BET NIEUWSBLAD voor ZcciitvNcli-Vlaiiiiiloi'cn. 1st LwpMtsitmp Overwonnen. WOENSDAG 2* JITAI 1900. 9c Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: FEUILLETON. Ufo. 500. Per 3 maanden 50 cents; franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren. Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééu ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dllil.EMAV te lireskens. looals dal in de Tweede Kamer is ungenomen, heeft in de afdeelingen ren de Eerste Kamer een punt van zeer breede bespreking uitgemaakt. Allereerst kwam de meening iterk uit, dat de regeering, met het oog op de totstandkoming van dit ontwerp deze wet had behooren in te trekken. De omstandigheid dat door de gewettigde absentie van dén Ka merlid de wet is aangenomen, die mders de vereischte meerderheid niet zou hebben verkregen, benc- tens bel feit dat twee ministers aan de aanneming hadden meegewerkt, kan van dit ontwerp niet gezegd worden, dat zij een nationale is. Zrlis van dc zijde der voorstan ders werd het idee geopperd, dat het ontwerp om deze reden had behooren te worden ingetrokken. Door sommige leden werd bezwaar geopperd tegen het beginsel van den leerplicht. Zoó werd ook de meening geuit dat een wet tot invoering van leerplicht niet noodzakelijk was om het schoolbezoek te bevorderen of onwil tot schoulbczoek te keeren. Men ontkende ook, dat het uit de school huuden van kinderen buiten noodzaak veelvuldig voor kwam. Een ernstig bezwaar tegen deze wet was, dat zij in werkelijkheid niet leerplicht maar schooldwang invoert, en waar dwang niet r.oodig is, werd opgemerkt, is hij een In de groote en prachtige wo ning van de gravin-weduwe Kid- derhjerta was inen ijverig bezig Bet de toebereidselen tot bet fetst, dat, de gravin dien avond zou geven ter viering van den verjaardag haars roons. Terwijl de bedienden in de 'slons bezig waren, voerden de gravin en haar zoon, graaf Ivor kidderhjerla, een levendig gesprek. Alvorens wij den inhoud daarvan toededeelen, zullen wij met eenige Woorden den toestand schetsen, 'sarin de gravin zieli bevond. Keeds jung weduwe van zijne Excellentie Kidderhjerta, werd zij, ingevolge den uitersten wil van kaar echtgenoot, de uitsluitende beschikster over diens vermogen en *Heen voogdes over haar zoon. kwaad en ondermijnt hij de ver houding tusschen ouders en kinde ren en dwang bederft de verhou ding tusschen ouders en onderwijzers. Nog werd betoogd, dat bet ou derwijs zelf er niet beter op zal worden. Want die ongeschikt zijn oin te leeren of niet willen leeren en daarom verzuimen, zullen nu de anderen in den weg zitten. De hier ontwikkelde denkbeelden bleven niet zonder bestrijding. Vele leden verklaarden zich vóér de wet. In de eerste plaats werd er in 't algemeen op gewezen, dat het schooltoezicht liet wetsvoorstel eenstemmig, vooral op grond van hetgeen het van schoolverzuim weet, had toegejuicht. Deze leden betoogden de nood zakelijkheid van het ontwerp. Uit de vermindering van liet schoolver zuim, kon h. i. alleen liet besluit getrokken worden, dat de leerplicht weinigen meer drukken zal en dus gemakkelijk kan worden ingevoerd, als drukkende alleen de ook nu nog onverschilligen. Eigenlijk had volgens sommigen de leerplicht reeds met de nieuwe organisatie van ons onderwijs in 1S57 of althans in 1874 met de invoering van de wet tot het tegengaan van overma- tigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, moeten zijn ingevoerd. liet gronddenkbeeld en de be weegredenen dezer wet, werd door ben opgemerkt, is niet anders dan kinderbescherming, cn men zou h. i., wanneer het niet te lang was, de wet dan ook eigenlijk #wet op Deze zeer ondoordachte verorde uilig van haar man was alleen uit zijne greudelooze liefde jegens zijne vrouw te verklaren, die dertig jaar jonger was dan bij en die hem gedurende den korten tijd van baar huwelijk geheel beheerscht bad, naardien bij haar letterlijk aanbad en tot in zijn dood aan zijne liefde getrouw bleef. De gravin, eene trotsche, pracht- bevende, ijdele dame met aristocra tische denkbeelden, beschouwde het baar als plicht eene schitterende levenswijze te voeren. Volgens hare begrippen kon zij, de gravin Itid- derhjeita, niet anders optreden dan met een glans, welke dien harer hooge voorzaten evenaarde. Zij meende aan deze de verschuldigde achting te bewijzen door anderen te overtreffen in de kunst van geld verkwisten. Het gevolg hiervan werd, dat de eigendommen tot het uiterste door hypotheken bezwaard werden. Eindelijk was zij genood- zaakt één landgoed te verkoopen, kinderbescherming in zake het onderwijs" moeten noemen. Enkele leden hadden wel ge- wenscht, dat Nederland had bewe zen, bet zonder leerplicht te kun nen doen, maar het is gebleken, dat dit niet kan. Dat liet ontwerp inqnisitoraal zou ingrijpen in het huisgezin, kon niet worden toegegeven. Vooral het betrekkelijke school verzuim eischte invoering van leerplicht. Wel werd door cenigc leden erkend, dat de omvang van het veiplichte onderwijs beperkter zou kunnen zijn dan in de bestaande wet was aangegeven. Ook kwam aan sommige voorstanders van liet beginsel der wet de maatregel van controle van het huisonderwijs met het examen door den schoolopzie ner af te nemen, uit een paedago- gisoh oogpunt beschouwd een hoogst gebrekkig middel voor. Onderscheiden leden meenden, dat de mazen van het net om den leerplicht te ontkomen, al te ruim waren en die nauwer hadden kun nen worden aangehaald. Tegen de bevoegdheid der ge meentebesturen om ter bevordering van schoolbezoek voeding en klee ding aan schoolgaande kinderen te verstrekken, hadden op verschillen de gronden vele leden bedenking. Voor de leden die aldus oordeel den, was het ontwerp wegens deze bevoegdheid ten eei.eumnle onaan nemelijk. Anderen vreesden niet veel bezwaar van deze bevoegdheid maar behield het eigenlijke familie- goed. Het was bij het begin van ons verhaal zoo bezwaard, dat de opbrengst zelfs niet voldoende was oin de renten te betalen. In 't kortde gravin was geruïneerd. Zij had niet alleen haar vermogen, maar ook dat van haar zoon ver teerd cn védr haar lag nu het treurige vooruitzicht van ar moede. Heeft de armoede op zich zelve altijd iets verschrikkelijks, hoeveel te vreeselijker is ze, wanneer inen- sehen als de gravin Riddèrhjerta daardoor getroffen worden. Door geboorte tot de hoogste kringen der maatschappij behoorende, door gewoonte zich verheven gevoelende boven den arbeid, en den rijkdom als een privilegie beschouwende, dat aan hun rang en positie in de wereld onafscheidbaar verbonden is, moet het verlies daarvan voor deze menschen iets veel verschrikkelij kere bevatten dan de dood. Hue zij zonder vermogen zou kunnen leven, in de toekomst. Bij anderen vond bestrijding de zaak facultatief te stellen en aan de gemeenten over te laten. Men kon niet goedkeuren dat de strijd hierover naar de ge meenteraadsverkiezingen werd over gebracht het gevaar was groot, dat weder eene schoolquaestie de verkiezingen zou gaan beheerscheu. Betoogd werd dat duidelijker in de wet had kunnen uitgedrukt worden, dat het verleenen van subsidie moet geschieden aan de ouders van kinderen die, om hunne kinderen ter school te zenden, be hove hebben aan voeding en klreding voor die kinderen. Voor het bijzonder onderwijs achtten vele leden dit wetsontwerp zeer drukkend. De intrekking van het amende ment Schaepman werd door velen betreurd ware dut amendement aangenomen, dan had men ook tegenover opvolgers van dezen mi nister een middel in da hand ge had om nog tot een vergelijk te komen. Het billijkste werd geacht, dat de Staat de volle kosten van het herlialingsouderwijs betaalde, zoowel op de openbare als op de bijzonder* school. Onderscheidene leden betreurden het dat het bijwonen van het her- halingsonderwijs niet verplicht is gesteld. De waarde van liet ontwerp was dientengevolge zeer verminderd. Gewezen werd op de wensche- lijkheid om bij de aanstaande rege- was iets, waarin de gravin zich geen denkbeeld kon vormen, even min als haar zoon begrijpen konde, hoe hij, nu arm geworden, zijn leven zou inrichten. Hij zag geen andere uitkomst dan zich voor het hootd te schieten of een huwelijk om geld te sluiten. Het denkbeeld, dat zij ooit kon den geruïneerd zijn, was den jon gen graaf Ivar tot heden niet in de gedachte gekomen. Hij leefde in de vaste overtuiging, dat hunne bezittingen onbezwaard waren en vond het uiterst belachelijk, dat zijne moeder herhaalde malen zich uitliet, dat hij moest rondzien, om uit de hooggeboren jonge dames zich eene der rijkste tot vrouw te kiezen. Op deze wenken placht Ivar te antwoorden Ik ben toch rijk genoeg, om te kunnen trouwen zunder juist naar geld te zien. De gravin zweeg en zuchtte de zoon keek rond naar een voorwerp, dat zijn hart kou beminnen eq

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1