Binnenland. Gemengd. zendt van Pretoria, luiden uiterst geruststellend voor Engeland. Er is, seint hij, niet de minste vrees voor, dat de Boeren de Engelschcn veel kwaad zullen doen en Johannesburg zoowel als Pretoria zijn rustig. De regeering te Londen behoelt zich dus volstrekt niet bezorgd te ma ken over het Eugelsche leger in Zuid Afrika. De Boeren hebben wel hier en daar een klein succes behaald, maar dat is gauw te verhelpen eu thans heeft generaal Methuen een groote zegepraal bevochten op den Boeren generaal De Wet bij de Rhenoster- rivier. Hij verstrooide de Boeren naar alle kanten, nam hun laager in bezit. Zoo verhaalt lord Roberts, eu misschien kunnen we wel vertrou wen stellen in zijn berichten, maar men gelooft toch in allen gevalle, dat die wel een beetje overdreven zijn, wat al te optimistisch. Zijn de Boeren onder De Wet thans verslagen bij Rhenosterspruit en uitgedreven, van den anderen kant wordt weer verteld, dat zij samentrekken bij Witkop, ten zuid oosten van Senekal en met een aanval dreigen op de troepen van generaal Rundi, die dan ook ernstig in de klem kan komen. Bovendien zijn er eenige andere berichten gekomen, die meer ot min beschouwd kunnen worden als aikomstig van de Boeren, en die heel anders luiden. Zoo verneemt de Daily Express" uit Machadodorp, dat generaal Bo tha (denkelijk Christiaan Botha) een gevecht heeft geleverd tegen de Engelschen, dat drie uur duurde en waarin de laatsten talrijke ver liezen leden. Verder heeft dezelfde bevelhebber der Boeren den Engelschen bij Langsnek op 10 Juni zware ver liezen toegebracht. Te Lourenfo Marquez loopt het gerucht, dat ge neraal Louis Botha de Engelschen bij Pretoria heeft teruggeworpen. Gisteren is te Haarlem een stand beeld onthuld ter eere van een zij ner grootsle medeburgers uit de 17e eeuw, de beroemde portret schilder Frans Hals. De belangstelling in deze feesten getoond door H.H. M.M. de Ko ninginnen, door H. D. tegenwoor digheid zet'ten aan deze plechtig heid ongekenden ijver bij. te midden van boomen en vogel zang. Hoe heerlijk is het op het land en wat gevoelt mtn zich op een zomeravond als deze gelukkig, wanneer men in Gods vrije natuur kan zijn. Omgeven van groene bloemen en bloeiende velden, viel Selma in, inenschelijk gezelschap kan men wel missen, denkt mijnheer Sand- stedt. Heb ik dat gezegd vroeg Gunnar lachende. Niet precies, maar gij spraakt alleen van uw Verlangen naar boomen en bloemen. Omdat ik niet stoutmoedig genoeg was, eenig ander verlangen in woorden te kleeden. O, mij dunkt, gij hadt toch wel kunnen zeggen, dat gij ver- langdet, de goede tante Cederborg weder te zien, hernam Selma. (Wordt vervolgd.) BRESKENS, 13 Juni 100(1. Zuidzande. Ter vervulling der vacature in den Gemeenteraad, ont staan door het vertrek van den heer J. Kools is als eenig opgege ven candidaat gekozen verklaard, de heer J. van den Ameele-Verha- 8e- De verkiezingsijver, die men ten vorigen jare meende te ontwaren, bij de periodieke, aftreding, schijnt zoodanig verflauwd, dat ze zich zelfs niet meer openbaart bij geheel vrije vacaturen. Biervliet, 12 Juni. Heden werd alhier door Burg. en Weill, aan besteed het bouwen van een dok terswoning, waarvoor werd inge schreven door A. C. Maes te Hoofd plaat voor ƒ5800, E. Bleijenberg te IJzendijke ƒ5151, P. van der Weijde te id. ƒ5115, E. Brugge- man te id. ƒ5071 en F. Hoeve nagel te Biervliet ƒ4889. Deze week is te Kruiniugen de algemeene vergadering gehouden van de Zceuwsehe landbouwinaat- schappij, inet daaraan verbonden tentoonstelling. Op die vergadering is voorname lijk ter sprake gekomen de bevor dering van de rundvee-tokkerij. Tevens werd gewezen op de voordeelen bij den aankoop van zaaigranen, ingeslagen bij handelaars die hunne waren stellen onder openbare controle in tegenstelling met hen, die zulks niet doen. Ook kwaui ter sprake de wen- schelijkheid tot oprichling van een fabriek ter vervaardiging van vruchtengeleien in verband mei het bezwaar der verzending van fruit naar Engeland. In den morgen van den dag der tentoonstelling had als naar gewoonte de vergadering plaats van de afd. Zeeland van het Nederlandseh Paa rden-Stamboek. Op de algemeene vergadering te Rotterdam gehouden werden de door deze atdeeling gedane belangrijke voorstellen verworpen, het meest belangrijke van deze was dit, tot inrichting van 3 Stamboeken, nl. voor koudbloedige, voor warmbloe dige en voor gemengde paarden rassen. L'idt de algemeene vergadering bet niet daarheen, dan zal de Afd. Zeeland voorgesteld worden zich af te scheiden, en een afzonderlijk Zeeuwsch Stamboek organiseeren. De tentoonstelling was druk be zocht tal van bezoekers ook uit de andere deelen der provincie be wogen zich over het gunstig gele gen terrein, zijnde een lommerrijke boomgaard van den heer van Hootegem te Kruiningen. Zoowel de paarden als het rund vee en de varkens vertegenwoor digden goede rassen. Door de groote Zeeuwsche fir ma's in landbouwwerktuigen waren kolossale inzendingen buiten het programma gedaan; dat hunne in richtingen heel wat beziens hadden, behoeft geen betoog. Schoomiyke. De lccning ten behoeve dezer gemeente groot ƒ5000.rentende 31/2 's geheel geplaatst. Groede, 15 Juni. Heden had al hier eene buitengewone vergade ring plaats van ingelanden van het Waterschap Groede en Baanst, die bijgewoond werd door 51 stembe voegden. Ter vervulling der vacature van dijkgraaf in plaats van wijlen den heer A. de Roo Pz. werd na twee stemmingen als le candidaat op de voordracht geplaatst de heer H. G. Hummacher, notaris ei> wethouder en Dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. al hier, met 32 van de 51 stammen. Als 2e candidaat werd gekozen de heer J. B. Becu, landbouwer en Bestuurslid der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud en Jong Breskens, te Breskens, en als 3e candidaat de heer W. Salomë, lid van den Gemeenteraad en eers te gezworene van genoemd water schap. Als lid van den Dijkraad van het waterschap O. cn J. Breskens werd, eveneens ter vervanging van wijlen den heer jde Roo, benoemd de heer Adr. Salomé, lid van den Gemeenterraad alhier. Het visschersdorp Philippine was Woeusdag iu feestdos gehuld bij gelegenheid van de officiëele opening van het scheepvaartkanaal. Het grootste gedeelte der genoa- digdeu werd om half twaalf uur door het gemeentebestuur op het Raadhuis verwelkomd, waarna een optocht gehouden werd naar het begin van het kanaal. Daar lag de stoomboot «Argus", aan boord waarvan zich bevonden de Minister van Financiën met een referendaris en leden van Gedeputeerde Stalen met het bestuur der visscherijen op de Schelde. Na verwelkomd te zijn door den Burgemeester, werd de terugtocht aanvaard met de «Argus" eu het zeiljacht van 's Rijks dumein voor op. Een 50tal versierde hoogaart- sen, waarvan een gedeelte beladen met mosselen, maakte den intocht mee. Na aankomst in de haven Werd een toespraak gehouden namens hel Gemeentebestuur, welke beant woord werd door den Minister van Financiën. Daarna bezichtigden de genoodigden de haven en sloegen vol belangstelling de werkzaamhe den gade, verbonden aan het lossen en spoelen der mosselen. Om 2 uur bood het Gemeente bestuur aan alle gasten, ongeveer 50, een diner aan in het versierde schoollokaal. Het muziekgezelschap «Apullo" van Terneuzen, luisterde de feeste lijkheden op. Te Halsteren is Dinsdag een zeventien-jarig meisje door een zonnesteek gedood. Cupido, een flink en zeer gezien politieman, was commandant van de wacht aan het bureau Westplein te Helder. Terwijl de overige agenten ronde deden en hij zich alleen in wacht bevond, werd politiek ulp ingtroe - pen tegen twee mariniers, die het aan den Kanaalweg rustige burgers lastig maakten. Cupido ging er op af en nam, bijgestaan door eenige vletterlieden, de beide rumoerige soldaten, die pas 's morgens met de «Koningin Emma" uit Indië waren binnenge komen, mede naar 'l bureau, waar zij in de arrestantcnkainer werden opgesloten. Met geweld slaagden zij er in de deur te openen, waarop een der arrestanten, de marinier 2de kl. Oerlemans, op den agent Cupido toevloog en hem inet een scherp geslepeu scheepsmes eenige sneden en steken in het onderlijf toebracht. Op de hoogte van de lies werd de slagader geraakt, wat direct zooveel bloedverlies vetoorzaakte, dat de dood bijna dadelijk intrad. Met moeite kon de verwonde, hulp roepende, zich nog naar bui ten sleepeii, waar de moordenaar hem nog een por gaf. Ook anderen, die trachtten hem weer te arresteeren, maakten kennis met zijn mes. Eindelijk werd hij toch door eenige burgers gegrepen eu op nieuw gearresteerd. Het lijk van den verslagen agent is naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, om gerechtelijk geschouwd te worden. De moordenaar is aan de militaire autoriteit overgele verd. Een ,studeiit uit Mtiuchen, Hermann Scherer, die, met drie andere studenten zonder gidsen den Treffauer Kaiser in het Keizerge- bergte bij Kufstein had beklommen, is verongelukt. Het was, door de groote sneeuwmassa's die nog np Jen berg lagen, later geworden dan men verwacht had (reeds half 9 's avonds). Toen wilde Scherer, in weerwil van de waarschuwing zijner vrienden, zich van een sneeuwveld laten glijden. Hij verloor de juiste richting, naderde den afgrond, viel er in en werd den volgenden dag dood gevonden, üc andere waren den ganschen nacht ter plaatse gebleven. De met aand geladen tjalk «de Drie Gebroeders" van schipper Van Boom, is in de monding van de nieuwe dakken te Antwerpen gezonken. Het schip ligt buiten de sluizen en is zeer hinderlijk voor de scheepvaart. De opvarenden zijn gered. Te Kreuznach in Duitsch- land verliet voor eenige dagen een 20jarig meisje haar grootvader, bij wien zij inwoonde en zocht een toevlucht bij andere verwanten, omdat zij gekweld werd door een oom, die met alle geweld met haar wilde trouwen. Een paar dagen later liet de grootvader haar zeggen, dat zij haar kleeren kon halen. Zij deed dat eu werd toen te woord gestaan door haar ooin, die haar opnieuw een huwelijksaanzoek deed en, toen zij weigerde, met een revolver op haar school. Het jonge meisje werd in de wang getroffen en vluchtte met een bloedend ge zicht in een nabijzijnd huis. De oom dronk intusschen eeu glas met vergif uit, dat hij had klaar gezet, schoot zich een kogel door het hoofd, zonder zich echter gevaarlijk te wonden, en hing zich daarna op. Wel sneed men hem nog bijtijds af, maar hij overleed later aan het vergif. Te Roide (Dr.) zijn uit een vossenhol opgedolven niet minder dan zeven hazen, eenige pairijzen en ander gevogelte, een egel, een aantal muizen en mollen en ten laatste nog een poot van een vol wassen schaap. De «provisiekelder" was dus nog al gocn voorzien. In een ander hol werd een half volwassen vos gevangen. Deze dieren worden verhandeld voor ƒ2.50 per stuk. Maandagmiddag is te 's Her togenbosch tusschen de rails ge vonden het lijk van den hoofdcon- ducteur Teunissen, woonachtig te Utrecht. De ongelukkige had enkel eene kleine wond aan het hoofd. Hij laat vrouw en drie kinderen achter. Hij is vermoedelijk tenge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2