voor Zceuwsch-Vlaanieren. Overwonnen. ZATERDAG 2§ JULI 1000. 9e Jaargang'. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. No. 50». HET NIEUWSBLAD Per 8 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééu ure. Dit blad verscdiijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAA te Breskeiis. De aandacht en de belangstelling in de beide groote buitenlandsche kwesties, moeten weer verdeeld worden. De jongste berichten uit Zuid- Afrika luiden gunstiger en dat zal er misschien nog wel op verbeteren nu lord Roberts een bevel heett uitgevaardigd dat grene onware berichten meer mogen gezonden worden. [n verband met de laatste ge beurtenissen, lezen we in de ont vangen telegrammen, o. a. uit Lourenijo Marquez dat Lombard, de Boerencoinmandant te Komati- poort, gedood is op de grenzen van Swaziland, door een afdeeling En- gelsche verkenners. Aan de Tunes wordt uit Water val gemeld van 22 dezer Generaal Clery rukte heden op naar Waterval. Er had een ge vecht plaats met een aanzienlijke Boerenmacht op den rechtervleugel der Engelschen. De bladen bevatten een telegram van 24 Juli meldende, dat Carring- tou met do Rhodesian veldmacht het eerste gevecht geleverd heeft tegen de Boeren. Carrington viel Maandag de Boerenstelling bij Selousrivier aan na een hevig gevecht werd deze stelling bij den stormaanval geno men. De Engelschen verloren vier dooden en negentien gewonden. De verliezen der Boeren waren 10. Ik had niet gedacht, dat men de gravin zoo gemakkelijk daarin ontwikkelen zou, en mij dunkt, dat ik mijne vroegere leer ling al heel slecht ken, als ik niet uvertuigd was, dat zij zich moeilijk laat vangen. Verscheur het net en vlucht ziedaar mijn raad. Maar dit is niet te doen. Neen, mijn oude meester moet nu, als altijd, mijn vaderlijke vriend zijn en mij helpen. Met raad en daad. A la bonue heure, madame. Laat eens hooren wat de zaak is. De magister nam een snuitje uil. zijne zilveren doos en vlijde zich in een armstoel, om in ecue recht gemakkelijke houding zijne voormalige leerling te kunnen aanhooreii. aanmerkelijk zwaar. Een officieel bericht van Kaap stad van Dinsdag 24 Juli meldt, dat in Kroonstad geen nieuwe tij ding van generaal Hunter ontvan gen is. Kolonel Bullock bericht van Honingspruit van 22 Juli, dat de Boeren in den nacht in sterken getale den spoorweg overtrokken ten zuiden van Serfontein. De spoorweg was nn van hen gezuiverd. De Boeren rukten klaarblijkelijk op naar de verbinding van de Vaal en Rlicnoster, waar bekend is dat De Wet zich daar met een ander commando bij hen zal voegen. Het gevangennemen van één of ficier en honderd man had bij Windraw plaats. De spoorweg is licht beschadigd, doch zal spoedig van de Boeren gezuiverd worden. Het Kaapsche parlement begon Dinsdag het debat over de motic- Meminans om den staat van beleg op te heffen in verschillende di stricten van Kaapkolonie. De procureur-geueraal imies verdedigde de handhaving van den slant van beleg, zoolang die nog noodzakelijk washij wees er op, dat de vroegere regeering niets had gedaan. De vroegere procureur-ge neraal Solomon ondersteunde Lines; de behandeling der motie werd verdaagd. Een bericht van 24 Juli uit Brunkhortspruit meldt dat de alge- ineene opmarsch naar het oosten in vollen gang is. Generaal French met twee bri- Gij weet, zoo goed als ik zelve, met welk eene vriendschap ik bij mijne komst in de hoofdstad, als weduwe, door al mijne naaste en zelfs verre bloedverwanten ont vangen werd. Overal werd ik bewierookt. Ik werd gevleid, gestreeld, vergood en op negentienjarigen leeftijd is men geneigd aan de waarheid te geloo- ven van de genegenheid, die ons bewezen wordt. Ik begon inderdaad overtuigd te worden, dat ik iets buitengewoons en wie weet, hoe beminnelijk en schoon was. Kortom, het gift der vleijerij had mij tame lijk krachtig aangegrepen, toen gij mijn beste, beminde meester van uwe reis naar Egypte terugkwaamt en uw intrek in mijn huis naamt. Gij zaagt spoedig in, dat uw kweeke- liug, die bij uw vertrek in den huwelijken staat trad en nu bij uwe terugkomst alleen in de we reld stond, met eene onbeperkte vrijheid als weduwe, op weg was, eene vertroetelde zottin te wordeu. gades staat in het zuiden, Pole- Carew in het midden, generaal Ha milton en kolonel Mahon in bet noorden. Dc colonne is bijna zonder tegenstand te ontmoeten, aangeko men. Verder wordt door lord Boberts gemeld, dat de kolonels Airey en Lussinglon slechts met. 40U inan 1000 Boeren uit een sterke stel ling verdreven en met zware ver liezen uiteengejaagd hebben. Men zou zeggen dat de verhou dingen beginnen om te keeren. Zou dat de laatste leugen zijn, die Roberts toelaat De gezant li in China moeten werkelijk nog in leven zijn, althans te oordeelen naar verschillende telegrammen die door de Europee- sche regeeringen ontvangen zijn. In de Belgische Kamer werd de minister van buitenlandsche zaken gevraagd naar de inlichtingen die hij uit China had gekregen, waarop hij antwoordde, dat hij Maandag van den Chineeschen gezant te Brussel de inededeeling had ont vangen van een telegram van den onderkoning te Nanking, waarin verzekerd wordt dat de vreemdelin gen veilig en wel zijn. Spr. voegde er echter bij, dat alleen een tele gram van den Belgischen gezant zelt de verklaarbare ontroering in België zou kunnen opheffen. lutusschcii zul de Belgische re- gcering aan de Belgische onderda nen, die zich in China bevinden, verlot geven dienst te nemen in de Gij herkendet mij niet weder. Ik, die door mijne ouders zoo eenvou dig en ernstig was opgevoed, was nu verzonken in bewondering over inijne uitstekende eigenschappen, eene bewondering, waartoe men mij vroeger niet de minste aanleiding gegeven had. Gij gaatt u de moeite, inij herhaaldelijk te herinneren, dat wanneer men zeide hoe beminne lijk zijt gij men eigenlijk meende hoe zal ik aan uw geld komen Sprak men over mijne schoone stem, dan zeidet gijWanneer uwe bewonderaars u hooren zingen, dan verbeelden zij zich in den klank van uw goud te hooren, anders zouden zij wel bemerken, dat gij dikwijls valsch zingt. Op zekeren dag toen mijne tante, gravin Rid- derhjerta, beweerde, dat ik een fraai profiel had, alsmede dat mijn groen fluweelen kleed mij tot eene ware „beaule" maakte, zeidet gij Het is verwonderlijk, hoe eenige millioenen iets schoon kun nen maken het komt zeker daar internationale korpsen en zich te stellen onder bescherming van de vreemde legers. De minister voegde er bij, dat het plan van een Belgische expe ditie naar China do volle sympathie van de regeering heeft, omdat het aan de publieke opinie beantwoordt. Ook Li Hung Chang beweert dat de gezanten en hun personeel goed en wel zijn. Nog herhaaldelijk moet de poli tie te Rotterdam tegen de voorma lige stakers optreden. Zoo werd Dinsdagavond weer .en bootwerker gearresteerd, die een anderen met een mes dreigde, om dat deze ill zijn plaats bij de HullandAmerika-lijn was gekomen, terwijl hij zelf naar hij beweerde niet had willen staken, dooh daar toe door de anderen was genoopt. Verder zijn drie machinisten ge vangen genomen, die Dinsdagavond een aanval op een stoomboot aan de Nansaukade deden om te zien of daar ook personen van hun gilde uan het werk waren. De machinisten en stokers vol harden tot dusver nog in hun sta king, daariu gesteund door hun patroons, de internationale Rijn- sleepersvereeniging, en herhaalde conferenties hebben nog tot geen resultaat geleid. Alleen heeft deze toestand ten gevolge, dat de Rijn- schepen thans door Duitsche aleep- van daan, dat men altijd aau deze denkt en met deze voor het oog der verbeelding buiten staat is, goed te zien, anders zou uwe taute zich de moeite niet geven, uw profiel schoon te heeten. Uw neuz heeft eene in het oogvallende ge lijkheid met den snavel eener pa pegaai en in uw groen fluweelen kleed wordt uwe huidkleur bijna geel en dit kan toch nooit fraai genoemd worden. Kortom, gij zongt voor mijne ooren zoo aanhoudend het lied, dat het alleen mijn rijk dom was, die mij in de oogen der wereld zooveel lieftalligheden schonk, dat ik eindigde met te gelooven, dat liet alles ouwaarheid was, wat de menschen tot mij spraken en dat men mij vleide, omdat men mij als dom genoog beschouwde, zulks voor goede munt op te nemen. Ik le'te op de mer.schen en be merk le spoedig, dat men het boven al op de rijke vangst gemunt had. Maar terwijl ik allen wantrouwde... Steldet gij nog vertrouwen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1