Gemengd. plaats hebben op den 3en Augus tus a. s. op Puuipus. De burgemeesters van Wieringen en Edam, die bij II. M. de Konin gin op audienlie zijn geweest, ver kregen de toezegging, dat H. M. dat schouwspel, tot welks deelne ming zich reeds een 900tal vis- schers hebben aangemeld, met II. D. tegenwoordigheid zal vereeren. BRESKEXS, 39 Juni 1909. Gisterenmiddag had ten raadhui- ze alhier de aanbesteding plaats van de uitvoering der onderhoudswer ken ten behoeve der gemeente, waarvoor werd ingeschreven door J. M. H. van de Sande-Monjé voor ƒ453 en VV. Woittiez voor ƒ448. De totale opbrengst van den verkoop der Staatsgronden in de nieuwe polders beoosten en bewes ten het kanaal van Philippine is ƒ393.122. De indijking met het leggen van het kanaal is aanbesteed voor 292.500. Bij het gehouden examen voor kommies-roeier zijn o. m. ge slaagd de heeren V. A. van Aerde te Aardenburg, W. P. Bakker en D. Sloot te Sluis en R. de Boer te Veldzigt gein. lJzandijke. IJzendijke, 26 Juni. In de be den gehouden classikale vergade ring van de gemachtigden uit de classis IJzendijke, kwamen de ver schillende voorstellen der Synode in behandeling, o. a.. tot wijziging van art. 3* van het Alg. Regl.- waarbij het woord manslidmaten" regelende hunne stembevoegdheid zou veranderen in #lidmaten", zoodat alsdan ook aan de vrouwen dit recht zuu worden toegekend. Het voorstel werd verworpen. De noodige, in verband met deze voorgestelde wijziging, veranderin gen werden mede afgestemd. Overeenkomstig meermalen geuite wenschen om de Synodale Vergade ring vroeger dan tot dusver en wel op den laatsten Woensdag der maand Juni, te doen aanvangen, was door de Synode een voorstel in dezen geest ingediend waaraan eene bepaling was vastgeknoopt, dat alsdan de classicale vergaderingen op den eersten Woensdag van Juni zouden gehouden worden ook dit punt werd verworpen. nooit. Heb ik bij uwe opvoeding eenig ander doel gehad dan u tot edelman te vormen Neeu. En toch kwetst gij uwe moe der met bittere en smadelijke woor den. Is de moeder, die u boven alles ter wereld bemind heeft, niet ongelukkig genoeg door de pecuni- eele rampen, die haar getroffen hebben, dat gij, haar eenig kind, door uwe schampere uitdrukkingen haar nog ongelukkiger maken moet? Gelooft gij inderdaad, dat uwe woorden en uw gedrag in overeen stemming met plicht en geweten zijn Vergeef mij mijne bittere woorden en vergeet zeze hadden niet ten doel, u te kwetsen, inaar het tegenwoordige oogenblik is mij uiterst pijnlijk want de omstandig heden hebben mij slechts twee keuzen gelaten, namelijk door een bankroet openlijk onteerd te worden, of door en huwelijk uit eigenbaat m'j voor miju zeiven te vernederen. (Wordt vervolgd.) Art. 10 van meergenoemd regle ment bepaalt in zijne 2e alinea, dat ieder lid van eenig kerkelijk bestuur verplicht is in deszelfs vergaderingen zijn stem bepaald uit te brengen, tenzij die vergadering hein daarvan ontslaat. Dit laatste wil de Synode voor komen door te bepalen, dat van de niet-medestemming niemand kan ontslagen worden. Dit voorstel werd met algeineene stemmen aangenomen. Gelijk men weet is aan lidinaten- ouders de bevoegdheid toegestaan hunuc kinderen te laten doopen in eene andere gemeente, dan waartoe zij behooren, behoudens een certifi caat van zedelijk gedrag, afgegeven door den kerkeraad hunner ge meente. De Synode wenschte deze be - voegdheid een veel verdere strekking te geven, en toelaten dat de doop kan worden toegediend aan kinderen in de gemeente, waartoe hunne ouders behooren, en wel van wege den kerkeraad eener andere gemeente, doch hiertegen verklaarde zich de vergadering met algeineene stemmen. Voorts kwamen nog een drietal voorstellen ter tafel, waarvan twee tot wijziging van de reglementen op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening en voor kerkelijk opzicht en tucht nopens godsdienst onderwijzers en onderwijzeressen, waarvan eerstbedoelde met alg. St. werd verworpen en de beide laatste op gelijke wijs werden aangenomen. De verkiezing tot samenstelling van het classikale bestuur bad tot uilslag dat werden herbenoemd tot president ds. A. Timmerman te Terneuzen, sec. ds. \V. H. VYeeda te Cadzand, ds. J. J. Homburg te Biervliet vioe-pres., sec. ds. tl. vau Essen te Nieuwvliet, ds. H. C. van Riet te Retraiichement, secretaris- penningmeester, sec. ds. G. van Dis te Zuidzande Verder als ledends. A. M. Knotlnerus te Zaainslag, sec. ds. 11. Akersloot van Houten Roos, te Sas van Gent, ds. J. B. Th. Hu- genhoitz, te Axel, sec. ds. R. Meeuwenberg, te Breskens; ds. E. T. K. Steller, te Hoek, sec. ds. L. M. de Boer, te Hulst; P. Moes te Terneuzen, sec. J. Noest te Sluis; C. van der Hooit te Terneuzen, sec. M. de Bruijne te Cadzand'J. C. Hoste te Terneuzen, see. A. Ris - seeuw I.Az.' te - Cadzand. Als lid van het Provinciaal Kerk bestuur van Zeeland werd benoemd ds. J. P. van Melle van Sluis en tot diens secundus ds. A. Timmer man te Terneuzen. Sec. wil zeggen secundus of plaatsvervanger, bij ontstentenis van den eerstbenoemde. Ten slotte werd door ds. J. P. van Melle te Sluis eene motie voorgesteld, waarin de Synode in overweging wordt gegeven het re glement op de Generale Kas voor- loopig nog buiten werking te stel len en langs den wettigen weg een nieuw reglement aan de classicale vergaderingen voor te dragen, met weglating van »de verplichte bijdra gen", welke motie werd aangeno men. Dinsdag barstte er een zware brand uit te Koustantinopel, dicht bij het paleis van den Sultan. Verscheidene paleizen van Turk- sche hoogwaardigheidsbekleders en verwanten van dm Sultan zijn verwoest. In den sneltrein van Odessea naar Galicic is een rijke dame uit Krakau vermoord. Deze dame, mevrouw Sophie von Wolidkowicz, had in Odessa aan baar familie een bezoek gebracht. Voor zij uit deze laatste stad vertrok, verzilverde zij bij een bankinstelling een groot geldswaar dig papier. De Russische politie denkt nu, dat zij bij die gelegenheid de aan dacht heeft getrokken van den moordenaar, vermoedelijk een ex- inalroos, die haar steeds volgde. Mevrouw Vor. Wolodkowicz zat alleen in een coupé eerste klasse haar dienstbode was in denzelfden in een coupé tweede klasse. Bij het station Sohinerinka ging het meisje zien, of haar meesteres reeds was gaan slapen, en vond ze toen ver moord. Het treinpersoneel werd gewaarschuwd en tevens de politie maar van den moordenaar is geen spoor te ontdekken. Te Onstwedde (Gr.) is bij hel bouwen van een nieuwen molen de 64jarige timmerman W. de Boer van de zwikstelliug gevallen, met liet noodlottig gevolg, dat bij kort daarna overleed. Te lsle Exloërmond is het 4iarig zoontje van den schipper Schoutslra in een onbewaakt oogen blik te water geraakt en verdron ken. Te Enkhuizen ia Zondag een scheepslosser van het havenhoofd in zee geraakt en verdronken. In Londen bouwt men een ondcrgrondsche spoorbaan, die bijna onder de geheele stad doorloopt, op sommige plaatsen 65, op andere 96 voet onder den grond. Men gaat in litten naar beneden en naar boven. Men reist er goedkooper mee dan met de omnibus. De aanleg der lijn kost 48 inillioen gulden. Electrici— teit wordt als beweegkracht ge bruikt. Te Apeldoorn ontlastte zich deze week een hevig onweder. De bliksem sloeg in de schuur van den landbouwer R. Kloprnan, in de buurtschap Uchelen, waardoor deze totaal afbrandde. Eenig pluimvee en een partij eikensohilhout werden mede een prooi der vlammen. Te Wamel is een 6jarig dochtertje van den arbeider v. B dat voor een open raam stond toen een hevige donderslag zich liet hooren, daarvan zoodanig verschrok ken, dat het aan de gevolgen is overleden. Sommige wielrijders schijnen korte wetten te maken met de wandelaars die hen in den weg komen. Een staaltje van brutaal optre den werd te Saint Denis bij Parijs geleverd. Georges Guillanme wan delde daar over het trottoir, toen hij het ongeluk had vijt wielrijders te ontmoeten, die schenen te mee- nen, dat voor hel bevel van hun trompet een ieder behoorde te wij ken. Guillaume, in de naieve veron derstelling, dat het trottoir voor wandelaars diende, ging niet uit den weg. Hierover ontstak een der wielrijders in zulk een graad van toorn, dat hij dood eenvoudig een plaats maakte door Guillanme met een mes uit den weg te steken. De heer Gniliauine maakte zich meester van het rijwiel van zijn aanvaller en trachtte te ontkomen. flij werd echter door het vijftal achtervolgd en, véér hij in veilig, beid was, ontving hij een tweedt steek, waardoor hij neerviel. Zooali heel vaak geschiedt in dergelijks gevallen maakte het dappere vijftal zich toen haastig uit de voeten. Gelukkig zijn eenige, door den driesten wielrijder in de, worsteling verloren voorwerpen gevonden, die de politie op het spoor van de vermetelen zullen kannen brengen Het volgend verhaal, vindt men in een Fransch blad. Zooali men weet hebben de mogendheden ook vroeger al eens tegen de Chi- neezen gevochten, en een der veld' tochten maakten de Fransche offi eieren kapitein Cointe, sedert divi sie-generaal in het Fransche leger, en kapitein Campenon, sedert Fransch minister geweest, mee, en waren tegenwoordig bij het innemen der Chineesche hoofdstad door het En- gelsche leger. Men had beide offi eieren op verkenning uitgezonden om de vestingwallen van Peking t inspecteeren. Deze zagen er ontzag wekkend genoeg uit; overal ka nonnen en onbewegelijke schild wachten, die de wacht hielden. De officieren, zich zoo goed ino gelijk verbergend, kwamen aan den voet der versterkingen, zonder op gemerkt te zijn. Ik wed, zei Campenon, dat ik op den muur klauter. Ik wed van niet, antwoordde Cornte. Terwijl zij samen deu muur op klommen, waarvan alle steenen los lieten kwamen zij boven op ds verschansing. Hoe groot was niet huil verbazing, toen zij niets zagen bewegen en bemerkten, dat de ka nonnen van hout en de schild wachten van leem waren I Zoo had het Engelsche leger een gemakkelijke taak de stad te ne men, tot groote ontsteltenis der zonen van het Hecnelsche Rijk, die hun opgezelta schildwachten vol doende achten om de vreemde duivels op een afstand te houden. Bij Pongues les Eaux, ii Frankrijk, hield een bruidspaar met een paar bloedverwanten, toen zij vau het raadhuis terugkwamen, waar zij zich hadden laten aanteekenen voor den ondertronw, stil bij eens landsherberg. De eigenaar daarvan was een jonge man, die vroeger van de bruid een" blauwtje had ontvangen, en daar nog boos om was. Toen de herbergier het bruids paartje zag stilhouden voor zijn huis, kwam er een onheilspellende glimlach op zijn gelaatin dt gelagkamer liet hij zich niet zien; maar hij maakte het zich druk met de paarden, die hij met bijzonders zorg scheen aan te spannen. Toen het jonge bruidspaar weei op weg toog, bleken de paarden erg wild, en dat werd hoe langet hoe erger. Ten slotte viel op een steil gedeelte van den weg hel rijtuig om in een gracht. De vader van den bruidegom was dadelijk dood, eeu ander dti inzittenden werd levensgevaarlijk gewond, een zware woud aan het hoofd kreeg de bruidegom, terwijl de bruid een been brak en een hersenschudding kreeg. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de wraakgierge herbergier de paar den brandend zwam onder de staart had gebonden. De Spaansche Maarschsü Martinez Cauipos keerde onlang»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2