus geredeneerd Alma is verliefd op Ivar, iets, waartoe wij ous uiterste best ge daan hebben, dewijl zij rijk is, tot ons geslacht behoort en dus de rechte is, om door haar vermogen en rang het aanzien onzer tamilie te bewaren. Nadat men in dezen zin de noodige plannen gevormd had, werd graaf lvar daarmede be kend gemaakt, en gedreven door den wanhopigen staat zijner finan ciën, bleet hem niets anders over dan toe te stemmen. (Wordt vervolgd.) loos, „de bede om hulp" opnamen. Maandag vertrekt de patiënte naar 't Gasthuis. Er zal veel noo- dig zijn, dat weet ik. Toch heb ik een begin durven maken in bet vaste geloof en de stille hoop, dat nog velen hunne gaven zullen wil len otferen voor dit liefdewerk. Aan hel postkantoor Bres- kens en de, daaronder ressorteeren- de, hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd ƒ6661.14; terugbetaald ƒ3466.53. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het no. 3125. Van wege het Gemeentebe - stuur alhier werd den gemeente veldwachter W. C. Goeman bij zij ne 40-jarige dienstvervulling eeri gratificatie geschonken van ƒ50. als erkenning voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten en voor de trouwe en eerlijke ver vulling zijner plichten. De verjaardag van If. M. de Koningin-Moeder is gisteren hier op zeer stille wijze gevierd. Slechts enkele vlaggen waren ontplooid, duch waarvan er, met het gure weder, spoedig een paar weer wer den binnengehaald. Aan het Gemeentebestuur van Sluis is o. m. geschonken een der 50 door H. M. de Koningin be schikbaar gestelde inat-zilveren penningen in verband met de ten toonstelling gewijd aan de geschie denis van het Nederlandsche zee wezen. Aan de voorzijde van den pen ning is een admiraalschip uit de 17e eeuw geslagen, in zee varend met volle zeilen en wapperende vlaggen. Aan de keerzijde ziet men Nep- tunus (de god der zee) te midden der baren en op den achtergrond een Nederlandsche havenstad. De heer F. Beun te Aarden burg behaalde deze week de akte Engelsche taal (I, o.) Scliuuitdyke. Den 1 Augustus jl. bad alhier in het hotel „de Zwaan" de aanbesteding plaats van hel bouwen eeuer graanschuur op de hofstede bewoond door den heer F. B. iVlodde alhier. Ingeschreven werd door de hee ren J. de Lignij te Sohoondijke ƒ7120, Joz. Haartsen te Groede ƒ7090, J. I), van Acker, IJzendij- ke ƒ7065, J. M. H. v. d. Sande, Breskens, ƒ5031, J. van Male, Schoondijke, ƒ6820, aan wien het werk is gegund. Sclioondjjke. Voor het te houden festival op 9 September a. s. heb ben zich aangemeld 10 muziekgezel schappen. De versiering en verlichting kan bijzonder mooi worden en liet programma van het vuurwerk is bepaald schitterend te noemen. Naar men verneemt is er nu al plaatsruimte aangevraagd voor in zendingen op de tentoonstelling. Het stoomschip „Arundel Castle" met spoorwegbeambten uit Zuid-Afrika is gisteren te Vlissin— gen gearriveerd. Er waren circa 900 passagiers aan boord. De ontscheping ging regelmatig. Nadat de reizigers aan land ge zet waren, deden zij zich eerst te goed aan de buffetten van het ho tel „Zeeland" en van het station, wijl de lange reis zij duurde 33 dagen en hel slechte eteu aan boord, hen deed snakken naar een betere mondkost. Bij hun vertrek uit Pretoria en Johannesburg werden ze als gevan genen behandeld en door de En gelsche soldaten liederlijk bejegend (dat leeren ze zeker van hunne chefs 1) Namens het bestuur van de Ned. Zuid-Afr. Spoorweg Mij. werd hun meegedeeld, dat ze niet outslagen worden, doch dat getracht zal wor den hen werk te verschaffen. De behandeling aan boord was, zoowel van de zijde van den kapi tein al9 van de bemanning werke lijk goed. Middelburg. De zaak-Missighers komt 20 September a. s. voor het gerechtshof te 's Gravenhage. Van wege het openbaar Ministerie zijn twee, nog niet gehoorde, ge tuigen gedagvaard. Woensdag vierde mejuffrouw de wed. Bal geb. van Schelven te Zierikzee, haar lOOsten geboorte- dag. De oude dame verheugt zich nog in het volle bezit van al haar zin tuigen. Te Scherpenisse hebben ee- nige balddadigen een stuk land met bruine boonen, ter grootet van 160 roeden, van den jachtopziener D. Opree, afgemaaid. Ook hebben ze een begin ge maakt aan een stuk land met aard appelen, waar ze echter, oindat de arbeid vermoedelijk te zwaar was, spoedig mede geëindigd zijn. De zaak is in handen der poli tie, doch incn is de daders nog niet op het spoor. Verleden Vrijdag kwamen te Parijs niet minder dan 40 geval len van zonnesteek voor, waarvan 13 met doodelijkcn afloop. Ten gevolge van eene ketel- ontploffing is Zaterdag in Pasing bij Miinchcn eene teer- en petrole- umfabriek in vlammen opgegaan. Drie arbeiders kwamen er bij om het leven. Te Thorn in Duitschland is in een der hoofdstraten een huis, dat verbouwd werd, ingestort. Al de werklieden, die werkzaam waren in het gebouw, werden on der het puin bedolven. De brandweer haalde weldra vier mannen van onder het puin weg; een was er dood, drie waren zwaar gewond, maar er wordeu nog eeni- ge werklieden vermist. Bij Rheiuböllen in Duitsch- land had Dinsdagmorgen een on geluk plaats met een motorwagen, waarvan de beuzine-houder ontplof te. Drie dames en vier heeren wer den doorlelijk gewond. Bij Blyth, in Denemarken, kwam de Duitsche stoomboot Jii- gersborg in botsing met den stoom trawler Gerinania, insgelijks een Duitscli vaartuig. De üermania zonk, zeven man zijn verdronken. Terwijl de familie reeds ter ruste was, waschtede jongste dienst bode van een ingezetene van Zwol le een paar handschoenen uit met benzine. Ze had deze, zooals gebruikelijk is, aangetrokken en lichtte zichzelf inet kaarslicht bij. Onverwachts vloog de vlam door 't ontwikkelde gas over op haar handen, 't Meisje wist in haar doodsangst haar deur nog van liet nachtslot te draaien en naar buiten te snellen, waarna dour spoedige en doeltreffend aangebrachte hulp een gruoter onheil voorkomen werd. Toch werden haar handen deer lijk gebrand, en zal ze deze ge- ruimen tijd niet kunnen gebrui ken. Woensdag had iemand op de Korenbeurs te Amsterdam bij het afrekenen een bankbiljet van ƒ1000 naast zich op de tafel ge legd. Hij was daarop weggegaan, doch vergat het dure papiertje mêe te nemen. Toen hij even daar na terugkwam, was het verdwenen. Nasporingen hebben nog tot niets geleid. Tijdens de werkstaking te Rotterdam hebben de Schiedamscho bootwerkers aan de lossing van voor Rotterdam bestemde schepen circa ƒ15000 verdiend. Te Heerenveen bij Nijmegen is Woensdag de boerenknecht G. Schaman op treurige wjjze om het leven gekomen. Bezig zijnde (op den hooizolder liet hooi op te halen, had hij het ongeluk door het zoldeiluik te val len en brak zijn ruggegraat. Hij bleet op de plaats dood. Te Nes (N. H.) zijn twee kinderen van den molenaar R. uit een schuilje gevallen en verdron ken; ze waren 10 en 4 jaren oud. De 75jarige schipper T. Roos, van Schagerbrug, is te Helder met zijn vaartuig liggende, aldaar over boord geraakt. Ofschoon nog levend opgehaald, is hij iu het gemeente ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Tegen een tapper te Utrecht is een vervolging ingesteld wegens het toedienen van sterken drank aan een reeds beschonken persoon, tengevolge waarvan deze is overle den. De zaak droeg zich, naar men in de N. R. Ct. leest, als volgt I toe Toen het slachtoffer de tapperij I binnenkwam, had hij merkbaar reedsl meer dan genoeg gedronken, zoodst I toen hij niettemin toch nog een I borrel bestelde, een der bezoekers) hem den raad gaf om liever een) glas spuitwater te drinken. Dit was echter olie in het vuur,) en oin dan ook te toonen, dat liij| daaraan nog geen behoelte had, 1 bestelde bij onmiddellijk voor 361 centen jenever, en liet zich dit in) twee bierglazen toedienen. Weinige oogenblikken later wal) de inhoud der beide glazen ver-| zwolgen, doch bij de laatste teug) zakte de dronkaard ineen, om niet weder op te staan. De man was nog maar 26 jaar I oud en laat eene vrouw met dritI kinderen onverzorgd achter. Uit Amerika komt het be-| richt dat op de Alaska, in litl| Noordoosten van Amerika, ecu) personenboot Florence is verOnge-l lukt, waarbij 51) menschen verdron-j ken. Nadere bijzonderheden ontbrekti) nog. Kort na een hevig oniveet) met regen die Zondag te Rheydt in Duitschland, vele straten over-) stroomde, derailleerde dien midJss| op de Dahlencrstraat een wages| der electrische tram. De bestuurder ken den wages) niet bijtijds doen ophouden, zoodlt)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2