voor Zeeiiwsdi-Vlaanderen. Overwonnen. FEUILLETON. iYo. 506. WOEHSDAG 18 JULI 1000. 9c Jaargang. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekbandelaren,. Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééu ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEMAA te Breskens. De Provinciale Stoomboot- dienst in de Staten. Bij art. 28 van het 8e hoofdstuk der uitgaven van de begrooting voor 1901 ten dienste van de Provinci ale huishouding weVden door den heer inr. P. C. J. Henneqnin tot bet Ged. College enkele vragen gericht, aangaande die dienst, voornamelijk wat betreft, de toe stand waarin die vloot zich bevindt, de lange arbeidsduur van het personeel, de vrije beschikking van de gezngvoerders over het al of niet inladen van vee en de in richting van den dienst, meer speciaal de z. g. 4uur boot naar Breskens. Voorts vestigde hij de aandacht op de tarieven van het goederen vervoer, die bij eene herziening la ger gesteld zouden kunnen worden en dit vervoer bevorderen. Ten opzichte van den overmati- gen arbeidsduur van het personeel werd door de heer lluvers met klem betoogd, dat moet aangestuurd worden op een betere regeliug, waardoor bet personeel een meer uienschwaardig bestaan toekomt. Het is niet alleen dat het perso neel als het in dienst is bijzonder lang in touw is, maar ook de equi page van die boot, welke niet in dienst is, is veel te lang vrij. Ook op Zondagsrust hebben ze recht. Namens het Gedeputeerd College werd door den beer J. A. van Rompu tevens lid der commissie van toezicht op dien dienst geaut- 7. Benige oogenblikken liet Coil- stance hein die in de zijnen geslo ten houdendaarna trok zij ze langzaam weg en toen de gravin driftig opstond, uitroepende Mijn zoon, gij vergeet u 1 antwoordde Constance met ijskoude bedaardheid Wees gerust, tante, ik behoor niet tot het aantal derzulken, die met zich laten spelen. Ik ben van hetzelfde trotsche geslacht al9 gij en bezit et tl gevoel van eigenliefde, zoo krachtig als iemand. Daarop wendde Constance zich. tot Ivar Dezen morgen nog zou ik met een gevoel van onuitsprekelijk geluk geluisterd hebben naar de woorden, die gij nu tot mij gespro ken hebtik zou u mijne hand gereikt en met u hel vaderland woord, dal, wanneer de „Walche- ren", die thans in herstelling is, weder in de vaart zal komen, de vloot inderdaad gunstig mag ge noemd worden. Aangaande de lange 'arbeidsduur van het personeel werd medege deeld, dat de dienst 's morgens te 5 uur aanvangt en 's avonds te 8 uur eindigt, dat gemiddeld lt)l/2 uur per dag wordt gearbeid, een aibeid die nog niet overtollig zwaar isals bewijs daarvoor haalde de heer Van Bninpu het voorbeeld dat bij voorkomende vacaturen zich immer tal van liefhebbers op doen. Het vroegere afvaartuur van de boot te 8.15 u. naar Breskens, mo ge wel eens teleurstellend zijn voor sommige reizigers naar het 4e di strict, maar de dienst is thans zóo ingericht, dat men te 4 uur van Breskens komende, de trein te Vlissiitgeu gemakkelijk kan halen. Nu was het deu heer Van Roin- pu aangenamer den passagiers naar Holland te kunnen gerieven, dan die naar het 4e district. Eene onderhandeling inel de Staatsspoor is eerst mogelijk als die dienst is vastgesteld. Wot betreft de Zondagsrust deel de de spr. mede, dat deze laatst door de equipage van de „Walche ren" is geweigerd. De goederen-tarieven zijn lager te noemen dan die op andere on dernemingen. De heer Hennrquin repliceerde' dat bij tijdig overleg met de Staatsspoor een zeer goede regeling verlaten hebben, wanneer de nood ons daartoe gedwongen had, zonder dat het mij een zucht zoude gekost hebbenmaar zie, tusschen den morgen en den avond liggen vele uren en daarin kan zoo onbeschrij felijk veel gebeuren. Men kan in dien tijd tot de ontdekking komen, dat de man, die vroeger als eene type van rid - derlijke deugden voor ons stond, niet meer dun eene zeer alledaag- sclie persoonlijkheid is met de meest bekrompen beschouwingen en gevoelens. Constance riep Ivar uit. Constance viel de gravin in op een toon van verontwaardiging. Wees zoo gued mij toe te staan, dat ik voortga. Ik, die u boven alle eigenbaat verbeven waan de, vernam van tante, dat gij voor nemens waart, uwe lietde op te offeren, om uit berekening eene vrouw te huwen, die gij niet be- inindet. Dit vond ik verachte lijk. Om tot rijkdom te gera- mogelijk was. Door overlegging Van cijfers hoopte hij de vergadering te kunnen overtuigen dat zijn ineening omtrent de hooge vervoerkosten op dezen dienst, juist is. De heer mr. P. Dieleinan normde de arbeid van het personeel niet te zwaar, maar het is te lang gebon den. De laatst geweigerde Zondags rust, kwam volgens door hem in gewonnen informatiën hierop neer, dat de equipage van de „Walche ren" Zondagsmorgens te 8 uur vrij kreeg, waarop deze, meer prijs stellende op een volledige rust- Zondag, wat zeer goed mogelijk was, weigerde en de dienst bleef waarnemen. Indien de Zondagsrust werkelijk te kort mocht zijn, dat men dan de dienst op Zondag nog meer inkrimpe. Een door den heer Huvers inge diende motie, om Ged. Stateu te verzoeken in de najaarszitting ver slag te geven van deu arbeidsduur en de Zondagsrust van liet personeel op den Prov. Stoonibootdienst, werd verworpen met 24 tegen 15 st. De behandeling dezer zaak, die we ditmaal persoonlijk bijwoonden, deed bij ons indrukken ontstaan, die we te dezer gelegenheid wel willen niéedeelen. Aangaande de arbeidsduur van het personeel moeten wij ons aan sluiten hij het betoog van mr. Dielenian, dat de arbeid die ver richt wordt heuseh niet te zwaar is, inaar dat alleen de gebundenheid ken, liet gij u vinden, om inij te verslooten, wie gij zoo veel heilige beloften gegeven en met wier hart gij gespeeld hebt dit vond ik laaghartig. Gij hebt als een el lendige gelukzoeker den ganschen avond uwe hulde aan de voeten van de rijke Alma nedergelegd en u in zulk een armzalig licht ver toond, dat gij daardoor elke vonk van lietde in mijnen boezem hebt uitgedoofd. Al waart gij nu niet zoo rijk en al zeidet gij, dat gij mij meer bemindet dan het licht uwer oogen en al gaalt gij inij het schitterendst bewijs uwer grenzen- looze genegenheid, dan zou ik u toch nimmer mijne hand reiken, omdat mijn hart u onmogelijk zou kunnen beminnen. Het is gedaan, Ivar, volkomen gedaan. Gij hebt mij al de nietig heid van uw karakter doen zien en dit heeft tot zelfs den geringsten zweem van achting van mijnen kant gedood. Gij zijt voor mij een geheel onverschillig persoon en het bewijs en vooral de lange duur daarvan, te drukkend is. De eischen van het reizend pu bliek zijn nu eenmaal van dien aard, dat iu het vroege afvaartuur niets te veranderen is. Die dienst moet nu eenmaal gedaan worden en er zijn menschenhanden uoodig oin haar te bedienen. Daar is geen andere weg voor. De menschen willen aansluiting op aansluiting, ze willen ook het har de lot vail den arbeider op elk gebied verzachten, maar toch zal het niemand in zijn hoofd krijgen oin ter wille daarvan ,later at te reizen, of bijv. des Zondags in het geheel niet te reizen. Zoolang het publiek reist, moet de gelegenheid er zijn. De dienst gedeeltelijk op heffen oin aan de teergevoeligheid te .voldoen zou gewoonweg niet denkbaar zijn.) Hoe ook geredeneerd wordt, de dienst is er, en ze moet door uieu- scheuliaiiden bediend worden, zoo wel 's morgens vroeg als 's avonds, ten gerieve van het reizend publiek, ook van dat gedeelte dat wel eens deernis gevoelt met het lot van het personeel. Als men nu denkt dat het per soneel van den Provincialen Stoorn- bootdienst de ecnige menschen zijn die gebonden zijn aan hun taak, dan heelt ineu het mis voor. Nu zal men zeggen, dan moet ook voor die allen op een lotsver betering worden aangedrongen. Maar 't is juist bij de takken van reisgelegenheden dat de ge- daarvan is, dat ik heden avond aan baron Stjernburg vrijheid ge geven heb, morgen mijne hand aan generaal Ridderhjerta, mijn voogd, te vragen. Ik heli nu de lessen gevolgd, die tante mij van daag kort vóór het bal gegeven heeft en aangezien ik die zeer verstandig vond, vooral nu, nu ik u niet meer beinin, en daarentegen den baron hoogacht, als een in alle opzichten eerlijk man, heb ik belootd, zijne vrouw te worden. Eenmaal zal het mij wellicht gelukken, mijn hart aan hem te hechtenwant op den bodem der ware achting ontspruit vaak eeue reine en waarachtige liefde: Mijn besluit is dus geno men ik trouw met den rijken ba ron Stjernburg en dit wenschte ik nog heden aan tante en ook aan u, Ivar, nitde te deelen. Constance vestigde een langen en zonderlingen blik op Ivar, die doodsbleek vóór haar stond. Toen zij geëindigd had, wierp hij zich op een stoel neder, sloeg de handen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1