Iz. BECU J. LUTEIJN Leden ,van Je Branflwaar- tori-Mii te GROEDE. GO* ERWTEN, ZM8 WINTERGERST 1 hectare Wiotonorst ei 1 lotte Erwten, Kechtzaken. Burgerl. Stand. Advertentiën. jum over het hoofd, en binnen reinig oogenblilcken «as de onge - iikkige bezweken. Hij «as gehuwd en vader van 7 jonge kinderen. Bij het station te Cour'oevoie lilde een jonge vronw, die op weg I1S van Marl)' naar Parijs haastig don spoorweg oversteken, terwijl er tin trein aankwam. Een juffrouw Cingali en een on derofficier der infanterie, die het gevaar zagen, snelden haar te hulp, naar het was te laat en zij wer den zeiven gegrepen door de ina- tbine. De beide vrouwen werden op dag gedood en de onderofficier ernstig gewond. De 15jarige landbouwerszoon f. R. te Enschedee, zat Dinsdag avond op een met steenen beladen lagen, waarvan hij geleider was, doch had het ongeluk daaraf te rollen, en werd zoo zwaar gekwetst, dal hij eenige oogenblikken daarna overleed. Voor korten tijd werd te flensburg in Duitschland een jon ge neger begraven, wiens leven als een voorbeeld van trouw en aan- hsnkelijkheid kan worden gesteld. De neger, die den naam Scba- oirch voerde en in Duitseh Oost Afrika was geboren werd daar door den thans in Flensburg wonenden icjgeant bij de politie in dienst genomen, en de bediende ging mee naar Europa, toen zijn heer der waarts vertrok. Eenmaal, hij een twist, vielen drie mannen den sergeant aan, de- ie scheen verloren, toen Schanisch rich bliksemsnel tusschen zijn mees ter en de aanvallers wierp, den tenen van dezen een vuistslag toediende, dat hij neerviel, een tweeden met een revolver door den irm schoot en den derden op de ducht joeg. Later werd de sergeant heel ziek hij werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij veertien dagen lang bewusteloos neerlag. Toen hij weer tot bezinning kwam, zag hij den neger op den grond voor zijn bed zittenScha nisch had al dien tijd het bed ran zijn heer niet verlaten en sliep des nachts op den vloer. Later kreeg de neger een long ontsteking, waaraan hij, ondanks de zorg waarmee hij op zijn beurt werd verpleegd, stierf. Land- en Tuinbouw. i. Wij zijn voornemens in deze rubriek wekelijks zaken betreffende land- en tuinbouw te bespreken. Iu korte stukjes wenschen wij voor al den landbouwer voor te lichten omtrent datgene, wat voor hem van belang, dat wil zeggen, tot stoffelijk voordeel kan zijn. De boer heeft vele slechte jaren doorleefd, door worsteld vaak. En toegejuicht moet dus worrten elk middel, elke poging, die ten doel heeft den landbouwer te helpen. Een krachtig middel lot opheffing en verbetering van land- bnuwtoestanden ,en veebedrijf is onzes inziens gelegen in vermeerde ring van kennis. Er zijn verschil lende redenen, waarom nog slechts door enkelen wordt geprofiteerd van de hnlpbronuen der landbcuw-we- tenschap, welke voor den boer ge opend zijn geworden, van de ont dekkingen der laatste jaren, voor Item van zooveel gewicht. Daar zijn er, die, daarover sprekende, rneenen den boer, bepaaldelijk den Neder- landschen boer, van flauwheid en laksheid te mogen beschuldigen, die van hem durven beweren, dat hij zijn voeten niet anders wil steken dan in grootvaders muilen. Maar dat is een onverdiende beschuldi ging. Neen, onverschillig voor zijn stoffelijke belangen is de boer in 't geheel niet en gemakzuchtig is hij evenmin. Men heeft hem slechts voor te lichten, heldere, grondige kennis aan te brengen van de nieuwe bemestingsleer, van de be werking en verbetering van zijn' grond, van algetneene en bijzondere plantenteelt, enz. enz, opdat hij met eigen oogen leere zien, dat er in de toepassing dier „nieuwighe den" inderdaad voordeel voor hein gelegen is. Met iemand van een landbouw- lezing huiswaarts keerende, vroeg ik hem hoe hij 't gevonden had. ,'t Was mooi", zei hij, „ten minste, dat geloof ik, want, om de waarheid te zeggen ik heb er niet veel van gesnapt, door die vreemde, geleerde namen raakte ik geheel verbijsterd". Die man is zeker de eenige niet, wien het zoo gaat. Dat is jammer, want op die wijze komt er van de practische toepassing niemendal. Toch is die geleerdheid niet zoo erg. Maar men inoet weten, wat die vreemde namen leteekenen, ze moeten geen klink-klank zijn. Met een beetje goeden wil kan een ieder die weinige, doch onontbeerlijke kennis verkrijgen die zijn belang begrijpt, zal door dien zuren appel hcenbijtcn. Wij vangen in dit stukje aan met iets over stalmest. Stalmest is de natuurlijke, de door de natuur aangewezene hoofdinest. Hij bestaat uit de vaste en vloeibare (de laat ste worden niet altoos op de rechte waarde geschat 1) uitwerpselen onzer huisdieren, vermengd met een ot ander strooisel. Dit strooisel is ook, evenals de uitwerpselen zelf, van planten afkomstig. En hierin ligt de verklaring van het feit, dat stalmest alle voedingsstoffen bevat. Geen wonder dus, dat ook van wetenschappelijke zijde de stalmest op liuogen prijs wordt gesteld, wat wel eens gedacht wordt van niet. Daarvoor is echter nog een andere reden. Door het verteren van stal mest bestaat humus (teelaarde) in den grond, afkomstig vooreerst van stroodeelen en verder van onver teerde stukjes van het door 't vee gebruikt voeder. Humus (het zui verst voorkomende in bolle boomen) is een der voornaamste voorwaarden der vruchtbaarheid van den grond. Arrondissement-Rechtb. Middelburg Zitting van Vrijdag 13 Juni. F. J. d. W., 16 j., zonder be roep te Breskens is wegens mishan deling veroordeeld tot f 15 boete of 8 dagen hechtenis. J. 1. R., 21 j., landmansknecht te Cadzand isiwegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf. L. V., 26 j., boerenknecht te Biervliet is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevange nisstraf. A. B., 22 boerenknecht, ge woond hebbende te Biervliet, thans gedetineerd te Middelburg, is we gens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in- mindering brenging der doorge brachte hechtenis. -- Heden werd voor deze recht bank o. m. behandeld de zaak te gen E. B. B., 26 j., arbeider te Watervliet (B.) gedetineerd alhier, wegens den moordaanslag op Paasch- tnaandag tegen de onders van zijn aanstaande. Tegen den beklaagde werd door het O. M. 6 jaren gevangenisstraf geëischt, terwijl de verdediger tot mindere straf concludeerde. Uitspraak 20 Juli a. s. Hoofdplaat. Huwelijks-Voltr. 5 April. Eduardus Francisi us de We ver, 22 j., jin. en Carolina S. Cor nells, 23 j., jd. 26 id. Constanli- nus Pielaet, 29 j., jin. en Maria Th. Soulimans, 31 j., jd. 31 id. Petrus J. Rooze, 23 j., jin. en A- melia S. de Smit, 24 j., jd. Geboorten. 3 April. Josephus Johannes, z. van C. 3. Teugeinan en J. M. van Zeele. 6 id. Janna Johanna, d. van J. A. de Die en L. Dingemanse. 10 id. Louisa, d. van S. M. de Looze. 4 Mei. Pieter, z. van Jacob Ocké en M. J. Bruis- schaert. 5 id. [zaak, z. van Iz. Ris- seeuw en M. Bruijnooge. 19 Mei. Petrus Johannes, z. van J. van de Velde en M. L. de Vulder. 27 id.'* Constantinus Bernardus, z. van C. B. de Poorter en R. M. van Op- dorp. 7 Juni. Johannes Baptiste, z. van P. J. Tas en E. J. A. Plas- schaert. 14 id. Sophia Maria, d. v. 0. A. Sijnesael en St. M. de Meijer. 22 id. Edial, z. van M. Seheele en J. Dekker. Overlijden. 16 April. Josephus Johannes, 14 d., z. van C. B. Teu geman en J. M. van Zeele. 18 id. Theophilus Johannes, 7 j., z. van P. J. Scherbeijn en S. Junis. 26 id. Adelaida, Maria Francisca Dos- sche, 73 j., wed. van J. B. Bonte. 13 Mei. Delia Catharina van de Rostijne, 64 j., echtg. van J. B. Fleurbaaij. 15 id. Seraphinus Jo hannes Ilamelijnck, 79 j., wedn. v. J. M. Gioosman. 30 id. Franciscus, 9 j., z. van J. J. Blaakman en A. Steijaert. 5 Juni. Theophilus Jo hannes, z. van P. F. de Looze en Ludovica de Bie. 9 id. Johannes Baptiste, 3 d., z. van P. J. Tas en E. J. Plasschaert. 26 id. Johannes Willem de Jonge, 70 j., echtg. v. P. S. van der Linde. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 14 Juli 2.14 2.38 Zondag 15 2.55 3.19 Maandagl6 3.39 4.03 Dinsdag 17 4.24 4.48 Handelsberichten. Dordrecht, 12 Juli. Nieuwe puiite Zeeuwsche en VI. Tarwe f6.80 it f7.20; goede 16.50 a f6.80; mindere f6.00 it f6.50. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge f 5.80 it f 6.00. Nieuwe Zeeuwsche en Viaamsche Wintergerst fO.OO it f 0.00. Nieuwe dito Zoinergerst f4.30 it 15.00. Jarige lange Haver f3.50 dikke I 4.00 it f 4.50. Paartleboonen f it f Duivenbonnen t 0.00 h fO.OO. Witteboonen f' it Bruineboonen 18.00 it f8.50 Kookerw- ten f 7.50 it t 8.00. Meslingerwten fO.OO h f.0.00 Kanariezaad 16.50 it f7.50. Ivoers van het geld. België 100 fr. ƒ47.35 ii ƒ18.05 Eng. 1 P. St. ƒ12.01 it ƒ12.08 N.-Ainerika 1 Dollar ƒ2.44. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Juli 1900. Biervliet vm 9 u ds. Homburg. Breskens vm 9.30 ds.Meeuwenberg Avondmaal. nm. 2 ds. Meenwenberg. Doop. Groede vm 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm 2 u ds. Homburg. Avondmaal. Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Sehoondijke vm 9 u ds. Beckcringh. Waterl.k. nm 2 u ds. van Essen. IJzendijke nm 2 u ds. Beckeringh. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 u ds. Schutte. Ondergeteekende ver- klaart bij deze dat de praat als zou tusschen haar en Q. DE HONDT te Groede intimi teit hebben bestaan, niets anders is dan geineene laster. Sehoondijke. P. MOELAART. Stemt op de vergadering van 23 Juli de heer voor Hirecteur, en de heer voor Secretaris. Laat u niet misleiden door de advertentiën, waarin de heer C. Brakman wordt aanbevolen voor Directeur, ^want men zegt, dal zulks buiten zijn medeweten ge beurd is. EEN DEELGENOOT. De Notaris H. G, Hammacher te Groede is voornemens om op Maandag 16 Juli 1900, des namiddags te 3 ure, ten ver zoeke van Mej. M. Th. GALLE, Wed. Jos. De Bruijckere, op lan den der hofstede bewoond door den Heer Camille De Bruijckere, in de Gemeente Breskens, in het openbaar te verkoopen 7 hectaren (15 Gemeten) 14 hectaren (30 Gemeten) alles wassende op gemelde lan den. Vergaderplaats aan de Gerst in Takshoek. 'WMB* afl°°p za^ ri°9 worden verkocht behoe ve de wed. P. J AGO BS-Ken se te Breskens, ongeveer wassende in den Elisahethpolder gemeente Breskens. ZEGT HET VOORT)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3