voor Zeeuwseh-Vlaandereii. Overwonnen. Wo. 503. ZATERDAG JULI 1900. 9e Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 cent3elke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAN te Breskeus. Volgens de Engclsche berichten heerscht er te Peking een volsla gen anarchie. Het is zeker de vraag of de Londensche bladen het fijne van de zaak weten, maar zij bewe ren het wel, en zij zeggen dan, dat er op het oogenblik geen Chinee- sche regeering is, dat de Keizerin- Weduwe en de jonge Keizer naar het westen zijn gevlucht, het bin nenland in, en dat Prins Tuan, de verbitterde vijand der vreemdelingen, e macht in banden heeft genomen. Hij zou zclls zijn zoon op den troon hebben geplaatst en diens rechten willen verdedigen tegen de onderkoningen der verschillende provinciën. Dezen toch gaan niet met hem mee, vooral niet Li-Hung-Tang, de onderkoning van Kanton, en de bestuurders der provinciën Nanking en Wuchang. Zij beoetenen een geheel afzon derlijke zelfstandige politiek en wol den daarin gesteund door Yuugly, den opperbevelhebber van het Chi- neesche leger, terwijl generaal Tungfu-siang, de commandant der Mahomedaansche troepen, ook weer onalhankelijk handelt. Wel een anarchie dus, en het eigenaardige is, dat de Europeesche mogendhe den in dat geval moeilijk een schuldige kunnen vinden voor den moord op den Duitschen gezant Von Keiteler. Hoe hachelijker de toestand in 4. Het is ons vuornemen niet, letterlijk den inhoud terug te ge ven van het gesprek, tusschen gravin Ridderhjerta en Constance. Het liep hooldzakelijk over de de geldelijke aangelegenheden van de gravin en haar zoon en de nood zakelijkheid, waarin Ivar zich bevond, door een rijk huwelijk die te ver beteren. Constance had met het hoofd op de hand geleund, hare tante aangehoord en naar mate de laatste de noodzakelijkheid van een huwelijk van Ivar met eene rijke erfdochter ontwikkelde, was Con stance hoe langer hoe bleeker ge worden. Toen de gravin eindelijk zweeg, bief Constance het gezonken hoold op met de woorden de Chineesche hoofdstad is, blijkt wel uit het feit, dat de spoorweg- president Sheng te Tientsin een brief jontving van gen. Yunglu, gedateerd 26 Juni, waarin hem verzocht wordt aan te dringen op een spoedigen opinarsch der vreemde troepen naar Peking. De toestand daar zou heel kritiek zijn, de sol daten zijn oproerig geworden en trekken door de straten, hij zelf, Yunglu, was even machteloos als de keizer en het Tsung-li-Yamen. Prins Tuan heeft 15000 man troepen te zijner beschikking, bo vendien de fanatieke Mahomedatien van generaal Tungfu-sjang, de troepen van generaal Nieh bij Tientsin en de Boksers. Werkelijk vertrouwbare berichten zijn er inlusschen nog niet geko men uit Peking, en omtrent het lot der gezanten is men nog steeds in het onzekere. De hoop op hun behoud behoeft men intusschen nog niet geheel op te geven, al is het zeker waar, dat zij in zeer benarde omstandigheden verkeeren. Dat een drietal gezants hapsge- bouwen zijn vernield, beteekent niet zoo heel veel, want de Engel- sche ambassade is bijzonder sterk, en daar zullen stellig alle vreemde lingen in het gezantschapskwartier bijeen zijn gekomen. En dan kan daar ten vrij geduchte macht samen zijn, misschien een 700 man. Alleen blijlt de vrees bestaan, dat ammunitie en levensmiddelen er weldra zullen zijn uitgeput, wat ook het einde van den strijd ook moet En Ivar heeft er in toege stemd, een huwelijk te doen om geld Ivar heeft aan de noodzake lijkheid en aan mijne gebeden moe ten toegeven, antwoordde de gravin. ik begrijp het. Constance's lippen trildenhare kleine hand trok zich stuipachtig te zamen maar overigens zag uien geen tee kenen van gemoedsaandoening op het blceke gelaat. Zij vroeg zelfs oogenschijnlijk kalm En met wie zal Ivar trou wen Wanneer alles gaat, zcoals ik mij heb voorgesteld, dan zal het zijn met uw beider nicbt, Alma Stern. Constance schrikte op, wierp het hoold in deu nek en riep met groote verbittering: Had zij nog niet genoeg voorrechten boven mij, dat zij mij nu van het eenige, dat ik boven haar bezat, Ivar's liefde, moest berooven beteekenen, indien de gezanten zich al hebben weten te verdedigen. En het blijkt steeds meer, dat de gezanten op eigen verdediging zullen ziju aangewezen, want het bericht, dat een afdeeling troepen der mogendheden reeds te Peking zou zijn, vindt tot nogtoe geen bevestiging en men vreest daarom, dat het hoopvolle telegram van Maandag wat heel voorbarig is geweest. De mogendheden zullen wel te Peking komen, maar de vraag is wanneer Want er zullen veel meer troepen moeten worden ontscheept en daarmee kan heel wat tijd heen gaan. Japan is van plan nog 30000 man naar China te zenden, maar blijkbaar meer uit naijver tegen de Kussen dan alleen om de gezanten te helpen. De jaloezie van Japan, die nog gevoed wordt door do Engel- sclien, is zeer groot, en de Ja panners zijn lang niet gesticht over de benoeming van den Russischen generaal Alexijew lot opperbevel hebber der verbonden troepen. Intusschen brengt elke dag nieu we verrassingen die hoe langer hoe ernstiger worden. Immers, drie Chineesche bedien den van vreemdelingen te Peking, na uit de hoofdstad ontvlucht te zijn, hebben het bericht aangebracht, dat (alle vreemdelingen, ongeveer duizend in getal, waaronder 400 troepen en 100 Chineesche douane ambtenaren niet vrouwen en kinde ren, in de Engelsche legatie stand Constance, zou ik mij vergist hebben in u, die ik als zoo ver standig beschouwde, dat ik er zelfs op rekende, dat gij het eerst van allen de noodzakelijkheid zoudt in zien van deu slap, dien Ivar doen moet F Zult gij de tcgenwerkster zijn van de plannen, die ik-gemaakt heb, om het geluk van mijn zoon te bevorderen Dat zou mij inder daad een harde slag zijn. En een slag, die u, tante, niet zal treffen. Ivar en ik bezitten het treurige voorrecht, tot eene klasse te behooren, die meent te hoog te staan, om van liefde en arbeid te |kunneu levendaarom biedt hij zich heden aan de meest biedende vrouw aan en ik mij morgen aan den man, die mijn eigenbelang bevredigen kan. Het is evenzeer een slavenhandel als die, welke in Amerika gedreven wordt, met dit ouderscheid slechts, dat wij ons zeiven verkoopen uit lage heb zucht, terwijl de arme negerslaven door anderen verkocht worden. gehouden hebben, totdat de voor raad ammunitie en voedsel uitgeput was. De legaties zijn verbrand, en alle vreemdelingen vermoord. Naar gemeld wordt zijn de kei zerin en de keizer Kwang-soe ver - giftigd. Een telegram van 3 dezer uit Sjanghai aan de .Times" zegt, dat volgens berichten uit vertrouwbare bron, welke aangebracht zijn door een koerier, die Peking 27 Juni verliet, 15,000 mau Boksers en troepen dien dag de legaties aan vielen, doch met verlies werden teruggeslagen. Eeu telegram uit Sjanghai van 4 dezer meldt, dat de verbonden troepen de inlandsche wijk van Tientsin aanvielen op 30 Juui des morgens te 8 uur. De wijk werd genomen des namiddags te 2 uur. Het hoofddoel van dien aanval was, naar gemeld wordt, het ver nietigen van het fort in die wijk, van waaruit de vreemdelingenwijk werd beschoten. De oorlog in Zuid-Afrika levert op zich zeil weinig belangrijks meer op. Nogtans levert de guerrilla oorlog den Engelschen heel wat moeite. Nog steeds worden opnieuw Engelsche troepen gezonden. Uit een openbaar gemaakte lijst blijkt, dat ongeveer 30,000 mau voor den oorlog ongeschikt zijn geworden in ruim acht maanden. Daarvan zijn in den bloedigen strijd gevallen 254 officieren en 2403 Constance lachte verachtelijk en voegde er bij, terwijl zjj van den stoel opstond Wees gerust, beste fante, ik ben te trotsch om zelfs met een woord Ivar te willen herinneren, dal hij mij gezegd heelt, dat h|j mij bemint. Neen, laat hij rijk worden Dank, Constance, gij maakt mij voor mijn geheele leven tot uwe schuldenares. De gravin reikte de jonge freule hare hand, maar deze schoof die weg, zeggende Gij zijt mij geen dank schul dig, tante. Ik kan zwijgend en zon der klagen, mij opgeofferd zien door den man, dien ik bemind heb en die m|j de warmste verzekeringen zijner liefde gegeven heeftmaar ik ben degene niet, die met zich laat spelen zonder te trachten, zich te wreken. Te wreken F Ja. Daarom sprak ik laat hij rijk wordenmaar ik zeine nietlaat bij gelukkig worden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1