Buitenland. Binnenland. Gemengd. ling een redelijke en rechtvaardige bezoldiging der onderwijzers niet uit het oog te verliezen. Andere leden verklaarden verplicht herha- lingsonderwijs in beginsel af te keuren. Vele leden vonden het ontwerp ten opzichte van den omvang en duur van het verplichte onderwijs zwak en te weinig eischend. Enkelen betreurden het, dat de leerplichtige leettijd niet tot het 14e levensjaar was uitgebreid. Betoogd werd, dat de minister te veel had toegegeven door niet alleen gemoedsbezwaren als reden van vrijstelling der verplichthig van ouders en voogden aan te nemen, maar zells elk ^overwegend bezwaar". Daardoor heeft de wet veel van haar kracht verloren en is zij in menig opzicht eene onbeduidende wet geworden. Daartegenover brach ten sommigen den minister hulde voor de welwillende wijze waarop hij getracht had aan do bezwaren tegemoet te komen. Terwijl vele leden de ontheffingen van het verplichte schoolbezoek in hel algemeene te uitgebreid acht ten, waren er onderscheidene, die in het bijzonder, ontheffing ter za ke het landbouwbedrijf geheel 011- noodig achtten. De kosten der invoering van den leerplicht zouden naar veler oordeel zeer aanzienlijk zijn. Door andere leden werden de fiuancieele gevol gen niet zoo belangrijk geacht. Met veel nadruk werd door onderscheidene leden gevraagd waar mede de Kegecring de in ailen ge val aanzienlijke kosten, die direct of indirect van de wet het gevolg zullen zijn, wil dekken. Het buitenlandsch nieuws wordt hoofdzakelijk behrerscht door de Chinecsche quaestie. Veel nieuws komt daar voor het oogenblik niet van daan en wat er wordt losgelaten moet ook weer onder reserve aangenomen worden. In alle deelen der wereld en op en kwam weldra tot de ontdekking, dat hij hartstochtelijk verliefd was op zijne nicht, ircule Constance Kronfeldt, eene zusterdochter van de gravin, zonder vermogen en die sedert den dood barer ouders door hare tante met Ivar werd opgevoed. Constance was, wat haar uiterlijk aangaat, eer klein dan groot, van eene onberispelijke gestalte en eene ongemeene sctioouhcid. Levendig, gracieus en grillig, was zij juist geschikt, om een jeugdigen dweeper, als Ivar Ridderhjerta, doodelijk van haar te maken. Zoo stonden de zaken, toen de gravin eene dochter van den broe der liaars overleden echtgenoots, de gravin Alma Stern, sedert twee jaar weduwe, jong en verbazend rijk, met allen mogelijken aandrang in haar huis begon te noodigen. De jonge weduwe scheen zeer ingenomen met haar neef en dit maakte, dat de omgang in den laatsten tijd, zoo al niet vertrou welijk dit scheen ten opzichte van de trotsche, eenzelvige Alina onmogelijk dan toch hartelijk was, ofschoon Ivar niet zeer inge nomen scheen met zijn rijke nicht. Van daar dat hij zich jegens haar als jegens andere dames gedroeg hij was beleefd en voorkomend, zonder meer. (Wordt vervolgd.) elk gebied ontwaart men immer dat de waarheid zoek is. 't Is treurig. liet schijnt alsof de beschaving en de vooruitgang wordt ingevoerd om des te meer profijt van de onderdrukking van het recht en de verbloeming van de waarheid te kunnen trekken. De groote bezorgdheid ten op zichte van de Europeesche gezanten te Peking is opgeheven de Clii- ncesche gezant te Berlijn dtelde mede, dat alle gezanlschapsgebou- wen te Peking ongeschonden en alle gezanten in veiligheid zijn. De overige berichten luiden dat het in de overige deelen van Cni- 11a tamelijk rustig is. Wel smeult het «uur, doch tot ontbranding komt het voorloopig niet. Ot echter de gemengde vreemde troepenmacht voldoende zal zijn om de oproerige benden in bedwang te houden zal de tijd moeten leeren. De regeeringen rneenen blijkbaar van niet, want nog maar steeds worden troepen uitgezonden. In Transvaal is het op het oogenblik ook vrij stil. De dappere Engelsehen gaan maar steeds voort met het bezetten van plaatsen waar geen Boer te hooren of te zien is. In Frankrijk heeft zich een comité gevormd van zeer voorname perso nen om te trachten dc onafhanke lijkheid van de Boeren te bewerken. Dit comité heeft zijn taak breed opgezet en is begonnen met het aanknoopen van betrekkingen over de gansuhe beschaafde wereld. We wetischen dat comité alle succes toe. Maar de gevoelens zul len niet onvermengd zijn omtrent het streven van deze heeren. Engeland stoort zich blijkbaar aan niemand, behalve aan de Char tered-Company en de rol van Fran- rijk in zake Dreyfus is zoo vreemd geweest en ligt nog zoo versch in hei geheugen, dat men geneigd is, zich af te vragen ol de heeren van 't Fransehe comité meenen te kunnen bewerkstelligen in zake Transvaal, waar dit in hun eigen land en op veel kleiner schaal niet mogelijk was. Als Engeland te avond of mor gen niet met een der groote mo gendheden in botsing komt over andere belangen, vreezen we, dat de beide Bóeren-republieken worden ingepalmd als of het de meest natuurlijke zaak ter wereld was. De hoogere politiek, namelijk die met het beginsel .pakken wat je krijgen kunt, zonder te vragen hoe", is voor menigeen ondoorgrondelijk, omdat het ontbreekt aan de rnid - delen die deze politiek in toepas sing brengen. De minister van financiën heeft een voorstel ingediend tot aanvul ling van de wet op de Staatsloterij. Meermalen is liet voorgekomen, dat gedeelten van loten, waarop prijzen waren getrokken, verloren gegaan of vernietigd waren, in de meening, dat er geen prijs op was gevallen en er kon dan geen uit betaling volgen. Enkele malen ver vielen op deze wijze vrij aanzienlijke bedragen aan den Staat. Het kwam den minister nu wenschelijk voor, dat voor dergelijke gevallen een weg geopend wordt. Nu niet meer de collecteur, maar de Staat schuldenaar is van den op een lot gevallen pi ijs, moet elke uitbetaling worden geweigerd, ook in gevallen, waarin die vroeger meestal plaats had en waarin de billijkheid die thans eveneens zou eischen. Dc voorgedragen wijziging strekt nu, om aan de eischen der billijkheid te voldoen door een bepaling, waarbij de Kroon zich voorbehoudt oin, nadat de verjaring (11a drie jaren) is ingetreden, de uitbetaling te bevelen van prijzen of premiën, gevallen op vernietigde of vermiste loten of gedeelten van loten, wanneer de uitbetaling van die prijzen gevraagd is véór het intreden der verjaring en de be langhebbenden liet waarschijnlijk hebben gemaakt, dat zij de recht hebbenden zijn. Verder wordt voorgesteld, aan den maatregel terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1886, wat zeer waarschijnlijk een uitgaaf zal eischen van ƒ10,000 h ƒ12,000. Er wordt gemeld, dat de voorgestelde wijzigingen in de Drankwet door de afdeelingen der Tweede Kamer zeer gunstig zijn ontvangen. ItltESKE.YS, 26 Juni 1000. Voorbereidend militair onderricht. Men verzoekt ons nog eens in herinnering te brengen dat dc aan melding tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht moet geschieden véor 1 Juli a. s. te Middelburg en Vlissingeu bij den commandant van het garnizoen en in andere g-meenten van de provincie bij den burgemeester. Een cursus wordt opgericht in garnizoensplaatsen als ten minste 5 adspirantcn voor het reservekader of in het geheel minstens 10 deel nemers de lessen volgen en in de andere gemeenten als ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel minstens 20 deel nemers de lessen volgen. Jongelieden, die aan het onder richt wenschen deel te nemen, moeten van 16 tot 24 jaren oud zijn. Het onderricht wordt gratis ge geven hel materieel voor de ex- cercitiën en de schietoefeningen wordt kosteloos verstrekt. Het onderricht wordt gehouden van October tot Maart, 2 malen 's weeks, in den regel in de avond uren, en heeft in 't algemeen ten doel verhooging van 's lands weer kracht te bevorderen en bovendien om aanstaande adspiranten voor liet reservekader en militieplichti- geu voor te bereiden voor den dienst in het leger. Adspiranten voor het reserve kader, die het onderricht met vrucht gevolgd hebben, komen in 't bezit van getuigschrift F, en militieplich- tigen in dat van het getuigschrift W, recht gevende op keuze van korps en garnizoen. Het onderricht omvat practisch.- gymnastiek, excrcee- ren, schieten en bajonetschermen en theoretisch kennis van de ver lichtingen van den soldaato. a. kennis van hun geweer, indeeling van het leger, de rangen en _gra- den, enz Verdere inlichtingen worden ver strekt, door den kapitein P. J. Geill te Middelburg. Groede, De heeren W. Schoo en M. A. A. J. Blanker! surnumerairs der posterijen te Goes en Rotterdam zijn benoemd tot commies 4e klas. Groede. Aan den milicien D. Verplauke thans met groot verlof is door deu minister van oorlog vrijstelling verleend van de vei plichling dezen zomer gtdurew vier weken onder de wapenen komen. Aardenburg, 23 Juni. Hedemu middag werd door regenten van hl Gasthuis aanbesteed het bouvn van een bewaarplaats voor ijs, tui bijlevering van de benoodigde mi terialen. Ingeschreven werd door de lies ren J. F. Eekhout voor ƒ1821, P Oiuon voor ƒ1800, J. Kools voa ƒ1725 en J. M. H. van de San- dc-Monjé te Breskens voor ƒ1441 De 3 eersten zijn alhier woon achtig. Aai'denbiii'g. De surnumerai der posterijen S. W. Weisfeit word met ingang vnn 1 Juli van k« postkantoor Vlissingen verplant! naar dat te Amsterdam. Oosfburg. De dames A. J. Scholte en J. P. Scholte alhier hebben inet gunstig gevolg ht eindexamen afgelegd aan het gym nasiuiu te Qorinchem. Groede, 23 Juni. Vermoedelijl door het op hol slaan van hel paard is het rijtuig van den lieer D. van Zuidzande omgeslagen vu deu lioogen dijk nabij de hofstedt van J. H. de Biiek. Het rijtuig is erg beschadigd de heer D. en diens knecht heb ben zich wel bezeerd, doch niet van dien aard dat hun toestand levensgevaarlijk is of bezorgdheii! wekt. Het paard werd gestald bij den landbouwer de Bliek voornoemd. Zaterdagvoormiddag sloeg de bliksem in de woning van de wed. van Aerde Ie Axel. Aan den muui en enkele mtubels werd eenige schade veroorzaakt. Geen der bewoners werd getrof fen. - In een der hotels van Gro ningen logeert sinds eenigen tijd een Amerikaansehe dame, die, in ons land geboren en opgevoed, op zeer jeugdigen leeftijd naar 't bui tenland ging. Lange jaren was u afwezig, tot ze nu voor eenigen tijd koers zette naar Nederland, om te zien welke harer familieleden u daar nog zou aantreffen. Als men in aanmerking neemt, dat ze thans met haar mail in Texas groot grondbezitster en eige nares van een paar duizend stuk! rundvee is, terwijl het huwelijk kinderloos bleef, zal men kunnen begrijpen, dat menigeen zou wen schen in familiebetrekking tot de Amerikaansehe te slaan. In de stad heeft ze in een onaanzienlijk! buurt toevallig een ver verwijderd familielid ontdekt, wien ze tot 'l aanknopen van eenige noodzakelijke huishoudelijke artikelen honderd gulden schonk. Zes neven en nich ten, in een dorp ill de provincie, die tot de arbeidende klasse belmo ren, gaf ze elk ƒ500 cadeau, ter wijl ze 't plan heeft verder liate familie te blijven gedenken. Over eenige «eken heelt de goedgeefsche Amerikaansehe 't plan weer den oceaan over te steken, om naar Texas terug te keeren. Er heeft alweer een spoor wegongeluk in Engeland plaati gehad, bij Hampton Court is een trein ontspoord, die vauf Hasting! kwam. Er viel geen dooden bij tl betreuren, maar een zestigtal pereo*

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2