Gemengd. ven zijn genomen, die tot eenige technische veranderingen in den muntslag hebben geleid. Wanneer komen nu de nieuwe munten in het verkeer Vrijdagochtend te 7 ure is te Breda de infanterie uitgerukt. Zij keerde terug halt vijf 's mid dags. Er bleven 40 man achter, die niet verder konden en waren neergevallen langs den weg. Vijf man werden naar |het hos pitaal vervoerd. Op het excercitie- terrein, toen de manschappen in 't gelid stonden en wachtten op het commando, dat hen van een afbeu lende dagtaak zou verlossen, vielen er nog een tiental mannen neer. Ze konden het zelfs die laatste uiiuuten r.iet meer uithouden. Dat zijn de ruwe leiten. En de vraag dringt zich op, of dergelijke afmattende marschen op een smk- heeten dag met een vracht op het lijf van 24 kilogrammen, nu puist noodig zijn tot 't aanleeren van den dienst. Wij zijn zoo vrij het te betwij felen. v. Nbr.) BKESkE.YS, 20 Juli 1900. In de Bewaarschool alhier had Dinsdagavond dc algemeene verga dering plaats van de Vereeniging tot bevordering der belangen van opvoeding en onderwijs". Door den Secretaris-penningmees ter, de heer A. F. Wisse, werd rekening en verantwoording afge legd over het jaar 1899, waaruit bleek dat ontvangen was ƒ484.775 en uitgegeven ƒ450.94. Door den lieer J. G. Gerritsen werd gewezen op de wenschrlijk- heid om voortaan van alle uitgaven kwitantie over te leggen, wijl deze moeten dienen als bijlagen bij de rekening ter aanvraag van het subsidie aan de Gemeente. De rekening van den schoolbouw wees, door meerder werk, een te kort aan van circa ƒ130.die thans in uitgaaf zijn gebracht op de begroeting voor 1901. Mede zijn daarin opgenomen de verhoogde jaarwedden van het per soneel, naar aanleiding waarvan opgemerkt wordt, dal het Bestuur niet bevoegd was tot die verhoo- giog over te gaan, zonder de alge meene vergadering te raadplegen en zonder dat de gemeenteraad op weg is, zijn hart te verliezen. Oom I riep Alma uit en fix eerde den generaal scherp gij zult toch niet willen beweren, dal hij een hart te verliezen heelt Zeer zeker, ingeval hij het niet reeds aan uwe voeten gelegd heeft. Aan mijne voeten Dat is te erg, oom want gij weet even goed als ik, dat Ivar zijn hart aan Constance Kronfeldi geschonken heeft. De generaal was er de man niet naar, om Zich door zulk een open karakter als zijne nicht bezat, te laten overrompelen. Alma had ver wacht, dat hare woorden eenige verrassing of verwarring bij haar oom zouden te weeg brengen, maar zij bedroog zichhij glimlachte slechts en antwoordde niet zonder ironie Het is verwonderlijk te hoo- ren, hoe de wangunst ook zelfs do verstandigste vrouw verblinden kan. (Wordt vervolgd.) aan deze begrojting zijne goedkeu ring had gehecht. Ten gevolge van een en ander werd op deze begrooting een post in ontvang gebracht van ƒ375 als subsidie aan te vragen aan hel Gemeentebestuur. Door den heer Gerritsen werd in den brecde en zeer juist aange toond, dat ter verkrijging van een subsidie uit de gemeentekas de inrichting van de administratie ge heel conform moet zijn, waartoe hij de noodige wenken en inlichtingen gaf. Hij den post „buitengewone ont vangsten" wegens tijdelijk verhuur k ƒ2.—- gaf de heer Gerritsen in ernstige overweging te trachten het gebouw meer productief te maken. Als een middel daartoe wees hij op de opengestelde gelegenheid tot het geven van vrijwillige oeteningen in den wapenhandel voor jongens van 1624 jaar. Met het oog op de belangstelling in de schietver- eeniging als onderdeel van Volks weerbaarheid, had hij gemeend dat tot bovengemelde oefeningen zich ineer jongens zouden hebben aan gemeld. Indien vdor 1 Augustus zich 20 of meer jongens aanmelden kan ook in deze gemeente daartoe worden overgegaan, en zal hij trachten dat het rijk dit gebouw zal huren. Dan komt met tot het idee van eer. Verenigingsgebouw met neutraal karakter. Ten slotte werd de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld op ƒ984.885. Als bes!uursleden werden herbe noemd de heeren A. F. Wisse en J. P. W. Besemer. Goedgevonden werd voortaan de rekening te behandelen in de Januari-vergadering en tegelijkertijd in de periodiek te vervullen vaca turen te voorzien, en de begrooting vast te stellen in de Juli-vergade- ring. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Koninginnen polder gemeente Biervliet, de lieer C. J. Sturin te Biervliet. Uzctidgke. De lieer mr. K. W. Brevet, advocaat-procureur te Mid delburg is benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam. IJzeudijke. Zaterdag had een metselaar van Waterland-Oudeman, zekeren Dobbelaere, werkzaam zijnde op de hofstede 7an den landbou wer Cortvrieudt in het Eiland, het ongeluk, door \\it uitglijden van den ladder, van het dak te vallen van eene hoogte van ongeveer 3 M. en op de steenen terecht te komen. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar zijne woning vervoerd. Zijn toestand moet bedenkelijk zijn. Ieder jaar komen omtrent dezen tijd in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen tal van Belgische man nen en vrouwen, welke behulp zaam zijn bij het trekken van vlas. Het vlas wordt met beide han den tegelijk uit den grond gerukt. Zes zulke dubbele handgrepen uoemt meu een schrank en daar voor wordt een halve cent be taald. Nu zijn vele arbeiders buitenge woon handig in het trekken van vlas en weten daardoor een aardig daggeld te verdienen. Hij die de meeste schranken per dag kan trekken wordt de „koning" genoemd. Verleden jaar had de „koning" 1001 schranken per dag getrok ken, doch dit jaar is hij geslagen door L. Jauens te Stekene, die te Axel op één dag 1024 schranken vlas bijeen wist te brengen. Een medewerker van de „Wiener Extrablatt" had laatst op een uilstapje, dat hij met eeuige vrienden m Salzkammergut maakte, een allerzonderlingste ontmoeting. Op een tochtje in het woud b'j deze plaats werden zij door een hevig onweer overvallen. Toen zij onder een grooten woud reus bescherming zochten, ontdek ten zij op eenigen afstand eeu doodkist, die rechtop tegen eeu boom stond. Terwijl zij hierover spraken, werd hun verwondering op eens in ontzetting veranderd, toen zij za gen, dat het deksel van de kist zich bewoog en een hand te voor schijn kwam, die na een oogenblik weder verdween. Dit verschijnsel herhaalde zich eenige keeren. Zij was besloten nu te wachten tot de regen was opgehouden en dan van naderbij te onderzoeken. Juist wilden zij na de regen de kist naderen, toen op eens het deksel openging, een jonge man te voorschijn KWaiu, de kist op zijn rug nam en wegsnelde. Het raadsel was opgeiost. De knecht, die zeker in de buurt de kist moest brengen, was door den regen overvallen en had in de kist dekking tegen het water ge zocht. De uitgestoken hand diende oin zich te vergewissen, hoe het met den regen stond. De verteller voegt er bij, dat het gezelschap eenigen tijd iu zoo'n angstige stemming verkeerde als een lielhebber van sprookjesgeschie- denisseu het maar zou kunnen wenschen. Maandagavond is een huzaar van het 3e regiment in garnizoen te 's Gravenhage, die naby de Schouw onder Voorschoten gedeta cheerd was "en belast was met het toezicht op ds aldaar grazende paarden, iu een diclit begroeide sloot geraakt. Niettegenstaande spoedig hulp kwam opdagen, was de man in de planten zoo verward geraakt, dat hij verdronk. De veehouder S. S. in 't dorp Birdaard (Fr.) is in 't hooiland werkzaam zijnde, tengevolge der hitte bezweken. Ing-ezonden. Jan alle mer.sehen, die een liart hebben. In een groet gezin, het blom al tot eeu negental, bevindt zich een meisje van 8 jaar, dat reeds gerui- men tijd lijdende is aan longaan doening. Volgens schriftelijke verklaring van Dhr. Melleina, arts te Groedc, zou het noodzakelijk en hoogst gewenseht zijn dit patientje eenigen tijd in 't Gasthuis te Aardenburg te doen opnemen. In de eerste plaats om de tuber- culeuse beenaaudoening in een paar voet-wortelbeentjes, die noodzake lijk zullen moeten verwijderd wor den, omdat ze heel ongunstig in werken op 't longlijden zelve, maar ook en vooral omdat ze verder gaande, amputatie van den voet ten gevolge zullen hebben. lil de tweede plaats was opname gewenseht om 't ernstige longlijden zelve. Daar behandeld, bestaat er hoop verbetering, kan het zijn ge nezing te brengen aan de aruie kleine. Daartoe echter is geld noodig. Om die reden neemt ondergete kende, van nabij bekend met de ouders, die iu alle opzichten hulp waard zijn, de vrijheid den gelde- lijken steun in te roepen van allen, die gaarne anderen gelukkig zien. Er wordt, 't is waar, iu dezen tijd veel en telkens gevraagd, maar ook ook hier is de nood hooghier geldt het een iiienschenleven te redden en te behouden. Misschien zingt Barmhartigheid een nachte- galeulied ook voor deze ongelukki ge I Gaarne neemt ondergeteekende gitten in ontvangst, verstrekt gaar- iib inlichtingen en zal aan den heer Burgemeester der gemeente reke ning doen van 't nigekouiene. J. Z. DE BUI SON JÉ, h. d. s. te Nieuwesluis, gem. Breskens. P. S. Mochten andere bladen deze bede om hulp willen overnemen, 't zou mij hoogst aangenaam zyu en 'k zou er dankbaar voor wezen. Land- en Tuinbouw. Hij geeft aan den grond de zwarte kleur en maakt dien los, poreus, zooals het heet, zoodat de bodem beter bewerkt kan worden en er de luebt goed in kan door dringen. Humusrijke gronden be zitten meer dan andere het vermo gen om niet alleen water, doch ook zekere voedingsstoffen vast te hou den, te bewaren, zoodat zij voor den groei der planten kunnen dienen. We zeggen dus stalmest geeft plantenvoedsel en doet tevens den onmisbaren humus ontstaan. Dit laatste kan var. kunstmest niet gezegd worden die geeft alleen plantenvoedsel. Wie zoo gelukkig is, dat hij genoeg 9talmest tot zijn beschikking beeft, zal zeker aan kunstmest geen behoette gevoelen, al is zijn wijze van bemesting (uit sluitend met stalmest), zooals wij later zullen zien, niet verstandig te noemen. Maar we welen het, er is groot gebrek aan mest. Veel land wordt u»aar half gemest, omdat de boer te veel land onder den ploeg heelt; vandaar de halve oogsten. Dat gebrek is niet van vandaag of gisteren. Door de behoefte daaraan ging men er toe over, in de ste den de menschelijkc uitwerpselen, het keukenafval, het veegsel van de straten, den modder uit goten en riolen te verzamelen. Deze ge mengde mest, compost, dong, meny- selmest, slaat over 't algemeen goed aangeschreven in het oog van den boer lijst het meer op mest dan de kunstmeststoffen en daarom hebben velen er meer mee op dan met de laatste. Nu, compost verdient zijn' goe den naam, bet bevat soms ineer plantenvoedende stoffen dan stal mest en in den be£pnne aohlle meu hel, vooral ter bemeslhig van ont gonnen veegronden, onmisbaar. Maar o.k deze nieuwe bron bleek ontoereikend, toen de bevol king zich steeds uitbreidde en de behoeften daardoor grooter werden De gronden moesten meer oP^ren- gen en, gelukkig een onuitputte lijke bron werd, dank zij de welen- schap, geopend.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2