voor Zociiwscli-VliiaiKloivn. Overwonnen. Buitenland. Transvaal. Binnenland. Ufo. 504. WOËVüiDAO 11 JULI 1900. 9c Jaargang. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te B r e s k e n s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. De tooneelen die zich in China roordoen moeten alle beschrijving Ib boven gaan en doen denken aan de meest ondenkbare gruwelen van de oudste tijden, gepleegd door de meest woeste barbaren. Men kan daaruit opmaken hoe groot de haat tegen de vreemde - lingen is, die uitgezonden door an deren, zich zoodanig inmengen in han godsdienst, hunne vrijheden, kortom in heel hun bestaan ingrij pen. Nu moge alles vrceselijk en jjsrlijk zijn, maar verklaarbaar is het zeker, dat de Chineezen zich legen de vreemde duivels verzetten. Wat doel Europa in China anders dan om het te verdoelen. Dat we meelijden gevoelen met hen, die uitgezonden zijn, is zoo natuurlijk mogelijk, maar dat do Europeesche mogendheden eens een geduchte les krijgen, is volgaarne gegund. De barbaarschheid waarvan de Chineezen zich in hun overstelpte voede bedienen, zien we in Trans- taal in toepassing brengen, door de lonen van het vrome Engeland, dat zich in dienst heeft gesteld van den geldgod. Als de Chineezen de resultaten van het Christendom en de vruch ten van de christelijke lielde moeten iluieten naar de moordtooneelen in den Zuid-Afrikaanscheu oorlog, dan behoeft het waarlijk geen verwou- FEUILLETON. Weldra waren alle gasten aange komen, maar onder al deze jonge en schooue vrouwen was er niet féiie, die met Constance Kronfeldt kon vergeleken worden, ofschoon zij heden avond ongemeen bleek was. Ivar's oogen volgden zijne schoo ue nicht met eene uitdrukking van droefheid en hartstocht, die haar niet ontgingmaar boe treuriger lijn blik werd, des te levendiger en bijna opgewonden werd Con stance, die er volstrekt niet op «heen te letten, dat zij bet voor- *erp zijner opmerkzaamheid was, of dat hare vroolijkheid de wolk op itjn voorhoold al meer deed ver donkeren. De gravin naderde haar zwager m haar zoon en zeide tot de eerste dering te baren, dat de langstaar ten aan hun geloof blijven hangen en het geloot uit berekening een voudig over boord werpen, als een tnenschelijke instelling. Als de Europeesche Staten ach en wee roepen over het lot van de vreemdelingen in China en dit land als 't ware verpletteren willen, dan is 't toch vreemd, dat de Boeren krijg ongemoeid gelaten wordt. Men zal toch niet willen of kun nen beweren, dat de Engelschen rechtvaardiger zijn in hunne daden in Transvaal dan Europa in China? Het is in China evenmin te doen om de westersche beschaving in te voeren als in Transvaal de Boeren- dwingelandij te onderdrukken. Als er aan China niets te ver dienen was, zou er nooit een Euro peaan uitgezonden zijn, maar daar ieder wat van de Chiueesche taart wilde hebben, waren de Mogend heden als de kippen er bij oin elk naar zijn vermogen te doen en zoo mogelijk in te palmen. Had de zucht naar landbezit en wat dies meer zij, niet zulke afme tingen genomen, dan waren de troebelen die nu aanschouwd wor den nooit voorgekomen. Sipido, die den aansiag pleegde op den prins van Wales, werd hoofdzakelijk vrijgesproken, omdat de jury meende, dat hij zonder oordeel des onderscheids heeft ge handeld. Hij werd daarop, evenals zijn medeplichtigen, onmiddellijk in vrijheid gesteld. Zijt gij er zeker van, dat Alina komt? Het begint al laat te worden. Zij beloofde stellig, dat zij zoude komen. Intusschen begon het bal, zonder dat gravin Stern zich vertoonde. De eerste wals was juist geëin digd en [var stond naast den stoel van barones G. en debiteerde eeni- ge van die nietsbeteekenende ge zegden, die aan de salons-conversa tie eigen zijn, toen eenige beweging in de antichambre en het geluid der stem van den generaal Ivar van kleur deden veranderen, terwijl hij een haastigen blik op Constance wierp, die, omgeven van een groep jongeheeren, welke wedijver den om hare attentie te trekken, midden in de zaal stond. Van daar vloog zijn blik naar de deur, waardoor eene lange, statige, jonge dame, van den generaal ver gezeld, binnentrad. Zij kon op zijn hoogst twintig h twee en twintig jaar zijn, liep haastig de zaal door Een donderend bravogeroep be groette de uitspraak van dit vonnis. De ontmoeting der vrijgesproke- nen met hunne familieleden was waarlijk hartroerend. Buiten het Paleis was het zwart van volk en luide juichkreten ste gen uit de menigte op, toen de vrijgesprokenen, door hunne vrien den in triomf rondgedragen, buiten kwamen. De meeste 'Engelsche bladen spreken natuurlijk ongunstig over de vrijspraak van Sipido door het Brusselsche hof van assisen. Sommige zien jin de beslissing van het hof en de uitspraak der jury weer een bewijs, hoe anti Engelsch het Belgische volk blijft wegens den oorlog in Zuid-Afrika. Enkele bladen stellen voor de Belgen te boycotten, ook door weg te blijven van Spa, Ostende en andere veel bezochte plaatsen. Ook zou men de Belgen niet willen laten deelnemen aan de wedstrijden in Engeland, bijv. op de Hcnley. Telei rammen uit Kaapstad lui den, dat de Boerencommandanl Limmer Rustenburg opei-chte 'ich over te geven en trachtie de heu vels d e de stad bcheersehen, te bezetten, maar hij werd met zwaar verlies afgeslagen, toen het garni zoen hulp kreeg van een detache ment Australiërs, die van Zeerust kwamen. en droeg het hoold een weinig te hoog, welke houding, vereenigd met het scherp gemarkeerde aangezicht, den gebogen neus, de groote, uit- pruilende, blauwe oogen, het hooge voorhoofd en het weggestreken blonde haar heur een zekere ge-, lijkheid gaven met de portretten, van. koningin Christina van Zweden. Hare entrée de chambre, de hoofsche wijze, waarop zij hare tante, de gravin, groette en de nonchalance, waarmede zij het hoofd verhief, om Ivars groet te beant woorden, deden aan eene koningin denken. Haar profiel was koninklijk, maar volstrekt niet schoon. Hare gelaatsuitdrukking en de trek om den mond hadden iets zoo trotsch dat er bijna iets terugstootends in gelegen was, wanneer men de oogenblikken uitzondert, waarop een glimlach de anders streng gesloten lippen opende en eene rij van de fraaiste witte tanden liet zien. De gravin-weduwe Alina Stern, want deze was het, droeg een wit Kolonel Mahon was op 6 en 7 Juli slaags met 3000 Boeren, die den spoorweg bedreigdenhij dreef hen oostelijk van Bronkersspruit. De Engelschen verloren 33 man. President Steyn en generaal De Wet zijn met een gevolg van 3000 man gegaan naar Eouriesburg (in de bergen op de grens van Basu- toland. Een telegram van Roberts uit Pretoria vau 17 Juli bericht, dat Bulier daar Zaterdagmorgen is aan gekomen. Het ministerie van oorlog heeft Zaterdag een telegram van Roberts uit Pretoria ontvangen, berichtend dat 800 Engelsche gevangenen, met geen officieren erbij, over de Na- talsche grens zijn gebracht uit Reilz. Ze zijn nu op weg naar Lady- smith. De Eerste Kamer heelt het leerplicht-ontwerp aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. Evenals in de Tweede Kamer was ook hier bij de eindstemming éen lid afwezig. Te Rotterdam is onder de bootwerkers eene werkstaking van grooten omvang uitgebroken, waar bij zich thans ook de sleepers hebben aangesloten. De stakende menigte is zeer oproerig en hun houding is zorg wekkend, tengevolge waarvan de moiré kleed, een garnituur van brillanten en op het hoofd slechts twee piachtige sieraden van robijnen en smaragden, welke de blonde lokken, die achter de ooren in den nek nedervielen, schenen bijeen te houden en te dragen. Nadat zij hare tante en Ivar gegroet had, vloog een blik naar Constance. Deze stond met den rug naar haar toegekeerd, alsof zij Al- ma's binnentreden niet bemerkt had. Er lag in dien blik iets van een bliksemstraal, maar hij schitterde slechts gedurende een paar secon den. Alma wendde -ich naar de gravin en werd dadelijk daarop met aan zoeken van dezen of genen kant bestormd. Ivar was een van de eersten geweest, die de gunst verzocht had den, me» gravin Stern te dansen. Tot haar niet geringen spijt zag Constance de groep oiu haar heen afnemen de meeste jonge heeren haastten zich, hun reukoffer op het

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1