Binnenland. Gemengd. nog niet gewonnen en men ziu kunnen aannemen, dat ze den guerilla, dat is die taktiek, waarbij ze den vijand in zijne verschillende bewegingen bestoken, en waarvan deze ontzettend last kan hebben. Door de regeering is een wets ontwerp ingediend houdende bepa lingen betreffende staatszorg voor de paardenfokkerij. Op den voorgrond staat dat een algemeene keuringscommissie wordt in het leven geroepen. De keuringscommissie bestaat uit vijl vaste leden en een secretaris deze worden door de Regeering benoemd. Drie hunner zijn veeart sen. De provinciale regelingscom missie voegt aan die vijf leden voor iedere provincie twee leden toe. Op gelijke wijze worden evenveel plaatsvervangers aangewezen. De Commissie van 7 leden wordt verdeeld in 2 sub-commissiën A drie veeartsen, B de vier overige leden. In iedere provincie geschieden de gewone voor- en najaarskeurin- gen, de eerste in Maart, de tweede in September, October of Novem ber, in een zoo klein mogelijk aan tal keuringsplaatsen. Geheel blijvende buiten de be oordeeling van de fokriehting on derzoekt eerst commissie B de hengsten naar bouw, stand en gang; zijn die voldoende, dan wordt dc hengst voor de sub commissie A onderzocht op erfelijke gebreken. Hengsten van 8 jaar en ouder, die bij keuringen hier te lande zijn goedgekeurd, worden niet meer afgekeurd wegens cornage. Redenen van alkeuring worden medegedeeld. De uitspraken der keuringscom missie zijn onherroepelijk behalve aangaande cornage. Bene herkeuring kan aangevraagd worden en deze geschiedt aan de Rijksveeartsenij school. Jaarlijks wordt ƒ50000 op de. Staatsbegroting uitgetrokken, te verdeelen onder de verschillende provinciën, die gedurende het af- geloopen jaar gedekt zijn. De Rijkssubsidie» worden gebruikt tot liet toekennen van premie», onderhoudsbijdragen, aanhoud ings- bijdragen en bijdragen in verliezen bij verkoop van in het binnen- en buitenland aangekochte hengsten van ten minste 2*/2 jaar, eenjarige meniën en merricveulens. Ooms oudste dochter, ant woordde Harald eensklaps. Wat blief?... Roberg bleef plotseling staan en nam de pijp uit den mond. Zoudt gy u door mijne Elin hebben laten betooveren Heel en al en nu zou ik gaarne met haar verloofd worden en In een ver verschiet met haar trouwen. Neen mijn jongen, mij dunkt, dat wij met die verloving nog maar zullen wachten Ja, tot September, wanneer ik mijn examen achter den rug heb, dat spreekt van zelfmaar oom, dan ook verloving of... U stil onderwerpen, viel Ro berg hem in de rede, ik zal toch ook wel een woordje mogen mede- spreketi en ik zeg u, dat er, vóór gij eene betrekking hebt, niets van eene verloving komt. Dat is mijn vaste besluit. (Slot volgt.) De toekenning van premies en bijdragen geschiedt door eene pro vinciale regelingscommissie, te be noemen door de Gedeputeerde Sta ten. In de provinciale keuringscom missie moet minstens één voearls zitting hebben daaraan en aan de provinciale regelingscommissie wordt een militair lid toegevoegd. lilt ENK OS, 11) Juni 1900. Zondag zijn de feesten ti r inwijding van het kanaal te Philip pine vuortgezet. Des middags arriveerden de ver schillende muziek- en zanggezel- schappeu die aan het festival zou den deel nemen. Ook de heer inr. P. C. J. Heiinequi», lid der 2de Kamer woonde de feesten bij, daar hij wegens de laudbouw-vergadering te Kruiningen, bij de oificiëcle opening op Woensdag niet kon tegenwoordig zijn. In der. namiddag trokken de deelnemende gezelschappen in op tocht naar de haven, waar de ge- heelé visschersvloot met de versier de vaartuigen hare zegevierende intocht deed. Den heer Heninquin werd harte lijk dank betuigd voor al hetgene hij had geilaan in het belang van het kanaal, waardoor Püilippine voor ondergang is bewaard geble ven. De heer Hennequin herinnerde aan de woorden door den minister Pierson gesproken bij dc officiëele opening op jl. Woensdag, dat dc belangen ook van dit deel van Z-euwsch-Vlaanderen bij de regee ring niet vergeten worden. De beste wcnschrn voor den bloei van Phi lippine werden door mr. Hennequin uitgesproken. Des avonds werd het feest dat zich in een ongekende belangstel ling mocht verheugen, besloten met verlichting er. een vuurwerk. De heer B. J. Elsman, SIuismeester aan de westsluis te Sas van Gent is benoemd tot ha venmeester aan de tramweghavens aan het Zijpe. Tot buitengewoon opzichter bij de tramweghaven te Zijpe is benoemd de heer A. J. van Weijlis bergen te Hooldplaat. IJzendijke Door de politic alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een boerenknecht, die een Belgische collega bij gelegenheid der kermis een pak slaag had gegeven. 't Is te hopen dat dit eenigszins mocht afschrikken jen een waar schuwend voorbeeld mocht, zijn voor anderen, die vooral hij dergelijke gelegenheden een hooge toon aan slaan en niet zelden de daad bij het woord voegen. Ook aan de bevoegde autoriteit over de grens wordt de aandacht gevestigd op dergelijke misbruiken. IJ zeil dij ke, 16 Juni. Heden werd door de rijkspolitie alhier binnen gebracht zekere D., landbouwers- knecht onder deze gemeente, ver dacht van het plegen var. valschheid in geschrifte en oplichting, bestaan de in het onderteekenen van een beetwortel-contract met een valsche handteekening en het in ontvangst nemen van het voorschot. Dc arrestatie had plaats op zeer korten afstand van de Belgische grenzen, terwijl de verdachte op het veld aan den arbeid was. Maandag is hij overgebracht naar het huis van bewaring te Middel burg. De heer O. Groeneveld, cand. te Ee (Pr.) heeft bedankt voor lui beroep naar Waterlandkerkje. Zaterdagavond kwamen een tweetal jongens die aan de staalfa briek te Terneuzen arbeiden van hun werk naar huis, doch maakten ter verkorting van hun weggebruik om door een tweetal grachten te baden. Nadat de eerste met goed gevolg doorwaad was, werd met de tweede hetzelfde beproefd, doch met minder gunstigen uitslag; bei- oen gingen in dc diepte en mei moeite konden ze gered worden. Ken der twee echter bleek, na in een schuit te zijn opgehaald reeds overleden. Oostburj»*. Zaterdag vergaderden de onderwijzers in het arr. Oost burg. De vergadering, die niet zoo diuk bezocht was als anders, koos, na enkele mededeelingen van den Voorzitter, lol. bestuursleden in plaats van de niet herkiesbaie hee- ren Hoeslra en ltoda, de heeren Beerens te Schoot»!ijke en de Bruijne te A arden burg. Als plaats waar op 12 Juli de feestvergaderirig zal plaats hebben, werd gekozen Cadzand, bij keuze tusschen genoemde plaats en Brugge. Dc heer Geel hoedt tc Kruisdijk hield eene lezing over het examen der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst. Spreker wekte onderwijzeressen en onderwijzers op om aan genoemd examen deel te nemen. Het zal het zangonderwijs op de school ten goede komen en wellicht ook een middel zijn om de straatdeuntjes te verbannen. Na dankzegging door den Voor zitter werd de vergadering gesloten. Een ansjovisvisscher te Enk- huizen had dezer dagen een ge lukkigen nacht. De bemanning van de T. X. I. vond 's morgens in het vischwant zooveel ansjovis dat tot dien avond 9 man met tellen en koppen bezig waren. De vangst beliep 69000 stuks tot een bedrag van circa ƒ600. In eene gemeente bij 's Her togenbosch is eene geheime brande rij ontdekt waar wellicht reeds eenige jaren gestookt is geworden. Door de ambtenaren is huiszoe king gedaan en zijn voorwerpen, noodig tot het bereiden van gedis tilleerd, aanwezig bevonden. Distilleerketel en toebehooren zijn in beslag genomen. Iu de buurt van het Lycée Condorcet te Parijs zwerven nog al eens viouv\en, die de j mgelui, als ze uit. dc school komen, aanspraken en trachten mee te tronen. Bezorgde vaders hebben daarover geklaagd en de prefect van politie heeft aan stille agenten strenge voorschriften gegeven om hierop toe te zien. Maar iu hun ijver hebben dezen nog een tooneelspeel- ster, mevrouw Sébastiania opgepakt, die van haar modiste kwam; haar ondanks haar levendige protesten naar een politiepost gebracht, ver volgens per gevangeniswagen naar de gevangenis, waar zij bijna 24 uur zonder eten en drinken gelaten is en ook overigens een onaange name behandeling heeft onderga/tii. Zij is ziek geworden van schrik en ontsteltenis. Na onderzoek heeft Lépin de twee agenten gedegadeerd en den politiecommissaris, die geen acht sloeg op do protesten der darue verplaatsthetgeen niet belet dat zij hem persoonlijk als chef van de politie gedagvaard heeft tot het betalen van 30.000 frs. schade vergoeding. Te Groningen hebben B. tn W. besloten de hoofden van scho len te machtigen bij eene tempera tuur van 80° lahrenheit des na middags vacantie te geven. Het twaalfjarig zoontje van den bakker R., in het Friesche dorp Anjum, was met den klok luider in de kerk gegaan en klotu op den torenzolder om vogelnestjes uit te halen. Ongelukkig tuimelde hij naar beneden en werd bewuste loos opgenomen. De geneesheer constateerde hersenschudding. De toestand van den knaap is zeer bedenkelijk. Bij het station Slougt, in Engeland, liepen Zondag 2 treinen tegen elkaar aan, een van de West Express en een trein uit Windsor. Drie reizigers werden gedood en veertig gekwetst. Zaterdag had er te Parijs een tramongeluk plaats. Een tram, van Parijs komende, daalde in volle, vaart de //Avenue du Trocadëro1'! af. Naar het schijnt, was de reml onklaar geworden De tram wierp eerst twee rijtuigen en toen een boom om, en kwam beneden aan de laan, bij de Almabrug, tot staan. Er werden veertien personen ge wond, waarvan een, een Zwitser, iu het ziekenhuis overleed. Een opgewonden tooneel werd voor een paar dagen afgespeeld in een koffiehuis te Hirschberg in Si- lezië. Daar werd een bal gehouden in de benedenzaal, waarvan wegensI de warmte de groote deuren open-l stonden. Opeens weerklonk in del volle zaal een gil de stier vanI koffiehuishouder, een jong, sterkl dier was losgebroken uit den stal enI snelde door den tuin in de ver-I lichte zaal. Een paniek ontstond,! en terwijl het dier stoelen en tafelsl omver wierp, zocht ieder een heen-I komen. Het liep echter nog a'l goed af, slechts een paar menscbeol ontvingen eenige kneuzingen, etl weldra hadden eenige rappe gasten! onder de dansers zich meester ge*| maakt van den stier. Bij liet station te Baam ui Vnjdagmorgen omstreeks half tien! de landbouwer A. Schoonderbeell die den spoorweg overstak, doorl een sneltrein overreden. Men vond hem verpletterd lig-l gen op het spoo.r. Op de rivier de Karna, eei zijrivier van de Wolga, sloeg efil veerboot om, 55 personen- en hl paarden zijn verdronken. Te Mississipi-City zijn wol twee negers gelyncht, door ze aai hoornen te binden en te verbranden! Na dezen gruwelijke» doodbleef werkelijk, dat de mannen onschuidij waren. Bij een brand van een aanleg! steiger aan de Estrivicr te Ne»| York heeft een oufzettend voorn! plaats genad. De kapitein van een in de Mi bijheid liggend schip werd 's mori gens wakker, toen de vlammen reeif groole uitbreiding gekregen haildei Hij zag bij den eersten blik J4 zijn schip niet meer te redden mi Nauwelijks had hij zijne vrofli en kind uit de kajuit gehaald I ook de boeg van het schip *4

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2