Gemengd. den (namens liet Gedeputeerd col lege) krachtig verdedigd. Naar aanleiding van liet nader verzoek van het comité om hat subsidie van ƒ127.000 te verhoo- gen tot ƒ103.000 met het oog op de doortrekking van de lijn tot Westkapelle werd door den heer Fokker voorgesteld deze zaak, die thans eene nieuwe periode is inge treden, waarop de Staten hunne aandacht nog niet hebben kunnen vestigen, aan te houden tot de najaarsvergadering. Bij het debat over deze motie verklaarden de lieeren Pompe van Meerdervoort en Hennrquin zich véor en de heeren Van Lijnden, Hammaclier en De Veer zich te gen het uitstel. De motie tot uitstel werd aan- genemen met 24 tegen 17 stem men. Goedgevonden werd te voorzien in den toestand van den provinci alen Veerdam te Camperland. Ingevolge het voorstel van Ged. Staten om aan de gemeente Graauw en Langendam een renteloos voorschot te verleenen van ƒ9052 voorwegs verbetering werd door den lieer Fruijtier voorgesteld dit bedrag te verhoogen tot ƒ9228 om dat de bedoelde verbetering eerst compleet geacht kan worden als de verhar ding tot dat meerdere bedrag kan geschieden. De lieer Hombnch sloot zich hierbij ten volle aan. Aangenomen met 26 tegen 14 stemmen. Achtereenvolgens werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de voorstellen van Ged. Staten tot het verhoogen van het renteloos voorschot, aan het waterschap Cad- zand verleend voor het maken van eene haven het verleenen van een subsidie ad ƒ1050 aan de vereeni- ging de Ambachtsschool te Goes gedurende 5 jaar; tot het verlee nen van een subsidie ad ƒ325 aan de gemeente Veere ill de kosten barer huishouding voor 1900 lot het verleenen van een subsidie ad f 35 aan de gemeente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1900 met een nader adres van den Raad tot verhooging van het subsidie tot het verleenen van een crediet aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land ten behoeve der paavdedfokke- rij tot afwijzing van het verzoek der Maatschappij tol bevordering treden, om zich voor geld te ver- koopen en het meisje, dat hij be weerde van zijn jongelingsjaren al bemind te hebben, ou te offeren. Ja, dit alles hebt gij mij gezegd, tante, en ik bewonderde het edele iu uwe denkwijze. Constance lachte bitter. Constance, nog heb ik niets gezegd, nog niets besloten, riep Ivar en snelde op haar toe. Deze avond heeft mij geleerd, dat het gemakkelijker zou zijn, te sterven, dan afstand vail u te doen. Wend u niet van mij af, geliefde, maai luister naar mijzeg, dat gij voor mij uw tegenwoordigen staat, uw vaderland en uwe vrienden wilt opofferen, en wij verlaten ons va derland, om ons een stille en rus tige woning in de nieuwe wereld te bouwen. Constance, wij zijn beiden jong en kunnen door werken ge lukkig worden. Ivar had de beide handen van het jonge meisje gegre- on var* V«pnp hnrl«5fnr»ht.ftliik aan. (Wordt vervolgd.) van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderens Westelijk deel om wij ziging der voorwaarden, waaronder haar subsidie voor een snoeicursus is verleend de verantwoording van Ged. Staten wegens de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten er, uitgaven over 1898; Voorstel van Ged. Staten lot wijziging der begrooting van de enkel 'provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1899; Voorstel van Ged. Staten tot wijziging der be- grooling van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1900; de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel ligt Rijksbe stuur is, voor 1901, met eene no ta van wijziging de begrooting der enkel provinciale eu huishoudelijke inkomsten en uilgaven voor 1901; voorstel van Ged. Staten tot hef fing van opcenten op de grond en de personcele belasting ten behoeve der provincie voor 1901. Op de behandeling der begroo ting komeir wc iu een volgend no. terug waarbij een uitvoerig debat werd gevoerd over den Provincialen Stoombootdicnst. De werkstaking der bootwer kers te Rotterdam is nog vrijwel in hetzelfde stadium. Niet alleen in Rotterdam maar ook daarbuiten veroorzaakt de sta king een ongekende stagnatie. In verband hiermede konden geene garens voor de fabrieken in Twente aangevoerd worden. Tenge volge daarvan moesten reeds enke le fabrieken hier en elders in Twen te „stop» zetten. Als de toestand zoo voortduurt, laat het zich aanzien, dat bij niet tijdigen aanvoer van grondstoffen, op meer fabrieken tijdelijk het werk gestaakt zal moeten worden. Het voornemen bestaat om bij voortduring der ongeregeldheden te Rotterdam de miliciens van het blijvend gedeelte behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, het 3e, het 4e en het 6e reg. in fanterie, die op het oogenblik met groot verlof zijn, onder de wape nen te doen terugkecren door in trekking van hel aan hen verleen de verlof. BBESKE.VS, 13 Juli 1900. De heer C. Hack hoold der school te Zuidzande is benoemd als hoofd van school A te Middelburg. (.roede. Tot 2e onderwijzeres aan de Kreenenschool te Amster dam is benoemd mej. J. C. Hammacher. De heer C. Dalmijn onder wijzer te Graauw (Z.) is als zooda nig henoemd te Ossendrecht. Tot ambtenaar van het open haar Ministerie bij de Kantonge rechten te Oostburg, Torneuzen en Hulst ter standplaats Middelburg is benoemd mr. J. baron van Lams— weerde, advocaat te 's Hertogen bosch. Door het opdringen van een paard had de molenaar Cijsouw van Groede Woensdagmiddag het onge luk van de ponton te Vlissingen in het water te vallen. Onmiddellijk werd op last van kapitein Rosevelt door de beman ning een touw uitgeworpen waardoor de drenkeling terstond op het droge was en inet den schrik vrij kwam. n. doeltreffende hulp sle geroemd. Hoofdplaat, 10 Juli. Door het bestuur der waterkeering van de Calamiteuze polders „Hoofdplaat- en Thomaes" werd heden middag aanbesteed, het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1901 van de aarde-, kram-, rijs- eu steenglooiïngwerken aan de waterkeering van genoemde polders, waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Visser te Hansweert voor ƒ15.550, C. J. de Smit te Bres- kens ƒ15.002.75, J. M. 11. van de Saude te id. ƒ15000, J. de Jonge te Middelburg ƒ14.530, B. van Eek te Terneuzen ƒ14.520, P. Monjé te Breskens ƒ14.447, A. A. de Wilde te Goes ƒ14.444 eu A. Tholens te Terneuzen ƒ14.440. Cildzilitd, 12 Juli. Heden had alhier de vergadering plaats van de onderwijzers uit het arrondisse ment Oostburg. De opkomst was niet talrijk. Nadat men bij M. A. de Roo samen was gekomen trok men te gen 12 uur naar het Badhuis, waai de dag verder werd gepasseerd. 's Avonds te 6 uur gaf het Mu ziekgezelschap eenige nummers ten beste, hetgeen in ons anders zoo stille gemeente heel wat mensehen op de been bracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag heelt to Utrecht een gruwelijke moord plaats gehad. Mej. B., eene ongehuwde dame, bewoonde inet hare 19jarige dienst bode het perceel 115 aan de Uilt— straat til ontving o. m. van tijd tot tijd ook wel eens een bezoek van de familie S. met wie zij bevriend was. Vandaar dat het der dienstbo de dan ook niet vreemd voorkwam, dat de heer S. hoewel wat laat mej. B. nog een bezoek kwam brengen. Wat er tusschen beiden is besproken, zal wellicht imincr een geheim blijven, doch dit is zeker, dat het gesprek niet luid werd gevoerd, althans door de dienstbode niet gehoord, hoewel haar keuken aan de woonkamer grenst. Lang heeft het onderhoud echter niet geduurd, want reeds ongeveer 10 minuten nadat de heer S. was binnengekomen, kwam hij op eens zeer opgewonden de keuken instor men eu wierp zich op het hevig verschrikte meisje. Wat haar lot zou zijn geweest indien zij zich niet had weten los te rukken, kan men hieruit afleiden, dat hij haar reeds bij de keel had gegrepen en legen den grond ge- ^worpen, toen het haar gelukte aan zijne handen te ontkomen. Inmiddels had zij haar meesteres roerloos op d6n grond zien liggen, waarop zij luid om hulp ging roepen, hetgeen tengevolge had dat S. ijlings de vlucht nam, met ach terlating van hoed en jas. Op het geroep van het meisje, dat in haar angst de straatdeur had toegetrokken, waardoor niemand in huis kon, schoten ecnigc buren waaronder prof. Eykinan en de heer Visser, toe, en wisten zich door een benedenraam toegang tot de- woning te verschaffen. Prof. Eyk- man bcproelde nog de lovensgees- ten 'op te wekken, doch mocht daarin niet slagen. De verdachte S. is thans voort vluchtig want, hoewel tengevolge van geruchten in den Maliesingel is gedregd, schijnt men het er toch voor te houden dat hij zijn heil in de vlucht heeft gezocht. Voor zoover is kunnen blijken, wordt niets vermist, vermoedelijk heelt daartoe de tijd ontbroken. Een kwartier ongeveer nadat de moord op mej. B. had plaats ge vonden, werd bij den heer G., hoofd eener school aan de Kruis- dwarsstraat inbraak gepleegd een fiets, een jas en een pet werden uit de gang meegenomen. Vermoedelijk staat deze inbraak in verband inet den gepleegden aanslag, daar de dader hoed eu jas had achtergelaten. Men heeft van den vermoedelij- den dader nog geen spoor gevon- ken. In do Dordtsche Kil is op het laatst der vorige week een matroos van de Stoombootmaat schappij Verscheuren overboord gevallen. Hoewel het personeel terstond op redding uitging, gelukte het niet hein levend aan boord te brengen. Te Bc-sancon in Frankrijk is een meisje van 17 jaren doodge- vonden in haar woning. Zij was van honger gestorven eu had te vergeels hulp gevraagd voor de vier broertjes en zusjes, in wier onderhoud zij na den dood harer ouders moest voorzien en door dag en nacht te werken tot hiertoe bad voorzien, fin dat gebeurt, schrijft de Figaro, terwijl Frankrijk de we reld op de wonderen der tentoon stelling uitnoodigt. Te Katwijk aan Zee is Vrij dagavond uit l>et Prins Hendrik kanaal de 12jarige D. O. dood opgehaal. Waarschijnlijk is de knaap kort na het middaguur in het wa ter gevallen, want op elk ander uur van den dag zijn daar steeds meuschen in de nabijheid. Te Charpennes bij Lyon in Frankrijk had een jongmensch een geladen revolver op tafel laten liggen. Zijn dertienjarige broeder nam dien op, hij wiide hem het wapen afnemen, het ging af en de knaap viel, ill het hoofd getroffen, dood neer. Te Gorredijl: is de 86jarige mej. Vaz, die een bezoek zou af leggen bij eene buurvrouw, door haar gebrekkig gezichtsvermogen in de Compagnonsvaart, geloopen. Zij werd nog levend daaruit op gehaald, doch is kort daarop aan de gevolgen overleden. Te New York is list gedu rende de laatste drie dagen van de vorige week snikheet geweest. Zaterdag steeg de temperatuur tot bij de 100 graden Fahrenheit en viel er veel regen, zoodat de stad een stuombak geleek. Verscheidene menschen werden bewusteloos in de gasthuizen ge bracht, anderen begingen zelfmoord. Later op den dag begon het te onweeren en te waaien. Enkele gebouwen kregen schade eu dc bliksem doodde twee menschen en verwondde verscheiden anderen. Ook in de staten in het midden en het oosten van het land is het erg warm geweest, zoodat de oogst geleden heeft. Te Chicago bezweken Zaterdag twaalf menschen van de hitte. Te Haarlemmermeer, aan den Kruisweg, bij den IJ weg, heeft C. Post, in dienst bij den stalhouder Van den Berg te Haarlem, op treurige wijze het leven verloren, j Door een onbekende oorzaak is hij van een zwaar geladen hooiwa- geu gevallen; een der wielen ging

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2